Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Lepiej przygotowani

Lepiej przygotowani

Zakończyliśmy cykl warsztatów  „ Kamienie milowe KPO. Regulacje w zakresie pracy zdalnej i kontroli trzeźwości”, które zostały współfinansowane ze środków grantu kaskadowego EKZZ.

W dniach 23-23.05. w Warszawie ostatnia grupa prawników, szkoleniowców oraz pracowników NSZZ „Solidarność” zajmujących się na co dzień prawem pracy poszerzyła swoją wiedzę oraz wymieniła się doświadczeniami nt. pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości w swoich zakładach pracy. Uczestnicy mogli też zapoznać się z tzw. kalkulatorem umożliwiającym wyliczenie kosztów pracy zdalnej i ocenić jego przydatność w pracy zawodowej a także działalności związkowej.

W ramach projektu odbyły się trzy 2-dniowe warsztaty stacjonarne, w których udział wzięło 45 uczestników: z 17 Regionów, 2 Sekretariatów i 1 Sekcji NSZZ „Solidarność”. Zajęcia prowadziła Anna Reda, Paulina Barańska, nadzór logistyczny, Jan Plata-Przechlewski oraz Monika Dorawa z Komisji Krajowej z KK NSZZ „Solidarność”.
 

Tutaj więcej na temat projektu kaskadowego

 

md

    Największej fermie bydła mlecznego na Śląsku grozi likwidacja. Pracownicy protestują!

    Największej fermie bydła mlecznego na Śląsku grozi likwidacja. Pracownicy protestują!
    Kilkudziesięciu pracowników spółki Agromax z Raciborza protestowało 31 maja przed siedzibą Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Częstochowie. Przedsiębiorstwo prowadzące największą fermę bydła mlecznego w województwie śląskim może zostać zlikwidowane. KOWR odmawia przedłużenia dzierżawy gruntów rolnych użytkowanych przez Agromax.
     
    – Przyjechali prawie wszyscy pracownicy. Boimy się utraty pracy. Jak nam zabiorą ziemię, firmę trzeba będzie zlikwidować. Mamy 1100 sztuk bydła, którego nie będzie jak wykarmić. Od roku piszemy pisma do KOWR. Bez żadnego rezultatu – powiedział podczas demonstracji Roman Nowak, przewodniczący „Solidarności” w Agromax. – Większość załogi pracuje w firmie od początku. Ludzie mają po 2-3 lata do emerytury. Są rodziny, w których mąż i żona pracują w Agromaksie, nie mają innych źródłem utrzymania – dodał.
     
    – Mam 55 lat. Gdzie ja znajdę pracę w tym wieku? Większość naszych pracowników jest po pięćdziesiątce. Przychodzimy codziennie do pracy, pracujemy, ale nie wiemy, co będzie jutro. Nie zgadzamy się na to, żeby rozwalić nasza firmę – mówił w rozmowie z dziennikarzami Marian Siddel, który w Agromaksie pracuje od 22 lat.
     
    Znaczna część gruntów rolnych, na których Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Agromax prowadzi działalność, to tereny dzierżawione z zasobów Skarbu Państwa. W czerwcu umowa dzierżawy się kończy. KOWR, który administruje tymi gruntami, odmawia przedłużenia umowy. Agromax nie może też kupić użytkowanych działek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami grunty z zasobów KOWR mogą kupować jedynie rolnicy indywidualni. 
     
    Raciborska spółka rocznie dostarcza 6 mln litrów mleka. Firma produkuje też pszenicę, rzepak oraz kukurydzę. Przedsiębiorstwo powstało na początku lat 90. w miejscu po zlikwidowanym Kombinacie PGR Racibórz. Aby móc wydzierżawić państwowe grunty, spółka musiała przejąć i zatrudnić pracowników zlikwidowanego PGR, spłacić jego długi oraz wykupić zabudowania i inne środki trwałe, które w znacznej części nie nadawały się do dalszego użytku. – Zbudowaliśmy tę firmę od podstaw. Dwa lata temu spłaciliśmy kredyt zaciągnięty na budowę fermy bydła. Praktycznie wszystkie maszyny mamy nowe. Są pieniądze na podwyżki dla pracowników. My nie potrzebujemy zasiłków. Chcemy tylko móc dalej normalnie pracować – zaznaczył Roman Nowak.
     
