Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Będą bronić ideałów

  • Kategoria: Kraj
Będą bronić ideałów
Parlamentarny Zespół ds. Obrony Ideałów „Solidarności” już działa. Pierwsze posiedzenie nowego zespołu odbyło się w Sejmie 23 stycznia. Jego gośćmi byli Piotr Duda,  przewodniczący „Solidarności”  i Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.
 
Szefem nowego sejmowego ciała jest Janusz Śniadek, były szef Związku. W skład zespołu wchodzi 42 posłów i 4 senatorów, wszyscy z PiS. Sekretarzem zespołu jest drugi obok Janusza Śniadka poseł – związkowiec Stanisław Szwed, a wiceprzewodniczącymi m.in. Mieczysław Gil (historyczny lider „S” w Krakowie, przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego) i Krzysztof Tchórzewski, w latach 80. działacz Regionu Mazowsze NSZZ „S”. Członkami zespołu są m.in. również Grzegorz Bierecki i Jarosław Sellin.
 

    Największe zwolnienia od lat

    • Kategoria: Kraj
    Największe zwolnienia od lat

     W 2013 roku w urzędach pracy zarejestrowało się około 160 tys. osób, które straciły pracę z winy zakładu pracy czyli upadłości, likwidacji albo reorganizacji. To najgorszy wynik od 12 lat.- informuje "Dziennik. Gazeta Prawna". 

    Według danych GUS problem ten dotknął różne branże. O 42 tys. zmniejszono zatrudnienie w budowlance, o 8 tys. w branży energetycznej, w firmach produkujących komputery, wyroby elektroniczne i optyczne o 5 tys., w przemyśle spożywczym o 4 tys., a w hutnictwie o 2 tys. Tylko w pierwszym półroczu 2013 r. blisko 20 tys. osób straciło pracę w wyniku zwolnień grupowych. Najwięcej pracowników (ponad 7 tys.) zostało w tym roku zwolnionych w zakładach zaliczanych do kategorii przetwórstwa przemysłowego. Ponad 3 tys. osób straciło pracę w budownictwie, a kolejne ponad 3 tys. w segmencie handlu oraz naprawy pojazdów. Dalsze 2,9 tys. osób to zwolnieni pracownicy sektora finansów i ubezpieczeń, a ok. 2,3 tys. - sektora informacji i komunikacji. Zwolnienia w administracji i działach pokrewnych objęły ok. tysiąc osób. 
     
    Najwięcej zwolnionych w formie zwolnień grupowych jest w województwach mazowieckim i śląskim - to regiony o generalnie największych liczbach: ludności i bezrobotnych. Te województwa przodują też w liczbie zgłoszeń zwolnień grupowych. W woj. śląskim do końca sierpnia zwolniono w ten sposób ponad 10,5 tys. osób, wobec ponad 8,3 tys. w całym ubiegłym roku i niespełna 4,9 tys. rok wcześniej. 
     
     
    hd

      Nagroda Solidarności?

      • Kategoria: Kraj
      Nagroda Solidarności?

      Obecny rząd ustanowił Nagrodę Solidarności. Jej wartość to 1 mln euro, czy niemal tyle, ile wynosi Nagroda Nobla (ok. 1,14 mln euro).Po raz pierwszy zostanie przyznana 4 czerwca - w 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

      Otrzyma ją osoba, która kierując się zasadami solidarności przyczyniła się do szerzenia demokracji.

      Kwota nagrody będzie podzielona na trzy części: 250 tys. euro otrzyma laureat, 700 tys. euro będzie przeznaczone na programy polskiej pomocy rozwojowej wskazane przez nagrodzoną osobę i 50 tys. euro na podróż studyjną laureata po Polsce, „żeby zaznajomić go z naszą udaną walką o wolność”.
       
      Skąd w dobie ciągłego łatania dziury budżetowej przez sięganie coraz głębiej do kieszeni podatników rząd znajduje milion euro na Nagrodę Solidarności? 
       
      Piotr Duda w audycji „Polityka przy kawie” zwrócił uwagę, iż inicjatywa ministra Sikorskiemu nie była konsultowana ze związkiem zawodowym, który ma prawo do znaku graficznego i nazwy NSZZ Solidarność. Dodał także, iż najlepszą promocją „Solidarności” będzie zadbanie o naszych bohaterów z roku 1980. Milion euro powinien rząd przeznaczyć na pomoc dla tych wszystkich, którzy w stanie wojennym stracili zdrowie, a teraz są odsyłani do opieki społecznej.
       
