Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Zakaz handlu w niedziele. Sekcja Handlu krytykuje stanowisko rządu

Zakaz handlu w niedziele. Sekcja Handlu krytykuje stanowisko rządu

Sekcja Krajowa Pracowników Handlu  NSZZ „Solidarność” z rozczarowaniem przyjęła negatywne stanowisko Rady Ministrów odnoszące się do poselskiego  projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele. Związkowcy uważają, że argumenty rządu są nietrafne.

"Należy zauważyć, że w naszym kraju brakuje jakichkolwiek  kompromisowych rozwiązań w zakresie handlu w niedziele – a na takie rozwiązania powołuje się Rada Ministrów. Chyba, że kompromisem nazwać zatrudnianie pracowników pod przymusem pracy w niedziele i prawo do jednej wolnej niedzieli w miesiącu, niejednokrotnie nieprzestrzegane przez pracodawców" - czytamy w komunikacie Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” podpisanym przez Alfreda Bujarę, przewodniczącego Sekcji.

Alfred Bujara podaje też przykład Hiszpanii, gdzie otwarcie sklepów w niedziele w czasie kryzysu miało zapewnić 30 tys. dodatkowych miejsc pracy. w rezultacie nic takiego nie miało miejsca, a obecna sytuacja jest powodem rozgoryczenia wielu Hiszpanów. - Pamiętajmy, że wolność  konsumencka nie może być prawem nadrzędnym i  przyczyną  zniewolenia pracowników handlu - apeluje Bujara.

Cały komunikat Sekcji można przeczytać tutaj.


mb, fot. sxc.hu

    Wolna niedziela w UE. Konferencja w Brukseli

    Wolna niedziela w UE. Konferencja w Brukseli

    W Parlamencie Europejskim w Brukseli zakończyła się konferencja poświęcona promowaniu idei wolnej niedzieli w Unii Europejskiej. Organizatorem spotkania było Europejskie Przymierze Wolnej Niedzieli oraz związki zawodowe i inne organizacje społeczne.

    W ramach konferencji miały miejsce trzy bloki dyskusyjne: Praca przyzwoita i wolne niedziele w czasach kryzysu, Równoważenie życia rodzinnego i prywatnego z pracą – ku szczęśliwemu i zdrowemu życiu, Jak wolna niedziela umożliwia uczestnictwo obywatelskie i zaangażowanie ochotnicze (wolontariat). Zwrócono też uwagę na koszty społeczne i ekonomiczne wynikające z pracy w niedzielę, tj. choroby takie jak: depresja, neuroza, choroby psychiczne, alergie. Koszty leczenia tych chorób ponosi społeczeństwo, zyski zaś trafiają wyłącznie do korporacji.

    W trakcie spotkania Europejskie Przymierze Wolnej Niedzieli przedstawiło prezentację swojej kampanii zatytułowanej „Wolna niedziela i przyzwoita praca w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.”

    - Działania na szczeblu europejskim pokazują, że nie jesteśmy osamotnieni w naszych postulatach, a próby wmówienia nam,  że  Europa zachodnia odstępuje od tych zasad, są niezgodne z prawdą – podkreśla Alfred Bujara.

    Organizatorzy konferencji liczą na zaangażowanie posłów do Parlamentu Europejskiego w kampanię i prace legislacyjne zmierzające do uczynienia niedzieli dniem odpoczynku w Unii Europejskiej.

    - Posłom Parlamentu Europejskiego przedłożyliśmy do wypełnienia deklaracje poparcia idei niedzieli wolnej od pracy i godnych warunków zatrudnienia - mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. -  Zauważmy, że jest to deklaracja podejmowana przed wyborami europejskimi, która pozwoli nam ocenić poparcie posłów jak również kandydatów do PE w tej sprawie.

    Konieczność rozwiązania sprawy poprzez dyrektywę unijną zadeklarował już niemiecki poseł Thomas Mann  (Europejska Partia Ludowa), wiceprzewodniczący komisji zatrudnienia i spraw społecznych PE.

    Organizatorzy i uczestnicy konferencji podkreślają, że niedziela wolna od pracy i przyzwoite godziny pracy mają ogromne znaczenie dla obywateli oraz pracowników w całej Europie i nie są sprzeczne z konkurencyjnością ekonomiczną.

