Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego

Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego
 W niedzielę pod auspicjami Zarządu MKZ NSZZ "Solidarność" Synthos S.A. i Spółek oraz przy współudziale Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" i Prezesa Zarządu Synthos S.A. odbył się II Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego.
 
Zawodnikom, sędziom i kibicom gościny udzielił Zespół Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych w Piotrowicach koło Oświęcimia. W tym pięknym obiekcie rozegrano kilkadziesiąt pasjonujących meczów: indywidualnych i grupowych z udziałem zawodników polskich i czeskich ( ci ostatni reprezentowali Synthos Kralupy).
 
 Najsilniejszą ekipą , która zajęła I miejsce w rywalizacji drużynowej był duet Krzysztof Antecki z KS Piotrowice i Tadeusz Durka z Nemak Poland w Bielsku - Białej. Za nim uplasowali się reprezentanci Spółki Chemoservis Dwory z Oświęcimia : Robert Świrk i Krzysztof Korzec. III miejsce zajęła para : Krzysztof Żebro i Sławomir Żydek ( KS Piotrowice).
 
Dyplomy za udział w zawodach, piękne puchary i cenne nagrody zwycięzcom turnieju wręczali: Marcin Tyrna - przewodniczący Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność", Bogdan Brandys plant manager w Tamero Invest s.r.o. oraz Marek Pikuła - przewodniczący MKZ NSZZ "Solidarność" Synthos S.A. i Spółek (pomysłodawca i główny organizator zawodów w tenisie stołowym). 
 

    Pierwsze wybory na nowa kadencję

    Pierwsze wybory na nowa kadencję
    W piątek odbyły się pierwsze wybory władz podstawowych Komisji Zakładowych w Związku na nowa kadecję 2014-1018. Przeprowadziła je Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Zakładów Porcelany Ćmielów z regionu Ziemia Sandomierska.
     
    Zdecydowaną większość załogi i związkowców z „Solidarności” Zakładów Porcelany Ćmielów stanowią kobiety. Spośród ponad 300 osób, należących do „Solidarności” wybrano prawie 60 delegatów. Obecność delegatów na zebraniu wyborczym była niemal 100 procentowa. 
     
    Gratulujemy!

      Dzieci o bohaterach polskiej historii

      Dzieci o bohaterach polskiej historii
      W piątek we Wrocławiu rozstrzygnięta została XVI edycja konkursu plastycznego „Mój dom, moje miasto, moja Ojczyzna”. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu byli „Bohaterowie polskiej historii”. 
       
      Prace wykonane przez dzieci i młodzież szkolną nawiązywały przede wszystkim do postaci z XX wieku: Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II czy księdza Jerzego Popiełuszki. Nagrody laureatom wręczyli przedstawiciele władz dolnośląskiej „S” Kazimierz Kimso i Maria Zapart oraz przedstawiciele struktur oświatowych na czele z Danutą Utratą. Podczas uroczystości swoje umiejętności wokalne zaprezentował chór „Piastuny”, który zaśpiewał popularne pieśni patriotyczne. Spotkanie prowadził pomysłodawca konkursu i jego wieloletni animator Janusz Wolniak. 
       
      Organizatorem konkursu jest ZR NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk i Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania. W uroczystości wzięło udział ponad stu uczestników. Każdy z nich dostał dyplom oraz nagrodę rzeczową. Ponadto wyróżnieni zostali opiekunowie nagrodzonych dzieci.
       
      www.solidarnosc.wroc.pl

        Protest na szczycie

        • Kategoria: Kraj
        Protest na szczycie
        Do 22 listopada w Warszawie na Stadionie Narodowym odbywać się będzie się 19 Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu wraz z 9 Sesją Spotkań Stron Protokołu z Kioto, czyli mówiąc w skrócie szczyt klimatyczny ONZ.
         
        Rada Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność podjęła decyzję, aby zorganizować 16 listopada przed stadionem zorganizować pikietę pod hasłem „Ekologia - tak, religia klimatyczna - nie”. W ten sposób związkowcy chcą zwrócić uwagę delegatów i gości szczytu na problem deprecjonowania węgla wyłącznie ze względów ideologicznych. Chcą pokazać im, że węgiel to nie tylko najtańsze źródło energii, ale również ekologiczne, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii spalania tego surowca.
         
        - Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami antywęglowej kampanii w Europie. Z jednej strony stoi za tym klimatyczna quasi-religia, głosząca, że zmiany klimatyczne na Ziemi to skutek emisji CO2 powstałego ze spalania paliw kopalnych. Z drugiej antywęglowy „piar” leży w interesie koncernów sprzedających drogie, niewęglowe technologie energetyczne oraz w interesie państw, w których węgiel ma niewielki udział w bilansie energetycznym. W Polsce znakomita większość energii pochodzi z węgla, więc chyba nikogo rozsądnego nie trzeba przekonywać jak szkodliwa dla Polaków jest ta antywęglowa krucjata - mówi Zbigniew Gidziński, ekspert zespołu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność ds. polityki klimatyczno-energetycznej.
         
