"Pracodawca musi zapewnić stabilną podstawę zatrudnienia"
NSZZ "Solidarność" ma zastrzeżenia dotyczące bezpłatnego pięciodniowego urlopu opiekuńczego, który przewiduje nowelizacja kodeksu pracy. Chwali natomiast rozwiązania dotyczące umów o pracę na czas określony.
Rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego postanowienia dwóch dyrektyw unijnych, mających zapewnić bardziej przejrzyste i przewidywalne warunki zatrudnienia oraz wprowadzić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
NSZZ Solidarność ma uwagi odnośnie odpłatności urlopu opiekuńczego, a także zwolnienia z tytułu siły wyższej.
O ile to zwolnienie jest płatne 50 proc., to urlop opiekuńczy jest bezpłatny (...) pracownicy nie będą korzystać z tych form urlopów, zwolnień. Będą wybierać opiekę na dziecko, będą korzystać z urlopu wypoczynkowego, natomiast najprawdopodobniej w ostatniej kolejności będą korzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego – powiedziała PAP dr Anna Reda-Ciszewska, ekspertka NSZZ "Solidarność".
Składka związkowa - odliczamy od dochoduOd 1 stycznia 2022 r. (w zeznaniu podatkowym PIT za ub.r.) można odliczyć (od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu przed opodatkowaniem) ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych. Roczny limit ulgi to 500 zł. Źródło: www.solidarnosc.org.pl "Szybowcowa 87" - wirtualna drukarnia "Solidarności Walczącej"Cofnij się w czasie do lat 80. XX wieku i odwiedź mieszkanie w peerelowskim bloku na wrocławskim Gądowie, w którym ulokowana została tajna drukarnia „Solidarności Walczącej”. Zapoznaj się z autentycznymi materiałami poligraficznymi, wytworzonymi przez „SW”, przeniesionymi do świata cyfrowego na podstawie oryginałów dokumentów, znajdujących się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej. Link do Szybowcowa 87 W rocznicę śmierci abp. Ignacego Tokarczuka "biskupa niezłomnego"10 lat temu, 29 grudnia 2012 r., zmarł abp Ignacy Tokarczuk. Nazywano go biskupem niezłomnym i podporą dla opozycjonistów. "Biskup Tokarczuk mocno zaangażował się w działania NSZZ "Solidarność" w Przemyślu i całym regionie. Wspierał osoby internowane. W latach 70. i 80. Kuria biskupia w Przemyślu była enklawą wolności. Dla osób związanych z opozycją był "podporą", człowiekiem, który pomagał, wspierał i nie szedł na żadne kompromisy z komunistyczną władzą" - wyjaśnia historyk z IPN. "Duchowny dzielnie przetrwał liczne represje, które ustały dopiero po 1989 r. Nigdy się nie ugiął" - tłumaczy Leśkiewicz.
Więcej: Tutaj Źródło: www.niedziela.pl |