Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Święto Edukacji Narodowej

  • Kategoria: Kraj
Święto Edukacji Narodowej

Drodzy Przyjaciele z oświatowej „Solidarności”: nauczyciele, wykładowcy, pracownicy naukowi i wszyscy pracownicy polskiej Oświaty.

Składam Wam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, tak z pracy, jak i w Waszym prywatnym życiu. Aby zawód, a raczej misja, czy nawet służba na rzecz rozwoju naszych dzieci była dla Was źródłem nie tylko satysfakcji, ale miała również wymierny efekt w postaci godziwych wynagrodzeń i warunków pracy.

Szczególnie w tych trudnych czasach, życzę Wam wytrwałości w walce o swoje prawa pracownicze, o wyższy poziom finansowania polskiego szkolnictwa oraz przywrócenia mu właściwej roli, która z roku na rok jest przez polityków systematycznie degradowana.

W tej walce zawsze mogliście i możecie liczyć na „Solidarność”. Musimy być razem.

Kryzys demograficzny i gospodarczy, który przez polityków jest wykorzystywany do ograniczania nakładów na oświatę i naukę, a nawet do likwidowania szkół, jest tak naprawdę  ogromną szansą na poprawę jakości polskiej edukacji. Na mniejsze klasy, lepsze warunki nauki, dodatkowe zajęcia. Ale do tego potrzeba mądrej władzy wsłuchującej się w głos swoich obywateli.

Czy skorzystamy z tej szansy, zależy tylko od nas. Musimy wspólnie o to walczyć.

Piotr Duda

 

Młodzi liderzy szkolą się w Szwecji

Młodzi liderzy szkolą się w Szwecji

Europejski Instytut Związków Zawodowych (ETUI) w ramach projektu "Europejskie szkolenie dla młodych liderów związków zawodowych” zorganizował w miejscowości Runö w Szwecji pierwszą część szkolenia dla młodych liderów związkowych.

Do Szwecji - kraju, w którym poziom uzwiązkowienia przekracza 72% wszystkich zatrudnionych, dotarli przedstawiciele różnych związków zawodowych z 16 krajów Unii Europejskiej. NSZZ „Solidarność” reprezentowały 4 osoby: Sebastian Barański, przewodniczący "S" w Decathlon Polska, Justyna Chrapowicz, przewodnicząca KZ w Lidlu, Michał Kukuła z organizacji związkowej w Swedwood oraz Michał Szymański, prawnik ZR Podkarpacie.

W ciągu tygodnia uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami i zapoznać z zasadami funkcjonowania związków zawodowych w poszczególnych krajach. Same zajęcia z tego bloku tematycznego obejmowały wiele zagadnień z wiedzy ogólnej, jak również z psychologii i socjologii. Nieodzownym elementem pracy było posługiwanie się nowymi technikami przekazywania informacji w postaci bardzo popularnej aplikacji Google Drive, która w krajach wysoko rozwiniętych stanowi podstawową bazę komunikacji wewnątrzzwiązkowej.

Oprócz zajęć teoretycznych odbywały się prace w grupach międzynardowych, które na następny etap mają do przygotowania i opracownia konkretne zagadnienia. Jeden dzień przeznaczony został na praktyczne zajęcia w siedzibie związku zawodowego Kommunal w centrum Sztokholmu.

Drugi etap szkolenia zostanie przeprowadzony w Belgii w lutym 2014 r., a cały, 18-dniowy cykl zakończy się w  czerwcu 2014 r. w Gdańsku.

Więcej na www.solidarnosc.org.pl/krosno

Normy socjalne w przemyśle stoczniowym. Kompromis po 6 latach

Normy socjalne w przemyśle stoczniowym. Kompromis po 6 latach

Ważny dla europejskiego przemysłu stoczniowego dokument, określający normy socjalne w tej branży został po sześcioletnich negocjacjach podpisany 14 października w Brukseli przez pracodawców i pracobiorców oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej. Dokument przyjęto w trakcie Plenarnego spotkania Europejskiego Komitetu Dialogu Społecznego Sektora Okrętowego w Brukseli.