        Gidziński nie spodziewa się, aby szczyt w Warszawie mógł przynieść jakiś zasadniczy przełom w europejskiej i światowej polityce klimatycznej. - To, jak mówią górnicy, „przygotówka”, przed szczytem, który odbędzie się w Paryżu w 2015 roku. To tam zapadną kluczowe decyzje dotyczące kwestii poziomu ograniczeń emisji w stosunku do tych, które zapisano w protokole w Kioto. Mimo to, a może właśnie dlatego, nie możemy stać biernie z boku i czekać. Musimy bardzo głośno mówić o tym, że energia z węgla jest kluczowa nie tylko dla polskiej, ale również dla europejskiej gospodarki - podkreśla ekspert KK, przypominając, że takie państwa jak USA, Chiny, Indie czy Rosja nie są zainteresowane żadnymi ograniczeniami emisji CO2.
         
        - Problem Polski polega na tym, że będąc częścią Unii Europejskiej stoi w opozycji do głównych graczy kształtujących unijną politykę klimatyczno-energetyczną. Ci gracze przedstawiają UE jako ekologiczną awangardę i forsują pomysły coraz głębszych redukcji emisji CO2, na którą biedniejszych krajów Wspólnoty, tym Polskę, po prostu nie stać. Polska musi budować koalicję tych uboższych i do tego ten szczyt powinien być wykorzystany. Jednak patrząc na dotychczasowe działania obecnej koalicji rządzącej, a raczej ich brak, jestem pełen obaw, czy zostaną w tej kwestii przedsięwzięte odpowiednie kroki. Dlatego mocny głos związków zawodowych i innych polskich organizacji społecznych jest podczas tego szczytu bardzo potrzebny - podkreśla Gidziński.
         
        W przededniu szczytu, 10 listopada w Warszawie odbędzie się „Antyszczyt klimatyczny”. To konferencja naukowa organizowana przez prawicowe i narodowe ugrupowania oraz stowarzyszenia. W konferencji wezmą też udział eksperci NSZZ Solidarność, którzy przedstawią swoją ocenę przyczyn i skutków działań wyznawców religii klimatycznej.
         
        www.solidarnosckatowice.pl
         

          Porozumienie w VOX-ie

          Porozumienie w VOX-ie
          Podpisaniem porozumienia zakończył się trwający od kilku miesięcy konflikt w firmie Meble VOX Sp. z o.o. S.K.A.  Podłożem sporu jest wdrażany przez właściciela Piotra Z. Voelkela plan restrukturyzacji spółki polegający na podziale zakładu na małe firmy zatrudniające do 20 pracowników.
           
          Zdaniem "Solidarności" wiązało się to z pogorszeniem dotychczasowej sytuacji pracowników. Pierwsza próba porozumienia zakończyła się fiaskiem, gdyż według związkowców pracodawca nie dotrzymał warunków umowy. Wobec powyższego KZ przeprowadziła głosowanie w sprawie pikiety protestacyjnej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 80% pracowników. Przed zorganizowaniem pikiety postanowiono po raz kolejny podjąć rozmowy z pracodawcą.  
           
          Takie spotkanie odbyło się 28 października br. i tym razem doszło do podpisania porozumienia o współpracy. Założeniem niekwestionowanym przez żadną ze stron była zgoda na działania, które pozwolą firmie Meble VOX utrzymać się na rynku i umożliwią utrzymanie miejsc pracy. 
           
          "S” zgodziła się na dokończenie procesu restrukturyzacji. W zamian pracodawca zapewni swoim obecnym i dawnym pracownikom, zatrudnionym  w nowych firmach, możliwość korzystania ze świadczeń socjalnych przez utworzenie wspólnego ZFŚS oraz wprowadzi w nich regulaminy pracy i wynagradzania. 
           
           

            Grand Prix z okazji Święta Niepodległości

            Grand Prix z okazji Święta Niepodległości
            Zapraszamy na turniej objęty patronatem NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Region Wielkopolska, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie „Wielkopolscy Patrioci" z okazji Święta Niepodległości Państwa Polskiegoorganizowany przez firmę „Hattrick Job&Sport".
             
            Celem turnieju jest upamiętnienie ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI poprzez sportową rywalizację dzieci i młodzieży. Łącząc sport z oprawą patriotycznego święta, pragniemy dać tym samym młodym ludziom poczucie spełnienia patriotycznego obowiązku uczestnictwa w tak ważnym święcie.
             
