Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Polska przede wszystkim

Polska przede wszystkim
Już po raz trzeci Lublin gościł laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. 31 marca br., w Trybunale Koronnym, nagrody i wyróżnienia odebrali ci, których prace jury oceniło jako najlepsze. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w III kategoriach – pracy literackiej, pracy plastycznej i prezentacji multimedialnej.
 
Inicjatywa, by w formie współzawodnictwa upamiętnić bohaterów, pojawiła się w jednej z lubelskich szkół. Bardzo szybko zyskała zainteresowanie placówek edukacyjnych w całej Polsce i w tej chwili do konkursu stają setki uczniów. Warto podkreślić, że wśród laureatów byli przedstawiciele ze Szczecina, Malborka, Warszawy, Radomia, Rzeszowa, Środy Śląskiej i wielu innych miast na terenie całego kraju. Nie zabrakło oczywiście uczniów z Lublina i Lubelszczyzny, którzy stanowili liczne grono nagrodzonych i wyróżnionych we wszystkich kategoriach.
 
Jak co roku, na uroczystym podsumowaniu konkursu pojawili się także sami bohaterowi – kombatanci, którzy ze wzruszeniem dziękowali młodzieży za wkład w odkłamywanie historii, a na zakończenie odśpiewali „Hymn Zaporczyków”.
 
Tradycyjnie już konkurs honorowym patronatem objęła Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, którą na uroczystości reprezentowała wiceprzewodnicząca, Teresa Misiuk.
 

    Konkurs "Wielcy Polacy" rozstrzygnięty

    Konkurs "Wielcy Polacy" rozstrzygnięty
    W Toruniu odbyła się wczoraj Gala II Edycji Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu z Serii "Wielcy Polacy". 
     
    Poprzedni dotyczył wiedzy o Mikołaju Koperniku, lecz tym razem uczestnicy mieli się wykazać wiedzą o papieżu Janie Pawle II i ks. Jerzym Popiełuszce. Zarząd Regionu Toruńsko- Włocławskiego był jednym z głównych sponsorów nagród i nic dziwnego, ponieważ ks. Jerzy był - jak wiadomo - kapelanem związku, a dziś uznawany za jego patrona. Konkurs był przeznaczony dla gimnazjalistów szkół w całym województwie. Pierwsze trzy miejsca zajęli uczniowie szkół toruńskich: Paweł Błaszczyński, Paweł Bojke, Paweł Doroszewski (na ten wysyp Pawłów dodam, że głównym organizatorem też był Paweł, tyle, że ks. Paweł Przybytek - wspaniały skromny kapłan i jednocześnie dyrektor  Centrum Edukacji Młodzieży im ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku).
     
    Przed rozdaniem nagród poproszono zaproszonych gości o krótkie wystąpienia. W imieniu Zarządu Regionu głos zabrał Jacek Żurawski wyrażając satysfakcję, że tak wielu młodych ludzi wykazało się wiedzą o Janie Pawle II i patronie Solidarności ks. Jerzym. Zaapelował aby owa znajomość faktów historycznych była zawsze uzupełniana o treści, które przekazywali w swych naukach i całym życiu. Na sali obecna była większość składu Prezydium ZR, co zresztą zostało dostrzeżone, przez uczestników gali.
     

      Stawka za godzinę pracy Polaka jedną z najniższych w Europie

      • Kategoria: Kraj
      Stawka za godzinę pracy Polaka jedną z najniższych w Europie
      Wraz ze wzrostem wynagrodzeń rosną koszty pracy. W Polsce, jak wynika z najświeższych danych Eurostatu, ten problem pracodawców raczej nie dotyka - informuje portal www.pulshr.pl.
       
      Od 2008 r. praktycznie nie odnotowano zwiększenia kosztów pracy rozumianych jako wydatki, które ponosi pracodawca na zatrudnienie pracownika - łącznie z pensją i innymi świadczeniami. W ciągu pięciu lat łączny wzrost kosztów wyniósł 0,1 proc. Tymczasem w Bułgarii było to 44 proc., a w Belgii czy Luksemburgu - ponad 15 proc.
       
