Karty Rabatowe

Związkowe Gadżety



Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 705144
Start No images

Link do filmiku Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Apel o modlitwę za Ojczyznę. Prosimy udostępniać.

https://www.youtube.com/watch?v=KrFlnWtSmHA

Apel Metropolity Przemyskiego o modlitwę w intencji Ojczyzny

Drodzy Diecezjanie!
Czerpiąc inspirację z ważnego wydarzenia wiary jakim było poświęcenie figury bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które dokonało się 1 grudnia 2024 r przy przemyskiej archikatedrze, odwołując się do jego pomysłu „Mszy za Ojczyznę”, mając na uwadze troskę o Polskę, zwracam się z apelem i prośbą o modlitwę w intencji naszej Umiłowanej Ojczyzny. 
W poczuciu odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe przekazane nam przez praojców niech każdego 11-go dnia miesiąca, rozpoczynając od grudnia br., przez dziewięć miesięcy (do sierpnia 2025 r), w naszych parafiach i domach rodzinnych wznosi się do Boga, przez przemożne wstawiennictwo Maryi Królowej Polski i Patronów naszej Ojczyzny, modlitwa błagalna o pokój, jedność i braterstwo naszego Narodu. 

Więcej…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We wtorek, 17 grudnia 2024 r., metropolita przemyski wziął udział w spotkaniu przedświątecznym, które tradycyjnie zorganizował Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność".
– Życzę, żebyśmy wytrwali w swoim charyzmacie, czyli w tej międzyludzkiej solidarności, która pomaga, która potrafi „zło dobrem zwyciężać” – powiedział abp Adam Szal. 
W krótkim słowie arcybiskup nawiązał do postaci szczególnej dla środowiska solidarnościowego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Mamy pewien obowiązek wsłuchiwania się w nauczanie bł. ks. Popiełuszki także w odniesieniu do Bożego Narodzenia. Mówił wiele razy: „Boże Narodzenie to święto miłości, święto przebaczenia. Wieczór wigilijny potrafi często skruszyć serca najbardziej zatwardziałe w nienawiści” – przypomniał hierarcha.

Więcej…

 

Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" informuje, że msze święte w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego w 43. rocznicę jego wprowadzenia zostaną odprawione 13 grudnia 2024 roku:

Przemyśl - godz. 18.00 kościół pw. Św. Benedykta, Cyryla i Metodego (Kazanów)
Jarosław - godz. 17.30 Jarosławskie Opactwo
Lubaczów - godz. 17.00 kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika

 

13 grudnia 1981 roku świat się zawalił, zapadła noc. Słowo „Solidarność” zaczęło brzmieć jak paragraf.
Na ulice wyjechało 1750 czołgów i 1900 pojazdów bojowych i opancerzonych. Do miast wkroczyło 70 tys. żołnierzy i 30 tys. funkcjonariuszy milicji. Pod broń postawiono też rezerwistów. Więzienia zapełniały się internowanymi. Ludzie znikali bez wieści z domów i ulic. Po Jurka również przyszli ubecy, ochronił go proboszcz, człowiek silny i przenikliwy. Telefony nie działały, żony i rodziny przyjaciół z huty zgłaszały się na plebanię po pomoc. W małym mieszkaniu Jerzego spali ukrywający się przed internowaniem. Rozdawał wszystko co miał. Szły w końcu święta.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko nigdy nie walczył z żadną władzą. Nie walczył z nikim. Walczył z nienawiścią w sobie samym i w innych. Walczył też o godność, którą dostrzegał w każdym człowieku. 
Wigilia 1981 roku była bardzo mroźna.
Na pustych ulicach i placach Warszawy przy dymiących koksownikach grzali się żołnierze zwiezieni z poligonów i koszar całej Polski. Głównie młodzi, często ze wsi. Był Stan Wojenny – czyli w sumie wojna domowa bo żaden wróg przecież nie przekroczył polskich granic. Więzienia i ośrodki internowania pełne były ludzi, którzy uwierzyli w Solidarność. Tej nocy ważniejsze jednak było to, że byli mężami, ojcami i synami a puste miejsca przy wigilijnych stołach w ich domach były puste przeraźliwie. Była noc. Z jednej z warszawskich plebanii wyszedł na ulicę ksiądz, drobny, owinięty szalikiem. W ręku trzymał walizeczkę… Wyszedł w trakcie wigilii, zostawiając proboszcza, siostry zakonne i wikarych. Ruszył w stronę wojskowych koksowników. Tamtej nocy, w Wigilię Bożego Narodzenia, w mroźne i pełne strachu ulice Warszawy ruszył z walizką opłatków. Podchodził do żołnierzy grzejących się przy koksownikach, stojących przy czołgach i przy wozach bojowych. Chudy, chorowity, w szaliku. Jedni płakali, inni odpędzali, jeszcze inni zaczynali rozmawiać. Przełamywał ciemność…
(Tekst dzięki uprzejmości Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie)

Źródło: https://stacja7.pl/jerzy-popieluszko/swieta-noc-przelamac-ciemnosc/

 

W niedzielę, 1 grudnia 2024 roku na Placu Katedralnym w Przemyślu został odsłonięty długo oczekiwany pomnik naszego patrona błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” oraz Społeczny Komitet Budowy Pomnika Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Przemyślu, kierując się duchem należnej wdzięczności i pragnieniem uczczenia pamięci wielkiego człowieka i Polaka, kapłana i męczennika, podjął się dzieła wzniesienia pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Przemyślu - szczególnego kapłana, nadzwyczaj ważnego dla ludzi „Solidarności”, świadka i męczennika czasów walki o godność człowieka, wolną Ojczyznę i sprzeciwu wobec systemu komunistycznego. Pomnik to nie tylko forma upamiętnienia i podziękowanie za dar życia i działalności ks. Jerzego Popiełuszki, ale może dzisiaj przede wszystkim przypominanie i kształtowanie tych postaw i wartości o których mówił, do których się odwoływał i za które poświecił swoje życie, a które winniśmy przekazać młodym pokoleniom ze wskazaniem jakimi wzorcami należy kierować się w swoim życiu.

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 120

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................