Menu
  • Polski (PL)

Dodatkowe środki finansowe dla pracowników budżetówki i DPS-ów jeszcze w tym rok

  • Kategoria: W mediach
Dodatkowe środki finansowe dla pracowników budżetówki i DPS-ów jeszcze w tym rok
Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ “Solidarność” Krzysztof Dośla był w czwartek 1 czerwca “Gościem Dnia Radia Gdańsk”. Tematami rozmowy były inflacja, rynek pracy i wynegocjowane przez Solidarność porozumienie z rządem.
 
Pierwszym tematem rozmowy było wyhamowanie wskaźnika inflacji, który wedle wstępnych danych GUS, osiągnął w maju 13 proc. w porównaniu do 14,7 proc. w kwietniu. To już trzeci miesiąc z rzędu, kiedy tempo wzrostu cen spada. 
 
– To na pewno bardzo dobry sygnał, tym bardziej że jest to tendencja stała, bo od paru miesięcy inflacja spowalnia. Pokazuje to, że prognozy, które przedstawia prezes Narodowego Banku Polskiego, najzwyczajniej w świecie się sprawdzają i ta część analityków i ekonomistów, która tę sytuację przewidywała i o niej mówiła, okazała się dobra w tym, co robi. Z tego należy się cieszyć. Sygnał o spadającej inflacji jest bardzo dobrym sygnałem dla nas, jako konsumentów, ale też dla kredytobiorców. Jest nadzieja, że już wkrótce, bo jeszcze być może w tym roku, oprocentowanie tych kredytów zmaleje, co spowoduje, że rata kredytowa stanie się lżejsza w swojej wadze – ocenił Krzysztof Dośla. 
 
Kolejnym tematem programu był rekordowo niski poziom bezrobocia. Wedle najnowszych danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce i Czechach jest najniższe w Unii Europejskiej. 
 
– Jeszcze trzy lata temu obawialiśmy się skutków pandemii; że to spowoduje przerwanie łańcuchów dostaw, izolacje, ograniczenie konsumpcji i produkcji; że to będzie powodowało negatywne zjawiska gospodarcze; że będą ogłaszane upadłości, likwidowane zakłady pracy – na szczęście okazało się, że polityka gospodarcza i tarcze ochronne, które wprowadzono spełniły swoje zadanie – stwierdził szef gdańskiej Solidarności.  
 
Dodał przy tym, że nasz rynek pracy “tak naprawdę nie odczuł pandemii” i dobrze poradził sobie z fluktuacją pracowników z Ukrainy spowodowanej wojną. 
 
Krzysztof Dośla pytany był także o przyjęte przedwczoraj przez Komisję Krajową NSZZ “Solidarność” porozumienie z rządem i w jakich jego punktach można mówić o pełnym sukcesie Związku. 
 
– Można o tym mówić, jeśli chodzi o uchylenie ustawy, która wygasza emerytury pomostowe. (…) Od 1 stycznia 2024 roku ta ustawa miejmy nadzieje przejdzie do lamusa i pracownicy będą mogli przechodzić na emeryturę pomostową na zasadach ogólnych – mówił przewodniczący Dośla. 
 
– Udało się wreszcie też uzgodnić szczególną ochronę dla działaczy związkowych. Takie zapisy w Kodeksie postępowania cywilnego co prawda funkcjonowały, ale były martwe przez jedno słowo, że sąd “może” ustanowić zabezpieczenie na wniosek zainteresowanego pracownika. Cała filozofia poprawki polega na tym, że będzie zmiana w Kpc polegająca na wykreśleniu słowa “może”. I jeżeli pracownik z takim wnioskiem wystąpi, to sąd ustanowi zabezpieczenie w postaci przywrócenia danej osoby do pracy, do czasu, dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok w jego sprawie – wyjaśnił szef gdańskiej Solidarności. 
 
– Udało się uzyskać wyłączenie dodatku za pracę w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze z obliczania wysokości płacy minimalnej. (…) Udało się również uzyskać na razie wstępne porozumienie co do tego, że pracownicy szeroko rozumianej sfery budżetowej otrzymają jeszcze w tym roku dodatkowe środki finansowe i to w istotnej wysokości. Takie środki otrzymają również pracownicy DPS-ów. (…) Od 1 lipca tego roku wzrośnie wskaźnik, w oparciu o który naliczany jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – wyliczał Krzysztof Dośla. 
 
– W trakcie negocjacji padło też stwierdzenie (ze strony rządu – przyp. red.), że: emerytury stażowe tak, ale uzależnione od okresów składkowych. Jest to olbrzymi postęp i rozmawiamy już o pewnych konkretach – dodał.
 
źródło: tysol.pl
Czytaj całość...

Marcin Klimczyk nowym przewodniczącym Rady Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Tytoniowego NSZZ "S"

  • Kategoria: Branże
Marcin Klimczyk nowym przewodniczącym Rady Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Tytoniowego NSZZ "S"
30 maja w Spale odbyło się WZD Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Tytoniowego NSZZ "Solidarność".
 
W Sekcji nastąpiło przekazanie władzy. Nowym przewodniczącym Rady Sekcji został Marcin Klimczyk, delegat do Europejskiej Rady Zakładowej w Philip Morris i koordynator ds. ERZ w Sekretariacie Spożywców. Wybrano 5 osobową Radę Sekcji, 3 osobową Komisję Rewizyjną i delegatów na Kongres Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego. 
 
