Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

List wicepremiera Glińskiego o przyszłości ECS i oświadczenie Rady ECS

List wicepremiera Glińskiego o przyszłości ECS i oświadczenie Rady ECS

Spór wokół ECS znalazł kolejną odsłonę. To wymiana listów i oświadczeń.

– Oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań pozwalających na nowo wskrzesić misję Europejskiego Centrum Solidarności jako instytucji która łączy, a nie dzieli – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński do p.o. prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

List wicepremiera Glińskiego jest odpowiedzią na odrzucenie przez władze Gdańska i samorządu województwa pomorskiego propozycji ministerstwa kultury dotyczącej ECS, że utrzyma wyższą dotację w zamian za większy wpływ na funkcjonowanie placówki.

Gliński zapewnił, że „dobro instytucji, jaką jest Europejskie Centrum Solidarności, i zapewnienie stabilnych warunków realizacji jej misji, jest najistotniejszym wyznacznikiem” działań ministra i wynika z „troski o to, aby solidarność była wartością łączącą ludzi różnych przekonań politycznych, religijnych, społecznych i światopoglądowych”. Zgodził się w tym liście ze stanowiskiem Aleksandry Dulkiewicz i Mieczysława Struka, że „organizowanie i finansowanie działalności kulturalnej to zadania państwa i samorządu, które powinny być wolne od motywacji politycznych”.

– Nie rozumiem tylko, dlaczego, pisząc takie słowa, jednocześnie odmawiają Państwo uczestnictwa w projekcie ECS tym wszystkim, którzy odmiennie od Państwa rozumieją dziedzictwo „Solidarności”, podkreślając jego wielowątkowość, i dziś czują się przez ECS w obecnym kształcie wykluczeni. Paradoksalnie, dotyczy to samego NSZZ „Solidarność”, na co wskazuje ostatnio podjęta uchwała jego władz – uważa Piotr Gliński.

Odnosząc się do propozycji wskazywania przez MKiDN wicedyrektora ECS, Gliński napisał, że osoba „o odmiennej wrażliwości, pozwoli poszerzyć horyzonty działania” i nie oznacza zamachu na niezależność dyrektora placówki i dodał, że ECS składa się obecnie z 7 Wydziałów i zatrudnia 85 etatowych pracowników oraz 3 zastępców dyrektora.

Przypomnijmy, że w styczniu w siedzibie MKiDN w Warszawie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli Piotr Gliński, Aleksandra Dulkiewicz oraz Mieczysław Struk. Ministerstwo chce mieć prawo do wskazywania wicedyrektora ECS i zaproponowało utworzenie w ECS działu im. Anny Walentynowicz. 2 lutego br. propozycje resortu kultury w sprawie ECS odrzuciła Rada ECS, a 13 lutego br. uczyniły to także władze Gdańska i Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego.

Z kolei 18 lutego br. Rada ECS, powtarzając argumenty o Okrągłym Stole jako początku suwerennego państwa polskiego, wydała oświadczenie, nawiązując do wycofania przedstawicieli NSZZ „S” z Rady ECS.

– Jest to bardzo smutny fakt, szczególnie w sytuacji zbliżającej się 30 rocznicy wydarzeń, które doprowadziły do powstania suwerennego, demokratycznego państwa polskiego państwa, którego ustrój oparty został na prawach człowieka i obywatela. Ten ustrój zawdzięczamy milionom członków Solidarności, uznających „przyrodzoną godność każdej istoty ludzkiej”, jak to trafnie wyraził prezydent USA Barack Obama. Nie można mówić o godności obywateli, jeśli nie daje im się prawa głosu i uważa się za niewłaściwe słowa krytyki pod adresem przedstawicieli partyjnej polityki, tym bardziej, jeśli aktualnie rządząca partia wszelką krytykę uważa za obraźliwą. Głęboka przemiana, którą niosła ze sobą „Solidarność” w latach osiemdziesiątych, polegała na odkryciu, że polityka to nie sprawa rządzących, to nie sprawa partyjnych elit, ale wspólna sprawa poszczególnych obywateli – piszą w oświadczeniu członkowie Rady ECS, apelując o dialog między rządzącymi a członkami Rady ECS, przywołując politykę, rozumianą jako wspólną troskę obywateli o wspólne dobro. Jej członkowie twierdzą, że Europejskie

Centrum Solidarności „jest pomnikiem ruchu związkowego, jaki stworzyli polscy obywatele w 1980 roku”.

