Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

"Solidarność" w Solidarności

"Solidarność" w Solidarności

Czekoladowa Solidarność jest znana nie tylko Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. W tym wyjątkowym lubelskim zakładzie nie było jednak dotychczas związków zawodowych. Zmieniło się to niedawno, gdy pracownicy, znani z wyrobu czekoladowych pyszności, postanowili się zorganizować.

Na pytanie, dlaczego wybrali właśnie NSZZ „Solidarność”, przewodniczący żartobliwie odpowiada, że inaczej nie wypadało, w końcu nazwa firmy zobowiązuje. Ale już poważnie dodaje, że bardzo zależało pracownikom na tym, by stać się dla kierujących firmą partnerem do rozmów, negocjacji w sprawach bieżących i dotyczących przyszłości firmy. 

Po pierwszych rozmowach z prezesem związkowcy są nastawieni optymistycznie. Wyrażają wolę współpracy i chęć działania dla dobra swojego zakładu. Mają na to spore szanse, bo organizacja zakładowa, choć bardzo młoda, jest już bardzo liczna. 

W najbliższym czasie nowa komisja, która stawia na dalszy rozwój swojej reprezentacji, planuje także wybory władz i szkolenie z podstaw działalności związkowej.

Od początku działalności związkowcom pomagają organizatorzy związkowi Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego ze wsparciem Działu Rozwoju Związku Komisji Krajowej. Mamy nadzieję, że nowo powstała organizacja będzie wsparciem dla pracowników i partnerem dla kierownictwa firmy – wyjaśniają pracownicy regionalnego Działu Rozwoju.

Firma Cukiernicza Solidarność powstała 4 czerwca 1952 r.  Największym kapitałem firmy jest jakość jej produktów, która została osiągnięta dzięki nowoczesnym technologiom produkcji, własnym recepturom oraz zaangażowaniu wszystkich pracowników.

Dział Rozwoju KK

Zmarł ks. inf. dr Julian Żołnierkiewicz

Zmarł ks. inf. dr Julian Żołnierkiewicz

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że dziś odszedł od nas na wieczny spoczynek ks. Inf. dr Julian Żołnierkiewicz członek honorowy NSZZ "Solidarność", odznaczony medalem "Zaslużony dla NSZZ "Solidarność", Kapelan NSZZ "Solidaność" Regionu Warmińsko - Mazurskiego, były wieloletni duszpasterz ludzi pracy.

Infułat był nie tylko lubianym duchownym i proboszczem, ale wręcz człowiekiem-instytucją. Ks. Julian Żołnierkiewicz urodził się w 1931r. w Odcedzie w województwie nowogródzkim. Przez wiele lat był proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. W latach 80. był kapelanem Solidarności, a potem także duszpasterzem akademickim i patronem organizacji kombatanckich. Jest też honorowym obywatelem Olsztyna.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się 28 października 2013r. o godz. 12.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie przy ul. Mickiewicza 10. Trumna będzie wystawiona w Kościele 27 października 2013r. od godz. 18.00.
 
Więcej na solidarnosc-olsztyn.org.pl

Hołd dla bohaterów

  • Kategoria: Kraj
Hołd dla bohaterów

Żyjemy w trudnych czasach. Ale pamięć o historii, nie tylko tej najnowszej pozwoli nam docenić to co mamy, co osiągnęliśmy- mówił Piotr Duda podczas wręczenia nagród laureatom międzynarodowego konkursu plastycznego w sali BHP - Patronat honorowy nad takim wydarzeniem to prawdziwy zaszczyt nie tylko dla mnie osobiście, ale i dla całej Komisji Krajowej.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom międzynarodowego konkursu dla uczniów "Powstanie Styczniowe 1863 i jego bohaterowie” połączona z otwarciem wystawy nagrodzonych prac odbyła się dzisiaj w historycznej Sali BHP.  
 
- Komisja Krajowa podjęła w tym roku uchwałę o ogłoszeniu roku 2013 rokiem powstania styczniowego. Chcemy złożyć w ten sposób hołd uczestnikom tego powstania.- mówił szef Związku - A w tej sali musimy pamiętać również o wszystkich innych bezimiennych bohaterach, którzy przyczynili się do odzyskania wolności w Polsce, między innymi tym, którzy w roku 1980 zakładali związki zawodowe w całej Polsce.
 
- Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.- cytowała słowa marszałka Piłsudskiego Teresa Misuk, zastępca przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność', współorganizatora konkursu, podkreślając jak ważna jest pamięć o przeszłości.
 
Celem konkursu było upamiętnienie 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego za pośrednictwem wypowiedzi plastycznej z zakresu grafiki i malarstwa w dwóch kategoriach wiekowych 12-15 lat oraz 16-20 lat. Organizatorzy chcieli w ten sposób dotrzeć do młodego pokolenia i uwrażliwić go na sprawy narodowe. Wpłynęło ponad 621 prac plastycznych z Polski, Czech, Ukrainy a nawet z Meksyku. Organizatorami konkursu była Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" oraz Prywatna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych we Włocławku.
 
hd

Strategia działa. Związek się rozwija

Strategia działa. Związek się rozwija

Umacnia się reprezentacja pracowników zrzeszonych w NSZZ „Solidarność”.

Nowych członków Związku przybywa dzięki nowej formule współpracy Działu Rozwoju Związki Komisji Krajowej z regionami, obowiązującej od czerwca. Strategia wprowadza nowe standardy pracy z regionami, które regulowane są w „Porozumieniach o współpracy”. Zarządy Regionów wyznaczają cele w zakresie rozwoju „S”, mając pewność, że otrzymają wsparcie od koordynatorów DRZ KK w organizowaniu pracowników na swoim terenie.
 
Dobiegła właśnie współpraca w takiej formie z czteroma pierwszymi regionami: Śląsko-Dąbrowskim, Bydgoskim, Zielonogórskim i Podlaskim. Zarządy Regionów oceniają ją pozytywnie - Jeśli będzie taka okazja, to chętnie jeszcze raz skorzystam z pomocy DRZ KK i pracy ich koordynatorów, którym bardzo dziękuję za te kilka miesięcy ciężkiej pracy – mówi Józef Mozolewski przewodniczący ZR Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.
 
Wcześniej Dział Rozwoju Związku wraz Działem Szkoleń KK przygotowywali działaczy i liderów związkowych do działań na rzecz organizowania pracowników w związek zawodowy.
 
- My, jako region, wskutek współpracy z DRZ KK podjęliśmy konkretne działania. Zorganizowaliśmy seminaria, na których przy współuczestnictwu działu szkoleń i pod jurysdykcją DRZ KK została opracowana strategia rozwoju Regionu. Działacze zostali zapoznani z częścią teoretyczną. Kolejnym etapem była część praktyczna, czyli praca przy organizowaniu pracowników. To bardzo ciężka praca, głównie praca Zarządu Regionu i DRZ KK, która pokazała, że warto i że taki system pracy przynosi rezultaty – tłumaczy Mozolewski.
 
Wspólne działania Działu Rozwoju KK z regionami od czerwca zaowocowały pozyskaniem do NSZZ „Solidarność” niemal 900 nowych członków Związku, rozwinięciem kilkunastu organizacji istniejących, m.in. MONDI, ENEA (R. Bydgoski), czy Lidl, Kaufland w wielu regionach, Swedwood (R. Zielonogórski), Auto Poland Fiat (R. Śląsko-Dabrowski) oraz powstaniem nowych organizacji zakładowych, np. Swedspan Polska w Koszkach (R. Podlaski), Straż Pożarna w Mikołowie (R. Śląsko-Dąbrowski).
 
Dział wpierał także doraźnie pozostałe regiony, czego efektem są nowo zarejestrowane organizacje. Wśród nich warte wymienienia na pewno są: Żywiec Zdrój, PF Logo System (R. Wielkoplska), Container Modul (Region Koszaliński-Pobrzeże), Renz (Region Pomorze Zachodnie).
 
- Nie ulega żadnej wątpliwości, że podstawą jest rozwój związku i pozyskiwanie członków. Nasz Region nadal będzie skupiać się na rozwoju
Związku, zwłaszcza na wzroście uzwiązkowienia w zakładach, w których już jesteśmy. A my wszyscy jako działacze wszystkich struktur, zarówno zakładowych, regionalnych i krajowej powinniśmy wykazać więcej energii i inicjatywy w tym kierunku – podsumowuje Mozolewski.
 
