Menu
  • Polski (PL)
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Wojciech Jaranowski szefem oświatowej "S" w Regionie Toruńsko-Włocławskim

Wojciech Jaranowski szefem oświatowej "S" w Regionie Toruńsko-Włocławskim / fot. NSZZ "S" Region Toruńsko-Włocławski
Wybory na funkcję szefa Regionalnej Sekcji Oświatowej NSZZ Solidarność Regionu Toruńsko-Włocławskiego wygrał kolejny raz Wojciech Jaranowski.
 
Podczas przeprowadzonego tuż przed świętami państwowymi zebrania Regionalnej Sekcji Oświaty odbyły się wybory m.in. na funkcję przewodniczącego. Delegaci zdecydowali, że kolejną kadencję będzie przewodził Wojciech Jaranowski, który stosunkiem głosów 29 do 9 pokonał Jerzego Wiśniewskiego.
 
Wybrano władze Sekcji
Wybrano też 15 osobową Radę Sekcji, 3 osobową Komisji Rewizyjną oraz 5 delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów Sekretariatu Oświaty.
 
Wybory odbyły się w Odolionie koło Ciechocinka. Uczestniczył w nich wiceprzewodniczący ZR Janusz Dębczyński.
 
 
źródło: NSZZ "S" Region Toruńsko-Włocławski

    Zbliża się jubileuszowy 30. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”

    Zbliża się jubileuszowy 30. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”
    Już 3 czerwca w Lublinie wystartuje jubileuszowy 30. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. To największy masowy bieg uczniów, rodziców, nauczycieli i przedszkolaków rozgrywany w ramach 8. Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci. Na każdego uczestnika biegu, który odbędzie się 3 czerwca w Lublinie, czeka pamiątkowa koszulka i medal.
     
    Na każdego uczestnika biegu czeka pamiątkowa koszulka i medal. Zapisy odbywają się na stronie: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=7739?dark=
     
    Przypominamy, że obowiązują limity zawodników w poszczególnych kategoriach, dlatego nie warto czekać z zapisami na ostatnią chwilę!
     
    Imprezy towarzyszące Biegowi Solidarności rozpoczną się od godz. 15:00 i trwać będą do godziny 22:45 na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie przy al. J. Piłsudskiego. Na uczestników czeka moc atrakcji, strefa zabaw dla najmłodszych, gorąca scena z DJ-em, występy artystyczne od 20:30, a na zakończenie pokaz laserów o 22:30.  
     
    Wydarzenie realizowane jest przy pomocy finansowej Gminy Lublin. Partnerem wydarzenia jest samorząd województwa lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”. 
     
    Zapisy na bieg główny – 10. PKO Półmaraton Solidarności ze Świdnika do Lublina, odbywają się na stronie: https://pkopolmaratonsolidarnosci.pl
     
    Organizatorami są Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność „ i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”.
     
    Region Środkowo-Wschodni,kor.
    źródło: tysol.pl
     

      Międzynarodowy Dzień Strażaka. Piotr Duda: Niech Święty Florian czuwa nad Wami

      • Kategoria: Kraj
      Międzynarodowy Dzień Strażaka. Piotr Duda: Niech Święty Florian czuwa nad Wami
      W święto św. Floriana wszystkim strażakom, hutnikom, piekarzom, kominiarzom składam najserdeczniejsze życzenia.
       
      W dniu Waszego Święta życzę przede wszystkim dużo zdrowia i bezpiecznej, godnie wynagradzanej pracy.
       
      Pracownikom Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej życzę, aby wasza trudna i odpowiedzialna służba zawsze kończyła się szczęśliwym i bezpiecznym powrotem do domu. Niech pomoc drugiemu człowiekowi nie tylko przy pożarach, ale także podczas wypadków i klęsk żywiołowych, będzie dla Was źródłem satysfakcji i spełnienia.  
       
      Dziękuję wszystkim pracownikom tzw. zawodów ciężkich, których patronem jest św. Florian, za zaangażowanie i pracę na rzecz drugiego człowieka, społeczeństwa i NSZZ "Solidarność". Niech św. Florian czuwa nad Wami!
       