Ustępujący przewodniczący działa dalej
Ustępujący przewodniczący Jacek Łabędzki został Sekretarzem Sekcji i delegatem na Kongres Sekretariatu. W kadencji 2023 – 2028 będzie dalej kierował działalnością Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Philip Morris, która bierze bardzo aktywny udział w strukturach międzynarodowych, zarówno europejskich jak i światowych. "Przedstawiciele tej Komisji zasiadają w Radach Europejskich i Światowych Związków Zawodowych i Rad Pracowniczych. Komisja Philip Morris bardzo angażuje się w udzielanie pomocy rzeczowej dla ofiar wojny na Ukrainie. Zawożąc dary nigdy nie wracają pusto, przywożą tych, którzy w wyniku wojny stracili wszystko. Jacek i Marcin biorą w tej akcji osobisty udział" - przekazuje Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "S".
 
 
źródło: tysol.pl
Czytaj całość...

Lepiej przygotowani

  • Kategoria: Regiony
Lepiej przygotowani

Zakończyliśmy cykl warsztatów  „ Kamienie milowe KPO. Regulacje w zakresie pracy zdalnej i kontroli trzeźwości”, które zostały współfinansowane ze środków grantu kaskadowego EKZZ.

W dniach 23-23.05. w Warszawie ostatnia grupa prawników, szkoleniowców oraz pracowników NSZZ „Solidarność” zajmujących się na co dzień prawem pracy poszerzyła swoją wiedzę oraz wymieniła się doświadczeniami nt. pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości w swoich zakładach pracy. Uczestnicy mogli też zapoznać się z tzw. kalkulatorem umożliwiającym wyliczenie kosztów pracy zdalnej i ocenić jego przydatność w pracy zawodowej a także działalności związkowej.

W ramach projektu odbyły się trzy 2-dniowe warsztaty stacjonarne, w których udział wzięło 45 uczestników: z 17 Regionów, 2 Sekretariatów i 1 Sekcji NSZZ „Solidarność”. Zajęcia prowadziła Anna Reda, Paulina Barańska, nadzór logistyczny, Jan Plata-Przechlewski oraz Monika Dorawa z Komisji Krajowej z KK NSZZ „Solidarność”.
 

Tutaj więcej na temat projektu kaskadowego

 

md

Czytaj całość...

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty. Dzieci przygotowały prace na temat związku zawodowego Solidarność

  • Kategoria: Regiony
fot. Region Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"
Konkurs skierowany był do dzieci członków związku NSZZ “Solidarność” – w wieku do 12 lat.
 
W środę 31 maja br. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci, którego tematem była NSZZ „Solidarność”. Komisja konkursowa oceniając nadesłane rysunki miała ciężki “orzech do zgryzienia”. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, a jury długo zastanawiano się nad ostatecznym werdyktem.
 
Konkurs skierowany był do dzieci członków związku NSZZ “Solidarność” – w wieku do 12 lat. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje mieli do wyboru dowolną technikę. Praca mogła być kolorowa lub czarno-biała w formacie A4.
 
Ostateczna decyzja jest następująca:
1 miejsce zajął IGNACY- 7 lat
2 miejsce zajęła ESTERA – 11 lat
3 miejsce zajęła OLIWIA – 10 lat
 
Zwycięzcy konkursu (1,2,3 miejsce) otrzymali atrakcyjne nagrody, którymi będą mogli podzielić się z rodzicami, natomiast kolejnych 10 miejsc otrzyma wyróżnienia, z którymi również wiąże się nagroda.
 
"Dziękujemy WSZYSTKIM dzieciom za nadesłane prace, bo tak naprawdę wszyscy uczestnicy są wygrani i są naszymi małymi bohaterami!" – podkreślili organizatorzy.
 
Region Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"
 
 
Czytaj całość...

Adam Golec pokieruje Sekcją Materiałów Budowlanych NSZZ „Solidarność”

  • Kategoria: Branże
fot. Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego
W dniach 29–30 maja w hotelu Savoy w Spale odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Materiałów Budowlanych NSZZ ,,Solidarność”.
 
Gośćmi WZD byli prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, Zbigniew Pilch, szef marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu, Kinga Kotulecka-Korska, dyrektor biura Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego, oraz Adam Kaczmarek, dyrektor ds. dekarbonizacji i rozwoju z Zakładów Wapienniczych w Trzuskawicy.
 
W części wyborczej wybrano nowe władze Krajowej Sekcji Materiałów Budowlanych. Tadeusz Ryśnik, ustępujący przewodniczący, z powodu odejścia na zasłużoną emeryturę zgłosił swego zastępcę Adama Golca na funkcję przewodniczącego KSMB. W głosowaniu tajnym kandydatura uzyskała poparcie wszystkich delegatów. 
 
W kolejnych głosowaniach wybrano 12 członków Rady Sekcji, 4 członków Komisji Rewizyjnej oraz wybrano 7 delegatów na Kongres Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ ,,Solidarność”, który odbędzie się 6 lipca w tym samym hotelu.
 
Źródło: sbipd-solidarnosc.pl
 
Czytaj całość...
Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.