    Uczestnicy protestu przygotowali petycję, w której zaapelowali o zmianę decyzji w sprawie gruntów dzierżawionych przez Agromax. Petycja została odebrana przez dyrektora OT KOWR w Częstochowie Konrada Jarzyńskiego. Kopia dokumentu trafi również do ministra rolnictwa Roberta Telusa.
     
    www.solidarnosckatowice.pl

      Zapraszamy na Papieski Festyn Rodzinny w Elblągu

      Już w najbliższą sobotę w Elblągu odbędzie się Papieski Festyn Rodzinny, nad którym patronat objął "Tygodnik Solidarność".
       
      W trakcie festynu usłyszymy m.in. Norberta Smołę Smolińskiego oraz kultowy zespół Papa Dance. 
       
      Zapraszamy na Papieski Festyn Rodzinny. Przygotowaliśmy dla dzieci szereg atrakcji, dmuchane place zabaw, gry i zabawy plenerowe, strefę służb mundurowych, strefę gastronomiczną oraz strefę partnerów imprezy. Pogoda gwarantowana, zabierzcie ze sobą tylko dobry humor  - na festyn zaprasza Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność".
       
       
      źródło: tysol.pl

        Piotr Duda: Po ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji mogę powiedzieć - mamy to!

        • Kategoria: Kraj
        Piotr Duda: Po ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji mogę powiedzieć - mamy to!
        – Można powiedzieć – mamy to! Dzisiejsze posiedzenie Komisji Krajowej zwieńcza półroczne negocjacje z rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj Komisja Krajowa, po długich rozmowach, gdy przedstawiłem projekt porozumienia, które ustaliliśmy z rządem, podjęła decyzję, żeby ten projekt został w najbliższym czasie podpisany – w trakcie briefingu prasowego, po dzisiejszym posiedzeniu Komisji Krajowej, powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 
         
        To ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji, ale jak Państwo sobie przypominają, to NSZZ „Solidarność” przygotowała w listopadzie ubiegłego roku akcję protestacyjną. Niestety w związku z dramatem w Przewodowie ta demonstracja się nie odbyła, Solidarność jej nie zorganizowała. Zostaliśmy zaproszeni na rozmowy do Kancelarii Premiera Morawieckiego, wtedy pojawił się pomysł by rozpocząć negocjacje na temat naszych postulatów. Były to postulaty dotyczące ochrony zakładów energochłonnych, podwyżek dla strefy finansów publicznych i emerytur stażowych. Rozszerzyliśmy te postulaty o inne ważne dla nas działania. Te półroczne rozmowy przyjęły efekt, dzisiejsza decyzja KK była bardzo ważna. Staramy się angażować sprawy chociażby szczególnej ochrony działaczy związkowych, to po wielu latach się udało. Będą zmiany w ustawie o kodeksie postępowania cywilnego, które dadzą faktyczną ochronę działaczom związkowych. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pracodawcy nadużywają swoje uprawnienia i zwalniają działaczy związkowych, tylko dlatego, że nie chcą by w ich zakładzie pracy funkcjonowała Solidarność, funkcjonował związek zawodowy – dodał przewodniczący Piotr Duda. 
         
        Istotna jest również zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. 
         
        Wreszcie została odłączona od minimalnego wynagrodzenia ostatnia podwiązka, czyli tzw. dodatek za pracę w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych. Jak dotychczas udało nam się wysunąć zawieszkę przy minimalnym wynagrodzeniu dodatek za pracę w warunkach nocnych, a także wysługę lat. Teraz jeśli to porozumienie zostanie podpisane, to minimalne wynagrodzenie jest bez żadnych dodatkowych obciążeń – usłyszeliśmy. 
         