Stronę polską reprezentowali Mirosław Piórek, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego NSZZ „S”, Krzysztof Żmuda, sekretarz SKPO i Jerzy Czuczman, dyrektor Związku Pracodawców ,,Forum Okrętowe”. W spotkaniu uczestniczył także Daniel Calleja Crespo, dyrektor Generalny Dyrekcji ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości Komisji Europejskiej.

- To dla nas bardzo ważny dokument – ocenia Krzysztof Żmuda. – Będziemy dążyć do tego, aby podpisały go także inne reprezentacje pracodawców. W przyszłości, jeśli dojdzie w Polsce do wznowienia prac Zespołu Trójstronnego ds. przemysłu, chcielibyśmy, aby również strona rządowa zaangażowała się w przyjecie pewnych ustaleń.

Krzysztof Żmuda dodaje, że podczas Plenarnego spotkania Europejskiego Komitetu Dialogu Społecznego Sektora Okrętowego w Brukseli uzgodniono także, iż Komisja Europejska będzie miała nadzór nad nad realizacją zapisów przyjętego dokumentu.

- Przedstawiciel Komisji Europejskiej zapewnił, że KE będzie monitorować, jak wyglądają warunki pracy w poszczególnych przedsiębiorstwach w odniesieniu do zapisów wypracowanego wspólnie dokumentu – mówi Żmuda.

Negocjacje związane z wypracowaniem porozumienia w Europejskim Komitecie Dialogu Społecznego Sektora Okrętowego w Brukseli rozpoczęto w 2006 r. Przedstawiciele stron spotykali się co kilka miesięcy, uzyskać kompromis było bardzo trudno.

Więcej na www.solidarnosc.gda.pl

Emerytury godnej, nie głodnej

Emerytury godnej, nie głodnej

Blisko stu emerytów z Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” protestowało w poniedziałek pod biurami poselskimi Platformy Obywatelskiej. Akcja odbyła się pod hasłem „Godne a nie głodne życie emeryta”. Protestujących emerytów wsparła Hanna Fidut - przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ" Solidarność Dolny Śląsk.

Emeryci protestowali przeciwko planowanej niskiej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w wysokości 2,14 % w 2014 roku. Jak podkreślają, ceny w sklepach są coraz wyższe, dlatego tak niska podwyżka sprawi, że starszym ludziom będzie się żyło jeszcze gorzej niż do tej pory.

Nie była to pierwsza akcja protestacyjna Regionalnego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Na przełomie lipca i sierpnia emeryci dwukrotnie blokowali ulicę Marii Skłodowskiej Curie. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę społeczeństwa na ciężki los seniorów.

Więcej na solidarnosc.wroc.pl

Jak działają związki w Europie i USA. Powstał raport gdańskiej "S"

Jak działają związki w Europie i USA. Powstał raport gdańskiej "S"

W państwach skandynawskich pracownicy wybierają swoich przedstawicieli do zarządów i rad nadzorczych przedsiębiorstw, a związki zawodowe przejęły część kompetencji państwa – m.in. wypłacają zasiłki społeczne i zarządzają funduszami dla bezrobotnych. W Niemczech związkowe składki można odliczyć od podatku. W świecie Zachodu trudno wyobrazić sobie rozwiniętą demokrację i bogate społeczeństwo bez silnych związków zawodowych – wynika z raportu nt. działalności organizacji związkowych w Europie i Stanach Zjednoczonych przygotowanego przez Adama Chmieleckiego - politologa, pracownika Działu Informacji i Promocji Regionu Gdańskiego NSZZ „S”. Poniżej fragmenty raportu.

