Majowe uroczystości: Święto Narodowe 3 Maja - mija 229 lat od uchwalenia Konstytucji
Święto Narodowe 3 Maja zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów - pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Konstytucja 3 Maja – Ustawa Rządowa, prawo uchwalone dnia 3 maja 1791 roku - miała zapobiec nieuchronnemu upadkowi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadzić miała między innymi zniesienie liberum veto, wolnej elekcji oraz przywilejów dla drobnej szlachty. Ustawa Rządowa miała stać się fundamentem wewnętrznego odrodzenia Rzeczypospolitej szlacheckiej. Była oparta o najbardziej postępową, reformatorską myśl oświeceniową. Uchwalenie jej wymagało zachowania tajemnicy i przybrało formę zamachu stanu. Dzień ten został uznany za święto już 5 maja 1791 roku.
Majowe uroczystości: "Ja jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest Mi bardzo drogi ..”Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wyjątkowe święto dla nas Polaków obchodzone 3 maja (w tym roku z racji czwartej Niedzieli Wielkanocnej przeniesione liturgicznie na 2 maja) nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: m.in. obrony Jasnej Góry, ślubów króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej przez prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz zawierzenia narodu polskiego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski przez abp Stanisława Gądeckiego. Święto to wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi, która ocaliła Polskę nie tylko od potopu szwedzkiego, lecz wiele razy okazywała nam Swoją potęgę i miłosierdzie.
Koleżanki i Koledzy ZwiązkowcyW związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce oraz mając na uwadze nasze wspólne bezpieczeństwo w Regionie Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" zostały wprowadzone środki ostrożności.Pracownicy Regionu do odwołania wykonują swoją pracę głównie zdalnie. Zwracamy się o załatwianie spraw związkowych drogą telefoniczną i e-mailową - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8.oo-16.oo. Prosimy władze organizacji związkowych o monitorowanie sytuacji w swoich zakładach pracy oraz w miarę możliwości o reagowanie i przekazywanie informacji do Regionu. "Solidarność" na kryzys: Poradnik w odcinkachPolecamy: "Solidarność" na kryzys - Poradnik dla członków związku w ramach "Tarczy antykryzysowej". 2. Przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy 4. Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych 6. Kwarantanna i świadczenia opiekuńcze 7. Pracownicy zatrudnieni w infrastrukturze krytycznej 8. Rozwiązania tarczy antykryzysowej dotyczące osób z niepełnosprawnościami 10. Emerytury, wsparcie budownictwa mieszkaniowego, Pracownicze Programy Kapitałowe |