Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Prawdziwa sytuacja na rynku pracy

  • Kategoria: Kraj
Prawdziwa sytuacja na rynku pracy
Wnioski płynące z tegorocznej edycji „Badania Ankietowego Rynku Pracy” przygotowanego przez NBP nie napawają optymizmem. W Polsce powstaje coraz mniej nowych miejsc pracy. 
 
Jeżeli firmy zatrudniają pracowników, zazwyczaj wynika to z konieczności zapełnienia luki po pracowniku, który odszedł z firmy, a nie z tworzenia nowego etatu. Systematycznie wydłuża się również przeciętny czas potrzebny do znalezienia zatrudnienia, który w Polsce wynosi obecnie już 12,5 miesiąca. 
 
Taka sytuacja, wbrew obiegowym opiniom wygłaszanym przez różnego rodzaju domorosłych ekspertów, nie wynika z bierności czy braku motywacji osób pozostających bez pracy. Według wyliczeń NBP zaledwie ok. 15 proc. zarejestrowanych bezrobotnych nie poszukuje zatrudnienia. Dodatkowo wynika to najczęściej nie z braku chęci do pracy, ale ze złego stanu zdrowia lub konieczności opieki nad osobami zależnymi. - Powszechne przekonanie o roszczeniowym i biernym stosunku zarejestrowanych bezrobotnych do szukania pracy jest niesłuszne - czytamy w raporcie. 
 
Barierą w znalezieniu pracy nie są również zbyt wygórowane oczekiwania płacowe bezrobotnych. W ostatnim roku mimo znaczącego wzrostu kosztów utrzymania oczekiwania dotyczące wynagrodzenia deklarowane przez osoby poszukujące pracy w zasadzie nie wzrosły i ukształtowały się na średnim poziomie 1732 zł brutto. Jak wskazują eksperci NBP, to o 10-20 proc. mniej niż wynoszą rzeczywiste stawki rynkowe. 
 
Więcej na ten temat na www.solidarnosckatowice.pl

    Protest przeciwko tworzeniu fikcji

    Protest przeciwko tworzeniu fikcji

    Maria Ochman, przewodnicząca SOZ NSZZ „Solidarność”, Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca OZZ Pielęgniarek i Położnych oraz Urszula Michalska, przewodnicząca Rady Branży OPZZ protestują przeciwko odbywającym się niezgodnie z prawem posiedzeniom Zespołu Trójstronnego przy Ministerstwie Zdrowia.

    Pismo w tej sprawie skierowały do Sławomira Neumanna, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
     
    „Spotkania pomiędzy stroną rządową i pracodawców traktujemy jako dwustronny dialog, a nie dialog w ramach posiedzeń Trójstronnego Zespołu. Tym bardziej protokołowanie spotkań jest w naszej ocenie daleko idącym nadużyciem” – czytamy w piśmie. Zgodnie z Regulaminem prac nawet porządek obrad jest przyjmowany w drodze głosowania z udziałem wszystkich stron.
     
    Więcej na www.solidarnosc.org.pl/mazowsze

      Duda o Autosanie: ”Tu nie ma żartów”

      Duda o Autosanie: ”Tu nie ma żartów”

      Związek nie pozostanie bierny na dalsze losy zakładu - zapewniał pracowników Autosanu Piotr Duda podczas spotkania w Sanoku.

      Przewodniczący KK rozmawiał z pracownikami fabryki w sanockim Klubie Górnika. W spotkaniu wzięli też udział Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący KK oraz Bogdan Szozda, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Motoryzacyjnego „Solidarności”.

      Szef "S" zaapelował do pracowników, by głośno walczyli o zakład i pieniądze. - Tu nie ma żartów. Scenariusz jest już rozpisany. Wy się dla spółki ie liczycie, jesteście dla nich tylko przedmiotem, nie podmiotem. Nie pozwólcie, aby was rozkradziono i odsprzedano. Nie możecie milczeć - jak będzie cicho o waszym zakładzie pracy, to cicho was posprzątają - ostrzegał Duda.

      Przewodniczący KK potwierdził, że 11 października 2013 r. pod siedzibą Grupy Kapitałowej Sobiesława Zasady w Krakowie (dotychczasowy własciciel Autosanu) odbędzie się pikieta pracowników, na którą w geście poparcia przybędą także inne organizacje. Ponadto Zarząd Regionu przy wsparciu Komisji Krajowej uruchomi wszystkie możliwe środki prawne, by sprawdzić, czy generowane przez zakład od 2009 r. straty nie były wynikiem celowych działań i czy zarząd spółki nie przyczynił się do obecnego stanu rzeczy.- Obawiamy się, że majątek może być wyprowadzony z firmy - przyznał Tadeusz Majchrowicz. - Dlatego zwrócilismy się do sądu o jak najszybsze wyznaczenie nadzorcy sądowego - dodał.