Radę ECS tworzą Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Jacek Taylor, prof. Ireneusz Krzemiński, Krystyna Zachwatowicz, Jan Hlebowicz, Kornel Morawiecki, Krzysztof Nowak, Jan Kozłowski, Władysław Zawistowski, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Bogdan Biś i Roman Gałęzewski oraz przedstawiciel Lecha Wałęsy Krzysztof Pusz. Przewodniczącym Kolegium Historyczno-Programowego ECS jest Bogdan Borusewicz.

Członkowie Rady w swym oświadczeniu przyznają, że NSZZ „Solidarność” jest jednym z założycieli Europejskiego Centrum Solidarności.

www.solidarnosc.gda.pl / ASG

 

    Obrady Rady KSOiW NSZZ Solidarność w Zakopanem za nami. O czym debatowano?

    Obrady Rady KSOiW NSZZ Solidarność w Zakopanem za nami. O czym debatowano?

    Ocena dotychczasowych działań związanych z brakiem realizacji przez rząd postulatów „Solidarności” oraz strategia kolejnych posunięć to najważniejsze tematy podjęte przez Radę Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podczas obrad, które odbyły się 14-15 lutego w Zakopanem.

    Zgodnie z decyzją Sztabu Protestacyjno-Strajkowego KSOiW NSZZ „Solidarność” sekcje regionalne powołały w całej Polsce sztaby protestacyjno-strajkowe. Do 15 marca natomiast poszczególne organizacje związkowe „Solidarności” działające w placówkach oświatowych mają rozpocząć procedury sporu zbiorowego. Problematykę przeprowadzenia procedury sporu zbiorowego przedstawił radca prawny KSOiW NSZZ „S” Tomasz Gryczan.

    Członkowie Rady KSOiW NSZZ „S” skrytykowali „Deklarację na rzecz edukacji przyszłości”, skierowaną do nauczycieli przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską.

    Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” uznaje „Deklarację na rzecz edukacji przyszłości”, skierowaną do nauczycieli przez minister edukacji narodowej panią Annę Zalewską, za kolejny dowód konfrontacyjnej postawy wobec środowiska oświatowego i reprezentujących je organizacji związkowych, brak woli porozumienia i dążenie do zaognienia konfliktu 


    – czytamy w przyjętym stanowisku. Związkowcy przyjęli także uchwałę w sprawie zmiany systemu wynagradzania nauczycieli.
     

    Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zobowiązuje wszystkie nasze struktury do przyjęcia jednolitej koncepcji dotyczącej zmiany systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej 


    – czytamy w uchwale. Odnieśli się także do kwestii zawierania przez niektóre organizacje związkowe porozumień z innymi centralami związkowymi.
     

    Za niedopuszczalne Rada KSOiW NSZZ „Solidarność” uznaje przejmowanie od innych central związkowych ich postulatów. Stoją one często w sprzeczności z naprawą systemu wynagradzania nauczycieli, podtrzymują absurdalny i nierzadko patologiczny jego stan 


    – podkreślono dobitnie w uchwale.

    źródło: informacja prasowa

     

      W Regionie Zagłębie Miedziowe rośnie liczba członków. Przybyło ich blisko 600!

      W Regionie Zagłębie Miedziowe rośnie liczba członków. Przybyło ich blisko 600!

      W II półroczu 2018 roku w Regionie Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność przybyło blisko 600 nowych członków Związku. Największy przyrost związkowców nastąpił w oddziałach KGHM Polska Miedź S.A.: ZG Polkowice-Sieroszowice i ZG Rudna.

      W 2018 roku w Regionie powstały nowe organizacje NSZZ Solidarność m.in w: Lear Corporation Poland II Sp. z o. o. Oddział w Legnickim Polu (140 członków) i Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Jaworze (26 członków).


      mk/źródło: ZR Zagłębie Miedziowe

       

        Strajk zawieszony w starogardzkim ROPS

        Strajk zawieszony w starogardzkim ROPS

        7 lutego 2019 r. w Warszawie członkowie Komitetu Protestacyjno-Strajkowego NSZZ Solidarność, który zrzesza m.in. pracowników Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim, spotkali się ze Zbigniewem Królem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. Podpisano ustalenia, które mają wprowadzić długofalowe zamiany służące poprawie warunków wynagradzania osób zatrudnionych w ROPS.

