Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Mundial w Katarze. Duda pisze do Platiniego

Mundial w Katarze. Duda pisze do Platiniego

Na warunki pracy robotników przygotowujących Mundial 2022 w Katarze zwrócił uwagę szef "S" Piotr Duda, który wysłał w tej sprawie list do Michela Platiniego.

"Spieszymy wyrazić nasze uznanie dla Pańskich uwag skierowanych do władz Kataru, że emirat ten powinien stanowczo załatwić problemy związane z Mundialem 2022 i że jest to znacznie ważniejsze niż wiedza, czy za dziewięć lat rozgrywki odbędą się w lecie czy w zimie. Jesteśmy przekonani, że słowa te zostały wypowiedziane w duchu wrażliwości na wymiar społeczny, którą pokazał Pan w czasie naszych spotkań podczas Mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie.

Jednakże, w celu uniknięcia wszelkich nieporozumień, chcielibyśmy poinformować, że Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych, w której NSZZ „Solidarność” jest afiliowany w pełni podziela troskę o związaną ze zdrowiem i bezpieczeństwem graczy i widzów. Niemniej jednak, mamy nadzieję, że podziela Pan naszą opinię, że znacznie poważniejsza jest sytuacja robotników zatrudnionych na budowie obiektów infrastruktury Pucharu Świata w Katarze. W Katarze, co roku, wymuszone narażenie na niedopuszczalne warunki pracy kosztuje życie setek pracowników migrujących. Robotnicy przyjeżdżający do Kataru są całkowicie pozbawieni praw człowieka uznawanych na całym świecie, które bez rozróżnienia powinny być stosowane wobec wszystkich.

Oto są, Panie Platini, „problemy do załatwienia”. Liczymy na Pańską wrażliwość i działanie!"
- napisał Piotr Duda 19 listopada. Z pełną treścią listu (j. francuski) można zapoznać się tutaj.

Przewodniczący UEFA zareagował na pismo lidera "S" bardzo szybko. Oto tłumaczenie odpowiedzi, która trafiła do siedziby NSZZ "Solidarność":

"Panie Przewodniczący, Drogi Piotrze,

Dziękuję za Pański list z 19 listopada, w którym podzielił się Pan ze mną swym zaniepokojeniem warunkami, w których pracują robotnicy na budowach przygotowujących Puchar Świata, który ma odbyć się w Katarze w 2022 roku.

Jak Pan podkreśla w swoim liście, istotnie stwierdziłem wobec międzynarodowych mediów, że podstawowym priorytetem FIFA powinno być zajęcie się tą sprawą, zanim rozpocznie rozpatrywanie innych kwestii, jak na przykład kalendarz rozgrywek. Zatroskany warunkami pracowników, powtórzyłem te słowa podczas obrad Komitetu Wykonawczego FIFA odbywającego się 3-4 października b.r. W związku z tym Komitet Wykonawczy FIFA udzielił Przewodniczącemu FIFA osobiście mandatu w celu zajęcia się tą sprawą i zapewnienia aby różne międzynarodowe konwencje pozostające w mocy były w pełni stosowane do pracowników przygotowujących Puchar Świata 2022 w Katarze.

Po podjęciu tej decyzji, pan Joseph Blatter udał się zatem do Kataru w celu spotkania z najwyższymi władzami tego kraju, a także niedawno przyjął w siedzibie FIFA różnych przedstawicieli międzynarodowych organizacji związkowych. Przewodniczący FIFA omówi sytuację podczas naszego następnego spotkania, które odbędzie się 4 i 5 grudnia 2013. Nie omieszkam poinformować Pana o wynikach tego spotkania.

Raz jeszcze dziękując za Pański list, proszę przyjąć, Panie Przewodniczący, wyrazy najgłębszego szacunku.

UEFA

Michel Platini

Przewodniczący"

Istniejemy dzięki waszemu uporowi i determinacji

Istniejemy dzięki waszemu uporowi i determinacji

 

 W poniedziałek w Osuchowie (region Mazowsze) odbyła się uroczystość 15. rocznicy powstania organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Obchody miały bardzo uroczysty charakter, ponieważ w tym dniu poświęcono również sztandar organizacji zakładowej.

Mszę świętą odprawił ks. Jerzy Witkowski proboszcz parafii Świętego Stanisława, biskupa i męczennika w Osuchowie. Kapłan w pięknych słowach podziękował „Solidarności” za zaangażowanie w sprawy pracownicze i wartości, którymi związek kieruje się w codziennej pracy niezmiennie od ponad 30 lat. Wspomniał również swoją znajomość z błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko. Nabożeństwo zakończyła ceremonia poświęcenia sztandaru. 
 