Hamulcowi gospodarki, XIX-wieczny przeżytek, anachroniczna instytucja, polityczne przystawki, warchoły – taki wizerunek związków zawodowych wyłania się z propagandy rządu i tzw. mainstreamowych mediów. Taki język byłby nie do przyjęcia w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Tam podważanie zasadności funkcjonowania organizacji pracowników oznacza złamanie politycznej poprawności i rychłe zniknięcie autora takich koncepcji z życia publicznego. Związki zawodowe na szeroko rozumianym Zachodzie są bezdyskusyjnie uważane za jeden z fundamentów demokracji, element równowagi w społeczeństwie, mechanizm kontroli rządzących i podmiot współdecydujący zarówno o kierunkach działania poszczególnych przedsiębiorstw, jak i rozwoju całej gospodarki. Oczywiste jest także, że tak jak inne organizacje społeczne związki mają prawo artykułować swoje postulaty, reprezentować interesy swoich członków oraz uczestniczyć w grze politycznej, czyli „pilnować” stanowienia prawa przez parlament i administrowania przez rząd.

Status prawny związków zawodowych został unormowany przez społeczność międzynarodową w dwóch konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy – Konwencja nr 87 (uchwalona w 1948 r.) dotyczy wolności związkowej i ochrony praw związkowych (1948), natomiast Konwencja nr 98 (uchwalona w 1949 r.) zawiera prawo organizowania się i rokowań zbiorowych. Sprawdziliśmy, jak ponad pół wieku od uchwalenia tych przepisów wygląda pozycja organizacji pracowniczych w wybranych krajach.

Brytyjska kolebka

Zjednoczone Królestwo jest nie tylko ojczyzną piłki nożnej, ale też ruchu związkowego. Pierwsze organizacje pracownicze powstały na Wyspach w 1824 r.! W 1860 r. powstał Kongres Związków Zawodowych (TUC), który obecnie jest jedyną brytyjską centralą związkową. Zrzesza 6,2 mln pracowników z 58 związków zawodowych. Największy z nich jest Unison, reprezentujący pracowników sektora publicznego. TUC działa w Anglii, Irlandii Północnej i Walii. Szkocja ma osobną centralę związkową (Scottish TUC). Pod rządami konserwatystów wpływy TUC (związanego z Partią Pracy) na politykę gospodarczo-społeczną Wielkiej Brytanii zmalały. Kongres to jednak całkiem dziarski staruszek, który stara się reagować elastycznie – po wejściu Polski do Unii Europejskiej prowadzi polskojęzyczne kampanie informacyjne, mające zachęcić polskich pracowników na Wyspach do wstępowania w swoje szeregi.

Chadeckie związki na świecie

„Solidarność” jest chrześcijańskim związkiem zawodowym, opierającym swój program solidarności społecznej i zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego na nauce społecznej Kościoła. Podobne chrześcijańskie związki pracownicze (w zależności od kraju słabsze lub silniejsze niż ich krajowe odpowiedniki o anarchistycznym lub socjalistycznym pochodzeniu) istnieją w większości państw europejskich:

Belgia – Powszechny Chrześcijański Związek Zawodowy (ACV-CSC)

Francja – Chrześcijańska Konfederacja Francuskich Pracowników (CFTC)

Holandia – Narodowa Federacja Chrześcijańskich Związków Zawodowych (CNV)

Niemcy – Chrześcijańska Konfederacja Związków Zawodowych (CGD)

Włochy – Włoska Konfederacja Związków Zawodowych (CISL)

Uzwiązkowienie w Europie:

Austria – 81,3 proc.

Finlandia – 80 proc.

Szwecja – 78 proc.

Dania – 70 proc.

Włochy – 34 proc.

Słowacja – 30 proc.

Wielka Brytania – 28 proc.

Czechy – 22 proc.

Niemcy – 22 proc.

Polska – 15 proc.

Francja – 8 proc.


Cały raport można znaleźć w październikowym wydaniu „Magazynu Solidarność”. Więcej informacji także na  www.solidarnosc.gda.pl

Apel do premiera w sprawie polityki klimatycznej

  • Kategoria: Kraj
Apel do premiera w sprawie polityki klimatycznej
Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność zwrócił się z apelem do premiera Donalda Tuska o odstąpienie od realizacji obecnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej i zastąpienie jej polityką krajową, która umożliwiłaby poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki i rynku pracy.
 