        „Solidarność” starogardzką reprezentowała Grażyna Wika, przewodnicząca KZ NSZZ „Solidarność” w ROPS w Starogardzie Gdańskim, oraz sekretarz Mariola Zając.

        – W rozmowach bardzo wspierała nas Maria Ochman, przewodnicząca Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZS „Solidarność”, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Z ustaleń wynika, że pielęgniarki otrzymają podwyżkę 1200 zł do podstawy, od stycznia tego roku (porozumienie z 2015 r. tzw. Zembalowe, które dotychczas było obok wynagrodzenia), a pozostali pracownicy 400 zł do podstawy również od stycznia. Kolejna transza wynagrodzeń będzie w drugiej połowie tego roku, a następna w przyszłym roku. Dodatek za kontakt z pacjentem niebezpiecznym (Art. 88 Ustawy o działalności leczniczej z 2011r.) ma wzrosnąć do minimum 30 proc. najwcześniej w przyszłym roku, chociaż może uda się jeszcze w tym roku je podwyższyć. Obecnie jest na poziomie 10 proc. W kolejnych latach podwyżki pracowników ROPS mają być uwzględniane przy nowelizacjach budżetu – mówi Grażyna Wika.

        Od przewodniczącej Wika dowiadujemy się również, że zmieni się kwalifikacja pracowników ochrony. Nie nastąpi to od razu, ponieważ opracowane przeze Grażynę Wika dokumenty dotyczące tejże kwalifikacji są konsultowane w Departamencie Szkolnictwa Wyższego. Docelowo ma zostać zmienione nazewnictwo stanowiska, prawdopodobnie będzie to pracownik ochrony psychiatrii sądowej. Rozmawiano też o dodatkowym urlopie za przepracowane lata. Ma się tym zająć Departament Dialogu.

        – Rozmowy w ministerstwie były obiecujące. Jest nadzieja, że ktoś zajął się naszymi sprawami. Teraz mają się odbywać regularne spotkania dotyczące psychiatrii sądowej. Pierwsze zaplanowano na marzec. Jednak dopóki nie będziemy mieli potwierdzenia obietnic w formie wypłat nie odwołujemy strajku. Strajk jest na razie zawieszony – dodaje Krzysztof Kamysz, zastępca przewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność” w ROPS w Starogardzie Gdańskim.

        www.solidarnosc.gda.pl


         

          Powstaje Europejski Urząd ds. Pracy

          Powstaje Europejski Urząd ds. Pracy

          Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada osiągnęły 14 lutego 2019 r. wstępne porozumienie w sprawie wniosku Komisji dotyczącego utworzenia Europejskiego Urzędu ds. Pracy.

          Liina Carr, sekretarz konfederalna EKZZ komentuje: "Utworzenie Europejskiego Urzędu Pracy jest dobrym krokiem naprzód w walce z nadużyciami praw pracowniczych. Stanowi to również postęp we wdrażaniu europejskiego filaru praw socjalnych. Organ musi odgrywać aktywną rolę w zwalczaniu fałszywego samozatrudnienia  i firm skrzynek pocztowych".

          EKZZ wskazuje na pozytywne elementy osiągniętego porozumienia: pracodawców i związki zawodowe będą mogły zgłaszać sprawy do Urzędu,  kompetencje Urzędu w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz gwarancję autonomii dla pracodawców i związków w kontekście  układów zbiorowych, a także dla związków zawodowych gdy  pojmują  akcje protestacyjnej. EKZZ wskazuje także, co stanowi powód do mniejszego zadowolenia strony związkowej - EKZZ jest rozczarowany ograniczeniami roli Urzędu w transporcie międzynarodowym, w którym znane są poważne nadużycia.

          Urząd w bieżących działaniach będzie:

          – ułatwiać obywatelom i pracodawcom dostęp do informacji o ich prawach i obowiązkach w sytuacjach transgranicznych oraz do odpowiednich usług związanych z transgraniczną mobilnością pracowników;

          – ułatwiać współpracę i wymianę informacji między organami krajowymi w celu skutecznego egzekwowania odpowiednich przepisów prawa Unii;

          – koordynować i wspierać uzgodnione i wspólne inspekcje oraz czynności kontrolne na wniosek państw członkowskich na potrzeby zwalczania oszustów, nadużyć i pracy nierejestrowanej;

          – prowadzić mediacje w przypadku sporów między organami państw członkowskich w zakresie stosowania odpowiednich przepisów prawa unijnego;

          – przeprowadzać analizy i dokonywać oceny ryzyka w kwestiach dotyczących transgranicznej mobilności pracowników;

          – wspierać państwa członkowskie w budowie zdolności za pomocą wzajemnego uczenia się, szkolenia i promowania dobrych praktyk.