             Turniej organizowany jest w trzech odsłonach Hali Widowiskowo Sportowej Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej w Czerwonaku.
            Na boisko w poszczególne dni turnieju wybiegną dzieci roczników:
             
            10.11.2013. rocznik 2004 i młodsi oraz rocznik 2002 i młodsi
             
            11.11.2013. rocznik 2001 i młodsi oraz rocznik 2000 i młodsi
             
            16.11.2013. rocznik 1999 i młodsi oraz rocznik 1997 i młodsi
             
            Turniej uatrakcyjni mecz każdej z drużyn z byłymi reprezentantami Polski w piłce nożnej oraz pokazy artystyczne. Na najlepszych czekają puchary, statuetki i nagrody rzeczowe.
             
             

              Rodzice i dzieci głosu nie mają

              • Kategoria: Kraj
              P.Machnica

              Oświadczenie Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" w sprawie referendów obywatelskich.

              W odrzuconym właśnie przez Sejm RP wniosku o referendum w sprawie 6-cio latków, jak i wcześniejszym wniosku „Solidarności” o referendum w sprawie wieku emerytalnego, chodziło tak naprawdę o jedno – o prawo wyboru. Jak widać politycy znowu wiedzą lepiej a „Rodzice i dzieci głosu nie mają” (tak głosi jeden z banerów widocznych w sejmie podczas dzisiejszego głosowania).
               
              „Solidarność” od dłuższego czasu z dobrym skutkiem buduje koalicję społeczną na rzecz ogólnokrajowych referendów obywatelskich. Bliski ukończenia jest obywatelski projekt zmian, który idzie w kierunku referendum obligatoryjnego - a więc takiego, którego politycy nie będą mogli zablokować.
               
              Jestem pełen podziwu i uznania dla państwa Elbanowskich i osób zaangażowanych w złożenie tego wniosku. Doskonale wiem jak trudno zebrać milion podpisów. Dlatego ponawiam zaproszenie do współpracy. Uważam, że w sprawie prawa do referendum powinniśmy działać razem. Musimy dalej budować apolityczną społeczną koalicję, aby zmusić polityków wszystkich opcji do oddania społeczeństwu część władzy.
               
              Organizacje społeczne, stowarzyszenia, inicjatywy obywatelskie, związki zawodowe powinny w tej sprawie działać razem.

              Piotr Duda
              Przewodniczący Komisji Krajowej
              NSZZ "Solidarność"
               

                Bank Światowy w sprawie bezrobocia

                • Kategoria: Kraj
                W.Obremski

                 Przeciętny Polak spędza 13 lat na bezrobociu - cytuje wyniki raportu Banku Światowego  "Gazeta Wyborcza". Według autorów dokumentu jest to efekt wypychania seniorów z rynku pracy. 

                Wczoraj Bank Światowy przedstawił swoje raport  "Growing with Jobs in Europe and Central Asia", według którego w Polsce wskaźnik zatrudnienia wynosi 58 proc. Oznacza to, że tylko 58 osób na 100 w wieku produkcyjnym rzeczywiście pracuje. Polak w wieku 25-64 lat aż 13,5 roku spędza na bezrobociu, głównie z powodu trudności w znalezieniu pracy przez seniorów. 
                 
                Podstawowym czynnikiem, bez którego miejsc pracy nie przybędzie, jest wzrost gospodarczy, a także innowacyjność oraz dopasowanie umiejętności do potrzeb rynku pracy. Według Banku Światowego bardzo ważne jest również ułatwienie zarówno zakładania, jak i upadania nowych firm.
                 
                - Polska powinna też zwiększyć mobilność pracowników - powiedział podczas wczorajszej konferencji Xavier Devictor, menedżer Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich. Jak wynika z badania, w Polsce tylko 15 proc. Polaków przeprowadziło się do innego miasta za pracą. W Niemczech ten odsetek wyniósł 30 proc., a we Francji aż 60 proc.
                 
                hd
                 

                  Premierowi wdzięczny Naród

                  Premierowi wdzięczny Naród
                  Katowice hucznie przywitały pomnik „Złotego Donka”. Akademię ku czci premiera zaszczycili swą obecnością regionalni liderzy partii rządzącej i członkowie rządu.
                   
                  Pomnik przyjechał do Katowic w „Tuskobusie” bez plandeki, aby premier mógł się ukazać w całej krasie mieszkańcom regionu. „Złoty Donek” był bardzo gorąco witany przez rozentuzjazmowany tłum kierowców, stojących w korkach przed katowickim Rondem, dlatego nie poprzestał na jednej rundzie honorowej wokół ronda, ale bisował.  Wśród owacji wzmocnionych powitalnymi klaksonami dotarł na katowicką aleję gwiazd, czyli ulicę Stawową, gdzie wdzięczni wyborcy zorganizowali akademią ku jego czci.
                   