      Godzinowe koszty pracy w w ciągu czterech lat wzrosły w Polsce tylko o 40 eurocentów! W UE jest to od 3,71 euro w Bułgarii do 40,1 euro w Szwecji. W Polsce 7,6 euro za godzinę. Mniej mają tylko Węgry, Rumunia, Litwa, Łotwa i wspomniana już Bułgaria. 
       
      Najistotniejszym składnikiem kosztów pracy jest wynagrodzenie, ale są też pozapłacowe czynniki np. przygotowanie stanowiska pracy, zapewnienie bezpieczeństwa. Pozapłacowe koszty w UE wynoszą przeciętnie 23,7 proc. Najniższe są na Malcie, gdzie stanowią tylko 8 proc., a najwyższe we Francji - 32 proc. W Polsce jest to 16,7 proc.
       
      hd

        Weterynarze zamiast inspektorów sanitarnych

        Weterynarze zamiast inspektorów sanitarnych
        Wejście w życie projektów ustaw o utworzeniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynaryjnej zniszczy system nadzoru nad produkcją żywności, a konsumentów pozbawi poczucia bezpieczeństwa - ostrzegają związkowcy z Solidarności Inspekcji Sanitarnej.
         
        W ocenie związkowców z Inspekcji Sanitarnej zapisy projektów prowadzą wprost do zawłaszczenia zadań tej instytucji i pozbawią jej pracowników kompetencji w zakresie kontroli żywności oraz prawa do merytorycznej oceny zdrowia publicznego. - Tu chodzi o aż 30 proc. ludzi z naszej inspekcji. To znakomici fachowcy z ogromnym doświadczeniem. Teraz bez względu na swoją wiedzę mają być tylko dodatkiem do weterynarzy, którzy w ogóle nie są przygotowani do zajmowania się kontrolowaniem żywności - uważa Piotr Kaczmarczyk, przewodniczący Regionalnej Sekcji Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ Solidarność.
         
        Argumenty autorów projektów, że ujednolicenie systemu kontroli żywności pozwoli m.in. na ograniczenie kosztów, to według związkowców mydlenie oczu. W ich ocenie przejęcie całego systemu kontroli żywności przez jedną instytucję podległą Ministerstwu Rolnictwa stworzy zagrożenie dla konsumentów. - Obawiamy się, że może to doprowadzić do przypadków tuszowania nieprawidłowości w hodowlach i uprawach. Praktycznie niemożliwe będzie wykrycie takich sytuacji. Nie dowiemy się, gdzie stosuje się sterydy, hormony, antybiotyki i pestycydy. Inspekcja Sanitarna nie będzie już miała wpływu nato, jaka żywność będzie trafiała do konsumentów - mówi Piotr Kaczmarczyk.
         
        Więcej na ten temat na www.solidarnosckatowice.pl

          Przewodnicząca przywrócona do pracy

          Przewodnicząca przywrócona do pracy
          Prawomocny wyrok zapadł 27 marca. Sędziowie nie mieli wątpliwości, że zwolnienie szefowej „S” w Eurobanku było sprzeczne z prawem. Walka o przywrócenie Kseni Ulanowicz do pracy trwała blisko dwa lata. Korzystne dla przewodniczącej wyroki zapadły w sądach I i II instancji.
           
          - Cieszę się, że w końcu mogę wrócić do pracy. Nie miałam wątpliwości, że sąd stanie po mojej stronie. Dziękuję wszystkim osobom, które przez ten czas mi pomagały - mówi Ksenia Ulanowicz. Podkreśla, że oprócz najbliższej rodziny mogła liczyć na wsparcie koleżanek i kolegów z komisji zakładowej, Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność oraz wielu pracowników banku. - Nawet osoby, których nigdy nie poznałam, przysyłały mi e-maile. Pisali, że trzymają za mnie kciuki i czekają na mój powrót - dodaje.
           
          Podczas procesów, zarówno w Sadzie Rejonowym, jak i Okręgowym, pracodawca bezskutecznie argumentował, że powodem zwolnienia szefowej „S” były kiepskie wyniki sprzedażowe. - Próbowano pokazać, że byłam bezwartościowym pracownikiem, niewłaściwą osobą na niewłaściwym miejscu. Tymczasem krótko przed zwolnieniem dostałam awans i wzięłam udział w szkoleniu firmowym. Żaden pracodawca nie inwestuje w pracownika, którego zamierza zwolnić - mówi Ksenia Ulanowicz.
           