           
          Bardzo kontrowersyjnym zagadnieniem była kwestia,  czy Europejski Urząd ds. Pracy będzie mógł przeprowadzać inspekcje z własnej inicjatywy. Komisja Europejska wskazuje, że nie. Prawo wszczęcia i przeprowadzenia inspekcji, czy to krajowej, czy międzynarodowej, przysługuje wyłącznie organom krajowym. Urząd może jednak zasugerować państwu członkowskiemu przeprowadzenie inspekcji, jeżeli wykryje potencjalne oszustwo lub nadużycie. Sprawy do Urzędu mogą również wnosić partnerzy społeczni.

          Marianne Thyssen, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, komentuje to tak: „ zawsze podkreślam, że potrzebujemy jasnych, sprawiedliwych i możliwych do wyegzekwowania przepisów dotyczących mobilności pracowników Dzisiejsze porozumienie w sprawie Europejskiego Urzędu Pracy jest jak wisienka na torcie w uczciwym europejskim rynku pracy i  ma za zadanie pomagać władzom krajowym w walce z oszustwami i nadużyć oraz  ułatwianie obywatelom mobilności”.


          bs

           

            Uzgodniono treść dyrektywy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy

            Uzgodniono treść dyrektywy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy

            7 lutego 2019 r. Komisja Europejska, Rada oraz Parlament Europejski osiągnęły porozumienie co do treści dyrektywy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy. Projekt dyrektywy został przedstawiony 21 grudnia 2017 r. przez Komisję Europejską jako element wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych.

            Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników wskazała, że osiągnięto porozumienie, które zapewni 200 milionom pracowników w Europie bardziej przejrzyste i przewidywalne warunki pracy. Komisarz podkreśliła, że Unia modernizuje europejskie prawo pracy i dostosowuje je do nowego świata pracy. Jest to kamień milowy pozwalający, aby europejski filar praw socjalnych stał się rzeczywistością dla naszych obywateli. Dzisiejsza gospodarka potrzebuje elastycznych umów o pracę, ale elastyczność musi być połączona z minimalną ochroną.

            Szacuje się, że około  trzech milionów pracowników, nie objętych dotychczas ochroną,  zatrudnionych na podstawie  takich umów jak „zero hour contract”  czy pracownicy domowi zostanie objętych nowymi regulacjami.
            Ester Lynch, Sekretarz konfederalna EKZZ,  podkreśliła trzy duże rozczarowania dla EKZZ w nowej dyrektywie. Są to:

            • brak zakazu umów typu „zero hour contract”;

            • brak silnego uprawnienia dla  pracowników pozwalającego żądać, aby pracodawca  przeniósł ich  do bezpieczniejszej formy zatrudnienia. Istnieje pewna ochrona pracowników przed represjami, gdy żądają większej i bardziej przewidywalnej liczby godzin pracy, ale jedynym obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie "uzasadnionej odpowiedzi" na ich wnioski;

            • wyłączenie niektórych pracowników z ochrony, takich jak ci, którzy pracują mniej niż 12 godzin w miesiącu i niektórych innych kategorii pracowników.

            Także europejska federacja branżowa EPSU zrzeszająca związki zawodowe reprezentujące pracowników sfery publicznej wyraża swoje rozczarowanie. Przede wszystkim EPSU potępia fakt, że państwa członkowskie nalegały na wykluczenie z objęcia dyrektywą  tak szerokich grup pracowników  jak urzędnicy służby cywilnej czy  osoby zaangażowane w egzekwowanie prawa a także pracowników  policji, sił zbrojnych  czy pracowników służb ratunkowych. W projekcie mówi się, że każde możliwe wykluczenie musi opierać się na "obiektywnych przesłankach", takich jak konkretne wykonywane obowiązki lub warunki zatrudnienia w określonej grupie pracowników. EPSU podkreśla, jednak że ​​ani Rada, ani Parlament nie przedstawiły żadnych szczegółów na temat takich "obiektywnych przesłanek".

