Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Za długo rozliczamy się z fiskusem

  • Kategoria: Kraj
Za długo rozliczamy się z fiskusem

Polska zajęła 113. miejsce (na 189 badanych państw) w kategorii „płacenie podatków” w najnowszym rankingu „Doing Business”, opracowanym przez Bank Światowy - podaje serwis podatki.biz.

Serwis przypomina, że w ubiegłym roku w tej kategorii Polska zajęła 104. miejsce. Zdaniem ekspertów, w przyszłości może być jeszcze gorzej. Rozliczenia i inne sprawy związane z podatkami zajmują w Polsce przeciętnie aż 286 godzin. Tymczasem średnia dla 34 państw członkowskich OECD to tylko 175 godzin. Łączne opodatkowanie zysków wynosi w Polsce obecnie 41,6%, czyli również powyżej średniej (41,3%).
- System podatkowy jest nieprzyjazny, a niekiedy wręcz represyjny wobec przedsiębiorców. Niestety, nie można wykluczyć dalszego pogarszania się naszej pozycji, zwłaszcza mając na uwadze planowane przez Ministerstwo Finansów rozszerzenie skali fiskalizmu - komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Więcej na solidarnosc.wroc.pl

W niedzielę pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego

  • Kategoria: Kraj
W niedzielę pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego

W niedzielę w Warszawie pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego. Pojawi się na nim reprezentacja "S".

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Pierwszy niekomunistyczny premier powojennej Polski spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, organizuje go Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W ramach uroczystości żałobnych po śmierci Tadeusza Mazowieckiego prezydent Bronisław Komorowski ogłosił jednodniową żałobę narodową, którą wyznaczył na dzień pogrzebu. W tym czasie flagi państwowe opuszcza się do połowy masztu.

Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" podczas uroczystości pogrzebowych będzie reprezentował Marian Krzaklewski oraz poczet sztandarowy z Gdańska.
Tadeusz Mazowiecki zmarł w Warszawie 28 października. Miał 86 lat.

    Odszedł oddany związkowiec

    Odszedł oddany związkowiec

    We wtorek zmarł Krzysztof Prokop, sekretarz Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w latach 1990 –2006.

    Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz uznany „Zasłużonym dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Autor książki „25 lat Solidarności 1980-2005 Region Południowo-Wschodni, MZK Jarosław, Region Ziemia Przemyska”.

    Krzysztof Prokop urodził się 20 października 1940 w Hyżnem k. Rzeszowa. Od września 1980 r. członek NSZZ „Solidarność”, organizator Komitetu Założycielskiego, a następnie przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Faninie oraz członek MKZ w Przemyślu, w lipcu 1981 r. delegat na I WZD Regionu Południowo-Wschodniego, członek Zarządu Regionu, kierownik Biura Interwencji oraz sekretarz Zarządu Regionu. 14 grudnia 1981 (wraz z Wojciechem Kłyżem, wiceprzewodniczącym ZR) przekazał wojewodzie przemyskiemu pismo protestujące przeciwko aresztowaniu działaczy „Solidarności”. Zatrzymany i przesłuchiwany, poddany dozorowi milicyjnemu. Po 13 grudnia 1981 r. organizator pomocy żywnościowej dla rodzin osób internowanych. 19 listopada 1982 r. zwolniony dyscyplinarnie z pracy za zorganizowanie akcji protestacyjnej w rocznicę rejestracji „Solidarności”. Wielokrotnie przesłuchiwany i zatrzymywany przez SB na 24 godziny. W 1989 roku uczestnik reaktywowania struktur „Solidarności” w zakładzie pracy i regionie. 1990-2006 sekretarz Zarządu Regionu, 1992-2002 przewodniczący Komisji Międzyzakładowej w Zakładzie Automatyki Polna S.A. w Przemyślu. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2006) oraz uznany „Zasłużonym dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” (2009).

    Wspomnienie śp. Krzysztofa oraz informacje na temat pogrzebu na www.solidarnosc.org.pl/przem

    Przyjazny pracodawca. Znamy zwycięzców konkursu

    • Kategoria: Kraj
    Laureaci poprzedniej edycji z Bronisławem Komorowskim i Piotrem Dudą

    To już szósta edycja akcji Pracodawca Przyjazny Pracownikom, której celem jest promowanie dobrych praktyk w zakładach pracy.

