Biuletyn Solidarność Świętokrzyska I Tygodnik Solidarność Świętokrzyska I Jeśli chcesz założyć Solidarność I Pozwy-wzory pism I Biblioteczka związkowa I Historia Związku I Kodeks Pracy I Sejm I Senat

Historia związku

1980 rok, 1981 rok, 1982 rok, 1983 rok, 1984 rok, 1985 rok, 1986 rok, 1987 rok, 1988 rok, 1989 rok, 1990 rok, 1991 rok, 1992 rok, 1993 rok, 1994 rok, 1995 rok, 1996 rok, 1997 rok, 1998 rok, 1999 rok, 2000 rok, 2001 rok, 2002 rok, 2003 rok

1994 rok

1 lutego - prezydium KK postanowiło, że Związek włączy się w wybory samorządowe, ale nie wystawi własnych list oznaczonych znakiem "S".

9 lutego - kilkadziesiąt tysięcy związkowców z "S" protestowało w Warszawie. Głównym postulatem było podjęcie przez rząd negocjacji i realizacja podpisanych wcześniej porozumień.

25 marca - od 14 lutego w akcji protestacyjnej "S" wzięło udział 775 zakładów pracy w 34 regionach.

6 kwietnia - sztab akcji protestacyjnej "S" postanowił kontynuować szeroką akcję informacyjną. Wstrzymano się natomiast z zaostrzaniem form protestu do czasu ustosunkowania się rządu do wyników rozmów ekspertów.

13 kwietnia - na posiedzeniu KK zostały zaprezentowane tezy do projektu konstytucji przygotowywanych przez Społeczną Komisję Konstytucyjną. KK pomimo wiadomości, że rząd odstępuje od "popiwku" w myśl tez "S" oraz powołania Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, postanowiła nie przerywać akcji protestacyjnych.

21 kwietnia - rozpoczął się strajk górników z sekcji górnictwa węgla brunatnego oraz w elektrowniach na węgiel brunatny. Następnego dnia sztab akcji protestacyjnej postanowił przekształcić strajk górników w bezterminowy.

25 kwietnia - do strajkujących w kopalniach węgla brunatnego dołączyły kopalnie węgla kamiennego oraz trzy kopalnie rud ołowiu i cynku.

28 kwietnia - na apel "S" zastrajkowało kilkaset zakładów w całym kraju.

30 kwietnia - został zawieszony strajk w kopalniach węgla brunatnego. Strajkujący wywalczyli m.in. rozszerzenie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym i rentowym górników i ich rodzin także na sektor węgla brunatnego. W kopalniach węgla kamiennego formę strajku zamieniono na absencyjny.

11 maja - na zebraniu KK do sukcesów akcji strajkowej zaliczono rozłożenie podwyżek cen energii na trzy etapy, przyłączenie się innych związków do protestu "S" oraz utworzenie funduszu strajkowego.

27 maja - odbył się ogólnopolski marsz protestacyjny "S" w Warszawie, który był podsumowaniem dotychczasowej akcji protestacyjnej oraz wstępem do "etapu działań prawnych". Wzięło w nim udział ok. 40 tys. demonstrantów.

19 VI - odbyły się wybory samorządowe. Na partie prawicowe oddano ok. 25 proc. głosów.

22 VI - KK przyjęła Obywatelski Projekt Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i uchwałę o zbieraniu podpisów pod projektem.

31 sierpnia - odbyły się w Gdańsku obchody 14. rocznicy Sierpnia '80. Przed pomnikiem Poległych Stoczniowców przemawiali Marian Krzaklewski i Lech Wałęsa.

5 września - Marian Krzaklewski złożył w Zgromadzeniu Narodowym listy zawierające 959 270 podpisów popierających projekt konstytucji przygotowany przez "S" (podpisy zbierano nadal, łącznie zebrano ich ponad 1,5 mln).

22 września - kilkutysięczna demonstracja  "S" przeszła ulicami Katowic. Związkowcy domagali się sprawiedliwego procesu w sprawie zamordowanych górników w kopalni "Wujek" oraz podjęcia rozmów nad Kontraktem dla województwa katowickiego.

29 IX-2 października - odbył się w Mielcu VI Krajowy Zjazd Delegatów "S". Oceniano osiągnięcia i porażki minionego roku. Wydano oświadczenie: "Delegaci VI Krajowego Zjazdu stwierdzają, że obecny rząd działa na szkodę Polski i jej obywateli. Delegaci uważają, że rząd ten powinien dla dobra kraju zakończyć swoją działalność". Skrytykowano także rządowy Program komercjalizacji, który oceniono jako próbę powrotu do systemu nakazowo-rozdzielczego. Największą sensację wzbudziły przetłumaczone na język polski materiały z akt Stasi.

8 listopada - prezydium KK postanowiło zlecić przygotowanie eksperckiego programu powszechnego uwłaszczenia obywateli.

17 listopada - przedstawiciele "S" wręczyli prezydentowi Wałęsie związkowy projekt ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych.

3 grudnia - w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Warszawie podjęli strajk głodowy przedstawiciele "S" służby zdrowia. Dołączyli do nich pracownicy oświaty.

6 grudnia - prezydium KK zaprotestowało z powodu nowelizacji ustawy kombatanckiej, w której przywrócono uprawnienia kombatanckie funkcjonariuszom UB i SB.

16 grudnia - odbył się dzień akcji protestacyjnej "S" pod hasłem "Zbrodnie komunizmu zbrodniami ludobójstwa".

27 grudnia - rozpoczęły się rozmowy strony rządowej z przedstawicielami głodujących.