      Związkowców i pracowników niepokoi nagła zmiana właściciela sanockiej firmy. W połowie września firma Sobiesław Zasada SA sprzedała Autosan za symboliczna kwotę. Nowy właściciel - Grzegorz Tarnawa - nie ujawnia planów dotyczących przyszłości firmy.

      19 września do krośnieńskiego sądu wpłynął wniosek o upadłość Autosanu. Bardzo poważnie wygląda też sytuacja pracowników firmy, którzy otrzymali zaledwie połowę wynagrodzenia za miesiące czerwiec i lipiec br., a za sierpień nie dostali już nic.

      Więcej na ten temat na www.solidarnosc.org.pl/krosno

        To nie jest kraj dla starych ludzi

        • Kategoria: Kraj
        To nie jest kraj dla starych ludzi
        Polska nie jest krajem dla starszych ludzi. Dla młodych zresztą też - uprzedza "Dziennik Gazeta Prawna". Wyniki dwóch prestiżowych rankingów: przygotowanego przez ONZ Global Age Watch (GAW) i opracowanego przez Międzynarodowe Forum Ekonomiczne Human Capital Index (HCI) są przygnębiające.
         
        W pierwszym zestawieniu, w którym porównano państwa pod kątem jakości życia osób powyżej 60. roku życia, Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE. W drugim sprawdzano, jak poszczególne rządy dbają o rynek pracy i zapewnienie obywatelom dostępu do edukacji, wymiaru sprawiedliwości, infrastruktury i służby zdrowia. W tym rankingu zajmujemy 49. miejsce. "To jeden z najgorszych wyników, jeśli chodzi o państwa zachodnie"- podkreśla gazeta.
         
        Natomiast pod względem dostępności systemu zdrowia dla seniorów, ze stu możliwych do zdobycia punktów Polska uzyskała zaledwie 23,9, co dało nam 87. miejsce na świecie. W kategorii samopoczucia psychicznego wypadamy najgorzej. W Polsce tylko 60,4 proc. seniorów widzi sens swojego życia.
         
        W rankingach Polska wyprzedza głównie kraje afrykańskie i południowoazjatyckie. Z krajów europejskich za nami znalazły się Czarnogóra, Mołdawia, Rosja, Serbia, Turcja i Ukraina.
         
        - Oba raporty potwierdzają fakty, na które "S" zwracała uwagę już w zeszłym roku - przypomina Marcin Zieleniecki, ekspert NSZZ "Solidarność". - Na tej argumentacji oparliśmy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący podwyższenia wieku emerytalnego - dodaje Zieleniecki.  Wniosek został złożony w sierpniu 2012 r.,  wciąż czeka na rozpatrzenie.
         
        hd
         

          Konkurs na 25-lecie

          Konkurs na 25-lecie
          Dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej w Stalowej Woli rozpoczęła uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu „Stalowa Wola – zwykli ludzie – niezwykłe czyny”, zorganizowanego z okazji 25. rocznicy strajków „Solidarności” w Stalowej Woli.
           
          W kategorii uczniów szkół podstawowych nagrody otrzymali: za I miejsce Mateusz Szkutnik (kl. VI d, SP nr 11), II miejsce ex aequo Jagoda Cyba (kl. Vb, SP 11) i Anna Bielec (13 lat, SP 11), III miejsce Eliza Moskal (SP 12). Wyróżnienia: Magdalena Kubik (VI d, SP 11), Patryk Kaczmarek (Vc, SP 11), Oskar Drużyński (VI d, SP 11).
           
          W kategorii gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych: I miejsce Weronika Wołoszyn i Paweł Krzysiak (Katolickie LO), II miejsce Aleksander Siwek (Gimnazjum nr 5), III miejsce Lidia Banach (Gimnazjum nr 6). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Natalia Cebula, Paulina Tofil i Karolina Martyniuk (Gimnazjum nr 5), Sebastian Idec (ZSP im. Króla Jana III Sobieskiego) oraz Daria Dudek i Karolina Budzyńska (LO im. KEN).
           