    Komisja Certyfilacyjna na posiedzeniu 14 października br. w Warszawie dokonała oceny wniosków nadesłanych na konkurs, zgodnie z celami i zasadami określonymi w regulaminie przyznawania certyfikatu.  Zgłoszenia rozpatrywane były przez Komisję Certyfikacyjną pod przewodnictwem Piotra Dudy, w składzie: Jan Lityński, doradca Prezydenta RP, Zbigniew Żurek, zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, Jerzy Wielgus, zastępca przewodniczącego KK ds. struktur branżowych oraz Marzena Flis, pełnomocnik ds. BHP Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
     
    Komisja postanowiła przyznać certyfikaty w roku 2013 następującym pracodawcom:


    - Łuksja Sp. z o.o. w Łukowie,
    - PSS "Społem" w Radomiu,
    - Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Pabianicach,
    - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jaworznie,
    - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Mielcu,
    - Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim,
    - ZOZ Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi,
    - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej "Legionowo" Sp. z o.o. w Legionowie,
    - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o.o. w Kielcach,
    - NSK Bearings Polska S.A. w Kielcach,
    - Neapco Europe Sp. z o.o. w Praszce,
    - Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Koszalinie,
    - Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.w Zabrzu,
    - SFW Energia Sp. z o.o. w Gliwicach.

    Zwycięzcy spotkają się w Pałacu Prezydenckim na uroczystości wręczenia certyfikatów.

    - Wierzymy, że propagowanie takich przykładów dobrze służy pracownikom, przedsiębiorstwom i pokazuje właściwy kierunek rozwoju całego kraju – podkreśla Piotr Duda.


    Do konkursu mogły być zgłaszane firmy, których codzienne praktyki zbieżne są z wartościami propagowanymi przez NSZZ "Solidarność". Wśród kryteriów branych pod uwagę było m.in. preferowanie stałego zatrudnienia i przestrzeganie bezpieczeństwa i standardów pracy. Ważne było też, by pracownicy mieli nieskrępowaną możliwość tworzenia w zakładzie związków zawodowych.
     
     
    hd

    Spotkanie u Prezydenta RP

    • Kategoria: Kraj
    Spotkanie u Prezydenta RP

    Zaproszenie od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dotarło wczoraj do przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.  

    Prezydent zaprosił Piotra Dudę na spotkanie z udziałem przedstawicieli central związkowych i organizacji pracodawców reprezentowanych w Komisji Trójstronnej, które odbędzie się w Pałacu Prezydenckim 30 października o godz. 13.00.

    Przewodniczący Piotr Duda przyjął zaproszenie i weźmie udział w spotkaniu.

    Zaproszenie ze strony Prezydenta RP to jeden z efektów zorganizowanej przez związkowców debaty eksperckiej, która miała miejsce 10 października w Warszawie. Wzięli w niej udział byli przewodniczący Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, przedstawiciele świata nauki, a także przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP – Jan Lityński, który zadeklarował pod koniec dyskusji, że kancelaria może patronować rozmowom na temat naprawy dialogu w Polsce. – Jeśli chcą tego pracodawcy i pracownicy, kancelaria może być forum, gdzie będzie się prowadziło pierwsze rozmowy – powiedział wówczas Lityński. - Racje są po obu stronach. Trzeba rozumieć partnera, tym bardziej, że sposoby realizacji jednej wartości są często przeciwstawne – dodał.

    Więcej informacji na ten temat udziela rzecznik prasowy "S" Marek Lewandowski, tel. 502 273 453.

    Pogotowie strajkowe w Kompanii Węglowej

    Pogotowie strajkowe w Kompanii Węglowej

    Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej ogłosiły pogotowie strajkowe. Jako podstawę tej decyzji podają łamanie dotychczasowych porozumień i prowadzenie działań restrukturyzacyjnych bez konsultacji z reprezentantami załóg kopalń spółki.