Od października DRZ KK rozpoczął ścisłą współpracę zaplanaowaną do końca stycznia 2014 r. z kolejnymi czteroma Regionami:
Toruńsko-Włocławkim, Mazowsze, Świętokrzyskim, Środkowowschodnim. DRZ KK przygotowuje już teraz kolejne regiony do rozpoczęcia kooperacji od lutego przyszłego roku.
 
Działania działu od początku roku przyniosły blisko 2000 nowych członków Związku, 18 nowych organizacji zakładowych i rozwinięcie kilkunastu organizacji już istniejących.
 
Dział Rozwoju Związku

Nie żyje Tadeusz Mazowiecki

  • Kategoria: Kraj
Nie żyje Tadeusz Mazowiecki

Tadeusz Mazowiecki - premier pierwszego niekomunistycznego rządu w powojennej Polsce - zmarł dziś rano w Warszawie. Miał 86 lat.

Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna, Mazowiecki zmarł kilka minut po godz. 6 rano.

Mazowiecki był pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Mocno związany z "Solidarnością", w sierpniu 1980 był współautorem Apelu 64 intelektualistów popierającego postulaty strajkowe stoczniowców, a także (od 24 sierpnia) przewodniczącym Komisji Ekspertów Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Zaangażowany jako doradca Krajowej Komisji Porozumiewawczej, później Komisji Krajowej "S" i Lecha Wałęsy. Był też redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność".

W stanie wojennym internowany w Strzebielinku, Jaworzu i Darłówku, zwolniono go 23 grudnia 1982. W 1985 r. współtworzył opracowanie "Raport. Polska 5 lat po Sierpniu", a rok później wraz z Ryszardem Bugajem, Andrzejem Celińskim, Kazimierzem Dziewanowskim, Bronisławem Geremkiem i Andrzejem Wielowieyskim założył podziemne pismo "21".

Tadeusz Mazowiecki uczestniczył w rozmówach „S” z władzą w Magdalence k. Warszawy, był współorganizatorem Okrągłego Stołu, uczestnikiem obrad plenarnych, współprzewodniczącym zespołu ds. pluralizmu związkowego oraz koordynatorem pracy zespołów negocjacyjnych opozycji.Premierem RP był od sierpnia 1989 do grudnia 1990.

Po przegranej w wyborach prezydenckich, Mazowiecki był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności, z ramienia których był posłem na Sejm w latach 1991-2001. w latach 1992-1995 był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii, a w 1997 r. współautorem preambuły do uchwalonej Konstytucji RP.

Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

”Tusku, nie bądź tchórzem!” Happening podczas Trójstronnej

  • Kategoria: Kraj
”Tusku, nie bądź tchórzem!” Happening podczas Trójstronnej

Wzywam Donalda Tuska do publicznej debaty na temat antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, ograniczenia umów śmieciowych, wycofania się z ustawy „67” i innych naszych postulatów. Mam nadzieję, że premierowi odwagi nie zabraknie – wyzwał na pojedynek szefa rządu Piotr Duda, przewodniczący „S” podczas happeningu zorganizowanego przed Kancelarią Premiera. W tym czasie w CPS Dialog odbywało się posiedzenie komisji trójstronnej. Bez udziału strony związkowej.

- Czy to ma być taka debata jak Wałęsa-Miodowicz przed laty? – zapytał jeden z dziennikarzy.

- Ani ja nie jestem Wałęsą, ani premier - Alfredem Miodowiczem. Chodzi o znalezienie formuły otwartej dla opinii publicznej debaty o najważniejszych problemach Polaków – odpowiedział szef Solidarności. – Jeśli premier myślał, że 200 tysięcy ludzi, którzy przyjechali 14 września do Warszawy, przemaszeruje, a potem wróci do domów i będzie po staremu, to odpowiadam: nie będzie po staremu. Nie ma powrotu do komisji trójstronnej funkcjonującej tak jak dotąd, czyli będącej fikcją.

Minister Kosiniak, czyli zero konkretów

Na konferencji prasowej przed Kancelarią Premiera Piotr Duda wystąpił wspólnie z Janem Guzem, liderem OPZZ i Tadeuszem Chwałką, szefem Forum Związków Zawodowych. Nieopodal budynku, w którym rezyduje Donald Tusk, stanęli związkowcy trzymający tablice, na których wypisano 8 głównych postulatów oraz odpowiedzi ministra pracy - wszystkie negatywne. – Jak mamy rozmawiać skoro żaden z naszych postulatów nie został poważnie przedyskutowany – pytał retorycznie Jan Guz, szef OPZZ.

