Rząd przyjął stanowisko ws. obywatelskiego projektu ograniczenia handlu w niedzielę
Rząd rekomenduje wnikliwe uwzględnienie i rozważenie wszystkich uwag zawartych w stanowisku rządu oraz wyrażanych przez środowiska i podmioty zainteresowane projektem ustawy.
Ograniczenie handlu w niedziele jest zdaniem rządu ważnym społecznie zagadnieniem. Może to prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu szczególnie dużo jest kobiet-matek, a niedziela to często najbardziej dogodny moment (mając na uwadze obowiązki szkolne) na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. Warto też zauważyć, że w Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Belgii, Grecji i Danii istnieje całkowity zakaz handlu w niedziele lub jest on ograniczony w zależności od regionu, pory roku czy wielkości sklepu.
Więcej: tutaj
Źródło: www.solidarnosc.org.pl
Dla konsumentów żywności nadciągają trudne dni
"13 zł ... i nie kombinuj" R
Źródło: www.solidarnosc.org.pl Płaca minimalna w EuropieW styczniu 2016 r. krajowa płaca minimalna obowiązywała w 22 z 28 państw członkowskich UE; wyjątkami były: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja. W niektórych krajach, np. w Austrii, stawki wynagrodzenia minimalnego określają branżowe układy zbiorowe pracy. Czytaj TUTAJ, m.in minimalne stawki godzinowe w niektórych krajach Źródło: www.solidarnosc.org.pl ZFŚS - odpowiedź MinisterstwaMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej skierowało pismo do Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" (odpowiedź na wniosek NSZZ "Solidarność") Jeśli u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 50 pracowników pracownicy objęci są układem zbiorowym pracy lub regulaminem wynagradzania, wówczas postanowienia o nietworzeniu funduszu świadczeń socjalnych powinien zawierać układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania - wynika z pisma Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Informacja i pismo "Solidarności" oraz odpowiedź Ministerstwa dostępne TUTAJ
Źródło: www.solidarnosc.org.pl |