W przyjętym 8 października stanowisku Zarząd Regionu powołuje się na dwa istotne wydarzenia z ostatnich tygodni. Po pierwsze na oficjalne oświadczenie Connie Hedegaard, komisarz Komisji Europejskiej ds. działań w dziedzinie klimatu, która stwierdziła, że obecna polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie kontynuowana niezależnie od tego, czy jej podstawy naukowe są prawdziwe, czy fałszywe. Po drugie na informacje wynikające z publikacji Piątego Raportu (AR5) Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC).
 
Wyniki prac IPCC były dotychczas podstawą do tworzenia polityki klimatycznej. Tymczasem z analizy raportu  AR5 wynika, że świat od 15 lat znajduje się w okresie stagnacji temperatury, a wzrost temperatury do końca stulecia nie przekroczy 1,5°C. - Ten ostatni wniosek stawia pod znakiem zapytania celowość kontynuowania realizacji polityki klimatycznej w jej obecnym kształcie, gdyż jej zasadniczy cel zakładający utrzymanie wzrostu temperatury w przedziale 1,5-4,0°C i tak zostałby osiągnięty, nawet w przypadku, gdyby polityka ta nie była realizowana w ogóle. Dodatkowo w raporcie zamieszczono m.in. wykres, na którym porównano prognozy temperatur z poszczególnych raportów IPCC z temperaturą rzeczywistą. Wykres pokazuje, że wszystkie dotychczasowe prognozy były zdecydowanie zawyżone - napisano w stanowisku.
 
- Biorąc powyższe pod uwagę, a także pamiętając o ogromnym wkładzie Polski w dotychczasowe działania na rzecz ochrony środowiska, apelujemy o niezwłoczne zastąpienie obecnej polityki klimatycznej przez politykę krajową, która uwzględniając specyfikę energetyczną naszego kraju, wprowadziłaby czasowo przepisy prawne umożliwiające poprawę konkurencyjności gospodarki i rynku pracy, a w rezultacie umożliwiła  szybką odbudowę przemysłu - czytamy w dokumencie.
 
Więcej na www.solidarnosckatowice.pl
 

    Lektury bez cenzury

    Lektury bez cenzury
     "Solidarność” oświatowa podejmuje działania w obronie zapisów Karty Nauczyciela. Struktury Związku w regionach będą występowały do parlamentarzystów o głosowanie przeciw ustawie zmieniającej Kartę Nauczyciela.
     
    Rada SKOiW apeluje, aby podobne stanowiska do posłów i senatorów kierowali wszyscy nauczyciele. Rada nie wyklucza zaostrzenia form protestu, jeśli Rząd nie wycofa projektu niekorzystnych zmian w Karcie Nauczyciela.
     
    Sekcja Krajowa ogłosiła Inicjatywę Społeczną „Lektury bez cenzury” promującą klasyczne dzieła polskiej literatury – „Pan Tadeusz”, „Trylogia”, „Konrad Wallenrod” rugowane z kanonu lektur szkolnych. Inicjatywa jest skierowana do wszystkich – bez różnicy na wiek, wykształcenie i wykonywaną pracę, którzy są świadomi nieodwracalnych i niezwykle szkodliwych działań dla kształcenia i wychowania młodzieży realizowanych przez ministerstwo edukacji narodowej jako konsekwencję zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego zawartej w rozporządzeniu z dnia 23 grudnia 2008 roku.
     
    Organizatorzy akcji zachęcają do uważnego czytania w/w utworów i poszukiwania odpowiedzi wraz z uzasadnieniem na pytanie: Jakie słowa zaszkodziły klasyce literatury polskiej: utworom Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, „Konrad Wallenrod” oraz „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, że minister edukacji narodowej ruguje je z kanonu lektur szkolnych?
     
    www.solidarnosc-swietokrzyska.pl
     

      ”Byśmy byli wolni od lęku”

      • Kategoria: Kraj
      ”Byśmy byli wolni od lęku”

      Za kilka dni mija 29. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności".