Listę najważniejszych dla „S”, OPZZ i Forum spraw otwiera żądanie wycofania się rządu z elastycznego czasu pracy, który pozbawia pracowników prawa do płatnych nadgodzin i czyni z nich uzależnionych od woli pracodawców niewolników. – Minister pracy nie odpowiedział na nasze pytania: jak przy wydłużonych godzinach pracy rozwiązać kwestie opieki nad dziećmi, kto ma za nią zapłacić, jak zorganizować dojazdy do pracy, kto powinien opłacać wyżywienie dla pracowników spędzających w firmach po 12 godzin – podkreślał Piotr Duda. - To o jakim my dialogu mówimy?

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz nie dostrzega też konieczności przeciwdziałania patologii umów śmieciowych, a to druga z najważniejszych dla związków spraw do załatwienia przez rząd. – Fatalna jest też reakcja ministra na trzeci z postulatów – podniesienia płacy minimalnej. W sejmie leży nasz projekt ustawy, a pan Kosiniak zaproponował jedynie budzące poważne wątpliwości prawne wprowadzenie zróżnicowania wysokości minimalnego wynagrodzenia w zależności od branży lub regionu. Czyli np. w Warszawie może będzie to 3 tys. zł, a na ścianie wschodniej – 500 zł. To propozycja nie do przyjęcia – mówił Piotr Duda.

Rząd nie chce też rozmawiać o wycofaniu się z ustawy o podwyższonym do 67 lat wieku emerytalnym. – My domagamy się wyrzucenia tej ustawy i prawa do emerytury dla kobiet – po przepracowaniu 35 lat, a dla mężczyzn - po przepracowaniu 40 lat – podkreślał Tadeusz Chwałka, szef Forum.

Na jednej z tablic z postulatami, związkowcy przytoczyli argumenty przeciwko ustawie „67” zawarte… w dokumentach rządowych. Z analizy zawartej w „Rządowym Programie na rzecz aktywności Społecznej Osób Starszych” wynika, że w latach 2005-2010 znacznemu obniżeniu uległa liczba lat życia w zdrowiu kobiet po przejściu na emeryturę – z 10,2 do 7,7 lat, a w grupie mężczyzn - z 8,4 do 6,7.

Trzej liderzy związków zawodowych oczekują też debaty na temat aktywnych form walki z rosnącym bezrobociem i szybkiego tworzenia nowych miejsc pracy (postulaty 5 i 6). Z 4 mld zł przewidzianych na przeciwdziałanie bezrobociu, rząd wydał w tym roku 2,8 mld zł. Powinien przeznaczyć na ten cel znacznie więcej, tyle że minister finansów Jacek Rostowski zamroził środki Funduszu Pracy. Postulaty 7 i 8 dotyczą podniesienia progów dochodowych upoważniających do świadczeń rodzinnych i socjalnych oraz opracowania skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Także w tych sprawach minister pracy nie przedstawił żadnych konkretów.

Plan B

Co się stanie jeśli premier nie podejmie rękawicy i zlekceważy po raz kolejny związkowe postulaty? – Na pewno złożymy skargę do Międzynarodowej Organizacji Pracy, ponieważ rząd wprowadzając elastyczny czas pracy łamie konwencje, do przestrzegania których się zobowiązał. Mamy przygotowany plan B. W ramach tego planu jest także zorganizowanie strajku generalnego, poprzedzonego referendami strajkowymi w zakładach pracy w całej Polsce. Plan B przewiduje też inne rozwiązania, o których możecie być państwo powiadamiani dopiero w momencie rozpoczynania tych akcji – zapowiedział Piotr Duda.

Krzysztof Świątek, „Tygodnik Solidarność”

Komentarz ”S” do rządowych odpowiedzi na postulaty

  • Kategoria: Kraj
Komentarz ”S” do rządowych odpowiedzi na postulaty

Odpowiedzi Ministra Pracy i Polityki Społecznej na główne postulaty „S” można znaleźć tutaj.
Poniżej prezentujemy odnoszący się do nich komentarz ekspertów „S” (wersja skrócona).

A.    Wycofanie antypracowniczych zmian w Kodeksie pracy

Odpowiedź negatywna.