      Piotr Duda
       

        "Święty Józefie - uproś nam łaskę miłości, zgody i pokoju"

        • Kategoria: Kraj
        "Święty Józefie - uproś nam łaskę miłości, zgody i pokoju"
        Zakończyła się XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu. Pracownicy i pracodawcy modlili się wspólnie o dobry, rzeczowy dialog. 
         
        Dziś w samo południe odprawiono w bazylice św. Józefa w Kaliszu Mszę Świętą, której przewodniczył ordynariusz diecezji kaliskiej JE ksiądz biskup Damian Bryl. Podczas niej zawierzono pielgrzymów św. Józefowi. Po Mszy Św. złożono kwiaty i modlono się pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Wydarzenie zakończyło wspólne dzielenie się przez pielgrzymów chlebem. 
         
        Uroczystość uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych (Dowódca Kapelmistrz - mjr Paweł Joks).
         
        „Lepiej mieć mało z prawością, niż wielkie zyski z bezprawiem”
        Podczas uroczystości sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, a minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg - wystosowany przez premiera Mateusza Morawieckiego.
         
        Prezydent przypomniał w liście słowa św. Jana Pawła II, które mówią o tym, że państwo powinno dbać o taki ład społeczny i ekonomiczny, w którym bezrobocie jest ograniczone do minimum a regulacje dotyczące pracy i płacy służą człowiekowi, i jego godności.
         
        „Tego rodzaju regulacje i decyzje są dzisiaj wdrażane, czasem to rozstrzygnięcia trudne, wiążące się z kosztami, jednak jak zawsze mają one na celu większe dobro całego społeczeństwa” – przekazał prezydent Duda. Jako przykład wskazał na dofinansowanie przedsiębiorstw, których kondycji najbardziej zaszkodziła pandemia i związane z nią zarządzenia sanitarne. „Udało się zapobiec wielu bankructwom i nowej fali bezrobocia wraz z ich negatywnymi następstwami” – napisał.
         
        Stwierdził, że dla gospodarki i wszystkich pracujących niezwykle istotne są przepisy podatkowe, stawka minimalnego wynagrodzenia i kodeks pracy, dostosowany do realiów współczesnych.
         
        „Cieszę się, że dotyczące tych zagadnień ustawy znacznie zmniejszyły nierówności dochodów i że były one rezultatem licznych postulatów środowisk pracowniczych” - stwierdził.
         
        Premier Mateusz Morawiecki w liście do zgromadzonych powiedział, że wielu wciąż pamięta czasy PRL-u, gdy święto pracy miało bardzo fasadowy charakter.
         
        „Tym niemniej, nie powinniśmy nigdy zapominać, że jego korzenie są głębsze i starsze od narzuconej przez ówczesną propagandę interpretacji dziejów. Na ziemiach polskich tradycja święta ludzi pracy sięga bowiem drugiej połowy XIX wieku. I niemal od początku miała też mocne zabarwienie niepodległościowe” - oświadczył.
         
        Zauważył, że dla tej tradycji ludzie Solidarności domagali się poszanowania godności ludzi pracy i wytrwale dążyli do zrzucenia gorsetu komunistycznego zniewolenia. „Ten duch wolności jest niezbędny, byśmy mogli odważnie patrzeć w przyszłość. Tym bardziej, że jesteśmy krajem, który w ostatnich latach odniósł wiele spektakularnych sukcesów. Jednym z nich jest kształt naszego rynku pracy, który nakierowany został na ochronę pracowników a bezrobocie należy do najniższych w całej Unii Europejskiej” – napisał Morawiecki.
         
        Biskup diecezji kaliskiej Damian Bryl podczas kazania powiedział, że praca jest szanowana, ponieważ stanowi źródło bogactwa lub przynajmniej godnych warunków do życia. Zdaniem duchownego jest ona skutecznym narzędziem przeciwko ubóstwu.
         
        - Ale nie wolno ulegać ubóstwieniu pracy, ponieważ nie można w niej odnaleźć ostatecznego i nieodwołalnego sensu życia. Praca ma istotne znaczenie dla życia człowieka, ale to Bóg, a nie praca, jest źródłem życia i celem człowiek - powiedział.
         
