Karty Rabatowe

Związkowe Gadżety



Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 705215
Start No images

„Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie … Mamy Polskę! - swoją własną.” (z Dziennika Marii Lubomirskiej)

Więcej…

 

29 października br. została odsłonięta tablica upamiętniająca I Walny Zjazd Delegatów Regionu Południowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” (poprzednia nazwa Regionu Ziemia Przemyska) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, którą następnie poświęcił biskup Stanisław Jamrozek.

Ufundowana tablica to rodzaj podziękowania dla ludzi, którzy w tamtych czasach mieli odwagę przeciwstawić się władzy, mówić swobodnie, demokratycznie podejmować decyzje i budować nową przyszłość. Inicjatorami przedsięwzięcia byli uczestnicy I WZD Waldemar Wiglusz, Adam Majgier i Wojciech Kłyż przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej i Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. 
Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: dr Dariusz Iwaneczko Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Aneta Bednarczyk Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego oraz Szymon Wawrzyszko Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, w obecności pocztów ze sztandarem Regionu Południowo-Wschodniego (który na stałe jako eksponat znajduje się w Muzeum Narodowym Ziemia Przemyskiej) i Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, licznych gości; młodzieży szkolnej, przedstawicieli władz województwa podkarpackiego i Miasta Przemyśla, uczestników I Zjazdu i członków NSZZ „Solidarność”. 

Więcej…

 

24 października 2021 r. nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru Oddziału Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu, który jest repliką sztandaru z 1981 roku. Poświęcenia dokonał ks. abp Józef Michalik podczas uroczystej Mszy Świętej w Kolegiacie Jarosławskiej, parafia pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

Więcej…

 

Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”

zaprasza na Mszę Świętą w 37. rocznicę męczeńskiej śmierci
bł. ks. Jerzego Popiełuszki - Patrona Solidarności

19 października 2021 r. o godz. 18.00

w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu.

Po mszy św. złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą.


Z homilii Ojca Świętego Jana Pawła II, Włocławek, 7 czerwca 1991 r.:


Moi drodzy bracia i siostry, ja pragnę jako biskup Rzymu zaprotestować przeciwko takiemu kwalifikowaniu Europy, Europy Zachodniej. To obraża ten wielki świat kultury, kultury chrześcijańskiej, z któregośmy czerpali
i któryśmy współtworzyli, współtworzyli także za cenę naszych cierpień.
Tu, na tej ziemi kujawskiej, tu, w tym mieście męczenników, to musi być powiedziane głośno.

K
ulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy
na wschód od nas w ostatnich dziesięcioleciach – i u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak, tworzył ją ksiądz Jerzy.
On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego, że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż. (…)

Więcej…

 

To już 39-ta Pielgrzymka Ludzi Pracy za nami. Kolejny raz mogliśmy złożyć nasze troski, prośby i podziękowania Matce Bożej Jasnogórskiej. Wspólną modlitwą i uczestnictwem w uroczystej Mszy Świętej wzmocnieni na kolejny rok pracy w naszych zakładach, i w każdym działaniu na rzecz drugiego człowieka wróciliśmy do swoich domów. W trakcie pielgrzymowania mieliśmy okazję nawiedzić również Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin oraz poznać jego historię i otrzymać błogosławieństwo dzięki uprzejmości braci Paulinów. Mają tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Według bardzo dawnej tradycji kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Podczas tegorocznej pielgrzymki doszło do pięknej uroczystości przekazania medalu okolicznościowego wybitego przez nasz Region z okazji 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” wraz z okolicznościowym listem dla Instytutu Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia mogliśmy poznać panią Stanisławę Nowicką, która przez ponad 30 lat była świadkiem życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Mogliśmy „dotknąć" żywej historii i osobistych wspomnień z bezpośrednich kontaktów pani Stanisławy z Kardynałem. Piękna i jakże ważna inicjatywa kultywowania pamięci dzisiaj już błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Godne polecenia miejsce do odwiedzenia i zapoznania się ze Społeczną Krucjatą Miłości.

"Miałam okazję przyglądać się księdzu prymasowi z bliska. Bo nasza wspólnota Instytutu Prymasowskiego miała częsty kontakt, najpierw z księdzem profesorem Wyszyńskim, potem biskupem, a potem prymasem Polski. Na swoim herbie biskupim oprócz wizerunku MB Jasnogórskiej, która była przewodniczką jego życia, ksiądz prymas wypisał również słowa: „Soli Deo”, to znaczy „Samemu Bogu”. To była istota jego życia. Dla niego wszystko było Boże. I trawa, która wyrosła z ziemi na wiosnę, i pierwszy kwiatek, który się pojawił – wszystko wprowadzało go w zachwyt. Ksiądz prymas miał taką niezwykłą zdolność odczytywania piękna tego świata. Była w nim wielka wrażliwość." (wspomnienia pani Stanisławy Nowickiej, "Dobry Ojciec", Mały Gość Niedzielny 12/2019)

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 następna > ostatnia >>

Strona 21 z 120

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................