W odpowiedzi ministra pracy nie ma nowych argumentów pozwalających na zmianę stanowiska związków zawodowych oraz niezależnych ekspertów. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na to, jak rozwiązać kwestie opieki nad dziećmi - organizacja, koszty,  dojazdów do pracy, wyżywienia w pracy, wydajności pracy w wydłużonym czasie pracy, bhp.

B.    Ograniczenie stosowania „śmieciowych” umów o pracę

Odpowiedź negatywna, brak konkretów.


Minister Pracy i Polityki Społecznej nie dostrzega konieczności przeciwdziałania patologicznym praktykom zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi oraz wysokiej skali zjawiska umów na czas określony.

C.    Szybki wzrost płacy minimalnej do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej

Odpowiedź negatywna.


W listopadzie 2011 r. przeprowadzono I czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który zakłada stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego. Do dzisiaj prace nad tym projektem nie są kontynuowane, a Minister Pracy proponuje jedynie budzące poważne wątpliwości prawne wprowadzenie zróżnicowania wysokości minimalnego wynagrodzenia w zależności od branży lub regionu.

D.    Wycofanie się z podwyższonego wieku emerytalnego oraz przyznanie prawa do emerytury osobom opłacającym składki emerytalne (kobiety 35 lat stażu, mężczyźni 40 lat)

Odpowiedź negatywna.


Z analizy zawartej w projekcie „Rządowego Programu na rzecz aktywności Społecznej Osób Starszych” wynika, że w latach 2005-2010 znacznemu obniżeniu uległa liczba lat życia w zdrowiu kobiet po przejściu na emeryturę – z 10,2 do 7,7 lat, a w grupie mężczyzn - z 8,4 do 6,7. Niestety potwierdza się, że prawdziwe jest hasło „praca aż do śmierci”.

E.    Pełne wykorzystanie środków finansowych przewidzianych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu

Odpowiedź negatywna, brak konkretów.


Wartość środków przeznaczonych na aktywne przeciwdziałanie bezrobociu w 2013 r. wynosi 4 655 080 tys. zł, a środków wykorzystanych jest zaledwie 2 811 475,80 tys. zł. Nie wiadomo przy tym, za jaki okres przedstawiono wykorzystanie środków w roku bieżącym. W wyjaśnieniach akcentuje się pomoc, która ma być uruchomiona dla młodzieży wchodzącej na rynek pracy, jednak całkowicie pomija się narastający, w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego, problem bezrobocia osób w wieku 50+, a zwłaszcza 60+.

F.    Wprowadzenie skutecznej polityki państwa nastawionej na szybkie tworzenie nowych miejsc pracy

Brak konkretów, brak propozycji rozwiązań systemowych.


Minister nie wskazuje rozwiązań systemowych, nie przedstawia zasadniczych zmian, które realnie poprawiłyby stan rynku pracy w zakresie tworzenia miejsc pracy. Proponowane rozwiązanie - w postaci udzielania pożyczek osobom młodym - będzie działaniem doraźnym, niewystarczającym i niewpływającym pozytywnie na obniżenie stopy bezrobocia w Polsce.

G.    Podniesienie progów dochodowych upoważniających do świadczeń rodzinnych i socjalnych

Odpowiedź negatywna.


Przeprowadzona w październiku 2012 roku weryfikacja okazała się niewystarczająca. Rząd nie przedstawił propozycji interwencji w tym zakresie. Także projekt ustawy budżetowej na 2014 rok nie przewiduje żadnych środków na ten cel, mimo deklaracji rządu, że wzrost kryteriów dochodowych zapewni „zabezpieczenie obywateli przed ryzykiem życia poniżej minimum egzystencji”. W projekcie Założeń zmian w ustawie o pomocy społecznej nie określono m.in sposobu ani narzędzi szacowania kwoty tzw. „minimalnego dochodu socjalnego” (MDS). Nie określono też definicji potrzeb egzystencjalnych rodziny, co budzi obawy, że przewidziana na 2015 rok wartość MDS będzie poniżej minimum egzystencji dla wszystkich typów rodzin.

