Karty Rabatowe

Związkowe Gadżety



Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 735673
Start No images

Artykuł pochodzi z Tygodnika katolickiego Niedziela: autor Sławomir Błaut 
Źródło: http://niedziela.pl/artykul/132691/nd/

Pamięć o II wojnie światowej dryfuje w niewiadomym kierunku. To, co kiedyś było oczywiste, rozmył upływający czas. Ale nie tylko on. Celowe zakłamywanie historii, zacieranie granicy między złem a dobrem służyło
i nadal służy „wybielaniu” sprawców zbrodni. Beneficjentami tego procederu są Niemcy i Rosja.

Wieluń to miasto, na które spadły pierwsze niemieckie bomby w II wojnie światowej, a sprawcy popełnionych tam zbrodni uniknęli kary. Nad ranem 1 września 1939 r. do niewielkiego miasta, pogrążonego jeszcze we śnie, zjeżdżali wiejscy gospodarze na targ. O godz. 4.40 zaskoczeni usłyszeli wycie syren i warkot nadlatujących samolotów. To była pierwsza fala niemieckiego ataku Luftwaffe – 29 bombowców nurkujących, sztukasów. Wieluń stał się areną scen mrożących krew w żyłach.

Więcej…

 

W dniu 31 sierpnia ustanowione zostało polskie święto państwowe - Dzień Solidarności i Wolności - upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w 2005 roku.

W rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” w naszym Regionie modliliśmy się wspólnie z zaproszonymi gośćmi podczas uroczystej mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu, koncelebrowanej przez regionalnego Duszpasterza Ludzi Pracy ks. Tadeusza Baja, ks. prałata Stanisława Czenczka i ks. prałata Jana Mazurka. Po mszy św. złożono wiązanki kwiatów pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki Patrona Solidarności. Następnie uczestnicy uroczystości na czele ze związkowymi pocztami sztandarowymi udali się w pochodzie na Kamienny Most pod pierwszą siedzibę regionalnej "Solidarności", gdzie znajduje się tablica upamiętniającą wydarzenia z 31 sierpnia 1982 roku w Przemyślu. Po złożeniu kwiatów okolicznościowe mowy wygłosili: Przewodniczący Zarządu Regionu Szymon Wawrzyszko, który również odczytał list od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Posłowie na Sejm RP Anna Schmidt - Rodziewicz i Andrzej Matusiewicz, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. W uroczystości wzięli również radni rady miejskiej w Przemyślu na czele z Przewodniczącą Lucyną Podhalicz, Jan Pączek Starostwa Przemyski, Barbara Kiełt z Państwowej Inspekcji Pracy w Przemyślu i Jerzy Brodowski Komendant Straży Ochrony Kolei w Przemyślu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne uczczenie Dnia Solidarności i Wolności.

Krajowe obchody: tutaj

Z kart historii (1982) : II ROCZNICA SIERPNIA W PRZEMYŚLU

(wg „NIE” nr 8 P-śl, 8.09.1982 r. – Biuletyn Informacyjny NSZZ „Solidarność” Regionu Płd. – Wschodniego. Nakładem Niezależnej Oficyny Kresowej im. A.F. Modrzewskiego)

Więcej…

 

Konferencja dotycząca Obywatelskiego Projektu Konstytucji - 25 sierpnia 2017 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. 
To będzie faktyczny początek dyskusji o zmianach w konstytucji zainicjowanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która w 1994 przygotowała obywatelski projekt konstytucji postanowiła zorganizować z udziałem Prezydenta RP poważną naukową konferencję „Konstytucja dla obywateli nie dla elit”, przypominającą projekt, pod którym podpisało się ponad milion obywateli.

Więcej: tutaj

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

 

To bezczelna prowokacja, tak Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” określa zaproszenie na wspólne świętowanie 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych jakie pomorski Komitet Obrony Demokracji wysłał do Związku. - To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody – czytamy w stanowisku.

Region Pomorski KOD zgłosił w gdańskim magistracie całodobowe zgromadzenie na Placu Solidarności w Gdańsku na dzień 31 sierpnia, gdzie zamierza zorganizować uroczystości rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Na te uroczystości zaprosił „Solidarność”!
W reakcji na zaproszenie obradujące w czwartek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarności” przyjęło stanowisko, uznając zaproszenie za prowokację i ostrzega, że jakiekolwiek próby ograniczania uroczystości związkowych, które są organizowane od 30. lat spotkają się ze zdecydowaną reakcją.

 

Cała treść Stanowiska nr 3/17 Prezydium KK NSZZ „Solidarność” tutaj

Źródło: www.tysol.pl

 

Z głębokim żalem informujemy, że 31 lipca 2017 r. zmarł Pan Waldemar Mikołowicz działacz opozycyjny i wieloletni działacz NSZZ „Solidarność”, internowany i więziony, współzałożyciel Zarządu Związku Stowarzyszeń Osób Represjonowanych,  inicjator i organizator nielegalnego budownictwa sakralnego oraz budowy pomników ks. Jerzego Popiełuszki w Jarosławiu. Wyróżniony Krzyżem Semper Fidelis, honorową nagrodą Burmistrza Miasta Jarosławia w dziedzinie aktywności społecznej, odznaką Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” i Zasłużony dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Był człowiekiem, który wbrew przeciwnościom dążył do celu. Związek zawodowy „Solidarność” traktował jak swoje dziecko, upominał, podpowiadał, ale darzył wielką miłością do końca, pomimo ciężkiego stanu zdrowia interesował się i żył problemami związku i ludzi.

-
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego - jako „Kameduła” pseudonim nadany mi przez kolegów współinternowanych stanu wojennego w obozie Uherce, proszę Ducha Świętego o oświecenie umysłu, abym mógł w całej prawdzie odtworzyć skrótowo niektóre wspomnienia z okresu internowania w stanie wojennym z obozów, w których przebywałem, a to: Uherce, Nowy Łupków, Załęże i ponownie Nowy Łupków w okresie od 13.12.1981 do 11.10.1982 r. – tak zaczyna pan Waldemar Mikołowicz swoje wspomnienia opublikowane w Biuletynie Informacyjnym Miasta Jarosławia poświęconym XXX rocznicy Porozumień Sierpniowych, które w całości można przeczytać wydaniu internetowym Biuletynu str. 20tutaj.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 sierpnia 2017 roku (czwartek) w Jarosławiu: - godz. 13.30 msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Grottgera 1, - godz. 15.00 złożenie ciała do grobu na Cmentarzu "Nowym", ul. Krakowska.

 Rodzinie i wszystkim bliskim zmarłego składany wyrazy głębokiego współczucia.

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 następna > ostatnia >>

Strona 52 z 121

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................