Co jest najważniejsze w działalności związkowej. Odpowiedzi mamy bardzo dużo. Prawie nie do policzenia. Niestety ta najważniejsza raczej się nie pojawia.
Publikujemy kolejne wieści z naszych organizacji związkowych.
To już siódmy etap naszych rozmów ze związkowcami z naszego regionu poświęcony rozwojowi związku, w tym etapie chcemy się dowiedzieć jaka kondycja jest naszych Organizacji Zakładowych jak również w jaki sposób prowadzona jest działalność Organizacji Zakładowych.
Kontynuujemy nasze rozmowy z przedstawicielami Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność” naszego regionu na temat rozwoju związku poprzez pozyskiwanie nowych członków. Dzisiaj o wypowiedź poprosiliśmy Wojciecha Klebana przewodniczącego Koła NSZZ „Solidarność” w Szkole Podstawowej z nr 4 w Słupsku.
Jak często wasza OZ organizuje Walne Zebrania związkowe?
Przed wyborami na następna kadencję.
Jak często jest posiedzenie Komisji Zakładowej i Rewizyjnej?
Spotykamy się prawie codziennie i wymieniamy uwagi, gdyż nasze środowisko w szkole jest bardzo małe i wszyscy się znają a posiedzenia kola organizujemy raz w miesiącu,
O czym rozmawiacie na tych spotkaniach ?
Głównym tematem są nasze płace, które w Oświacie mimo różnych podwyżek są niskie jak na kwalifikacje nauczycieli, rozmawiamy także o ogólnej sytuacji naszego związku jak jest postrzegany na zewnątrz i zgłaszamy swoje pomysły np. dotyczące podwyżek do sekcji krajowej bo to ona tak naprawdę nas reprezentuje do rozmów z naszym pracodawcą czyli Rządem bo tam są ustalenia jak ma wyglądać nasze płaca i nasza praca.
Co zdaniem waszych członków jest teraz najważniejsze do zrobienia w Związku na szczeblu Waszego zakładu pracy, naszego Regionu i Kraju?
Dla nas godne place i normalne traktowanie przez rządzących , na szczeblu regionu i kraju to naturalnie silą rzeczy jego rozwój poprzez pozyskiwanie nowych członków.
Jak często macie spotkania z pracodawcą?
Tak jak ustali to nasza sekcja krajowa i tam nasi reprezentanci negocjują nasze postulaty.
Co mówicie pracownikom w rozmowach o przystąpieniu do związku zawodowego?
W naszych rozmowach podkreślamy role jaką spełnia nasza organizacja związkowa. Dajemy pracownikom bezpieczeństwo zatrudnienia i w razie potrzeby służymy środkami które pozwalają pracownikowi godnie pracować.
Związek zawodowy daje pewnego rodzaju gwarancje bezpieczeństwa pracownikowi i ochrania przed pracodawca jeżeli zaistnieje taka potrzeba, mówimy że pracownik nie zostanie sam ze swoimi problemami, że zawsze my go będziemy reprezentować w razie potrzeby.
Czy wie Pan jaka jest liczebność naszego związku na szczeblu krajowym?
Nie mam takie wiedzy nie wiem.
A ile liczy nasz Region członków?
Nie orientuje się.
Ile członków liczy wasze koło i ile pracowników jest zatrudnionych w waszym zakładzie pracy?
Obecnie w naszym kole jest 6 osób w „Solidarności”
Czy widzicie jakieś zależności liczby członków odnośnie skuteczności związku?
Jest taka zależność\, im liczniejszy związek tym więcej się liczy w rozmowach z pracodawcą.
Czy posiadacie jakiś plan aby pozyskać nowych członków?
Nie mamy takiego planu.
Czy przy takiej liczebności udaje się wam załatwić wasze postulaty?
Tak jak wspomniałem nasze sprawy załatwiane są między ministerstwem a naszą sekcja krajową, i nie mamy takiego bezpośredniego wpływu na te rozmowy.
Dziękuję bardzo za wypowiedz."
Można i tak.
W bardzo wielu przypadkach pracodawca udziela ogólnych informacji bez drogi sądowej. Wszystko zależy od siły Związku, czyli od jego liczebności. Małe, słabe związki nawet przez sąd niczego nie załatwią.