H.    Opracowanie skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Brak konkretów, brak systemowych rozwiązań.


Sygnalizujemy, że projekt „Krajowego Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020. Nowy wymiar aktywnej integracji”(KPPUiWS), w zakresie działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+ wskazuje, że jednym ze zdefiniowanych celów jest „Ograniczenie korzystania z transferów społecznych osób w wieku przedemerytalnym”. Ograniczenie to miałoby obejmować, przede wszystkim, świadczenia w ramach ubezpieczeń społecznych. Założenia stoją w sprzeczności z celem KPPUiWS, jakim jest ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Pełną wersję komentarza można znaleźć tutaj.

Natomiast odpowiedzi poszczególnych ministerstw na postulaty branżowe, które były przedstawiane podczas demonstracji we wrześniu można znaleźć poniżej:

Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Ministerstwo Gospodarki

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Ministerstwo Skarbu

Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

„Solidarność” w Swedspan (Grupa IKEA)

„Solidarność” w Swedspan (Grupa IKEA)

16 października została zarejestrowana organizacja zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Swedspan Polska Sp. z o. o. w Bielsku Podlaskim.

Organizacja w tej firmie jest rezultatem wspólnej kampanii, jaką przeprowadził Zarząd Regionu Podlaskiego i Dział Rozwoju Związku Komisji Krajowej. Przewodniczącym Komisji Zakładowej wybrany został Piotr Sidoruk.
- Pomoc pracownikom w zorganizowaniu się jest nie lada wyzwaniem i zdecydowanie nie jest rzeczą łatwą do osiągnięcia - powiedział Cezary Janucik, koordynator ds. rozwoju w Regionie Podlaskim. - Bardzo się cieszę, że współpraca z Działem Rozwoju Związku KK zaowocowała sukcesem w postaci nowej organizacji związkowej. Myślę, że wspólne działanie w ramach struktur jest ważne i jak widać przynosi efekty - dodał.

Swedspan Polska Sp. z o. o. jest firmą należącą do Grupy IKEA. Powstała w czerwcu 2009 roku. Zakład pracy znajdujący się w Koszkach koło Bielska Podlaskiego produkuje i dystrybuuje lekkie i przyjazne dla środowiska płyty wiórowe oraz płyty HDF. Zatrudnia około 350 pracowników.


Dział Rozwoju Związku KK

Zapraszamy do udziału w pikiecie

  • Kategoria: Kraj
Zapraszamy do udziału w pikiecie

Jutro przed Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog” w Warszawie o godzinie 11.30 odbędzie się związkowa pikieta, podczas której "Solidarność" w formie happeningu zaprezentuje odpowiedzi rządu RP na związkowe postulaty zgłaszane podczas wrześniowych dni protestu.

Jednocześnie w tym samym czasie liderzy reprezentatywnych central związkowych – Piotr Duda, Tadeusz Chwałka i Jan Guz zapraszają przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na konferencję prasową. Jednym z jej tematów będzie dialog z rządem w kontekście realizacji związkowych postulatów.

Czas na kolejne akcje protestacyjne

  • Kategoria: Kraj
Czas na kolejne akcje protestacyjne

Obradujący wczoraj w Katowicach sztab protestacyjny NSZZ „Solidarność” ocenił, że rząd odrzucił wszystkie związkowe postulaty zgłaszane podczas wrześniowych dni protestu. W związku z tym akcje protestacyjne będą kontynuowane.

W pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną regionalne manifestacje. Pierwsza odbędzie się 9 listopada w Gdańsku.
 
Niezależnie od powyższego „Solidarność” zaproponuje pozostałym reprezentatywnym centralom związkowym wspólne akcje przeciwko antypracowniczej polityce rządu. O decyzjach poinformujemy wspólnie z OPZZ i Forum ZZ.
 
Spór z antypracowniczym rządem zostanie przeniesiony na forum międzynarodowe.
 
„Solidarność” podtrzymuje swoje zawieszenie w pracach Komisji Trójstronnej, nadal deklarując gotowość do rozmów dwustronnych z rządem na temat realizacji postulatów. Obecna formuła funkcjonowania TK wyczerpała się i bez zdefiniowania jej na nowo nie ma możliwości do niej powrotu. Dotyczy to również WKDS-ów.
 
„Solidarność” nie wyklucza również dwustronnych rozmów z organizacjami pracodawców idących w kierunku naprawy dialogu społecznego, zmierzającego do wzmocnienia możliwości zwiększenia znacznia ponadzakładowych układów zbiorowych.
 
Marek Lewandowski

 

Szczegóły na www.solidarnosckatowice.pl

Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.