            - Ostatecznie uzgodniona treść dyrektywy o przewidywalnych i przejrzystych warunkach pracy mocno odbiega od oczekiwań NSZZ Solidarność. Z polskiej perspektywy postrzegaliśmy jako korzystną zawartą w wyjściowej wersji projektu unijną definicję pracownika, ale element ten ostatecznie nie znalazł się w tekście- wskazuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. -Niewątpliwie jest to jednak, pierwsza i może dlatego nie w pełni udana próba dostrzeżenia przez Komisję i państwa członkowskie konieczności wprowadzenia dodatkowej ochrony dla pracowników zatrudnionych w najbardziej elastycznych formach –dodaje ekspertka.
             

            bs

              Oświata walczy o swoje. Od 25 lutego rozpocznie się akcja oflagowania szkół!

              Oświata walczy o swoje. Od 25 lutego rozpocznie się akcja oflagowania szkół!

              Ponad dwadzieścia zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Regionie Gdańskim oczekuje odpowiedzi od dyrektorów placówek oświatowych na pisma z żądaniami złożonymi w ramach akcji protestacyjnej. Są to głównie żądania płacowe, ale nie tylko.

              Sekcja Gdańska wystąpiła z trzema żądaniami:

              • Podniesienie wynagrodzenia zasadniczego wszystkich pracowników, podobnie jak w sferze mundurowej, nie mniej niż o 650 zł od stycznia 2019 r. i o kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r.
              • Likwidację bezpłatnych godzin przez zapewnienie środków na wszystkie zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez nauczycieli  (według stawek osobistego zaszeregowania).
              • Usunięcie niekorzystnych zmian w przepisach dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli.

              W przypadku nieuwzględnienia żądań złożonych przez związkowców do dyrektorów poszczególnych szkół w terminie 14 dni związkowcy wejdą w spór zbiorowy z pracodawcą.

              Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracodawca powinien zaproponować termin rokowań. „Solidarność” podała osoby upoważnione do podjęcia negocjacji i ewentualnie opracowania protokołu rozbieżności. Po fazie rokowań przewidziany jest czas na mediacje. W razie braku pozytywnych efektów prawo przewiduje możliwość ogłoszenia referendum strajkowego, po nim zaś sam strajk.

              Sztab Protestacyjno-Strajkowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” skierował (za pośrednictwem KZ/KM) pismo o umożliwienie przedstawicielom „S” przedstawienie postulatów protestu na przykład podczas Rad Pedagogicznych. Natomiast sztab protestacyjny sekcji gdańskiej zwrócił się do dyrektorów szkół i placówek oświatowych w województwie pomorskim o wyrażenie zgody na oflagowanie szkół. Akcję tę zaplanowano na 25 lutego br. i będzie ona trwała do odwołania.  

              Komisje, które złożyły już swoje postulaty do dyrektorów szkół to: KM Kolbudy, KM Puck, KM Sopot, KM Wejherowo, KM Gdańsk, KM Chojnice, KM Czersk, KM Malbork, KM Nowy Dwór Gdański, KM Sztum, KM Starogard Gdański, KM Lębork, KM Pruszcz Gdański, KM Rejon Tczew, KM Kwidzyn, KM Kartuzy, KZ Goręczyno, KM Placówki Powiatu Tczewskiego, KM Reda, KM Nowy Staw, KZ w OSW nr 2 w Wejherowie, KM Rumia, KM Żukowo.

              Przypomnijmy, że 21 stycznia br. Sztab Protestacyjno-Strajkowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” postanowił:

              1. żądać podniesienia płac w oświacie, analogicznie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż o 650 zł od stycznia 2019 r. i o kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego każdego nauczyciela bez względu na stopień awansu zawodowego.
              2. Zwiesić wszelkie rozmowy z minister Anną Zalewską do momentu realizacji przez MEN powyższych postulatów płacowych.
              3. Koordynować działania regionalnych sztabów protestacyjno-strajkowych.
              4. W przypadku braku działania naszych postulatów płacowych przeprowadzić radykalną krajową akcje protestacyjną 15 kwietnia 2019 r.

              Został też rozpisany harmonogram działań:

              - Powołanie do 14 lutego regionalnych sztabów protestacyjno-strajkowych

              - Do 15 marca rozpoczęcie procedury ro9zpoczęcia wejścia w spór zbiorowy na poziomie placówek oświatowych.