    - Zarząd Kompanii ignoruje zasady dialogu społecznego i prowadzi politykę faktów dokonanych. Z jednej strony informuje, że cały czas pracuje na programem naprawczym. Zapewnia, że ostateczny kształt tego programu będzie konsultowany i z Radą Pracowników spółki, i ze związkami zawodowymi, a dopiero potem przystąpi do jego wdrażania. Z drugiej strony już ten rzekomo jeszcze opracowywany program realizuje. 21 października przedstawiciele zarządu Kompanii dali dyrektorom kopalń zadanie ograniczenia zatrudnienia na powierzchni, a tym kierującym kopalniami określanymi jako planowane do łączenia wręczyli nowe schematy organizacyjne. To przelało czarę goryczy - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności i przewodniczący „S” w Kompanii Węglowej.

    Związkowcy o ogłoszeniu pogotowia strajkowego i przyczynach tej decyzji poinformowali pisemnie wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, który jest odpowiedzialny za sektor górniczy. - Jako organizacje związkowe działające w Kompanii Węglowej stwierdzamy, że Zarząd Kompanii Węglowej S.A. nie przejmuje się losem swoich pracowników i traktuje ich przedmiotowo. Uważamy, że takie działanie nie tylko nie uspokoi atmosfery w kopalniach, ale może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu niepokojów społecznych. Nie mogąc biernie stać z boku i przyglądać się łamaniu przez Zarząd Kompanii Węglowej S.A. zasad dialogu społecznego i zawartych wcześniej porozumień, zmuszeni jesteśmy podjąć działania w obronie naszych załóg i ogłosić pogotowie strajkowe - napisali w piśmie do wicepremiera szefowie kompanijnych związków zawodowych.

    Związkowcy przypominają, że 18 października podczas spotkania z Radą Nadzorczą i Zarządem Kompanii Węglowej zarówno przewodniczący Rady, jak i przedstawiciele zarządu spółki podkreślali, że priorytetem działań restrukturyzacyjnych będzie utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy w spółce. Otrzymali od zarządu informację, że program będzie wielowariantowy, a jego celem ma być nie tylko redukcja kosztów, ale przede wszystkim zwiększenie przychodów spółki i umożliwienie inwestycji służących jej rozwojowi. Usłyszeli zapewnienie, że wszystko będzie się odbywało w duchu dialogu społecznego. - 21 października okazało się, że te deklaracje można włożyć między bajki, że to jest tylko mydlenie oczu. Zarząd chce na oślep ciąć koszty, a opinia pracowników w tej sprawie zupełnie go nie interesuje - dodaje Grzesik.

    Więcej na solidarnosckatowice.pl

    Porozumienie społeczne w Bitronie

    Porozumienie społeczne w Bitronie

    Podwyżki płac zasadniczych, wyższe premie i gwarancje zatrudnienia to najważniejsze elementy porozumienia wynegocjowanego przez Solidarność w sosnowieckim Bitronie.

    - Choć jeszcze do sierpnia przyszłego roku obowiązuje porozumienie, które zawarliśmy po strajku przeprowadzonym w marcu, to przystąpiliśmy do negocjacji kolejnej umowy społecznej w związku z planowanymi przez firmę inwestycjami w najbliższych latach. Cieszy nas, że pracodawca dostrzega fakt, iż powodzenie planów inwestycyjnych w głównej mierze zależy od załogi, a więc od tego, w jakich warunkach ludzie pracują, ile zarabiają i czy mają poczucie stabilizacji. I te wszystkie najważniejsze dla załogi sprawy zostały ujęte w wynegocjowanej umowie - mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Solidarności w Bitron Poland w Sosnowcu.

    Porozumienie będzie obowiązywać od 1 września 2014 roku do końca 2016 roku. Zgodnie z jego zapisami w przyszłym roku pracownicy otrzymają podwyżki 87 zł brutto miesięcznie. W 2015 roku stawka osobistego zaszeregowania dodatkowo wzrośnie o 50 zł. W zamian zostanie zlikwidowana tzw. premia reklamacyjna. Ponadto od 2014 roku dodatek za pracę w soboty i w niedziele wzrośnie z 80 zł do 90 zł. Ustalono także wzrost premii świątecznej. W 2014 roku będzie to 1200 zł brutto, w następnym roku 1300 zł brutto. Uzgodniono również, że przez cały okres obowiązywania porozumienia premia wakacyjna będzie wynosić 1600 zł brutto, a miesięczna premia frekwencyjna 250 zł brutto.