          Jej zdaniem rzeczywistym powodem zwolnienia było zaangażowanie w założenie związku zawodowego. - Pracodawca dowiedział się, że zakładamy związek i postanowił się ze mną rozstać. W ten sposób chciał zniechęcić innych pracowników. Część osób rzeczywiście się wystraszyła i wycofała swoje deklaracje, ale do „S” zapisali się pracownicy z innych placówek. Bardzo szybko udało nam się zarejestrować komisję zakładową - mówi. 
           
          Więcej na ten temat na www.solidarnosckatowice.pl

            Hołd Janowi Pawłowi II

            Hołd Janowi Pawłowi II
            Członkowie Stowarzyszenia Godność oraz NSZZ „Solidarność” spotkali się przy pomniku papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana w samo południe w środę 2 kwietnia, by oddać hołd Ojcu Świętemu w 9 rocznicę jego śmierci, złożyć kwiaty, zapalić znicze i modlitwą podziękować Bogu, że w trudnych czasach dał nam takiego przewodnika.
             
            Związek reprezentowali Bogdan Olszewski, członek prezydium ZRG „S” i Jan Szewczak, ze związkowego Działu Organizacji i Rozwoju. Modlitwę prowadził proboszcz Bernard Zieliński z Gdańska Brzeźna. Były też słowa podziękowania papieżowi Franciszkowi za kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II.
             
            Pomnik Papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana powstał w Gdańsku w pasie nadmorskim w 2012 roku z inicjatywy i ze środków zebranych przez Stowarzyszenie „Godność”. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 14 lipca 2012 roku. Stowarzyszenie  wraz ze sponsorami sfinansowało odlewy figur z brązu, cokół, fundament oraz tablice informacyjne znajdujące się wokół pomnika. Projekt pomnika oparty jest na zdjęciu papieża i prezydenta USA spacerujących 10 września 1987 r. w parku w Miami na Florydzie. Zdjęcie wykonał Scott Stewart z Associated Press.
             

              Nie będzie już gorszych etatów

              • Kategoria: Kraj
              Nie będzie już gorszych etatów
              Pracodawca będzie musiał uzasadnić ewentualne zwolnienie pracownika zatrudnionego na czas określony. A także skonsultować je ze związkami zawodowymi - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jest to reakcja na skargę NSZZ „Solidarność” skierowaną do Komisji Europejskiej. 
               
              Związek domagał się ograniczenia nadużywania umów terminowych, których Polska jest niechlubnym liderem.
               
              Trybunału Sprawiedliwości UE wydał 13 marca 2014 r. orzeczenie, z którego wynika, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia, jaki przysługuje zatrudnionym na czas określony w Polsce, dyskryminuje ich względem pracujących na stałe. Tak więc osoby pracujące na czas określony otrzymają uprawnienia, które dotychczas przysługiwały tylko osobom zatrudnionym na stałe. To zlikwiduje podział na pracowników, których etat jest bardziej stabilny i tych, których można zwolnić niemal w każdej chwili. Firma musi więc teraz uzasadnić wypowiedzenie ich umowy przed terminem oraz skonsultować je ze związkami zawodowymi. Prawie 3,4 mln osób pracujące na podstawie takich umów zyska większą stabilność zatrudnienia. 
               
              Konkretne propozycje zmian w Kodeksie pracy mają być podane w najbliższym czasie.
               
              – Tak głęboka zmiana przepisów poprawiająca pozycje osób zatrudnionych na podstawie umów terminowych nie jest przejawem dobrej woli rządu. Zaproponowane rozwiązania są reakcją na skargę NSZZ „Solidarność” do Komisji Europejskiej na sposób implementacji dyrektywy Rady 99/70/WE dotyczącej zatrudnienia terminowego – uważa dr Magdalena Barbara Rycak, prodziekan WPIA Uczelni Łazarskiego.
               
              hd

                Trwa spór zbiorowy w wałbrzyskiej Toyocie

                Trwa spór zbiorowy w wałbrzyskiej Toyocie
                Wczoraj zakończył się ostatni dzień rokowań w ramach sporu zbiorowego w Toyota Manufacturing Poland w Wałbrzychu. Jak podkreśla przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Sławomir Bielakiewicz głównym postulatem Związku jest ujednolicenie systemu premiowania. 
                 