              - Oflagowanie placówek oświatowych zgodnie z decyzją regionalnych sztabów.

              Do czasu realizacji postulatów płacowych przedstawiciele Sztabu Protestacyjno-Strajkowego KSOiW NSZZ „Solidarność” będą brali udział w spotkaniach z MEN w charakterze obserwatorów.

              www.solidarnosc.gda.pl / mig

               

               

                W Mediolanie rusza Europejski Tydzień Społeczny

                W Mediolanie rusza Europejski Tydzień Społeczny

                Pod hasłem „Solidarność, pomocniczość, wspólne dobro – ścieżki od pokonania ubóstwa i niesprawiedliwości w Europie” rozpoczyna się jutro Europejski Tydzień Społeczny. Potrwa trzy dni. W konferencji NSZZ „Solidarność” reprezentują przewodniczący Piotr Duda i zastępca przewodniczącego Jerzy Jaworski.

                Główne tematy dyskusji to zmiany na ryku pracy w związku z cyfryzacją i rozwojem technologicznym, wyzwania dla dialogu społecznego w Europie oraz kierunki rozwoju europejskich społeczeństw. W drugim dniu, tj. 15 lutego w ramach panelu „Rzeczywistość i nowe wyzwania dla dialogu społecznego w Europie”, szef „Solidarności” Piotr Duda będzie mówił o stanie dialogu społecznego w Polsce.

                Europejski Tydzień Społeczny (ESW) współorganizowany przez Europejskie Centrum ds. Pracowników (EZA) zrzesza przedstawicieli pracowników, pracodawców i organizacji społecznych z całej Europy i odbywa się co pół roku. Promuje dyskusję na najważniejsze tematy pracownicze, społeczne i dialogu społecznego.

                ml

                  Olimpiada Solidarności. Przygoda z historią najnowszą po raz szósty!

                  Olimpiada Solidarności. Przygoda z historią najnowszą po raz szósty!

                  Indeksy na sześć uczelni wyższych w całej Polsce, w tym na Uniwersytet Gdański, czekają na tegorocznych laureatów konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970–1990)”.

                  Aby zakwalifikować się do finału ogólnopolskiego, trzeba wykazać się podczas finału etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w tym samym czasie (14 marca br.) w 16 miastach wojewódzkich. Na Pomorzu najlepsi uczniowie, zainteresowani historią, spotkają się w Sali BHP.

                  To już szósta edycja konkursu skierowanego dla uczniów II klas liceów i III klas techników. W etapie szkolnym w listopadzie 2018 r. wzięła udział młodzież z blisko 600 szkół, w tym 53 na Pomorzu. Do finału wojewódzkiego w Gdańsku zakwalifikowało się 56 uczniów z Chojnic, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Miastka, Nowego Dworu Gdańskiego, Przodkowa, Rumi, Słupska, Sopotu, Tczewa i Żukowa.

                  Troje uczniów z każdego województwa, którzy 14 marca br. wykażą się najlepszą wiedzą historyczną na temat oporu społecznego i opozycji demokratycznej w PRL w latach 70. i 80. XX wieku, zakwalifikuje się do finału ogólnopolskiego.

                  Tegoroczne materiały źródłowe, wskazane przez organizatora konkursu – Fundację Centrum Solidarności – obejmują sześć książek (zarówno uznanych historyków, jak i reporterską publikację dotyczącą zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka w 1983 r. czy książkę dotyczącą cenzury w PRL) oraz trzy filmy dokumentalne (m.in. na temat Okrągłego Stołu).

                  – Naszym priorytetem jest szerokie upowszechnienie historii lat 1970–1990, bez mieszania jej z bieżącą polityką. Tego też oczekują od nas młodzi ludzie – podkreśla prezes Fundacji Centrum Solidarności Danuta Kobzdej.

                  Partnerzy i patroni honorowi Olimpiady Solidarności to m.in. NSZZ „Solidarność”, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ośrodek Rozwoju Edukacji. Na Pomorzu partnerem wojewódzkim jest Fundacja Promocji Solidarności, a koordynatorem etapu wojewódzkiego Adam Chmielecki, politolog, publicysta, autor książek na temat dekad 1970–1990.

                   

                    Subskrybuj to źródło RSS

                    Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.