Biuletyn Solidarność Świętokrzyska I Tygodnik Solidarność Świętokrzyska I Jeśli chcesz założyć Solidarność I Pozwy-wzory pism I Biblioteczka związkowa I Historia Związku I Kodeks Pracy I Sejm I Senat

Historia związku

1980 rok, 1981 rok, 1982 rok, 1983 rok, 1984 rok, 1985 rok, 1986 rok, 1987 rok, 1988 rok, 1989 rok, 1990 rok, 1991 rok, 1992 rok, 1993 rok, 1994 rok, 1995 rok, 1996 rok, 1997 rok, 1998 rok, 1999 rok, 2000 rok, 2001 rok, 2002 rok, 2003 rok

2000 rok

1 stycznia - weszła w życie ustawa wydłużająca urlopy macierzyńskie z 16 do 20 tygodni. Ustawę zgłosili posłowie AWS.

14 stycznia - gdański Sąd Wojewódzki umorzył proces w sprawie zniszczenia w latach 1989-90 kilkudziesięciu tomów akt gdańskiej delegatury SB.

22 stycznia - przeciw ministrowi skarbu zagłosowało 229 posłów, w tym 21 z AWS (do odwołania zabrakło tylko 2 głosów). "Klubu AWS już nie ma" - powiedział "Gazecie Wyborczej" sekretarz klubu Andrzej Szkaradek. Sejm zdecydowaną większością głosów obniżył płace szefów firm państwowych, spółek z udziałem skarbu państwa, osób zasiadających w radach nadzorczych i zarządach kas chorych oraz samorządowców.

21 marca - rozpoczęto wypłacanie rekompensat za niepodwyższanie płac sfery budżetowej i świadczeń emerytalnych dla części emerytów w okresie od 1 lipca 1991 r. do 28 czerwca 1992 r. W ciągu czterech lat rekompensaty otrzyma ponad 4 mln osób, średnio po 2675 zł na osobę. Gotówkowa wypłata rekompensat pochłonie 13 mld zł.

31 marca - odbyło się Walne Zebranie Delegatów "S" Stoczni Gdańskiej. Do stoczniowej "Solidarności" należało już tylko 1532 związkowców.

18 kwietnia - KK poparła kandydaturę Mariana Krzaklewskiego w wyborach prezydenckich.

1-3 maja - 2,5 tys. osób uczestniczyło w III Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy "S" do Rzymu. Pielgrzymi z Polski spotkali się z Ojcem Świętym na mszy odprawionej z okazji święta 1 Maja w Tor Vergata, a dwa dni później wzięli udział w audiencji generalnej na placu św. Piotra. "Jesteście mi szczególnie bliscy" - tymi słowami Ojciec Święty powitał delegację władz "S" w czasie prywatnej audiencji 3 maja. Kazimierz Janiak wręczył Papieżowi w prezencie laptop. Miał to być symbol wprowadzania nowych technologii.

20-23 maja - w Gdańsku odbyło się po raz pierwszy poza granicami Unii Europejskiej spotkanie Komitetu Stoczniowego Europejskiej Federacji Metalowców.

28 maja - Rada Krajowa UW postanowiła wycofać swoich ministrów z rządu Jerzego Buzka.

1 VI - w siedzibie "S" w Gdańsku otwarto wystawę dziecięcych rysunków z lat 80. Wystawa była częścią obchodów XX-lecia "S".

6 VI - UW wyszła z koalicji. "AWS bierze samodzielną odpowiedzialność za rządzenie Polską" - oświadczył Krzaklewski.

8 VI - Sejm wybrał prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Leona Kieresa i Rzecznika Praw Obywatelskich - prof. Andrzeja Zolla.

15 VI - Rada Krajowa AWS stwierdziła, że kandydatem Akcji Wyborczej Solidarność w wyborach prezydenckich jest Marian Krzaklewski. "Będzie to kampania prawdy" - zapowiedział Krzaklewski.

16 VI - marszałek Sejmu Maciej Płażyński ogłosił datę prezydenckich wyborów na 8 października.

19 VI - W dniu rozpoczęcia obrad Rady Europy, w portugalskim mieście Porto odbyła się demonstracja związkowców z Unii Europejskiej. Wzięło w niej udział ponad 50 tys. osób z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Włoch i Grecji oraz niewielka, bo jedynie 30-osobowa delegacja NSZZ "Solidarność".

28 VI - po ciężkiej chorobie zmarł ks. prof. Józef Tischner, kapelan I Krajowego Zjazdu Delegatów "S" w 1981 r.

2 lipca - Marian Krzaklewski w rodzinnej Kolbuszowej rozpoczął kampanię prezydencką.

29 sierpnia - W międzynarodowej konferencji "Idea solidarności jako czynnik kształtujący politykę w XXI wieku", która odbyła się w gdańskim Dworze Artusa, wzięli udział m.in.: premierzy Hiszpanii, Słowenii, Słowacji, Maroka, Malty, Bułgarii oraz przedstawiciele partii należących do Europejskiej Partii Obywatelskiej, która skupia większość europejskich partii o profilu chrześcijańsko-demokratycznym. Obecna była także przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Nicole Fontaine.

30 sierpnia - XII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność".

31 sierpnia - Obchody 20-lecia powstania "Solidarności". 5 tys. osób z całej Polski wzięło udział w uroczystej mszy św. odprawionej przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

8 października - Wybory prezydenckie. Marian Krzaklewski uzyskał 17-proc. poparcie.

6 grudnia - na dzień przed rozpoczęciem szczytu Piętnastki w Nicei odbyła się demonstracja związkowców z całej zjednoczonej Europy oraz państw kandydujących. Wzięło w niej udział ponad 80 tys. osób domagających się "Europy socjalnej", czyli wpisania do traktatów europejskich Karty Praw Podstawowych. Na czele demonstracji szli przywódcy francuskich federacji związkowych oraz sekretarz generalny EKZZ Emilio Gabaglio. Wśród uczestników demonstracji była także 49-osobowa grupa działaczy NSZZ "Solidarność".

13 grudnia - Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "S". Zjazd dał wyraźny sygnał politykom AWS, że NSZZ "Solidarność", jako współzałożyciel formacji, która w 1997 roku wygrała wybory z postkomunistami, nie godzi się z działaniami prowadzącymi do jej rychłej destrukcji.

źródlo: http://www.solidarnosc.org.pl