        Kolejna, bardzo ważna rzecz, na którą czekamy od 2008 r., bo to rząd PO i PSL-u przyjął ustawę w Sejmie, która wygaszała tzw. emerytury pomostowe, które dawały szansę na odejście na zasłużony odpoczynek pracownikom, którzy pracują w warunkach trudnych, niebezpiecznych i szkodliwych. To nam także obiecał śp. prezydent Lech Kaczyński, który zawetował ustawę, te weto zostało jednak odrzucone. Przez kolejne lata musieliśmy walczyć o to, żeby kolejne rządy zrozumiały, że ta ustawa wygaszająca emerytury pomostowe jest zła. W porozumieniu jest wiele rozwiązań, które dają cień nadziei na to, że ruch związkowy w Polsce będzie się rozwijał. Wiemy, że tu również Konstytucja, artykuł 59, ustęp 1 gwarantuje nam funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Niestety niejednokrotnie działo się to inaczej – zaznaczył szef Komisji Krajowej. 
         
        Kolejny aspekt, który promieniuje na wszystkich pracowników w zakładach pracy – jeszcze w tym roku odmrożenie składnika na odpis z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
         
        To bardzo ważny element, przypomnę, gdy odchodził rząd PO i PSL, ale jeszcze w 2015 r. przygotowywał projekt budżetu na rok 2016 to wskaźnik do obliczenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na rok 2016 był obliczany z ostatniego półrocza 2010 r. Tam PO mroziła ten wskaźnik. Zmieniliśmy to. W tym porozumieniu będzie jeszcze w tym roku obliczany zakładowy fundusz świadczeń socjalnych z ostatniego półrocza 2021 r., a na rok 2024 już z roku 2022 r. To wielki skok do przodu. W porozumieniu nie zapominamy o pracownikach Domów Pomocy Społecznej. Będzie dla nich gratyfikacja finansowa. Ale również dla pracowników szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Nie dzielimy tylko na budżetówkę, czy urzędy wojewódzkie. Wchodzą w to też pracownicy sądownictwa i innych grup zawodowych. Widzimy wiele pozytywnych, ważnych rozwiązań. Rząd po raz pierwszy przyznał się, że chce rozmawiać na temat emerytur stażowych. Jest to zapisane w porozumieniu, że rząd jest za dalszymi rozmowami, ale nie akceptuje do emerytur stażowych tzw. okresu nieskładkowego, tylko okres składkowy. Przyjmujemy to i cieszymy się, że rząd pierwszy raz od kilku lat powiedział tak, że chce prowadzić dalsze rozmowy na temat emerytur stażowych – zakończył Piotr Duda. 
         
         
        źródło: tysol.pl

          Informacja o zamknięciu zakładu Scanii spadła jak grom z jasnego nieba

          Informacja o zamknięciu zakładu Scanii spadła jak grom z jasnego nieba
          Gościem porannego „Studia Bałtyk” w Polskim Radiu Koszalin był dziś Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił m.in. o sytuacji pracowników zwalnianych ze słupskiej Scanii.
           
          – To bardzo świeża informacja, która spadła jak grom z jasnego nieba. Sytuacja jest dramatyczna – powiedział Marek Lewandowski. – Przy likwidacji zakładu związek zawodowy jedyne, co może zrobić, to wynegocjować jak najlepsze warunki zamknięcia produkcji. Dla pracowników porozumienie może być korzystniejsze, niż to wynika z przepisów prawa – dodał.
           
          Krytycznie odniósł się do polityki klimatycznej narzucanej krajom członkowskim przez Unię Europejską. – Przemysł motoryzacyjny ma coraz to większe problemy. Do tego dochodzi przerwanie łańcucha dostaw, wojna w Ukrainie, wypchanie produkcji do Chin. To może prowadzić do katastrofalnych skutków – stwierdził.
           
          Polska powinna pilnować swoich interesów
          Dodał także, że większość europejskich związków zawodowych jest lewicowa i panuje wśród nich „szaleństwo klimatyczne”. – Każdy z krajów narodowych pilnuje swoich interesów, ciągnie w swoją stronę i Polska powinna robić to samo – powiedział Lewandowski.
           