      Większość członków Związku pamięta pewnie słowa, że "przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości" albo "zło dobrem zwyciężaj". Pozostały one sercach i pamięci wielu. Warto jednak wysłuchać tych nauk w całości, bo są nadal aktualne i poruszające. W 1983 roku w sierpniu ksiądz Jerzy nauczał, że "w Ojczyźnie trzeba zawsze kierować się prawdą. Prawda to zgodność słów z czynami. Nie można przyjąć za prawdę pięknych słów i deklaracji o prawdziwej ugodzie, gdy idą one równolegle z coraz dalszym odbieraniem praw obywatelskich". Te słowa to dla nas cenna nauka, drogowskaz, który przypomina co jest naprawdę ważne i słuszne.
       
      W styczniu 1984 roku kapłan nauczał o godności pracy, o którą "Solidarność" do dzisiaj tak bardzo się upomina. "W końcu godność człowieka to również godność ludzkiej pracy. To prawo do takich warunków pracy, by ludzkie siły nie słabły, by człowiek nie był przedwcześnie wyniszczony. Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zarobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji, gdy nadmierne bodźce pobudzają do nadmiernego wysiłku z pogwałceniem ładu Bożego. A cywilizacja o profilu czysto materialistycznym czyni człowieka niewolnikiem swoich własnych wytworów i obdziera go z jego prawdziwej wartości.". Poruszające treści i głos kapłana, który odważnie bronił godności robotników i znaczenia prawdy w życiu chrześcijanina, a zdając sobie sprawę z zagrożenia pozostał wierny tej misji do końca.
       
      "Trwajmy więc na drodze prawdy i wolności, na drodze zwyczajnych praw człowieka, na drodze poszanowania sumień, na drodze solidarności z braćmi niewinnie więzionymi, na drodze budowania solidarności serc i umysłów. Trwajmy na drodze zachowania ludzkiej godności i synostwa Bożego".
       
      Sanktuarium Błogosławionego Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu to szczególne miejsce czci Kapłana- Męczennika. Stąd wyszła inicjatywa publikacji cennych kazań głoszonych przez księdza Jerzego, podczas mszy św. za Ojczyznę w latach 1982-84 r. W związku z trwającym Rokiem Wiary pragniemy  w szczególny sposób przybliżyć te ważne treści w formie autentycznego nagrania głosu księdza Jerzego. Polecamy komplet 3 płyt kompaktowych, wydanych pod specjalnym patronatem Sanktuarium, z inicjatywy ś.p. ks. Zygmunta Malackiego, zawierający 12 całych kazań kapelana "Solidarności", a także komentarze i melodie znanych pieśni kościelnych. Na trzeciej najnowszej płycie z tego cyklu znalazły się między innymi ostatnie słowa kapłana wypowiedziane w Bydgoszczy.
       
      Na kilka godzin przed śmiercią, podczas rozważań różańcowych w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, ksiądz Jerzy poprowadził rozważania różańcowe, których tematem były wolność, sprawiedliwość, prawda, męstwo, nieuleganie przemocy i nienawiści. Słowa te do dzisiaj pozostają bardzo aktualne.
       
      Ksiądz Jerzy Popiełuszko żył tylko 37 lat. 19 października 1984 roku, po mszy odprawionej w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, kapłan został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki, ubranych w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili milicyjnym autem księdza wraz z jego kierowcą, jednak ten zdołał uciec. 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono zwłoki księdza Jerzego. Ręce skrępowano tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. W grudniu `84 rozpoczął się proces zabójców księdza. Morderców skazano na 25, 15 i 14 lat, następnie karę sukcesywnie zmniejszano. Dwukrotnie objęła ich amnestia.
       
      "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, od zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy"-  tak zakończył swoje rozważania ksiądz Jerzy podczas ostatniej modlitwy w Bydgoszczy.
       
       
      hd
       
       
      Ceny płyt „Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kazania”

      Od   5 do 10 kompletów ( CD 1,2,3) - 14 zł (+ VAT) za szt. czyli 42 zł (+VAT) za komplet 3 płyt
      Pow. 10 kompletów do 50 kompletów - 12 zł (+VAT)  za szt. czyli 36 zł (+VAT) za komplet 3 płyt
      Pow. 50 kompletów - 9 zł (+VAT)  za szt. czyli 27 zł (+VAT) za komplet 3 płyt

      Przy większych zamówieniach jako bonus kilka płyt gratis, np. do każdego zamówienia 100 kompletów 20 kompletów gratis,
      (co de facto wychodzi wtedy 7,50 zł (+VAT) za szt.). Przy zamówieniu powyżej tysiąca kompletów z założeniem promocyjnym można wynegocjować jeszcze niższa cenę. Przy zamówieniach indywidualnych pojedynczych płyt (detal) jest cena: 20 zł za szt. a 50 zł za komplet 3 płyt.

