Dziś drugi dzień rozmów na temat - jak osiągnąć sukces związkowy. W siedzibie Zarządu Regionu trwa spotkanie związkowców z liderami związkowymi.
To już piąty etap naszych rozmów ze związkowcami z naszego regionu poświęcony rozwojowi związku, w tym etapie chcemy przekazać co udało się w naszych organizacjach dokonać w zeszłym roku.
Kontynuujemy nasze rozmowy z przedstawicielami Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność” naszego regionu na temat rozwoju związku poprzez pozyskiwanie nowych członków. Dzisiaj o wypowiedź poprosiliśmy przewodniczącego Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Scania Production Słupsk S.A Mirosława Okuniewskiego.
Jakie działania pan i Wasza Organizacja podjęliście w zwiększeniu liczby członków w waszej Organizacji Zakładowej w roku 2021?
Jesteśmy jedną z największych organizacji związkowych w naszym regionie, osiągnęliśmy to poprzez naszą standardową codzienną pracę u podstaw – myślę, że to właściwa nazwa dla tego co codziennie robimy. Chcę tu podkreślić, że nie prowadzimy jakiś specjalnych akcji rekrutacyjnych, ale przy okazji naszych normalnych działań - jako ich efekt uboczny, stwarzamy pozytywny klimat do tego aby pozostali pracownicy chcieli z własnej i nieprzymuszonej woli do nas dołączać.
Ile takich rozmów było przeprowadzonych i kto je prowadził?
Jako że Nasz Zakład jest liczny i Nasza Zakładowa Solidarność jest liczna, to i rozmów pomiędzy związkowcami i nie związkowcami jest bez liku. Związkowcy i nie związkowcy pracują ze sobą ramie w ramie i rozmawiają o różnych sprawach, które ich nurtują, zastanawiają się nad sposobami efektywnego rozwiązania dla nich i tak prędzej czy później, od tak, dyskusja zaczyna wkraczać w tematykę związkową. Właśnie wtedy, podczas tych luźnych koleżeńskich rozmów ta codzienna dobrze wykonana praca związkowa u podstaw przynosi pozytywny efekt w postaci kolejnych chętnych do zapisania się do Związku.
Proszę powiedzieć czy wasza organizacja związkowa ma swoją tablicę informacyjną i czy korzystacie z innej formy komunikacji.
Mamy w zakładzie związkowe tablice informacyjne, Nasza Organizacja ma swoją elektroniczną stronę związkową, możemy również korzystać z zakładowej poczty mailowej a i tak w przekazie informacji związkowych w związku z jego dużą efektywnością preferujemy przekaz bezpośredni.
Gdy państwo rozmawiają z potencjalnymi nowymi członkami to jakich argumentów używacie aby zachęcić do wstąpienia do „Solidarności”?
Tak jak już wcześniej powiedziałem, rozwój związku jest efektem ubocznym dobrze wykonanej roboty związkowej polegającej na efektywnej obronie praw i interesów przede wszystkim Członków Związku.
Jaki skutek przyniosły państwa działania, czy przybyli nowi członkowie?
Tak, przybyło do naszej Organizacji Związkowej w zeszłym roku 28 nowych członków.
A co konkretnie „Solidarność” wywalczyła dla swoich członków?
Co roku staramy się negocjować z pracodawcą godziwe podwyżki, w zeszłym roku takie „godziwe podwyżki” były, a w tym roku ze względu na szalejącą inflację oczekiwania Naszych Członków są o wiele większe, dlatego te negocjacje płacowe są bardzo trudne i póki co, daleko nam do ich zakończenia. Drugim polem naszych działań związkowych jest stała dbałość o poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy oraz zachowanie właściwego balansu pomiędzy czasem spędzanym w zakładzie pracy i tym poświęconym na życie prywatne, dlatego bronimy się przed wprowadzeniem przez pracodawcę elastycznego systemu czasu pracy w Scanii.
W naszej działalności nie zamykamy się tylko na zaspakajaniu własnych potrzeb, staramy się również pracować na rzecz społeczności lokalnej, dlatego z ramienia Naszej Zakładowej Organizacji Związkowej społecznie działam w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, czy w Wojewódzkiej Radzie Rynku Pracy, oraz w Poradni Pracowniczej Solidarność działającej od dwóch lat przy Sanktuarium Św. Józefa w Słupsku. Jako Ludzie Solidarności postanowiliśmy okazać swoją Solidarność z Narodem Ukraińskim, dlatego w tym roku w ramach środków finansowych Naszej OZ wygospodarowaliśmy kwotę 30 tys. zł i przekazaliśmy ją na pomoc dla Uchodźców z walczącej Ukrainy.
Dziękuje bardzo za rozmowę."