      Również zdaniem opozycjonistów represjonowanych za swoją działalność w latach PRL jest to zła inicjatywa, bo „utrwala w pamięci społecznej nie historycznie wolne wybory, ale porozumienia Okrągłego Stołu. Z perspektywy 25 lat widać wyraźnie, że przyniosły one także dla dużych grup społecznych negatywne skutki polityczne, społeczne i gospodarcze”.
       
      W oświadczeniu Stowarzyszenia „Godność” czytamy, że jest to próba wykorzystania tej rocznicy i ustanowionej nagrody  do celów politycznych zawłaszczających  ideę Solidarności, której właścicielem jest zdecydowana większość społeczeństwa.  Zarówno prezydent, jak i rząd nie są jedynymi spadkobiercami idei Solidarności. Właścicielem historycznego znaku „Solidarność” jest NSZZ „Solidarność”. Jeżeli taka nagroda miałaby być ustanowiona, to w uzgodnieniu z organizacjami społecznymi i politycznymi wywodzącymi się z ruchu Solidarności. Powinna być wręczana wspólnie przez prezydenta i Przewodniczącego „Solidarności” w dniu 31 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, by uczestnicy tamtych pamiętnych strajków i twórcy „Solidarności” nie czuli się wypychani z historii przez rządzących.
       
      Więcej na ten temat na www solidarnosc.poznan.pl

        Rok w energetyce i ciepłownictwie

        Rok w energetyce i ciepłownictwie

        Zdaniem Krzysztofa Junika, przewodniczącego MOZ NSZZ Solidarność w Tauron Wytwarzanie 2013 rok był bardzo trudny dla pracowników spółki, będącej jednym z największych producentów energii elektrycznej w Polsce. 

        1 stycznia 2013 roku rozpoczęła się restrukturyzacja zatrudnienia we wszystkich oddziałach firmy. Są to elektrownie: Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Siersza, Blachownia, Bielsko-Biała i Stalowa Wola. W ciągu roku odeszło z nich ok. 700 osób. - Spora grupa pracowników remontowych została przekazana do spółki Tauron Wytwarzanie Serwis, pozostali odeszli m.in. na świadczenia przedemerytalne - mówi Krzysztof Junik.
         
        W tej chwili załoga Tauron Wytwarzanie liczy ok. 3,2 tys. osób, a mimo to właściciel zapowiada dalszą redukcję kosztów. Związkowcy obawiają się, że może zostać naruszona granica bezpieczeństwa obsługi urządzeń.
         
        Niepokój pracowników wzbudzają też zapowiedzi dotyczące etatyzacji stanowisk pracy w systemie zmianowym w elektrowniach wchodzących w skład spółki. - Podczas spotkania z załogą prezes zapowiedział, że jeżeli nic się nie zmieni w polityce energetycznej, to w 2014 roku Tauron Wytwarzanie przejdzie na działalność szczytową. To oznacza, że nasze elektrownie będą pracowały na minimalnych mocach produkcyjnych, które w razie potrzeby zostaną zwiększone. Takie są założenia ludzi odpowiedzialnych za politykę energetyczną. To bardzo niepokojące zapowiedzi, pokazujące, że polska energetyka jest źle zarządzana - dodaje Krzysztof Junik.
         
        Czytaj więcej na www.solidarnosckatowice

          Norwegowie zainwestują w Stocznię Gdańsk?

          P.Glanert

           Czy to realna szansa na podtrzymanie działalności Stoczni Gdańsk? Zainwestowaniem w gdańskie przedsiębiorstwo zainteresowana jest norweska Grupa Kleven, posiadają już cztery zakłady w kraju fiordów – informuje portal Trojmiasto.pl.

          Rozmowy w tej sprawie między potencjalnym inwestorem z kraju fiordów a ukraińskim większościowym właścicielem stoczni trwają podobno od kilku miesięcy. W planach Norwegów jest produkcja wielkogabarytowych konstrukcji stalowych przy wykorzystaniu hali K-1 oraz Nabrzeża Kaszubskiego. Inwestycję blokuje jedynie niezdecydowane stanowisko Agencji Rozwoju Przemysłu, mniejszościowego akcjonariusza stoczni – podaje Trójmiasto.pl.
           
          Kleven to rodzinna firma z blisko stuletnią tradycją. Buduje głównie statki do obsługi wież wiertniczych oraz konstrukcje stalowe. Jest jedną z największych firm w Norwegii. Obecnie zatrudnia ponad 500 osób. Zajmuje się głównie budową, remontami i przebudową statków. Roczne obroty spółki to ok. 500 mln dolarów.
           