          Wszystkie wymienione szkoły są ze Stalowej Woli.
           
          ml 

            Zakończyła się KK w Stalowej Woli

            • Kategoria: Kraj
            Zakończyła się KK w Stalowej Woli
            Zakończyło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej w Stalowej Woli. Oto najważniejsze decyzje:
             
            • 22 października odbędzie się w Katowicach Sztab Protestacyjny NSZZ “Solidarność”, który podejmie decyzje o konkretnych akcjach Związku. Do tego czasu “Solidarność” czeka na odniesienie się rządu do związkowych postulatów, które stały się przyczyną wrześniowych protestów. Związkowcy deklarują gotowość do rozmów dwustronnych z rządem na temat realizacji postulatów, nadal podtrzymując swoją decyzję o zawieszeniu udziału w Trójstronnej Komisji. 
            • 10 października odbędzie się spotkanie z byłymi przewodniczącymi Trójstronnej, które będzie początkiem dyskusji nad nowym modelem dialogu społecznego w Polsce. 
            • Przed 22 października dojdzie również do spotkania z pozostałymi centralami związkowymi, bądź w ramach międzyzwiązkowego sztabu protestacyjnego, bądź bezpośrednio z liderami, gdzie skonsultujemy z naszymi partnerami nasze dzisiejsze decyzje. Do tej pory, z szacunku dla OPZZ i Forum ZZ nie będziemy publicznie informować o naszych rekomendacjach dla sztabu protestacyjnego “S”.
            • Komisja Krajowa przyjęła stanowisko o uruchomieniu ogólnopolskiej akcji zbierania podpisów pod petycją o skrócenie kadencji Sejmu (treść stanowiska poniżej).
            • W pierwszym dniu obrad została podjęta uchwała o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie nowelizacji kodeksu pracy z Konstytucją, prawem unijnymi i konwencjami MOP.
             
             
            Stanowisko Komisji Krajowej ws. akcji zbierania podpisów
             
            Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” serdecznie dziękuje wszystkim członkom i sympatykom Związku za aktywny udział we wrześniowych Dniach Protestu. Podczas największej manifestacji ostatnich lat pokazaliśmy odwagę, determinację, siłę. Mimo ogromnej mobilizacji związkowców z trzech reprezentatywnych central rząd nie zmienił swojego stosunku do obywateli. Tym samym nasze hasło „Dość lekceważenia społeczeństwa” jest nadal aktualne.
             
            Solidarność nie uchyla się od rozmów, ale - co wielokrotnie podkreślaliśmy - nie zgadzamy się na dotychczasową ich formę. Ze strony rządu nie padły żadne propozycje dotyczące zarówno zmiany formuły dialogu, jak i postulatów stanowiących podstawę wrześniowych protestów. 
             
            Wyraźnie widać, że obecny antypracowniczy, antyspołeczny, antyzwiązkowy rząd nie zmieni swojego sposobu działania. Jedyną szansą na realizację naszych postulatów jest zmiana układu politycznego. 
             
            Wzywamy Sejm Rzeczypospolitej do podjęcia uchwały o skróceniu obecnej kadencji. Chcemy, aby obywatele poczuli się gospodarzami we własnym kraju.
             
            NSZZ „Solidarność” rozpoczął zbieranie podpisów pod obywatelskim wnioskiem o samorozwiązanie się Sejmu. Wzywamy do mobilizacji wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny. Musimy zebrać taką liczbę podpisów, która uświadomi rządzącym, że społeczeństwo nie akceptuje ich działań. 

              Drugi dzień Krajówki rozpoczął się w Hucie

              • Kategoria: Kraj
              Drugi dzień Krajówki rozpoczął się w Hucie
              Drugi dzień Komisji Krajowej rozpoczął się krótką wizytą przewodniczącego Piotra Dudy w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola (dawny Zakład Z5). Po rozmowie z prezesem Krzysztofem Trofiniakiem szef Związku spotkał się z załogą. Ze względu na specyfikę zakładu rozmowy z pracownikami odbywały się przy pracy, a ich tematem – co nie jest zaskoczeniem – były głównie problemy zbrojeniówki.
               
              Po zakończeniu spotkania członkowie Komisji Krajowej oddali hołd uczestnikom strajków w Stalowej Woli i złożyli kwiaty pod Krzyżem postawionym jesienią 1980 r. przed bramą nr 3 Huty oraz obejrzeli wystawę plenerową „Solidarności i pracy” mówiącej o strajku sierpniowym 1988 r.
               