        Kapłan przytoczył dwa przysłowia, które wierni powinni przestrzegać w swoim życiu: „Lepiej mieć mało z bojaźnią pańską, niż z niepokojem wielkie bogactwo” i „Lepiej mieć mało z prawością, niż wielkie zyski z bezprawiem”.
         
        "Jesteśmy za siebie wzajemnie odpowiedzialni"
        Z kolei list do pielgrzymów w imieniu Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" przeczytał jego zastępca, Tadeusz Majchrowicz.
         
        "Tegoroczne hasło "Święty Józefie - uproś nam łaskę miłości, zgody i pokoju" zawiera w sobie pełny opis rzeczywistości, w której znalazło się polskie społeczeństwo. Szczególnie widać to na przykładzie haniebnego ataku na Św. Jana Pawła II, który jest fundamentem naszej narodowej wspólnoty. Nasz Święty Papież nie tylko obudził w nas "Solidarność", która dała Polsce wolność, ale też chronił nas i wspierał w czasach próby stanu wojennego i wychodzenia z komunistycznego ucisku. Dzisiaj my musimy bronić Jego dobrego imienia, o co serdecznie w tym miejscu apeluję" - napisał Przewodniczący.
         
        W liście Piotr Duda przypomniał, że 1 maja chrześcijański związek zawodowy, jakim jest Solidarność wspólnie modli się z chrześcijańskimi pracodawcami u Świętego Józefa Robotnika.
         
        "To symboliczne spotkanie jest istotą społecznej nauki Kościoła, która w dużym uproszczeniu mówi, że jesteśmy za siebie wzajemnie odpowiedzialni. Pracodawca ma dbać o swojego pracownika, a pracownik ma dbać o pomyślność swojego pracodawcy" - napisał Piotr Duda. 
         
        "Papież Leon XIII w swojej encyklice "Rerum Novarum" napisał, że miejscem, gdzie rodzą się największe napięcia w społeczeństwie jest relacja pracodawca-pracownik. Jako drogę do rozładowywania tych napięć wskazywał nieustanny dialog pomiędzy pracownikami i pracodawcami, w którym jedni i drudzy napominają się wzajemnie o swoich prawach i obowiązkach. Na taki dialog i poszanowanie wzajemnej godności wskazywał również w swoich encyklikach Jan Paweł II" dodał. 
         
        Zaapelował także o modlitwę o to, by taki porządek społeczny, w którym to pracownicy i pracodawcy we wzajemnym poszanowaniu swoich praw i obowiązków prowadzą partnerski dialog.
         
        "Módlmy się o państwo, które stwarza warunki do takiego dialogu i stoi na straży przestrzegania jego owoców. Módlmy się też za Kościół Święty, aby uczył pracowników i pracodawców, jakie wartości mają takiemu dialogowi przyświecać" - napisał Piotr Duda.
         
        "Od 17 lat jesteśmy pielgrzymujemy z pracodawcami"
        - Pielgrzymujemy do św. Józefa już od trzydziestu jeden lat, a wspólnie z pracodawcami - od siedemnastu - mówił po zakończeniu uroczystości Tadeusz Majchrowicz.
         
        - W tym roku również modliliśmy się o dialog między pracownikami a pracodawcami, o czym pisał w liście Piotr Duda, ale także ten aspekt podkreślał w swojej homilii bp Damian Bryl. Cieszy fakt, że dopisała pogoda oraz frekwencja. Na pielgrzymce pojawiło się wiele sztandarów Solidarności z całej Polski - powiedział. Podkreślił też, że w pielgrzymce uczestniczyła minister Marlena Maląg.
         
        - Podczas wystąpienia podziękowałem posłowi Janowi Mosińskiemu, który przez wiele lat organizował pielgrzymkę oraz Bernardowi Niemcowi, obecnemu przewodniczącemu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa - podkreślił Tadeusz Majchrowicz.
         
        1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa – patrona robotników. Zostało ono ustanowione w 1955 r. przez papież Piusa XII i należy do jednego z najnowszych świąt w Kościele katolickim. XXXI Ogólnopolską Pielgrzymkę Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu zorganizował Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa.
         
