Biuletyn Solidarność Świętokrzyska I Tygodnik Solidarność Świętokrzyska I Jeśli chcesz założyć Solidarność I Pozwy-wzory pism I Biblioteczka związkowa I Historia Związku I Kodeks Pracy I Sejm I Senat

Historia związku

1980 rok, 1981 rok, 1982 rok, 1983 rok, 1984 rok, 1985 rok, 1986 rok, 1987 rok, 1988 rok, 1989 rok, 1990 rok, 1991 rok, 1992 rok, 1993 rok, 1994 rok, 1995 rok, 1996 rok, 1997 rok, 1998 rok, 1999 rok, 2000 rok, 2001 rok, 2002 rok, 2003 rok

1992 rok

13 stycznia - "S" przeprowadziła ogólnopolski jednogodzinny strajk przeciwko planowanym przez rząd Olszewskiego podwyżkom cen nośników energii.

1 lutego - Sejm przyjął uchwałę uznającą wprowadzenie stanu wojennego za nielegalne.

5 marca - prezydent Wałęsa przekazał rządowi tezy tzw. Programu 100 milionów.

29 maja - Marian Krzaklewski i minister pracy Jan Kropiwnicki podpisali porozumienie regulujące tryb rozwiązywania sporów pomiędzy administracją rządową i "S".

4 VI - minister Antoni Macierewicz rozdał posłom listy z nazwiskami osób według niego współpracujących ze służbami bezpieczeństwa w latach 1945-1992. Wieczorem Rząd Jana Olszewskiego został odwołany.

5 VI - Lech Wałęsa zaproponował utworzenie koalicji pięciu partii: UD, KLD, PPG, KPN oraz PSL i powierzył misję utworzenia rządu Waldemarowi Pawlakowi z PSL.

11-14 VI - w Stoczni Gdańskiej odbyła się I tura IV Krajowego Zjazdu Delegatów "S". Na przewodniczącego Związku wybrano ponownie Krzaklewskiego. Gośćmi Zjazdu byli prezydent Lech Wałęsa i były premier Jan Olszewski. Wałęsa powiedział m.in.: "Podam się do dymisji i przeproszę na kolanach, jeśli okaże się, że byłem agentem", a także, że "20 lat temu podpisałem trzy lub cztery dokumenty mówiące, że nie posiadam broni, nie będę siał niepokoju i że nie powiem, co było na przesłuchaniach".

19 VI - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała lustracyjna Sejmu z 28 maja o ujawnieniu współpracowników SB i UB jest niezgodna z Konstytucją.

27-28 VI - w Poznaniu odbyła się II tura IV KZD "S". Na konferencji prasowej Jerzy Buzek - przewodniczący prezydium Zjazdu - zapewnił, że "obrażanie prezydenta czy samego Lecha Wałęsy nie leżało w intencjach delegatów. Grupa delegatów złożyła votum separatum wobec wprowadzonych do statutu poprawek. W uchwale programowej zadeklarowano dalszą walkę o dekomunizację kraju.

11 lipca - Sejm powołał rząd Hanny Suchockej. Mediatorami w czasie negocjacji nad utworzeniem rządu byli posłowie "S" Jan Rulewski i Bogdan Borusewicz.

30 sierpnia - KK postanowiła wejść na drogę sporu zbiorowego z Radą Ministrów "celem wyegzekwowania prawa i interesu społecznego przy podejmowaniu decyzji o istotnych skutkach społecznych (rekompensowanie środków utrzymania)".

6 października - rozpoczęły się negocjacje "S" z rządem i organizacjami pracodawców nad pakietem ustaw Pakt o przedsiębiorstwie. Związek zażądał od strony rządowej włączenie do negocjacji projektów ustaw o powszechnej prywatyzacji i instytucji skarbu państwa oraz zażądał natychmiastowego odejścia od "popiwku".

14 grudnia - "S" przeprowadziła dwugodzinny ogólnopolski strajk ostrzegawczy, którego powodem było nierozwiązanie sporów zbiorowych pomiędzy "S" a rządem w sprawie rosnących kosztów utrzymania i restrukturyzacji województwa wałbrzyskiego.

Po zapowiedzi ograniczenia wydobycia węgla, zamknięcia części kopalń i redukcji zatrudnienia o 170 tys. ludzi w ciągu 10 lat po kilku dniach zastrajkowały wszystkie kopalnie.

15 grudnia - prezydium KK zwróciło się do posłów "S" "o wszczęcie inicjatywy ustawodawczej w celu uznania PZPR za organizację przestępczą i od samego początku nielegalną".

31 grudnia - rząd podpisał porozumienie z górniczymi komitetami strajkowymi. Górnikom obiecano, że od 15 kwietnia dostaną podwyżki. Minister Boni uzależnił je jednak od rozpoczęcia przez kopalnie procesu restrukturyzacji.