            Pracodawco, pamiętaj zimą o swoich pracownikach

            • Kategoria: Kraj
            NSZZ "S" Man Star Trucks Starachowice
             Gdy przychodzą mrozy, pracodawcy muszą szczególnie zadbać o pracowników. Wszystko regulują przepisy BHP.
             
            W biurach, przy lekkiej pracy fizycznej temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. W halach produkcyjnych nie może spaść poniżej 14 stopni.
             
            W szczególnie trudnej sytuacji zimą są pracownicy, którzy wykonują swoje zadania na otwartej przestrzeni. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza (w okresie od listopada do marca), pracodawca musi zapewnić im odzież ochronną, posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje, które powinny być dostępne w czasie całej zmiany roboczej. Pracownicy muszą mieć pomieszczenie, w którym mogą się przebrać i ogrzać. Temperatura w nim nie może być niższa niż 16 stopni. Osoba wykonująca pracę na zewnątrz musi „spalić” 1500 kalorii w wypadku mężczyzn i 1000 w przypadku kobiet.
             

            hd 

              Bezrobocie wzrosło w grudniu

              • Kategoria: Kraj
              Bezrobocie wzrosło w grudniu

              Bezrobocie w grudniu wzrosło do 13,4 procent wobec 13,2 procent w listopadzie - podał Główny Urząd Statystyczny

              Natomiast w porównaniu z końcem roku 2012 stopa bezrobocia była na tym samym poziomie. Bez pracy w Polsce pozostaje ponad 2 miliony 150 tysięcy osób. 

                Pracujemy za grosze

                • Kategoria: Kraj
                Pracujemy za grosze

                Co ósmy zatrudniony na etacie dostaje płacę minimalną - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". W 2012 r. ponad milion Polaków zarabiało  nie więcej niż 1500 złotych brutto. Jest to aż dwa razy więcej niż do tej pory szacowali eksperci.

                Do tej pory wiadomo było, że minimalną pensję otrzymuje około 358 tysięcy pracowników firm zatrudniających ponad 9 osób.
                 
                Gazeta powołuje się na pierwsze opracowanie GUS, które analizuje zjawisko w skali całej gospodarki. Wynika z niego, że w mikroprzedsiębiorstwach płacą minimalną musiało się zadowolić aż trzy czwarte zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (941,9 tys.).
                 
                Rok 2013 nie był pod tym względem ani trochę lepszy.
                 
                hd

                  Polska mało innowacyjna

                  • Kategoria: Kraj
                  Polska mało innowacyjna

                   Z danych Eurostatu wynika, że tylko 1,9 proc. pracowników w Polsce jest zatrudnionych w tzw. branżach wiedzowych. To jeden z najgorszych wyników w UE – podaje "Puls Biznesu".

                  Polska wyprzedza w tym względzie tylko Rumunię, Portugalię, Grecję i Chorwację. Nie jest to prestiżowa grupa, w ostatnich latach wszystkie te kraje przechodziły poważne problemy finansowe. Tymczasem średnia unijna to 2,7 proc., a w Skandynawii czy Irlandii ponad 4-5 proc. zatrudnionych w czterech gałęziach gospodarki: działalności badawczo-rozwojowej, farmacji, programowaniu i telekomunikacji.
                   
                  Jeśli nasza gospodarka nie będzie bardziej innowacyjna, Polska może wpaść w tzw. pułapkę średniego dochodu- uprzedza gazeta. Za kilkanaście lat osiągniemy pewien poziom zamożności i przestaniemy doganiać Zachód pod względem bogactwa.
                   
                  - Z każdym rokiem będzie ciężej odrabiać stratę do bogatszych, bo dochodzimy do momentu, gdy do ścigania Zachodu nie wystarczy już tylko kopiowanie jego rozwiązań – mówi główny ekonomista BGK Tomasz Kaczor - Aby niwelować zapóźnienie, musimy sami kreować.
                   
                  hd

                    ”Zło dobrem zwyciężaj”. Konkurs dla młodzieży

                    ”Zło dobrem zwyciężaj”. Konkurs dla młodzieży

                    Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” organizuje ogólnopolski konkurs poświęcony błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce.  

                    - Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - tłumaczy Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji.  - Inspiracją do jego przeprowadzenia jest zbliżająca się trzydziesta rocznica męczeńskiej śmierci i ogłoszenie przez Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” roku 2014 Rokiem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki - wyjaśnia przewodniczący.

                    Dla uczniów szkoły podstawowej organizatorzy zaplanowali konkurs plastyczny. Dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych - konkurs literacki i konkurs filmowy.

                    Szczegóły i regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.