         
        źródło: tysol.pl/PAP

          1 maja „Solidarność” obchodzi święto św. Józefa Robotnika

          Św. Józef. Georges de la Tour / Wikipedia domena publiczna
          1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.
           
          Modlitwa do św. Józefa
          O chwalebny św. Józefie, wzorze wszystkich oddanych pracy, uproś mi łaskę pracy w duchu pokuty na zadośćuczynienie za moje liczne grzechy; pracować sumiennie, stawiając umiłowanie obowiązku ponad moje skłonności; łaskawie i radośnie uważać za zaszczyt wykorzystywać i rozwijać przez pracę dary, które otrzymałem od Boga; pracować metodycznie, spokojnie, z umiarem i cierpliwością, nie uciekając przed nią z powodu zmęczenia lub trudności; pracować przede wszystkim z czystością intencji i bezinteresowności, mając nieustannie przed oczami śmierć i rachunek, który muszę złożyć za stracony czas, niewykorzystane talenty, niewykonane dobro i próżne samozadowolenie z powodzenia, tak zgubne dla dzieła Bożego.
           
          Wszystko dla Jezusa, przez Maryję, aby Cię naśladować, Patriarcho Św. Józefie! To będzie moje motto na całe życie i wieczność. Amen.
           
           
          źródło: tysol.pl

            Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych pod Hasłem Pamięci Ofiar Azbestu

            Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych pod Hasłem Pamięci Ofiar Azbestu
            Podczas tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, obchodzonego każdego roku na świecie 28 kwietnia,  Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) przypomina o poważnym problemie, jakim jest wysoki stopień umieralności na choroby nowotworowe spowodowane narażeniem na włókna azbestu w miejscu pracy.
             
            Ofiary chorób nowotworowych pochodzenia zawodowego i ich rodziny wzywają dziś, w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, przywódców UE do zapewnienia pracownikom jak najwyższego poziomu ochrony przed azbestem. Każdego roku w UE około 90 000 osób traci życie na skutek raka spowodowanego narażeniem na azbest, co czyni go główną przyczyną zgonów w miejscu pracy.
             
            Szacuje się, że obecnie w całej UE narażonych na działanie azbestu jest od 4 do 7 milionów pracowników, a prognozuje się, że liczba ta wzrośnie o 4% w ciągu najbliższej dekady w wyniku renowacji budynków w ramach unijnego Zielonego Ładu. UE aktualnie dokonuje przeglądu wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia azbestu w środowisku pracy, jednak Komisja Europejska i Rada UE chcą utrzymać go na niebezpiecznie wysokim poziomie, aby zminimalizować koszty dla przedsiębiorstw.
             
            Europejskie związki zawodowe, w tym NSZZ „Solidarność” wzywają do wprowadzenia najbezpieczniejszego możliwego limitu narażenia zawodowego na azbest, jakim jest 1 000 włókien/m3, co jest zgodne z zaleceniem Międzynarodowej Komisji Zdrowia w Pracy, które uzyskało poparcie Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym dla Komisji Europejskiej zmniejszyłoby to liczbę nowych zgonów z powodu nowotworów związanych z azbestem prognozowanych w ciągu najbliższych 40 lat z 884 do 26.
             
            Jednak Komisja Europejska i Rada UE nadal twierdzą, że byłoby to "nieproporcjonalne obciążenie dla przedsiębiorstw" i  limitu, forsują wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia, która jest dziesięć razy wyższa (10 000 włókien/m3) od wartości proponowanej przez stronę związkową. Wartość proponowana przez ww. instytucje UE jest  taka sama lub wyższa niż obecne najwyższe dopuszczalne stężenie włókien azbestu w Danii, Francji, Niemczech i Holandii, co oznacza, że preferowana wartość nie przyniosłaby żadnych korzyści jednej trzeciej populacji pracowników UE. Z powodu nowych przypadków raka związanego z narażeniem na azbest zmarłoby również prawie 10 razy więcej osób (221) niż w przypadku przyjęcia limitu narażenia na poziomie 1 000 włókien/m3.
             
