Wojna i kłamstwa totalne
Artykuł pochodzi z Tygodnika katolickiego Niedziela: autor Sławomir Błaut
Źródło: http://niedziela.pl/artykul/132691/nd/
Pamięć o II wojnie światowej dryfuje w niewiadomym kierunku. To, co kiedyś było oczywiste, rozmył upływający czas. Ale nie tylko on. Celowe zakłamywanie historii, zacieranie granicy między złem a dobrem służyło
i nadal służy „wybielaniu” sprawców zbrodni. Beneficjentami tego procederu są Niemcy i Rosja.
Wieluń to miasto, na które spadły pierwsze niemieckie bomby w II wojnie światowej, a sprawcy popełnionych tam zbrodni uniknęli kary. Nad ranem 1 września 1939 r. do niewielkiego miasta, pogrążonego jeszcze we śnie, zjeżdżali wiejscy gospodarze na targ. O godz. 4.40 zaskoczeni usłyszeli wycie syren i warkot nadlatujących samolotów. To była pierwsza fala niemieckiego ataku Luftwaffe – 29 bombowców nurkujących, sztukasów. Wieluń stał się areną scen mrożących krew w żyłach.
37. rocznica powstania "Solidarności"W dniu 31 sierpnia ustanowione zostało polskie święto państwowe - Dzień Solidarności i Wolności - upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w 2005 roku. W rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” w naszym Regionie modliliśmy się wspólnie z zaproszonymi gośćmi podczas uroczystej mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu, koncelebrowanej przez regionalnego Duszpasterza Ludzi Pracy ks. Tadeusza Baja, ks. prałata Stanisława Czenczka i ks. prałata Jana Mazurka. Po mszy św. złożono wiązanki kwiatów pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki Patrona Solidarności. Następnie uczestnicy uroczystości na czele ze związkowymi pocztami sztandarowymi udali się w pochodzie na Kamienny Most pod pierwszą siedzibę regionalnej "Solidarności", gdzie znajduje się tablica upamiętniającą wydarzenia z 31 sierpnia 1982 roku w Przemyślu. Po złożeniu kwiatów okolicznościowe mowy wygłosili: Przewodniczący Zarządu Regionu Szymon Wawrzyszko, który również odczytał list od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Posłowie na Sejm RP Anna Schmidt - Rodziewicz i Andrzej Matusiewicz, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma. W uroczystości wzięli również radni rady miejskiej w Przemyślu na czele z Przewodniczącą Lucyną Podhalicz, Jan Pączek Starostwa Przemyski, Barbara Kiełt z Państwowej Inspekcji Pracy w Przemyślu i Jerzy Brodowski Komendant Straży Ochrony Kolei w Przemyślu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne uczczenie Dnia Solidarności i Wolności. Krajowe obchody: tutaj Z kart historii (1982) : II ROCZNICA SIERPNIA W PRZEMYŚLU (wg „NIE” nr 8 P-śl, 8.09.1982 r. – Biuletyn Informacyjny NSZZ „Solidarność” Regionu Płd. – Wschodniego. Nakładem Niezależnej Oficyny Kresowej im. A.F. Modrzewskiego)
"Konstytucja dla obywateli. Nie dla elit."Konferencja dotycząca Obywatelskiego Projektu Konstytucji - 25 sierpnia 2017 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Więcej: tutaj Źródło: www.solidarnosc.org.pl KOD zaprasza Solidarność na uroczystości. Solidarność - to bezczelna prowokacja.To bezczelna prowokacja, tak Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” określa zaproszenie na wspólne świętowanie 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych jakie pomorski Komitet Obrony Demokracji wysłał do Związku. - To zdumiewające, że zaprasza się jubilata na jego własne urodziny i to w sytuacji, gdy ów jubilat od 30 lat niezmiennie organizuje swoje obchody – czytamy w stanowisku. Region Pomorski KOD zgłosił w gdańskim magistracie całodobowe zgromadzenie na Placu Solidarności w Gdańsku na dzień 31 sierpnia, gdzie zamierza zorganizować uroczystości rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Na te uroczystości zaprosił „Solidarność”!
Cała treść Stanowiska nr 3/17 Prezydium KK NSZZ „Solidarność” tutaj Źródło: www.tysol.pl Człowiek odchodzi, pamięć pozostaje ...Z głębokim żalem informujemy, że 31 lipca 2017 r. zmarł Pan Waldemar Mikołowicz działacz opozycyjny i wieloletni działacz NSZZ „Solidarność”, internowany i więziony, współzałożyciel Zarządu Związku Stowarzyszeń Osób Represjonowanych, inicjator i organizator nielegalnego budownictwa sakralnego oraz budowy pomników ks. Jerzego Popiełuszki w Jarosławiu. Wyróżniony Krzyżem Semper Fidelis, honorową nagrodą Burmistrza Miasta Był człowiekiem, który wbrew przeciwnościom dążył do celu. Związek zawodowy „Solidarność” traktował jak swoje dziecko, upominał, podpowiadał, ale darzył wielką miłością do końca, pomimo ciężkiego stanu zdrowia interesował się i żył problemami związku i ludzi.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 sierpnia 2017 roku (czwartek) w Jarosławiu: - godz. 13.30 msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Grottgera 1, - godz. 15.00 złożenie ciała do grobu na Cmentarzu "Nowym", ul. Krakowska. Rodzinie i wszystkim bliskim zmarłego składany wyrazy głębokiego współczucia. |