    - Konkurencyjność potrzebuje innowacji, innowacja wymaga kreatywności, a kreatywność odpoczynku – podsumowuje Bujara.

      II Półmaraton Solidarności

      • Kategoria: Kraj
      II Półmaraton Solidarności

      Ruszyły zapisy na II edycję Lubelskiego Półmaratonu Solidarności, którego celem jest m.in. upamiętnienie rocznicy strajków „Lubelskiego Lipca 1980” i powstania NSZZ „Solidarność”.

      Tegoroczny półmaraton ruszy 7 czerwca spod hali Portu Lotniczego. Wkrótce rozpoczną się przygotowania do organizacji cyklu wspólnych treningów dla zawodników.

      Tradycja organizowania biegu na trasie Świdnik-Lublin sięga 1993 r. Po raz pierwszy pomysł na zorganizowanie masowej imprezy biegowej w stolicy województwa pojawił się w 1981 r., wtedy po raz pierwszy został rozegrany Miting Lekkoatletyczny NSZZ „Solidarność”. Ze względu na stan wojenny i związane z nim represje, kolejny odbył się dopiero w 1990 r. W 1993 r. organizator postanowił wpisać na stałe w kalendarz imprez biegowych Międzynarodowy Bieg Solidarności, na dystansie 12,5 km. W 2013 r. Bieg Główny ze Świdnika do Lublina przekształcił się w Półmaraton Solidarności.

      Organizatorem głównym Półmaratonu Solidarności jest Region Środkowowschodni NSZZ „Solidarność” w Lublinie.

      Więcej na temat półmaratonu tutaj.

        Nielegalne ogórki w Szczecinie

        Nielegalne ogórki w Szczecinie

        W Szczecinie rolnicy prezentowali dziś "nielegalną" żywność - przetwory, kiszone ogórki i wędzone w tradycyjny sposób kiełbasy. Happening to element protestu przeciwko przepisom krzywdzącym polskich rolników.

        "Dzisiaj, zgodnie z prawem, rolnikowi nie wolno sprzedawać, jeśli nie prowadzi firmy, takich produktów jak: soki, dżemy, przeciery, kasze, mąki, chleb domowy, oleje, masło, sery, mleko i wiele innych. … Sprzedaż wyżej wymienionych produktów jest nielegalna i grozi wysokimi karami" - napisali rolnicy w liście otwartym, który skierowali do premiera i rządu RP. List został podpisany przez Edwarda Kosmala, przewodniczącego wojewódzkiego NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" i jednoczesnie Przewodniczącego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.

        Od 14 stycznia trwa w Szczecinie protest rolników, którzy blokują siedzibę Agencji Nieruchomości Rolnych. Wśród ich postulatów są również te związane ze sprzedażą nieprzetworzonej żywności. Rolnicy domagają się m.in.:

        - wprowadzenia przepisów umożliwiających rolnikom przetwarzanie własnych surowców gospodarczych i ich sprzedaży. Przepisy sanitarne dotyczące takiej działalności powinny być dostosowane do skali oraz sezonowości produkcji. Obecny stan prawny skutecznie uniemożliwia rolnikom prowadzenie działalności przetwórczej, która mogłaby polepszyć kondycję finansową gospodarstw i umożliwić konsumentom dostęp do lokalnych produktów;

        - dostosowania przepisów sanitarnych do skali produkcji tak, aby były one korzystne dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych i dla konsumentów, którzy poszukują dobrej jakości żywności;

        - zalegalizowania sprzedaży bezpośredniej przez rolników zarówno nieprzetworzonych, jak i przetworzonych produktów żywnościowych, jak to ma miejsce w innych krajach Unii Europejskiej.