          Poinformował także, że dziś do godz. 12 Komisja Krajowa podejmie decyzję, czy podpisze porozumienie z rządem. – W wielu dziedzinach jest korzystne dla pracowników – powiedział.
           
          Pytany o stanowisko Solidarności na temat przyszłorocznej pensji minimalnej Marek Lewandowski powiedział, że związek stoi na stanowisku, że w 2024 roku powinna ona być podwyższana dwa razy, by w lipcu osiągnąć przynajmniej 4350 złotych. – Solidarność tego tematu nie odpuści. Na pewno będziemy rozmawiali tak, by się porozumieć, a nie pokłócić – zapowiedział.
           
          Całą rozmowę można posłuchać TUTAJ.
           
          źródło: Polskie Radio Koszalin
           
           

            Dziś pikieta pracowników Agromax. Firmie grozi likwidacja

            Dziś pikieta pracowników Agromax. Firmie grozi likwidacja
            Dziś pracownicy firmy Agromax z Raciborza będą protestować przed siedzibą Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Częstochowie. Spółce, która prowadzi największa fermę bydła mlecznego na Śląsku, grozi likwidacja i konieczność zwolnienia ok. 90 pracowników.
             
            W czerwcu kończy się umowa dzierżawy gruntów rolnych, na których Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Agromax prowadzi działalność. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który jest właścicielem gruntów, odmawia przedłużenia dzierżawy. Agromax nie może też kupić użytkowanych działek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami grunty z zasobów KOWR mogą kupować jedynie rolnicy indywidualni.
             
            To koniec firmy?
            – To będzie koniec naszej firmy, która daje pracę ok. 90 osobom. Wśród nich są rodziny, w których i mąż, i żona pracują w Agromaksie. Protest to ostatnie co nam pozostało. Pisaliśmy pisma do KOWR, próbowaliśmy wyjaśnić naszą sytuację. Prosiliśmy o spotkanie, o jakiekolwiek rozmowy, jednak druga strona nie była tym zainteresowana – mówi Roman Nowak, przewodniczący „Solidarności” w Agromax.
             
            Raciborska spółka prowadzi największą fermę bydła mlecznego w województwie śląskim. Rocznie dostarcza 6 mln litrów mleka. Firma produkuje też pszenicę, rzepak oraz kukurydzę. Przedsiębiorstwo powstało na początku lat 90. w miejscu po zlikwidowanym Kombinacie PGR Racibórz. Aby móc wydzierżawić państwowe grunty, spółka musiała przejąć i zatrudnić pracowników zlikwidowanego PGR, spłacić jego długi oraz wykupić zabudowania i inne środki trwałe, które w znacznej części nie nadawały się do dalszego użytku.
             
            – Spełniliśmy te wszystkie wymagania. Udało nam się zbudować dobrze prosperująca firmę. Przetrwaliśmy powódź tysiąclecia w 1997 roku. Za to teraz możemy zostać zniszczeni przez biurokrację. Tak po prostu, bez żadnego merytorycznego powodu – mówi Roman Nowak.
             
             
            źródło: NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

              W Spale rozpoczęło się posiedzenie Komisji Krajowej

              • Kategoria: Kraj
              W Spale rozpoczęło się posiedzenie Komisji Krajowej
              Tuż po godzinie 10.00 w hotelu Savoy w Spale rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej.
               
              Do najważniejszego punktu dzisiejszych obrad należy podsumowanie prac nad projektem porozumienia Solidarność - rząd RP. 
               
              W trakcie obrad zostaną przekazane informacje z prac Prezydium Komisji Krajowej, zespołów KK, Rady Dialogu Społecznego i przew. Rady Ochrony Pracy. 
               
              Spotkanie otworzył przewodniczący Piotr Duda, który podziękował za zaproszenia na liczne Walne Zjazdy Delegatów – zarówno branżowe, jak i regionalne. 
               
               
              źródło: tysol.pl

                Dziś Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego

                Dziś Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego
                31 maja to Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego. Z tej okazji przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność" Zbigniew Sikorski złożył życzenia członkom swojego Sekretariatu.
                 