              - Jesteśmy tu by wyrazić szacunek tym, którzy strajkując przyczynili się do odzyskanej wolności. To nie tylko Gdańsk, Szczecin, Jastrzębie, ale także właśnie inne miejsca w Polsce jak to tutaj i dlatego w jesteśmy dzisiaj w Stalowej Woli – mówił Piotr Duda składając kwiaty pod Krzyżem.
               
              ml

                Kodeks pracy do Trybunału

                • Kategoria: Kraj
                Kodeks pracy do Trybunału
                W dniu dzisiejszym Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjęła uchwałę w sprawie złożenia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności art. 150 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy z art. 1, 2 ust. 1 i 4 Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy Nr 135 dotyczącej ochrony przedstawicieli pracowników w przedsiębiorstwach i przyznania im ułatwień (Dz. U. z 1977 r. Nr 39, poz. 178).
                 
                Lipcowa nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła szereg zmian przepisów regulujących kwestie czasu pracy, wśród których znalazła się możliwość wydłużenia do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy w każdym systemie czasu pracy oraz tzw. ruchomy czas pracy przewidujący różne godziny rozpoczynania pracy lub przedział czasu w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Przedłużanie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy oraz tzw. ruchomy czas pracy wprowadzane są poprzez odpowiednie zapisy w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Natomiast kwestionowany przez Związek art. 150 § 3 pkt 2 k.p. u pracodawców, u których nie działają związki zawodowe powierza przedstawicielom pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u danego pracodawcy kompetencję do zawierania porozumień o wydłużeniu do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy oraz o wprowadzeniu tzw. ruchomych rozkładów czasu pracy nie określając ani trybu, w jakim nastąpić powinno wyłonienie takiej reprezentacji ani przyznania przedstawicielom pracowników ochrony i ułatwień przewidzianych w art. 1 i 2 ust. 1 konwencji MOP nr 135. Art. 1 Konwencji wymaga aby przedstawiciele pracowników korzystali ze skutecznej ochrony przeciwko wszelki aktom krzywdzącym, włącznie ze zwolnieniem, podjętym ze względu na ich charakter lub ich charakter lub działalność jako przedstawicieli pracowników, jeżeli działają zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, układami zbiorowymi pracy lub innymi wspólnie uzgodnionymi porozumieniami.
                 
                Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej konwencji w przedsiębiorstwie powinny zostać przyznane przedstawicielom pracowników takie ułatwienia, które umożliwią im szybkie i skuteczne wykonywanie ich funkcji. Ochrona reprezentantów załogi przed rozwiązaniem stosunku pracy stanowi najważniejszą gwarancję ich niezależności od pracodawcy a jej brak w obowiązujących przepisach przyznających kompetencje stanowiące przedstawicielom pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u danego pracodawcy uniemożliwia podejmowanie przez przedstawicieli pracowników skutecznych działań i nie odpowiada zasadom, które przewidują normy międzynarodowe. W tych warunkach zarzut naruszenia art. 1, art. 2 ust. 1 i art. 4 konwencji Nr 135 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej ochrony przedstawicieli pracowników w przedsiębiorstwach i przyznania im ułatwień jest w pełni uzasadniony.
                 
                ek, ml

                  Niebezpieczne weksle

                  • Kategoria: Kraj
                  Niebezpieczne weksle

                  Prezydium KK pozytywnie oceniło poselski projekt zmian w Kodeksie pracy, który wprowadza nieważność weksli w stosunku pracy.

                  "Kodeks pracy zawiera przepisy regulujące instytucję ochrony dochodów pracownika przed nadmiernym rozmiarem potrąceń. Dopuszczenie stosowania weksla do zabezpieczenia roszczeń wymagalnych może prowadzić w stosunku pracy do omijania zakazu potrącania z wynagrodzenia za pracę przez pracodawcę roszczeń pracodawcy wobec pracownika" - czytamy w decyzji Prezydium KK.

                  Z całą treścią dokumentu (Decyzja nr 167/2013) można zapoznać się tutaj.

                    Potrzebne zmiany w ustawie o ubezpieczeniach

                    • Kategoria: Kraj
                    Potrzebne zmiany w ustawie o ubezpieczeniach
                    Prezydium KK uznaje, że proponowane w projekcie ustawy MPiPS o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rozwiązania za niewystarczające. 
                     
                    "Niezbędne są dalej idące zmiany regulacji prawnej zakresu podmiotowego ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Istnieje potrzeba objęcia ochroną ubezpieczeniową osób regularnie świadczących pracę na podstawie umowy o dzieło" - czytamy w decyzji. Oprócz tego Prezydium zwraca uwagę, że zmianie powinny ulec zasady obliczania wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz prowadzących pozarolniczą działalność. 
                     
                    Decyzja 166/2013 do przeczytania tutaj
                     
                     
                     
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.