         

          85 multimiliarderów zgarnia tyle co połowa ludzkości

          • Kategoria: Kraj
          85 multimiliarderów zgarnia tyle co połowa ludzkości

          Organizacja charytatywna Oxfam International apeluje do uczestników rozpoczynającego się w środę dorocznego Forum Ekonomicznego w Davos, by poparli progresywny system podatkowy, płacili pracownikom pensje, z których można wyżyć i nie nadużywali wpływów ekonomicznych w życiu politycznym.
          Wąska elita multimiliarderów – 85 osób, zgromadziła na kontach i w aktywach takie bogactwa, co 3,5 mld ludzi z co biedniejszych społeczeństw, stanowiących połowę ludności świata – takie dane ogłosiła organizacja Oxfam w raporcie opublikowanym w przededniu dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

          Oxfam Int., międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmująca się walką z głodem na świecie i wspierająca kraje w Afryce, oszacowała, że łączny majątek 85najbogatszych ludzi w świecie, wynosi 1,7 biliona USD. Z kolei 1 proc. ludności świata zgromadził bogactwo szacowane na 110 bln USD.

          Najbogatszym człowiekiem świata jest Meksykanin Carlos Slim Helu – potentat telekomunikacyjny, którego majątek magazyn „Forbes” wycenił na 73 mld USD. Na drugim miejscu jest Bill Gates z 67 mld USD. Na liście najbogatszych są też inwestor finansowy Warren Buffet (53,5 mld USD), współzałożyciel Google’a – Larry Page (23 mld USD), a także Liliane Bettencourt, spadkobierczyni rodzinnej fortuny L’Oreal, (30 mld USD) – najbogatsza kobieta świata.

          70 proc. ludności świata żyje w krajach, w których przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi pogłębiła się w ostatnich 30 latach – zaznacza Oxfam.

          Raport potępia zgubne skutki systematycznie powiększającego się rozziewu między nieliczną grupę superbogatej elity, a biedniejącymi setkami milionów ludzi, wskazując, że może to wywołać społeczny bunt przeciwko nierówności, korporacjom i korupcji, zwłaszcza ze strony ludzi młodych, nie widzących dla siebie przyszłości.

          więcj na www.solidarnosc.gda.pl

            Niepokój w zbrojeniówce

            Niepokój w zbrojeniówce

            W ubiegłym roku zamiast zapowiadanej od dawna konsolidacji branży, rządzący zafundowali pracownikom zbrojeniówki bałagan i kolejne obietnice bez pokrycia. W nowy rok większość zakładów zbrojeniowych wchodzi ze sporym niepokojem.

            O konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego mówi się od lat. Była ona jednym z głównych założeń przyjętego przez rząd programu pt. „Strategia konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007-2012”. Celem konsolidacji miało być stworzenie silnego polskiego koncernu zbrojeniowego, zdolnego zaspokoić potrzeby polskiej armii i z powodzeniem konkurować z zachodnimi firmami na rynkach zagranicznych. Zgodnie z programem zakłady zbrojeniowe miały być koncentrowane wokół Grupy Bumar. Jednak w maju Grupa przestała istnieć, a w jej miejsce powstał podmiot o nazwie Polski Holding Obronny. Na czele PHO stanął Krzysztof Krystowski, dotychczasowy prezes Bumaru. Jednak w listopadzie Krystowski został odwołany ze stanowiska, a miesiąc później minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński poinformował o zarejestrowaniu nowego podmiotu o nazwie Polska Grupa Zbrojeniowa.

            - Obecnie nie wiadomo, czy dojdzie do jakiejkolwiek konsolidacji i jak miałaby ona wyglądać. Nie wiemy, ani na jakich zasadach ma działać Polska Grupa Zbrojeniowa, ani co stanie się z powołanym wcześniej Polskim Holdingiem Obronnym. Mimo licznych pism do resortu skarbu i Ministerstwa Obrony Narodowej nie udało nam się w tej sprawie niczego dowiedzieć. Na razie firmy zbrojeniowe są zawieszone między PHO i PGZ, a rząd próbuje wyzbyć się wszelkiej odpowiedzialności za naszą branże. Zostaliśmy pozostawieni sami sobie i nie wiadomo, w którą stronę to wszystko ma pójść - mówi Zdzisław Goliszewski, przewodniczący "Solidarności" w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy.  - W naszym kraju brakuje jakiejkolwiek przejrzystej polityki rządu wobec przemysłu zbrojeniowego, a bez niej zbrojeniówkę czeka powolny upadek, co sprowadzi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju. Bo żadne państwo nie jest w stanie na dłuższą metę przetrwać bez potencjału obronnego - dodaje Piotr Nowak, szef „S” w Nitroergu oraz przewodniczący Regionalnej Sekcji Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ "Solidarność".