    - Obok kwestii płacowych podjęto też ważne uzgodnienia dotyczące gwarancji i stabilizacji zatrudnienia. Ludzie już nie będą się bać, że mogą zostać zwolnieni z pracy tylko dlatego, że zachorowali i musieli wzięli L4 - mówi Izabela Będkowska. Pracodawca zobowiązał się, że przez okres obowiązywania porozumienia nie będzie dokonywał żadnych - ani grupowych, ani indywidualnych zmian - warunków pracy i płacy  bez wcześniejszych uzgodnień z NSZZ Solidarność. - Uzyskaliśmy też gwarancję, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę pracownik oprócz świadczeń wynikających z przepisów pracy otrzyma dodatkowo odszkodowanie w wysokości 4-miesięcznego wynagrodzenia - dodaje przewodnicząca związku.

    Jak zaznacza Izabela Będkowska, to pierwsze w historii działalności Bitron Poland wieloletnie porozumienie dotyczące warunków pracy i płacy. - Dyrektor generalny Silvio Brignone opowiada się za takim modelem zarządzania firmą, w którym stawia się na dialog i współpracę z załogą. Wie, że zadowoleni pracownicy, związani z firmą pracują lepiej i wydajniej niż załoga zastraszona i żyjąca ciągłej niepewności - podkreśla przewodnicząca zakładowej „S”.

    Więcej na solidarnosckatowice.pl

    EKZZ: Europejski plan naprawy gospodarczej pilnie potrzebny

    EKZZ: Europejski plan naprawy gospodarczej pilnie potrzebny

    Na spotkaniu w Brukseli 22-23 października 2013 Komitet Wykonawczy Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych przyjął stanowisko, w którym wzywa Radę Europejską do zmiany kursu i podkreśla rolę przemysłu.

    Treść stanowiska prezentujemy poniżej:

    Pięć lat temu obecny wieloaspektowy kryzys wybuchł w sektorze finansowym i wywołał kryzys gospodarczy, a w następstwie kryzys zadłużenia. Walkę z kryzysem podjęli przywódcy UE poprzez przyjęcie i wdrożenie polityki brutalnych środków oszczędnościowych i wewnętrzną dewaluację. Takie działania kryzys jedynie pogłębiły, zniszczyły funkcjonujące struktury gospodarcze, zmniejszyły konsumpcję, zwiększyły nierówności i poziom ubóstwa, wywołały atak na poziom płac, znacząco podniosły bezrobocie oraz zagroziły spójności społecznej i wsparciu dla projektu europejskiego. Ta polityka pogłębiła również rozbieżności gospodarcze i społeczne w ramach UE, zamiast je wyeliminować.

    Ponadto, sytuacja demograficzna, niedostatek zasobów naturalnych, perspektywa straconego pokolenia, rosnące ceny energii i dalsza niepewność w sektorze bankowym stanowią przytłaczające wyzwania drugiej dekady XXI wieku.

    Z tych wszystkich powodów, EKZZ wzywa Radę do zmiany kursu i zapoczątkowania europejskiego programu inwestycyjnego przewidującego zainwestowanie dodatkowych 2% PKB rocznie w ciągu najbliższych lat pochodzącego ze środków krajowych i europejskich. Celem jest ożywienie gospodarki, co doprowadzi do trwałego wzrostu gospodarczego, ponownego uprzemysłowienia Europy oraz stworzenia godnych miejsc pracy, zwłaszcza w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem.

    Jest to jedyny sposób, aby nadać nowy kierunek projektowi europejskiemu i pokazać, że Unia Europejska oznacza postęp społeczny i nie jest instrumentem, który jest wykorzystywany do ataku na prawa socjalne.

    W listopadzie EKZZ będzie mobilizować swoich członków do działania na rzecz tych żądań.


     
    Stanowisko EKZZ w j. angielskim można znaleźć tutaj.