        Dyrektorka PUP w Kutnie oskarżona. Prokuratura uznała racje "S"

        Dyrektorka PUP w Kutnie oskarżona. Prokuratura uznała racje "S"

        Prokuratura Rejonowa w Kutnie oskarżyła Danutę R. - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kutnie - o złośliwe naruszenie praw pracowniczych. Prokuratura ustaliła, że dyrektorka od lipca 2011 do kwietnia 2013 roku zwolniła 11 pracowników, ponieważ należeli do zakładowej organizacji związkowej  NSZZ „Solidarność". Tym samym uznano, że oskarżona nie stosowała zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

        Ciągłe szykany, mobbing, zwolnienia z pracy – to codzienność. Dyrektor wyrzucała z pracy pracowników – związkowców, świadomie łamiąc prawo pracy. Pracownicy odwołali się do sądu, a ten nakazał przywrócić ich na stanowiska. Wyrazem cynizmu ze strony dyrektorki PUP w Kutnie było ponowne zwalnianie pracowników przywróconych do pracy przez sąd. „Solidarność” nie mogła być obojętna na takie działania pracodawcy. Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej przeciwstawił się występującej w PUP w Kutnie dyskryminacji członków NSZZ „Solidarność”, podejmując w dniu 18 lutego 2013 r. Stanowisko, w którym stanowczo protestowano przeciwko dyskryminacji członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz przedmiotowemu traktowaniu pracowników przez Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kutnie. Zarząd Regionu wzywał także Starostę powiatu kutnowskiego do właściwego sprawowania swojej roli oraz do nadzoru podległego sobie urzędu - a nie traktowanie PUP jako „folwarku”, na którym rozgrywają się pozamerytoryczne rozgrywki z pracownikami, trwonione są fundusze społeczne na zbędne procesy i nie szanowane są wyroki sądowe. Wszystko to razem nosi znamiona przyzwolenia i wspierania szykanowania pracowników.

        Łódzka „Solidarność” 26 marca tego roku zgłosiła sprawę do Prokuratury, a 17 kwietnia zorganizowała manifestację w Kutnie. Związkowcy najpierw pikietowali przed Powiatowym Urzędem Pracy, a następnie przeszli ulicami Kutna pod Starostwo Powiatowe. Manifestanci przekazali na ręce jednego z radnych Powiatu (starosta nie wyszła do manifestujących) postulaty, w których domagano się m.in.  zaprzestania marnotrawienia środków publicznych przez dyrektorkę PUP oraz wyciągnięcia w stosunku do niej konsekwencji finansowych, służbowych i dyscyplinarnych.

        Więcej na solidarnosc.lodz.pl

        Trzecia najniższa stawka w Europie

        • Kategoria: Kraj
        Trzecia najniższa stawka w Europie
        Średnie wynagrodzenie Polaka poniżej 30. roku życia to 646 euro, czyli 2 655 zł brutto. To trzecia najniższa stawka w Europie - wynika z rankingu opracowanego przez Sedlak & Sedlak, na podstawie danych Eurostatu za 2010 rok.  
         
        Młody Norweg zarabia średnio 3 410 euro na miesiąc (ponad 14 tys. zł),  nieznacznie mniej młody Szwajcar -3 393 euro. 
         
        Biorąc pod uwagę tylko kraje należące do Unii Europejskiej, na najwyższe płace mogli liczyć młodzi w Danii. Przeciętnie w miesiącu było to 3 020 euro. Na miejscu 22. znalazła się Polska. Za nami zostały tylko Litwa z 546 euro i Rumunia - 392 euro.
         
         
         
        hd
         
          Subskrybuj to źródło RSS

          Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.