Biuletyn Solidarność Świętokrzyska I Tygodnik Solidarność Świętokrzyska I Jeśli chcesz założyć Solidarność I Pozwy-wzory pism I Biblioteczka związkowa I Historia Związku I Kodeks Pracy I Sejm I Senat

Historia związku

1980 rok, 1981 rok, 1982 rok, 1983 rok, 1984 rok, 1985 rok, 1986 rok, 1987 rok, 1988 rok, 1989 rok, 1990 rok, 1991 rok, 1992 rok, 1993 rok, 1994 rok, 1995 rok, 1996 rok, 1997 rok, 1998 rok, 1999 rok, 2000 rok, 2001 rok, 2002 rok, 2003 rok

1998 rok

11 lutego - KK oceniła funkcjonowanie koalicji AWS-UW. W stanowisku władze "S" zwróciły się do rządu o wprowadzenie od 1999 r. prorodzinnego systemu podatkowego, uporządkowanie statusu prawnego majątku narodowego, wprowadzenie uwłaszczenia i reprywatyzacji oraz przyspieszenie lustracji.

20-21 marca - w Poznaniu odbyło się, po raz pierwszy w Polsce, spotkanie grupy roboczej ds. integracji europejskiej EKZZ, w którym uczestniczyli przedstawiciele większości central związkowych z państw Unii Europejskiej.

26 marca - po raz kolejny nie doszło do rozpoczęcia procesu w sprawie Grudnia '70. Oskarżeni stawili się po raz pierwszy w komplecie, ale oskarżyciel nie zgodził się na wyłączenie z rozprawy Jaruzelskiego. Wcześniej, ze względu na zły stan zdrowia, wyłączono do odrębnego postępowania sprawę pięciu osób, w tym. gen. Jaruzelskiego. Oskarżyciel posiłkowy z pełnomocnictwa "S" Tadeusz Kilian złożył wniosek  o przeanalizowanie opinii lekarzy, czy rzeczywiście generał jest tak chory, że nie może przyjeżdżać do Gdańska.

17 kwietnia - ukazał się 500. numer "Tygodnika Solidarność".

27 kwietnia - po 17 latach od opuszczenia Polski płk Ryszard Kukliński na zaproszenie rządu przyjechał do kraju. Odwiedził Kraków (został honorowym obywatelem miasta), Zakopane, Katowice, Gdańsk i Gdynię.

4 maja - w gdańskiej siedzibie "S" odbyło się spotkanie prezydium KK i pracowników "S" z płk. Ryszardem Kuklińskim.

27 maja - KK postanowiła na bazie Zadań dla RS AWS opracować kontrakt polityczny, który umożliwiłby formalne porozumienie między Związkiem a RS AWS. W Zadaniach za najważniejsze uznano wprowadzenie reform ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych, przeprowadzenie inwentaryzacji majątku narodowego, wprowadzenie uwłaszczenia i reprywatyzacji oraz prorodzinnego systemu podatkowego, zlikwidowanie "patologii płacowych i personalnych w spółkach publicznych".

26 VI - prof. Adam Biela zreferował w Sejmie projekt powszechnego uwłaszczenia, pod którym podpisało się 110 posłów AWS. Projekt zakładał dwa rodzaje uwłaszczenia: pośrednie i bezpośrednie. Rząd odmówił zajęcia stanowiska wobec tego projektu. UW opowiedziała się przeciw tej propozycji.

29 sierpnia - przed pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku przybyła sztafeta biegaczy biorąca udział w biegu "Szlakiem Porozumień Sierpniowych" (Jastrzębie-Szczecin-Gdańsk).

16 października - z okazji 20. rocznicy pontyfikatu Papieża Jana Pawła II do Watykanu wyruszyła II Ogólnopolska Pielgrzymka Świata Pracy NSZZ "Solidarność".

8 września - doszło do sfinalizowania sprzedaży Stoczni Gdańskiej za 115 mln złotych Stoczni Gdynia.

24-25 września - na X KZD "S" w Jastrzębiu Zdroju Marian Krzaklewski został ponownie wybrany na przewodniczącego Związku. Był jedynym kandydatem. "Takie poparcie to mój życiowy rekord, rekord Związku. Razem wprowadzimy w trzecie tysiąclecie" - dziękował przewodniczący delegatom.

3 grudnia - Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.

10 grudnia - pięćdziesięciu posłów AWS wystosowało apel do ministra sprawiedliwości "o ponowne zbadanie okoliczności, z powodu których Wojciech Jaruzelski został wyłączony z toczącego się procesu winnych masakry robotników w grudniu 1970 r."

18 grudnia - Sejm odrzucił prezydenckie weto do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. "Ta ustawa to prawdziwy prezent gwiazdkowy. To koniec manipulacji teczkami agentów. Odcięcie się od przeszłości" - powiedział Krzaklewski.