    Złoty Donald w Bielsku-Białej

    Złoty Donald w Bielsku-Białej

    W piątek na bielskim placu Chrobrego stanął okazały pomnik Donalda Tuska. Nie był to jednak wyraz szacunku i wdzięczności bielszczan dla premiera, ale element antyrządowego happeningu, zorganizowanego przez podbeskidzką "Solidarność" w ramach akcji "Dość lekceważenia społeczeństwa".

    Happening był okazją, by wykrzyczeć pod adresem premiera i jego rządu wszelkie pretensje i żale. - To taki śmiech przez łzy, forma odreagowania naszych stresów i próba zapomnienia o codziennych bolączkach - mówił w trakcie happeningu przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności", Marcin Tyrna. - Chcemy też pomóc zrozumieć ludziom, którzy niegdyś wsparli partię Donalda Tuska, że dali się zmanipulować i oszukać - dodał.

    W uroczystości powitania styropianowego pomnika Donalda Tuska, który do Bielska-Białej przyjechał aż z Koszalina, uczestniczyło kilkuset mieszkańców miasta. Byli wśród nich barwni klakierzy, nie szczędzący pochwał i komplementów wobec premiera, a nawet szczudlarze-kuglarze, rozdający szczodrze obiecanki-cacanki. - Mamy coraz więcej biedy, ale nowych obiecanek też nam nie brakuje - komentowali związkowcy.

    Na zakończenie blisko godzinnego happeningu związkowcy złożyli pod pomnikiem wiązkę siana, pochodzącego - jak zapewniali - z "zielonej wyspy Donalda Tuska". Sugerowali, by premier wypchał się tym sianem i odszedł. - Jesteś tutaj persona non grata. Zabrać mi stąd tego grata - powiedział Marcin Tyrna, żegnając złoty pomnik Donalda Tuska.

    Z Bielska-Białej monument premiera pojechał do Wrocławia.

    Więcej na www.solidarnosc.org.pl/bbial

    Pielęgniarki wyjadą do pracy za granicę

    Pielęgniarki wyjadą do pracy za granicę

    Kwalifikacje wszystkich polskich pielęgniarek i położnych będą uznawane w taki sam sposób, jak pielęgniarek z innych państw Unii Europejskiej.

    Pielęgniarki przygotowują się do europejskiej legitymacji zawodowej. Za dwa lata w państwach Unii Europejskiej zacznie obowiązywać nowelizacja dyrektywy 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych na swojej stronie internetowej zamieściła instrukcję o tym, jak pracownicy powinni się przygotować do uzyskania europejskiej legitymacji zawodowej. Dodatkowo zatwierdzony projekt wprowadza europejską kartę zawodową, która ma ułatwić przepływ specjalistów i zapewnić przejrzystość podczas rekrutacji.

    Polska nadal pozostaje jednym z najlepszych źródeł pozyskania kandydatów do pracy dla pracodawców zagranicznych z uwagi na wysoki poziom wykształcenia oraz sprzyjające uwarunkowania kulturowe pozwalające na adaptację w międzynarodowych środowiskach pracy. Według najnowszych szacunków GUS najwięcej Polaków przebywa w Wielkiej Brytanii (637 tys.), Niemczech (ok. 500 tys.), Irlandii (118 tys.) oraz Holandii i we Włoszech (po 97 tys.). Zatrudnienie znajdują specjaliści techniczni wyższego szczebla, inżynierowie, głównie posiadający doświadczenie związane w przemyśle naftowym, ciężkim oraz stoczniowym i w branży budowlanej. Dużym zainteresowaniem na rynku pracodawcy zagranicznego cieszą się kucharze, piekarze, cukiernicy, rzeźnicy posiadający znajomość języka obcego.  Zapotrzebowanie na personel medyczny widoczne jest na szwajcarskim i niemieckim rynku pracy. Jak informuje niemiecki związek zawodowy ver.di na terenie Niemiec brakuje 162 tys. pracowników ochrony zdrowia i opieki nad osobami starszymi w tym 70 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy.

    Więcej na www.solidarnosc.gda.pl

    Subskrybuj to źródło RSS

    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.