                - Część stanowisk jest objęta premią frekwencyjną, część nie jest. Część stanowisk otrzymuje premie roczną, a inne nie - podkreśla. Obecnie jesteśmy na etapie uzgadniania treści protokołu rozbieżności - dodaje Sławomir Bielakiewicz.
                 

                  "Solidarność to brzemię niesione razem". 9 rocznica śmierci Jana Pawła II

                  • Kategoria: Kraj
                  "Solidarność to brzemię niesione razem". 9 rocznica śmierci Jana Pawła II
                  „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu." Dzisiaj mija 9. rocznica śmierci Jana Pawła II, największego autorytetu moralnego naszych czasów.
                   
                  Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat. Jego pontyfikat wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata. Bez niego nie dokonałaby się przemiana Europy. Nie byłoby "Solidarności". Nie runąłby mur berliński. Nie byłoby "aksamitnej rewolucji". 
                   
                  Według badań CBOS i Centrum Myśli Jana Pawła II, które zostały przeprowadzone w styczniu 2012 roku, aż 88 proc. ankietowanych uważa, że trzeba przypominać rocznicę śmierci polskiego papieża. Tylko 27 proc. młodych ludzi zdecydowanie podkreśla, że śmierć Jana Pawła II była dla nich momentem przeżyć i głębokich refleksji. Jednak ta sama młodzież (98 proc.) mówi, że 2 kwietnia powinien być datą co roku przypominaną i upamiętnianą.
                   
                  "Władza przechodzi z rąk do rąk, a robotnicy, rolnicy, nauczyciele, służba zdrowia i wszyscy inni pracownicy, bez względu na to, kto sprawuje władzę w kraju, oczekują pomocy w obronie ich słusznych praw. Tu nie może zabraknąć «Solidarności». Jest to trudne i wymagające zadanie”-  słowa Ojca Świętego wypowiedziane do związkowców w 2003 roku w Watykanie stały się drogowskazem dla NSZZ "Solidarność".
                   
                  hd
                   

                    Przybywa długotrwale bezrobotnych

                    • Kategoria: Kraj
                    Przybywa długotrwale bezrobotnych
                    Chociaż w lutym po raz pierwszy od sześciu lat zmniejszyła się liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych, to liczba osób długotrwale bezrobotnych się zwiększyła.  Z danych GUS oraz Ministerstwa Pracy wynika, że aż 53,8 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych to osoby pozostające bez pracy ponad rok - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". W 2012 roku było to 48,8 proc.
                     
                    W lutym bezrobotnych, którzy pozostawali bez pracy łącznie w ostatnich 2 latach przez ponad 12 miesięcy, było  ponad 1,2 mln. O 74 tys. więcej niż przed rokiem.
                     
                    Eksperci podkreślają, że nawet gdy są wolne miejsca pracy, to pracodawcy na ogół nie chcą takich osób zatrudniać. Przedsiębiorcom nie opłaca się szkolić takich bezrobotnych, bo na rynku wciąż jest dużo w pełni przygotowanych pracowników z krótkim stażem na bezrobociu.
                     
                    Jednocześnie powiększa się grupa osób, które tak długo bezskutecznie szukały zajęcia, że zniechęciły się, straciły nadzieję, że ich wysiłki przyniosą jakikolwiek efekt - czytamy w gazecie. Do wzrostu liczby osób chronicznie bezrobotnych przyczynił się też niedostosowany do potrzeb rynku pracy system edukacji. Wciąż kształci się zbyt wielu pedagogów, ekonomistów, specjalistów od zarządzania czy marketingu, którymi rynek jest już nasycony na wiele lat. Ponadto czteroletnia ochrona prawna pracowników przed przejściem na emeryturę powoduje, że często są oni zwalniani tuż przed wejściem w wiek ochronny.
                     
                    Pomoc długotrwale bezrobotnym jest bardzo trudna i kosztowna, a każdy miesiąc bezrobocia zmniejsza prawdopodobieństwo powrotu do pracy – podkreślają eksperci. 
                     
                    hd
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.