            Jak wskazuje zastępca sekretarza generalnego EKZZ, Claes-Mikael Stahl:
            „Chociaż azbest jest zakazany w Europie od prawie dwóch dekad, jego stosowanie pozostawiło po sobie długotrwały ból i cierpienie, którego nadal każdego roku doświadczają dziesiątki tysięcy rodzin, które straciły bliskich w skutek narażenia na azbest.”
             
            "Pracownicy zbyt długo płacili życiem za niskie standardy bezpieczeństwa. Wiemy już, że azbest jest najbardziej śmiertelnym zagrożeniem w miejscu pracy w Europie, więc nie ma usprawiedliwienia dla półśrodków.”
             
            "Bardzo potrzebna renowacja budynków w ramach Zielonego Ładu doprowadzi do zwiększenia liczby pracowników narażonych na kontakt z azbestem. Przywódcy UE mają zatem moralny obowiązek zapewnienia im jak najbezpieczniejszych warunków pracy.
             
            "W Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych nadszedł czas, aby politycy wyciągnęli wnioski z przeszłości i wreszcie postawili bezpieczeństwo ludzi ponad zyski za wszelką cenę".
             
             
            bs

              Uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy

              Posiedzenie Rady Ochrony Pracy / fot. NSZZ "S" Region Dolny Śląsk
              W Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się 27 kwietnia uroczyste posiedzenie Rady Ochrony Pracy w ramach obchodów „Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy” pod hasłem „Poprawa Bezpieczeństwa i Warunków Pracy”. W trakcie sesji ROP przedstawiciele Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy prezentowali materiał „Poprawa Bezpieczeństwa i Warunków Pracy” – opisujący najnowsze tendencje w środowisku pracy.
               
              W spotkaniu uczestniczył przewodniczący ZR Kazimierz Kimso, członek ROP.
               
              W apelu podjętym z okazji Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy członkowie ROP napisali m.in. "Dynamiczny rozwój gospodarczy Polski nie zawsze idzie w parze z dbałością o zdrowie i życie zatrudnionych".
               
              "Bezpieczeństwo przegrywa z chęcią obniżenia kosztów"
              "Bezpieczeństwo pracowników zbyt często przegrywa z poszukiwaniem możliwości obniżki kosztów i dążeniem do zwiększenia rentowności produkcji, często niestety, za cenę zdrowia zatrudnionych" - czytamy dalej w apelu.
               
              "Działania organów nadzoru i kontroli warunków pracy, w tym wzmożony nadzór Państwowej Inspekcji Pracy nad zakładami, w których odnotowywana jest duża liczba wypadków oraz wysoki poziom narażenia pracowników na czynniki szkodliwe dla zdrowia stanowią punkt wyjścia do ukierunkowania poprawy warunków pracy. Niestety zakłady pracy, które nie podejmują skutecznych działań dla poprawy warunków pracy, odpowiadają za wciąż wysoki poziom wypadków w pracy" - napisano.
               
              W 2022 roku było, jak dowiadujemy się z apelu, było ponad 66 tysięcy wypadków przy pracy, a prawie w każdym dniu pracy ginie 1 pracownik. Niepokoi także wciąż nie malejąca liczba ponad 2,5 tysiąca chorób zawodowych. "Nadzieje na poprawę sytuacji związane z postępem technicznym, bez wzrostu kompetencji pracowników, nie spełniły się" - napisali autorzy apelu.
               
              Źródło: NSZZ "S" Region Dolny Śląsk

                GUS podał najnowsze dane o inflacji. Jest spadek!

                • Kategoria: Kraj
                GUS podał najnowsze dane o inflacji. Jest spadek!
                Jak podaje GUS w piątkowym komunikacie, inflacja w kwietniu wyniosła 14,7 proc. rdr. 
                 
                Oznacza to spadek wzrostu inflacyjnego o 1,5 p.p w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Przypomnijmy, że w marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rdr. o 16,2 proc.
                 
                Inflacja spada. Najnowsze dane GUS
                Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7% (wskaźnik cen 114,7), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7). – podał GUS w piątek rano.

                www.tysol.pl
                źródło: gus.gov.pl/Twitter
                  Subskrybuj to źródło RSS

                  Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.