Karty Rabatowe

Związkowe Gadżety



Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 705173
Start No images

42. rocznica Podpisania Porozumień Sierpniowych
40. rocznica Wydarzeń na Kamiennym Moście w Przemyślu

Jak u swojego początku tak i dzisiaj członkowie „Solidarności” swoją siłę czerpią z wiary, tym samym najważniejszą częścią obchodów była wspólna modlitwa w Archikatedrze Przemyskiej pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka.

Jego Ekscelencja Ks. Biskup wygłosił homilię mówiąc o znaczeniu „Solidarności” dla społeczeństwa, o wartościach leżące u Jej podstaw, które dzisiaj nabierają jeszcze większego znaczenia – …dzięki „Solidarności” korzystamy dzisiaj z wolności - pokreślił Jego Ekscelencja. Po Mszy Świętej w uroczystym przemarszu ulicami miasta Przemyśla poczty sztandarowe oraz wszyscy uczestnicy przeszli do Muzeum Narodowego Ziemia Przemyskiej. W trakcie przemarszu złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pomnikiem św. Jana Pawła II i tablicą na Kamiennym Moście - w miejscu, gdzie 40 lat temu na apel „Solidarności” zebrało się przeszło 6 tys. osób. Najważniejszym punktem spotkania w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej było wręczenie kol. Markowi Kamińskiemu tytułu „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”.


 

 

(wg „NIE” nr 8 P-śl, 8.09.1982 r. – Biuletyn Informacyjny NSZZ „Solidarność” Regionu Płd. – Wschodniego. Nakładem Niezależnej Oficyny Kresowej im. A.F. Modrzewskiego)

31 sierpnia, w drugą rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich, społeczeństwo Przemyśla, w liczbie ok. 6 000 osób wzięło udział w wiecu pod siedzibą NSZZ „Solidarność” na Kamiennym Moście, zwołanym przez konspiracyjne struktury Związku.

A oto zapis wydarzeń:

Więcej…

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Solidarności i Wolności Oddział Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Lubaczowie zorganizował rajd rowerowy. 27 sierpnia uczestnicy rajdu zebrali się w Leśnictwie Zabiała Nadleśnictwo Oleszyce skąd wyruszyli do Lubaczowa, aby w Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej pomodlić się za Związek i członków NSZZ „Solidarność”, zwiedzić Centrum Dziedzictwa Dawnej Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą naszego Patrona bł. ks. Jerzego.

Więcej…

 

Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w dniach 5-7 sierpnia br. zorganizował  dla członków NSZZ „Solidarność” i ich rodzin wyjazd do Warszawy. W pierwszy dzień pobytu na zaproszenie pani Anny Schmidt Poseł na Sejm RP grupa zwiedziła Sejm RP - był to ostatni dzień posiedzeń przed wakacjami poselskimi. W sobotę plan wycieczki obejmował dwa punkty zwiedzania, które stanowią lekcję trudnej i bolesnej historii Polski: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Więcej…

 

(25-27.05.2022) W dniu 25 maja 2022 roku Msza Święta w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego zainaugurowała jubileuszowy XXX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Do świątyni wprowadzono kilkadziesiąt sztandarów „Solidarności”, w tym poczet sztandarowy Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w składzie: Edward Rokosz, Andrzej Salwa, Jerzy Łaba. W słowach skierowanych do wiernych Metropolita Krakowski przypomniał fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas Mszy Świętej dla świata pracy w Gdańsku z czerwca 1987 roku.
- Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich. Cała ludzka egzystencja ma właściwy sobie wymiar wspólnotowy – i wymiar społeczny. Ten wymiar nie może oznaczać redukcji osoby ludzkiej, jej talentów, jej możliwości, jej zadań. Właśnie z punktu widzenia wspólnoty społecznej musi być dość przestrzeni dla każdego. Jednym z ważnych zadań państwa jest stwarzanie tej przestrzeni, tak aby każdy mógł przez pracę rozwinąć siebie, swoją osobowość i swoje powołanie. Ten osobowy rozwój, ta przestrzeń osoby w życiu społecznym jest równocześnie warunkiem dobra wspólnego - mówił za Ojcem Świętem Arcybiskup Jędraszewski. 
- Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności - cytował Jana Pawła II Metropolita Krakowski. 
- Wyraźne echo marksistowskiej teorii walki klas, która miała być jakoby dźwignią postępu i rozwoju ludzkości. Nie walka jednych przeciw drugim, ale solidarność wytycza bieg dziejów ludzkości. Ta wdzięczność, jaką wtedy w 1987 roku Ojciec Święty wyraził ludziom „Solidarności” ze stoczni, z portu, ze wszystkich gdańskich zakładów pracy i nie tylko stąd, z różnych stron Polski. Dziękuje Wam, żeście podjęli tę trudną pracę, szlachetną walkę to zmaganie się o godność ludzkiej pracy. Kościół dziękuje wam, żeście ją podjęli w obliczu Chrystusa i jego Matk
i - powiedział Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Więcej…

 

<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 18 z 120

 

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................