Biuletyn Solidarność Świętokrzyska I Tygodnik Solidarność Świętokrzyska I Jeśli chcesz założyć Solidarność I Pozwy-wzory pism I Biblioteczka związkowa I Historia Związku I Kodeks Pracy I Sejm I Senat

Historia związku

1980 rok, 1981 rok, 1982 rok, 1983 rok, 1984 rok, 1985 rok, 1986 rok, 1987 rok, 1988 rok, 1989 rok, 1990 rok, 1991 rok, 1992 rok, 1993 rok, 1994 rok, 1995 rok, 1996 rok, 1997 rok, 1998 rok, 1999 rok, 2000 rok, 2001 rok, 2002 rok, 2003 rok

1996 rok

5 stycznia - prezydium KK stwierdziło, że rząd złamał ustawę o związkach zawodowych wprowadzając projekt zmiany ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Proponowane zmiany prowadziły bowiem do zmniejszania ilości i wysokości świadczeń dla bezrobotnych oraz do urzędowego poprawiania statystyki poprzez zmniejszanie liczby osób uprawnionych do pobierania zasiłku.

10 stycznia - na posiedzeniu KK postanowiono, że "S" będzie w referendum uwłaszczeniowym przeciw pytaniu o poszerzenie programu NFI. 16 I - z powodu kryzysu państwa prezydium KK wezwało do odsunięcia SLD od władzy.

19 stycznia - odbyło się spotkanie dyrekcji największych polskich stoczni, przedstawicieli komisji zakładowych "S", przedstawicieli Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego oraz gdańskich i szczecińskich władz wojewódzkich. Spotkanie było poświęcone ocenie sytuacji polskiego przemysłu stoczniowego.

13 lutego - Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej po czterech latach pracy zakończyła postępowanie wobec gen. Jaruzelskiego i innych autorów stanu wojennego. Głosami posłów SLD i PSL zadecydowano, że komisja zaproponuje Sejmowi umorzenie postępowania.

18 lutego - odbyło się referendum uwłaszczeniowe. Frekwencja wyniosła 32,4 proc., co spowodowało, że wyniki nie były wiążące. Większość głosujących opowiedziała się za uwłaszczeniem i przeciwko rozszerzaniu programu NFI.

19 marca - prezydium KK zaapelowało o pilną interwencję rządu umożliwiającą restrukturyzację Stoczni Gdańskiej.

28 marca - w Gdańsku rozpoczął się proces oskarżonych o kierownicze sprawstwo śmierci 44 osób w grudniu 1970 roku.

25 kwietnia - Sąd Wojewódzki w Gdańsku umorzył postępowanie wobec Wojciecha Jaruzelskiego i Kazimierza Świtały w rozpoczętym procesie w sprawie wydarzeń grudniowych 1970 r. na Wybrzeżu. W uzasadnieniu podano, że oskarżonym zarzucono złamanie konstytucji, a to przestępstwo powinien rozstrzygnąć Trybunał Stanu. Prokuratura Wojewódzka w Gdańsku złożyła do Sądu Apelacyjnego odwołanie.

10 maja - Sejm uchwalił ustawę o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.
Po raz pierwszy od 26 lat gdańscy stoczniowcy wyszli na ulice Gdańska żądając zaległych wypłat.

8 VI - zawiązała się koalicja partii prawicowych i "S" Akcja Wyborcza Solidarność.

12 VI - KK zaakceptowała deklarację współpracy "S" i ugrupowań politycznych w ramach AWS. KK stwierdziła, że przygotowany przez komisję ds. reformy prawa pracy kodeks zbiorowych stosunków pracy jest antypracowniczy i antyzwiązkowy. KK uznała decyzję o likwidacji Stoczni Gdańskiej za polityczną i postanowiła wejść w spór z rządem w obronie stoczni.

26-28 VI - w Poznaniu odbył się VIII KZD "S". W najważniejszej uchwale delegaci postanowili wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu w ramach AWS. Sprzeciwiono się polityce rządu dotyczącej przemysłu stoczniowego oraz sfery budżetowej.

8 sierpnia - Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość Stoczni Gdańskiej.

31 sierpnia - w Warszawie odbyły się centralne obchody 16. rocznicy powstania "S". W demonstracji wzięło udział ok. 60 tys. ludzi.

13 września - w Warszawie odbyła się ogólnopolska manifestacja, w której udział wzięło około 12 tys. pracowników służby zdrowia. Była to kulminacja akcji protestacyjnej, prowadzonej w całym kraju od czerwca przez "S" i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Protestujący domagali się zwiększenia nakładów na opiekę medyczną, zreformowania systemu ubezpieczeń, wypłaty zaległych wynagrodzeń i rewaloryzacji płac.

10 października - Rada Krajowa AWS wybrała Mariana Krzaklewskiego na przewodniczącego oraz przyjęła założenia programowe.

23 października - Sejm umorzył postępowanie w sprawie autorów stanu wojennego.