Biuletyn Solidarność Świętokrzyska I Tygodnik Solidarność Świętokrzyska I Jeśli chcesz założyć Solidarność I Pozwy-wzory pism I Biblioteczka związkowa I Historia Związku I Kodeks Pracy I Sejm I Senat

Historia związku

1980 rok, 1981 rok, 1982 rok, 1983 rok, 1984 rok, 1985 rok, 1986 rok, 1987 rok, 1988 rok, 1989 rok, 1990 rok, 1991 rok, 1992 rok, 1993 rok, 1994 rok, 1995 rok, 1996 rok, 1997 rok, 1998 rok, 1999 rok, 2000 rok, 2001 rok, 2002 rok, 2003 rok

1999 rok

12 stycznia - KK zwróciła się do Klubu Parlamentarnego AWS o zrealizowanie postulatu z 1980 r. o 40-godzinnym tygodniu pracy, skrytykowała sytuację w mediach publicznych i uznała za niedopuszczalną krytykę reformy służby zdrowia.

16-17 stycznia - w czasie I Zgromadzenia Krajowego Ruchu Społecznego AWS wybrano władze oraz przyjęto deklarację ideowo-programową partii. Przewodniczącym RS AWS został Jerzy Buzek.

12 marca - Polska została przyjęta do NATO.

25-16 marca - III przegląd ponadzakładowych układów zbiorowych pracy

13 kwietnia - ukarania działaczy ugrupowań należących do AWS, którzy weszli w koalicje samorządowe z SLD, domagali się członkowie KK na spotkaniu w Gdańsku.

11 VI - spotkanie Jana Pawła II z polskimi parlamentarzystami w siedzibie Zgromadzenia narodowego w Warszawie

26 VI - premier Buzek obiecał pomoc medyczną i finansową dla poszkodowanych podczas starć policji z demonstrantami z "Łucznika". Zaapelował jednocześnie: "Ulica nie jest najlepszym miejscem dialogu w państwie prawa". Władze mazowieckiej "S" zażądały zdymisjonowania osób odpowiedzialnych za użycie gumowych kul. Prezydium KK stwierdziło, że uznaje za "niedopuszczalne strzelanie przez policję do obywateli, nawet gumową amunicją, podobnie jak miotanie podczas akcji kamieniami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami". Rząd uznał, że policja słusznie użyła gumowych kul.

13 lipca - KK postanowiła, że "S" odda połowę udziałów w AWS swojej partii - Ruchowi Społecznemu AWS.

15 września - KK przedstawiła RS AWS 29 postulatów, które partia powinna zrealizować w zamian za przekazane w lipcu udziały. Najistotniejsze z nich to: przygotowanie i wprowadzenie w życie przepisów o uwłaszczeniu i reprywatyzacji; likwidacja patologii płacowych i personalnych w samorządzie terytorialnym oraz spółkach skarbu państwa; wprowadzenie pięciodniowego tygodnia pracy.

21-24 września - przedstawiciele centroprawicy 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej spotkali się w Gdańsku. Wśród obecnych byli: czterej urzędujący premierzy - Martin Laar z Estonii, Viktor Orban z Węgier, Mikulas Dziurinda ze Słowacji i Jerzy Buzek z Polski, były premier Lojze Peterle ze Słowenii, marszałkowie sejmów Polski i Litwy oraz byli i obecni ministrowie partii centroprawicowych. Przybyli także przedstawiciele byłego prezydenta USA George'a Busha i fundacji Margaret Thatcher.

22 września - premier Jerzy Buzek przedstawił założenia programowe swojego rządu na kolejne dwa lata "Nowe otwarcie".

19 października - w 15. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odsłonięto w Słupsku obelisk ku Jego czci.

21 października - związkowcy z Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "S" zablokowali dwa śląskie węzły kolejowe. Głównym powodem protestu było nierealizowanie przez rząd programu restrukturyzacji górnictwa w takiej formie, jaka była wcześniej przez rząd przyjęta.

8 listopada - Sąd Najwyższy zdecydował o przeniesieniu do Warszawy i przeprowadzeniu od początku procesu 10 oskarżonych o kierowanie masakrą robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.

23 listopada - Sąd Lustracyjny orzekł, że Marian Jurczyk skłamał w oświadczeniu lustracyjnym, iż nie współpracował z SB. Według adwokata Jurczyka w aktach nie było donosów żadnych na kolegów. On sam przyznał, że pod groźbą utraty życia podpisał dokument o współpracy, ale zapewniał, że nigdy nie podjął współpracy.

10-11 grudnia - we Władysławowie odbył się XI Krajowy Zjazd Delegatów "S". Z ponad 40 dokumentów przyjętych przez delegatów tylko trzy dotyczyły tzw. wielkiej polityki, pozostałe odnosiły się do sytuacji pracowników oraz do spraw czysto związkowych. XI KZD podjął uchwałę o odchodzeniu "S" od pełnienia funkcji politycznych.

13 grudnia - w Warszawie ukonstytuował się komitet założycielski Społecznego Trybunału Międzynarodowego do Osądzenia Komunizmu. Do udziału w nim Krzaklewski zaprosił m.in. Margaret Thatcher, Georga Busha, Władimira Bukowskiego, Norman Daviesa i Joachima Gaucka. Liderzy partii centroprawicowych z Europy Środkowej i Wschodniej obiecali organizować prace trybunału zmierzające do zarchiwizowania i informacji na temat zbrodni komunistycznych.

źródlo: http://www.solidarnosc.org.pl