                  Pomnik stanął u zbiegu ulic Stawowej i Mickiewicza, a wokół niego ustawiono pięć pomników symbolizujących wspaniałe osiągnięcia obecnej władzy - pomnik Kolei Śląskich, pomnik remontu Stadionu Śląskiego, pomnik budowy wiaduktu w Mszanie, pomnik pustych portfeli i pomnik kolejki do lekarza specjalisty.
                   
                  Happening nawiązywał do poetyki peerelowskiej akademii „ku czci”, a jako że 7 listopada mija rocznica wybuchu rewolucji październikowej, to właśnie do tego typu uroczystości nawiązali organizatorzy wizyty premiera. Deklamowano wiersze rewolucyjne, m. in. słynny utwór „Już z Platformy wystrzał padł” . Uczestnicy wsłuchiwali się też w nieśmiertelne frazy wiersza Majakowskiego; „Mówimy - Donald, a w domyśle - partia, mówimy - partia, a w domyśle - Tusk”. Zabrzmiała też m. in. „Międzynarodówka” oraz  hymny: „Donald marzi” i” Dziękujemy ci, Platformo”.
                   
                  Akademię zaszczycili swą obecnością towarzysze premiera, współtwórcy pomników rządów Platformy Obywatelskiej z w regionie i w kraju - minister edukacji Krystyna Szumilas, szef regionalnych władz Partii i wiceminister górnictwa Tomasz Tomczykiewicz, maestro kolejnictwa śląskiego Adam Matusiewicz, minister od portfeli, czyli Jacek Rostowski oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.  Przybyli na szczudłach, aby móc swobodnie spoglądać na ludzi z wysoka. Żeby jednak wyborcy mogli ich dojrzeć, swoje wizerunki umieścili poniżej pleców. Podczas akademii zostali za swe ogromne zasługi odznaczeni wysokimi orderami z kartofla. Nie zabrakło oczywiści czerwonych goździków dla odznaczonych i dodatkowe obowiązkowej pary rajstop dla pani minister.
                   
                  W czasie uroczystości zorganizowano konkursy dla ludu, m.in. na najpiękniejszy ukłon dla premiera czy najwspanialszy wiersz o Najdroższym Przywódcy. Laureaci konkursów byli obdarowywani „Kartką na zdrowie”, czyli bonem reglamentacyjnym skracającym czas oczekiwania na dostęp do lekarzy specjalistów.
                   
                  Finałem uroczystości był wspólna sesja zdjęciowa uczestników akademii z pomnikiem „Złotego Donka” i z jego towarzyszami na szczudłach.
                   

                    Pomnik premiera w Częstochowie

                    Pomnik premiera w Częstochowie

                    W chłodne wtorkowe popołudnie 5 listopada w częstochowskim pasażu Al. NMP na wysokości Kamienicy Kupieckiej stanął pomnik premiera Donalda Tuska.

                    Pomnik stanął jedynie na kilka godzin - w ramach związkowych Ogólnopolskich Dni Protestu, a i sama statua, zwana "Złotym Donkiem", wykonana ze styropianu i pomalowana farbą o barwie taniego tombaku, nie jest wyrazem uznania dla dokonań rządu i lidera PO, a wręcz przeciwnie. Ma przypominać - w formie happeningu - sprzeciw związków zawodowych wobec poczynań koalicji, m.in. wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat i tolerowania zatrudnienia na tzw. umowy śmieciowe.

                    Odsłonięcia pomnika dokonał przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Mirosław Kowalik, a w rolę prowadzącego ceremonię wcielił się wiceprzewodniczący Tomasz Ziółkowski. Elżbieta Ujma z organizacji związkowej Zespołu Szpitali Miejskich przekazała „Premierowi” klucze do miasta, związkowcy z Myszkowa z Janem Banikiem (Zakład Wodociągów i Kanalizacji ) na czele wręczyli worek z „biedą z nędzą" i bilet do Peru (w jedną stronę), a nauczyciele - dziurawe damskie reformy jako symbol - nomen omen - nieudanych oświatowych reform. „Złoty Donek” otrzymał też order za „zasługi” dla narodu, czyli wszystkie nietrafne decyzje rządu skutkujące bolączkami życia codziennego. Częstochowianie chętnie fotografowali się przy styropianowym pomniku, a także przy odpustowej, zrobionej w starym stylu, tablicy z podobizną premiera z długim nosem.
                    Związkowcy zbierali również podpisy pod apelem do posłów o skrócenie kadencji Sejmu. Z Częstochowy „Złoty Donek” powędrował na Śląsk, do Katowic.

                    Więcej na nszz.solidarnosc.czest.pl

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.