W dniu wczorajszym, dokładnie w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Bytowie organizacja zakładowa NSZZ "Solidarność" POLMOR w Bytowie, zorganizowała przepiękną uroczystość uczczenia pamięci poległych, jak i pokrzywdzonych w stanie wojennym. Pięknie dziękujemy i gratulujemy organizacji. Dziękujemy też związkowcom z Nadleśnictwa Bytów i Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie oraz bytowskiej policji za wystawienie sztandarów.
Przekazujemy informację o dwuczęściowych szkoleniach nt. komunikacji oraz redagowania treści internetowych, realizowanych w ramach projektu EKZZ pt. „Trade Unions for a fair Recovery: Strengthening the role of trade unions in mitigating the impact of the COVID-19 crisis" (ETUC project 2021-11), których celem jest wzmocnienie komunikacji Związku.
Prosimy o zgłaszanie uczestników szkolenia (formularzu w załączniku) nie później niż do 10 stycznia 2023 r. Dodatkowe informacje w biurze Zarządu Regionu.
I kolejna porcja ja informacji z organizacji związkowych.
To już siódmy etap naszych rozmów ze związkowcami z naszego regionu poświęcony rozwojowi związku, w tym etapie chcemy się dowiedzieć jaka kondycja jest naszych Organizacji Zakładowych jak również w jaki sposób prowadzona jest działalność Organizacji Zakładowych.
Kontynuujemy nasze rozmowy z przedstawicielami Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność” naszego regionu na temat rozwoju związku poprzez pozyskiwanie nowych członków. Dzisiaj o wypowiedź poprosiliśmy przewodniczącego Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność „ w Słupsku Janusza Szczepaniaka.
Jak często wasza OZ organizuje Walne Zebrania związkowe?
Jesteśmy specyficzną organizacją ponieważ nasi członkowie jak sama nazwa wskazuje są emerytami i rencistami, dlatego walnego zebrania nie mamy.
Jak często jest posiedzenie waszej organizacji ?
Spotykamy się raz w miesiącu w każdy pierwszy czwartek w siedzibie Zarządu Regionu i tam wymieniamy się doświadczeniami i przeprowadzamy rozmowy na rożnego rodzaju tematy, także związkowe jako starzy związkowcy.
Jak często spotyka się komisja Rewizyjna?
Tak jak wspomniałem takich komisji nie mamy.
O czym rozmawiacie na tych spotkaniach ?
My jako emeryci i renciści po prostu lubimy być ze sobą i milo w swoim towarzystwie spędzać czas, wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami i rozmawiamy przy kawie i ciasteczku o interesujących nas sprawach tak jak to i w domach bywa, mamy dobra domowa atmosferę, dlatego wielu nas na te comiesięczne spotkania przychodzi, przeważnie jest nas około 20 osób.
Co zdaniem waszych członków jest teraz najważniejsze do zrobienia w Związku na szczeblu Waszego zakładu pracy, naszego Regionu i Kraju?
Na tak postawione pytanie odpowiem, że we wszystkich tych szczeblach najważniejszy jest rozwój naszego związku poprzez pozyskiwanie nowych członków.
Podkreślam w takich rozmowach, że im nas więcej tym lepiej wychodzi na tym pracownik naszego zakładu pracy., informuje jakie korzyści ma pracownik z przynależności do związku zawodowego. Zawsze także wsłuchuje się w to co pracownik ma do powiedzenia i co od nas oczekuje.
Czy wie Pan jaka jest liczebność naszego związku na szczeblu krajowym?
Około 400 000
A ile liczy nasz Region członków?
2000 członków
Ile członków liczy wasza Organizacja ?
Obecnie jest 38 członków.
Czy widzicie jakieś zależności liczby członków odnośnie skuteczności związku?
Podczas naszego długiego związkowego życia chyba wszyscy zgodzimy się z tym nauczyliśmy się, że związek zawodowy aby mógł osiągać swoje cele musi być jak najliczniejszy, i w zasadzie powinien cały czas obserwować jak się zmienia dookoła rzeczywistość i dostosowywać się do zmieniających się czasów aby nie zostawać w tyle np. z liczebnością związkową.
Czy posiadacie jakiś plan aby pozyskać nowych członków?
Nie pracujemy już zawodowo więc trudno od nas wymagać jakiegoś planu, ale podczas naszych spotkań ten temat przewija się nie raz.
Dziękuję bardzo za wypowiedz."