Karty Rabatowe

Związkowe Gadżety



Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 735673
Start No images

73 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie.
Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Pomyślmy w godzinie "W" o tych kamieniach
przez Boga rzucanych na szaniec.
Zatrzymajmy się i w serdecznej modlitwie polećmy Bogu Bohaterów,
którzy szli z "Warszawianką", Marszem Mokotowa na ustach, wierząc,
że kto przeżyje-wolnym będzie,
kto umiera-wolny już"

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. Dowództwo Armii Krajowej zakładało, że Armii Czerwonej zależeć będzie ze względów strategicznych na szybkim zajęciu Warszawy. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano również pomocy ze strony aliantów. Opanowanie miasta przez AK przed nadejściem Sowietów i wystąpienie w roli gospodarza przez władze Polskiego Państwa Podziemnego w imieniu rządu polskiego na uchodźstwie miało być atutem w walce o niezależność wobec ZSRR. Liczono na to, że ujawnienie się w Warszawie władz cywilnych związanych z Delegaturą Rządu na Kraj będzie szczególnie istotne w związku z powołaniem przez komunistów PKWN.

Kilka faktów na temat Powstania Warszawskiego:

Więcej…

 

6 lipca br. w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu odbył się jubileusz 30-lecia twórczości literackiej naszej koleżanki Teresy Paryny. W trakcie spotkania została otwarta wystawa malarstwa oraz prezentacja nowego tomiku wierszy pt. „Dał mi skrzydła” jej autorstwa. Uzupełnieniem tego ważnego dla Jubilatki wydarzenia był recital gitarowy w wykonaniu Leszka Suszyckiego. Teresa Paryna jest obecnie jedną z nielicznych osób w Przemyślu, które zajmują się szeroko rozumianą twórczością artystyczną - jest wybitną i uznaną artystką, co podkreślali licznie zgromadzeni goście. W jej twórczości, szczególnie literackiej możemy doświadczyć wielu wzruszeń, piękna słowa ojczystego, wrażliwości i osobistych przeżyć. Życzymy Jubilatce wielu lat w zdrowiu, kolejnych udanych jubileuszy oraz następnych tomików wierszy i wystaw. Zachęcamy do obejrzenia wystawy malarstwa, która będzie czynna do 15 sierpnia 2017 r. w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu, ul. Kraszewskiego 7A.

Ten dziwny rok 2016

Niebo otwarte
na całą szerokośc łaski.
Święci się Chrzest Mieszkowy
w Gnieźnie, Poznaniu, Gdańsku.

W Krakowie
młodzież świata
zgięła kolana.
Gra na niebieskiej harfie,
śpiewa, tańczy...

Świat wzywa pomocy
bo na białych gruzach Syrii
w łopocie czarnych flag
Mustafa dobija Abla.

Świat się modli,
by nadzieja była mocniejsza
od maczety,
od kuli,
od bombowca.

By człowiek miał siłę
ocalić resztki
człowieka.

Dostaliśmy czas ...

Dostaliśmy ciało
by w nim zamieszkać
na jakiś czas.

Dostaliśmy jakiś czas
by go wypełnić życiem.

Dostaliśmy życie
by uczyć się miłości.

A miłość dał nam Bóg,
byśmy się stali bardziej
do Niego podobni.

Wiersze z tomiku "Dał mi skrzydła" Teresy Paryny

 

Przyczyną jest "nierespektowanie przez Ministra Zdrowia zasad dialogu społecznego i podejmowania kluczowych dla środowiska decyzji bez konsultacji społecznych" – czytamy w oświadczeniu. Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" wydał dzisiaj oświadczenie, w którym ustosunkowuje się do przyjęcia przez Parlament RP ustawy "o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych". Długo oczekiwana regulacja płacowa w systemie ochrony zdrowia zapisana w.w. ustawie nie zyskała poparcia naszego Związku, w związku z pominięciem w niniejszym zapisie części pracowników podmiotów leczniczych (salowe, sanitariusze itp) czytamy w komunikacie. 
Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia wskazuje, że zgłaszane przez "Solidarność" poprawki zostały pominięte zarówno przez posłów, jak i senatorów. Stanowi to sprzeczność z deklaracjami wyborczymi PiS, które w narracji wyborczej wielokrotnie podkreślało konieczność wyrównywania różnic społecznych poprzez podnoszenie płac. Wobec nierespektowania przez Ministra Zdrowia zasad dialogu społecznego i podejmowania kluczowych dla środowiska decyzji bez konsultacji społecznych, Rada Sekretariatu Ochrony Zdrowia Uchwałą nr 5/2017 postanawia zawiesić swój udział w pracach Branżowego Zespołu Trójstronnego przy Ministrze Zdrowia. - informuje oświadczenie.

Źródło: www.tysol.pl

 

Pracownicy Sanepidu z całej Polski planują 1 lipca br. protest podczas kongresu Zjednoczonej Prawicy w Przysusze na Mazowszu.  To kolejna forma protestu przeciw rządowym planom włączenia części kompetencji i budżetu Sanepidu do nowej agencji – Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Związkowcy z „Solidarności” planują pikietę przed kongresem partii koalicyjnych, ponieważ dotychczasowe formy protestu nie przyniosły rezultatu.

Przypomnijmy, że pogotowie strajkowe w Sanepidzie obowiązuje od 13 czerwca 2017 roku. Na początek związkowcy oflagowali budynki i rozpoczęli kampanię informacyjną. Nie wykluczają strajku włoskiego i manifestacji ulicznych. W ten sposób walczą o swoje miejsca pracy i zdrowie konsumentów żywności, czyli nas wszystkich. 
Decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej podjęli 9 czerwca we Wrocławiu delegaci XXIIII Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Powodem protestu są rządowe plany powołania nowej agencji – Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, która ma przejąć część kompetencji i budżetu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zdaniem związkowców z Sanepidu doprowadzi to do zwolnienia doświadczonych pracowników, głównie, choć nie tylko, z działów związanych z nadzorem żywności. Pracę mogą stracić nawet cztery tysiące osób! Ponadto pogorszy to bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Obecnie nadzór nad produkcją żywności ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale jej jakość kontroluje Sanepid podlegający kompetencyjnie pod Ministerstwo Zdrowia. W przypadku wprowadzenia rządowych propozycji w życie obie te sfery znajdą się w kompetencji resortu rolnictwa, co będzie stanowiło oczywisty konflikt interesów i będzie mogło prowadzić do nieprawidłowości.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

Informujemy, że w dniu 30 czerwca br. o godz. 9.30 odbędzie się w Przemyślu szkolenie w temacie funduszu świadczeń socjalnych, które przeprowadzą inspektorzy PIP Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie.
Przewodniczących organizacji związkowych prosimy o zgłaszanie osób chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu w terminie do 14 czerwca 2017 r.

 


 

<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 następna > ostatnia >>

Strona 53 z 121

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................