- Dzisiaj działalność naszej organizacji wpisuje się w historię tej solidarności sprzed 30 lat. Nie tylko pięknej legendy ruchu społecznego, ale fenomenu, który w kraju rządzonym przez komunistów, doprowadził do przywrócenia podmiotowości całemu społeczeństwu. My tworzymy już własną, być może małą historię, ale jakże ważną dla nas pracowników ZUS.  Świętując jubileusz 15-lecia powołania organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” w ZUS z dumą możemy powiedzieć, że mamy swoją własną tożsamość – powiedziała Regina Borkowska, przewodnicząca organizacji związkowej w ZUS.
 

    Bezrobocie w październiku

    • Kategoria: Kraj
    Bezrobocie w październiku

     

    Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w październiku bezrobocie wyniosło 13 proc. wobec 13 proc. we wrześniu. Najwyższe bezrobocie nadal utrzymuje się w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - w wielkopolskim.  

    Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu października wyniosła 2 mln 75,2 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 8 tys. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem było to więcej o 80,3 tys. osób. 
     
    Najwyższe bezrobocie utrzymuje się w województwach: warmińsko-mazurskim (20,6 proc.), kujawsko-pomorskim (17,4 proc.) i zachodniopomorskim (17 proc.), a najniższe: w wielkopolskim (9,3 proc.), mazowieckim (10,9 proc.) oraz śląskim (11 proc.).  W stosunku do września bezrobocie najbardziej spadło w województwie lubuskim (o 0,2 proc.), natomiast zwiększyło się w województwach: warmińsko-mazurskim (o 0,2 proc.) i zachodniopomorskim (o 0,1 proc.). W porównaniu z październikiem ub.r. stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, w największym stopniu w: świętokrzyskim (o 1,1 proc.), warmińsko-mazurskim (o 0,8 proc.) i lubelskim (o 0,7 proc.), a w najmniejszym - w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim (po 0,1 proc.). 
     
     
    hd

      Będzie strajk na kolei?

      Będzie strajk na kolei?

       

      Związki zawodowe działające w Przewozach Regionalnych ogłosiły pogotowie strajkowe w spółce. Związkowcy nie wyznaczyli jeszcze terminu strajku – chcą się najpierw spotkać z nową minister Elżbietą Bieńkowską.

      - Decyzje ostateczne jeszcze nie zapadły. Czy będziemy protestować i jaka będzie forma protestu zależy od wyniku rozmów z minister Elżbietą Bieńkowską, która przejęła obowiązki po zdymisjonowanym ministrze Nowaku – mówi Kazimierz Solejewski, przewodniczący KZ NSZZ „S” Pomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Gdyni.
       
      Spotkanie związkowców z wicepremier Bieńkowską, minister infrastruktury i rozwoju i marszałkami województw w sprawie problemów Przewozów Regionalnych najpewniej odbędzie się 5-6 grudnia w trakcie Konwentu Marszałków.
       
      Tymczasem Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych powiedział PAP, że ogłoszenie pogotowia strajkowego oznacza, że związkowcy są gotowi rozpocząć protest praktycznie w każdej chwili. - Mamy przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty, przyjęliśmy regulamin strajku – zapewnił Leszek Miętek.
       
      Przewozy Regionalne obsługują dwa tysiące pociągów w ciągu doby. Z usług spółki korzysta codziennie ok. 300 tys. pasażerów. W referendum strajkowym przeprowadzonym w sierpniu 2013 r. w zakładach spółki udział wzięło 56,4 proc. załogi. Za strajkiem opowiedziało się 96 proc. pracowników Przewozów Regionalnych.
       

        Dokument do poprawy

        • Kategoria: Kraj
        Dokument do poprawy
        Prezydium KK krytycznie oceniło projekt Programu "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+".
         
        Celem Programu jest osiągnięcie w perspektywie do 2020 r. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata na poziomie 50%. Program zakłada podjęcie działań na wszelkich płaszczyznach od aktywizacji zawodowej do poprawy usług medycznych, poszerzenia szkoleń, promowania istniejących już instrumentów rynku pracy. 
         
        NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że zaproponowane działania w zakresie poprawy zdrowia obywateli są daleko niewystarczające i skupiają się głównie na działaniach promocyjnych profilaktyki zdrowotnej oraz upowszechnianiu idei aktywnego i zdrowego starzenia się.
         