                "Z okazji naszego Święta życzymy wszystkim członkom Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność" zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy i otrzymywanych wynagrodzeń!" - napisał Przewodniczący.
                 
                Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego obchodzony jest od 1973 roku. Na początku świętowano go w każdą ostatnią niedzielę maja. Z czasem ustanowiono stałą datę 31 maja i tego dnia do dziś jest obchodzony.
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                źródło: tysol.pl/KSPS NSZZ "S"/bimkal.pl

                  Piotr Łusiewicz z "S" został członkiem Grupy negocjacyjnej IndustriALL Europe

                  Piotr Łusiewicz z "S" został członkiem Grupy negocjacyjnej IndustriALL Europe
                  Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Spółce Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Piotr Łusiewicz został członkiem Grupy negocjacyjnej IndustriALL Europe.
                   
                  – Mamy przyjemność poinformować Was o wyborze naszego Przewodniczącego Piotra Łusiewicza do Grupy w ramach  IndustriALL Europe negocjującej z Komisją Europejską warunki i sposoby przemian zachodzących w Unii Europejskiej, w szeroko pojętej polityce klimatycznej, problemów paliw kopalnych ze szczególnym uwzględnieniem gazu ziemnego, zasobów energii odnawialnej, w kontekście spraw pracowniczych i polityki społecznej" – przekazali na swojej stronie Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Spółce Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ –SYSTEM S.A.
                   
                  Przypominamy, że Piotr Łusiewicz jest przedstawicielem Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarność" w Sektorowym Komitecie Dialogu Społecznego dla Gazownictwa, działającym w strukturach federacji organizacji związków zawodowych IndustriALL Europe.
                   
                  Skład osobowy wybranej obecnie Grupy negocjacyjne IndustriALL Europe przedstawia się następująco:
                   
                  L. Oceano – Włochy
                  Jose Belo – Francja
                  Piotr Łusiewicz – Polska
                  Malte Harrendorf – Niemcy
                  H. Dierdrich – Hiszpania
                  Judith Kirton-Darling – Belgia
                  Sophia Schönborn – Belgia
                   
                  Związkowcy podkreślili, że wybór polskiego negocjatora w osobie Piotra Łusiewicza spośród kandydatów z wielu krajów jest "wielkim sukcesem i wyróżnieniem dla polskiego gazownictwa" i życzą Koledze Piotrowi sukcesów, a także "zadowolenia i satysfakcji z podjętych wyzwań oraz prowadzonych działań".
                   
                  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” działający w Spółce Operator Gazociągów
                  Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. z siedzibą w Poznaniu zrzesza 1376 pracowników.
                   
                  źródło: solidarnosc-gazsystem.org
                   

                    Bogusław Hutek ponownie szefem górniczej Solidarności

                    Bogusław Hutek ponownie szefem górniczej Solidarności
                    Na odbywającym się w Katowicach Walnym Zebraniu Delegatów Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" obecni byli przewodniczący Solidarności Piotr Duda i szef Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Dominik Kolorz.
                     
                    W poniedziałek 29 maja br. w Katowicach odbywało się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność". Podczas spotkania Delegaci zdecydowali, że przewodniczącym Sekcji na nową pięcioletnią kadencję pozostanie dotychczasowy jej szef Bogusław Hutek - przewodniczący "S" w Polskiej Grupie Górniczej. 
                     
                    Bogusław Hutek uzyskał 73 z 74 głosów i był jedynym kandydatem na stanowisko przewodniczącego Sekcji.
                     
                    W zebraniu wzięli udział również przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, którzy w swoich przemówieniach podkreślali znaczenie rodzimego surowca dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mówili też o działaniach, które związek zawodowy Solidarność podjął w obronie polskiego górnictwa i wszystkich pracowników zatrudnionych bezpośrednio w tym sektorze lub z nim powiązanych.
                     
                    Zwracali też uwagę na szkodliwość "unijnej religii klimatycznej", której elementem jest system handlu uprawnieniami do emisji CO2 oraz pakiet Fit for 55, które w sposób szczególny uderzają w polską gospodarkę.
                     
                     
                    źródło: tysol.pl
                      Subskrybuj to źródło RSS

                      Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.