            Więcej na ten temat na solidarnosckatowice.pl
             

              Duńscy związkowcy odwiedzili Poznań

              Duńscy związkowcy odwiedzili Poznań

              Związkowcy branży transportowej największego związku zawodowego w Danii - 3F - odwiedzili Zarząd Regionu Wielkopolska. Przyjechali do Polski z wizytą studyjną - zwiedzili m.in. zakłady Solaris w Bolechowie i H. Cegielski-Poznań.  

              Związek 3F zrzesza wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników wielu branż, zatrudnionych w sektorze publicznym oraz przez prywatnych pracodawców. Członkowie związku pracują m.in. w: transporcie, budownictwie, przemyśle, rolnictwie, ogrodnictwie, przy sprzątaniu, w hotelach i restauracjach oraz jako roznosiciele gazet i czasopism.

              Duńskich związkowców interesowała przede wszystkim sprawa zabezpieczenia praw pracowniczych i związkowych w Polsce, działania na rzecz zwiększenia liczby członków „Solidarności”, wysokość i przeznaczenie składki związkowej organizowanie szkoleń podnoszących zarówno kwalifikacje związkowe jak pracownicze.

              Duńskiemu pracownikowi transportu przysługuje sześć tygodni urlopu, świadczenia urlopowe i emerytalne płacone przez pracodawcę oraz zapłata za dni świąteczne - razem wynosi to dodatkowe ok. 25% poborów.

              Takie warunki zatrudnienia nie powstały samoczynnie - zostały osiągnięte dzięki wysokiemu uzwiązkowieniu i walce związków zawodowych o godziwe warunki pracy.

              Poza tym, władze w Danii współpracują z 3F w walce o uniemożliwienie pracodawcom zatrudniania obcokrajowców z pominięciem przepisów obowiązujących w Danii.

              W Danii większość pracowników należy do związków zawodowych. Procent zrzeszonych należy do największych w świecie.

              Więcej na solidarnosc.poznan.pl

                SIS 2014

                W najnowszym Serwisie Informacyjnym Solidarności, m.in.:

                W najnowszym m.in.: „Będą pracować krócej. Pracodawcy zareagowali na apel Solidarności”, „9 dni z błogosławionym księdzem Jerzym” oraz „Strajk generalny w Belgii.„Belgowie łatwo nie odpuszczą”.
                 
                Pobierz najnowsze wydanie:
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

                Tydzień z TS nr 5, 2 maja 2014.pdf

                Tydzień z TS nr 4, 25 kwietnia 2014.pdf

                Tydzień z TS nr 3, 17 kwietnia 2014.pdf
                SIS wydanie specjalne nr_7.pdf


                Tydzień z TS nr 2, 11 kwietnia 2014.pdf

                Tydzień z TS nr 1, 4 kwietnia 2014.pdf

                SIS 59, 27 marca 2014.pdf


                SIS 58, 21 marca 2014.pdf

                SIS 57, 13 marca 2014.pdf
                SIS wydanie specjalne nr_6.pdf

                SIS 56, 7 marca 2014.pdf

                SIS 55, 28 lutego 2014.pdf

                SIS 54, 21 lutego 2014.pdf

                SIS 53, 14 lutego 2014.pdf

                SIS 52, 6 lutego 2014.pdf

                SIS 51, 30 stycznia 2014.pdf

                SIS 50, 23 stycznia 2014.pdf

                SIS 49, 17 stycznia 2014.pdf


                SIS 48, 10 stycznia 2014.pdf     

                 

                 

                  To będzie ciężki rok dla emerytów

                  • Kategoria: Kraj
                  P.Machnica

                   1,1 proc. wyniosła ubiegłoroczna emerycka inflacja. Planowana waloryzacja rent i emerytur miała wynieść połowę tego, co rok temu.

                  Wyniesie jeszcze mniej. Świadczenia ledwo wzrosną.

                  W projekcie budżetu na 2014 rok było zapisane, że podwyżki rent i emerytur wyniosą 2,14 proc. Prawie połowę tego, o ile emerytury wzrosły w roku 2013 (4 proc.), kiedy średnio emeryt i rencista dostał 71 zł brutto podwyżki.
                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.