        Związek negatywnie opiniuje przyjęty w projekcie Cel 6 „Ograniczenie korzystania z transferów społecznych osób w wieku  przedemerytalnym”, ponieważ jest sprzeczny z programem ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego, zawartym w dokumencie MPiPS „Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020. Nowy wymiar aktywnej integracji".
         
        "Solidarność" z  oburzeniem protestuje przeciwko zawartemu w dokumencie założeniu, że im większa jest dostępność świadczeń społecznych, tym większa jest dezaktywizacja zawodowa osób 50+. Korzystanie ze świadczeń społecznych jest w Polsce traktowane przez ich beneficjentów jako ostateczność wynikająca z realiów rynku pracy i bezradności rządu w zakresie prowadzenia działań na rzecz aktywizacji zawodowejosób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy.
         
        Związek zwraca również uwagę, że nawet w ramach szacunkowych kwot finansowania działań nie przedstawiono w projekcie zasad, jakimi posłużono się przy wyliczeniu. To podważa istotę tego wyliczenia. Tym bardziej, że od roku 2016 do 2020 autorzy zakładają, że wartość ta ma być w każdym roku identyczna.
         
        hd
         

          Młodzi skazani na emigrację

          • Kategoria: Kraj
          sxc.hu
          Powody wyjazdu młodych Polaków na emigrację? Brak perspektyw, niemożność wyrwania się z kręgu dorywczych prac, poczucie bezsensu studiowania, wegetowanie na garnuszku rodziców oraz brak wiary, że coś dobrego spotka ich w kraju. Dzisiejsza "Rzeczpospolita" cytuje przygnębiający raport Fundacji "Energia dla Europy". 
           
          Raport "2 mld. Sposób na bezrobocie" powstał, by odpowiedzieć na pytanie, jak wydać 2 mld zł, które otrzymamy z UE dla młodych. Część opracowania została napisana na podstawie przeprowadzonych we wrześniu tego roku przez CBOS wywiadów z osobami  w wieku 18-25 lat w czterech miastach Polski. 
           
          Młodzi postrzegają się jako stracone pokolenie. Mają poczucie, że zostali oszukani, ponieważ posłuchali rodziców przekonujących ich o konieczności uzyskania dyplomu uczelni. Jednocześnie wskazują, że niewiele od nich zależy. Brak spójnej polityki wsparcia absolwentów, niesprawnie działające służby zatrudnienia i nadmierne opodatkowanie pracy powodują, że choćby walili głową w mur, trudno im się wyrwać z kręgu bezrobocia. Często jedyną dla nich szansą jest wyjazd.
           
          hd

            W piątek ostateczna wersja programu

            W piątek ostateczna wersja programu
             W piątek zarząd Kompanii Węglowej przekaże związkom zawodowym gotowy projekt programu restrukturyzacji spółki na lata 2013-2020. Od zawartości tego dokumentu międzyzwiązkowy sztab protestacyjno-strajkowy uzależnia dalsze kroki i ewentualne rozpoczęcie akcji protestacyjnych.
             
            - Zarząd zobowiązał się, że przekaże nam program w piątek, czyli tego samego dnia, gdy otrzyma go Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej. Poinformowano nas również, że założenia tego dokumentu mogą jeszcze ulec zmianie. Gdy zapoznamy się z ostateczną wersją programu restrukturyzacji, poinformujemy o dalszych krokach - powiedział Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności po spotkaniu kompanijnych związków zawodowych z zarządem spółki, które odbyło się w siedzibie KW 25 listopada.
             
            Program restrukturyzacji Kompanii Węglowej ma zakładać m.in. zwolnienie ponad tysiąca pracowników administracji, obniżenie, a następnie zamrożenie płac, sprzedaż KWK Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a także łączenie kopalń i tworzenie spółek córek z zakładów dotychczas wchodzących w skład Kompanii Węglowej.
             
             

              Czekoladki w legnickim MOPS. "Nie od Tadka"

              Czekoladki w legnickim MOPS. "Nie od Tadka"

               

              Humorystyczne plakaty i słodkości z napisem „To nie jest czekoladka od Tadka” stały się wizytówką obchodów Dnia Pracownika Socjalnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Legnicy.
               
              21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Jednak w legnickim oddziale MOPS pracownicy nie mają powodów do radości. Od ponad roku walczą o podwyżkę w wysokości 400 zł. W lipcu 2013 otrzymali podwyżkę pensji o 150 zł brutto, czyli na „rękę” dostali nieco ponad 100 zł. Ich zdaniem takie rozwiązanie nie rozwiązuje problemu. 

              - Nadal nic się nie zmieniło w sprawie podwyżek w MOPS – mówi Katarzyna Wojtkowska, przewonicząca „Solidarności” w MOPS w Legnicy. - Widocznie władzom miasta nie zależy na pracownikach. Od dwóch lat zamiast się cieszyć z okazji Dnia Pracownika Socjalnego toczymy spór zbiorowy. Tym razem rozdajemy naszym koleżankom i kolegom słodkości z napisem „To nie jest czekoladka od Tadka”. Ponadto wydrukowaliśmy humorystyczne plakaty, których pomysłodawcami są pracownicy socjalni. 

               
              Wojtkowska dodaje, że „Solidarność” przeprowadziła w MOPS ankietę wśród pracowników. - Wynika z niej, że pracownicy socjalni czekają z naszej strony na kolejny ruch. Nadal chcą walczyć o podwyżkę, która należy im się za wykonywanie ciężkiej pracy – wyjaśnia Katarzyna Wojtkowska.
               

                25 listopada 1990. Pierwsze wolne wybory

                • Kategoria: Kraj

                 

                 Pierwszymi demokratycznymi wyborami po II wojnie światowej były wybory prezydenckie w 1990 roku. Pierwsza ich tura odbyła się 25 listopada 1990 r., a druga – 9 grudnia.

                Do wyborów zgłosiło się 16 kandydatów. Tylko 6 zdołało zebrać wymaganych 100 tys. podpisów i stanęło w wyborcze szranki m.in.: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki (premier) oraz „czarny koń” Stanisław Tymiński. W pierwszej turze Lech Wałęsa otrzymał 39,96 proc. głosów, przed (ku zaskoczeniu wielu) Stanisławem Tymińskim – 23,10 proc. W drugiej turze Wałęsa pokonał Tymińskiego.

                W 1990 r. nie było jeszcze rozstrzygnięcia czy ustrój Polski będzie oparty na systemie parlamentarno-gabinetowym czy na systemie prezydenckim. Obowiązywała  Konstytucja PRL z 1952 r. i 1976 r. Została ona znowelizowana 29 grudnia 1990 r. wprowadzając w miejsce PRL nazwę Rzeczpospolita Polska. Usunięto artykuły o kierowniczej roli PZPR i przyjaźni z ZSRR oraz przywrócono koronę orłowi białemu w godle. Dopiero tzw. Mała Konstytucja z 17 października 1992 r. uregulowała tymczasowo funkcjonowanie organów państwa, władzę ustawodawczą (Sejm i Senat), wykonawczą (prezydent i rząd), władzę sadowniczą oraz samorząd terytorialny. Przestała ona obowiązywać 17 października 1997 r. z dniem wejścia w życie Konstytucji RP.
                 

                  Manifestacja w Kielcach

                  Manifestacja w Kielcach

                  DOŚĆ LEKCEWAŻENIA SPOŁECZEŃSTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO. Pod takim hasłem odbędzie się w środę o godz. 11.00 manifestacja przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach.

                  Związkowcy z zakładów pracy województwa świętokrzyskiego reprezentujący NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum ZZ będą się domagać:
                  - prawdziwego dialogu społecznego,
                  - wyższej płacy minimalnej i godnych emerytur,
                  - ograniczenia stosowania umów śmieciowych,
                  - rezygnacji z elastycznego czasu pracy,
                  - zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy,
                   - rezygnacji z wydłużenia wieku emerytalnego do 67 roku życia,
                  - zmiany prawa o referendach.
                  Przybądźmy 27 listopada (środa) br. przed Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, aby zademonstrować nasze poparcie dla tych słusznych celów. Początek demonstracji o godz. 11:00.
                  Czas na nasze województwo, w którym bolesne problemy: bezrobocie, biedę widać na co dzień.
                  Dość lekceważenia społeczeństwa świętokrzyskiego!
                  Wśród manifestujących będą m.in.: zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" Waldemar Bartosz, przewodniczący Sekretariatu Nauki i Oświaty Ryszard Proksa, przewodnicząca Rady OPZZ województwa świętokrzyskiego Elżbieta Drogosz, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Forum ZZ województwa świętokrzyskiego Andrzej Matysek.
                  Podczas manifestacji „Złoty Donek” będzie wpatrywał się w okna wojewody świętokrzyskiego.
                   
                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.