Chcemy pracowniczej konstytucji!
Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „Tygodnika Solidarność”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.
"Układy zbiorowe to nie archaizm, ale rozwiązania będące konstytucją dla pracowników w XXI wieku. Wielokrotnie słyszymy, że to kodeks pracy jest tym podstawowym wymiarem prawa dla pracownika i obowiązku dla pracodawcy, ale uważamy że partycypacja pracownicza na poziomie kodeksu pracy to nie jest to, o co nam chodzi. Układy zakładowe, zbiorowe, ponadnarodowe, to przyszłość nie tylko w naszym kraju, ale i Europie" - mówił Piotr Duda w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem z "Tygodnika Solidarność".
"Pracodawcy mają taką wyobraźnię o układach zbiorowych, że podpisanie ich jest dla nich porażką. Jednak nie jest to porażka, ale sukces, zarówno związków zawodowych, jak i pracodawców, bo w układach zbiorowych można wpisać wszystko na lepszym poziomie niż w kodeksie pracy. Mówimy tutaj nie tylko o przywilejach, ale i obowiązkach pracowników - powiedział Przewodniczący NSZZ "Solidarność".
Źródło: www.tysol.pl, www.solidarnosc.org.pl
Pozostaje pamięć i modlitwa ...
Msza św. za duszę naszego Drogiego Przyjaciela zostanie odprawiona 22 października 2017 r. (niedziela) o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Wojciecha w Cieszanowie. Po mszy św. przejdziemy na cmentarz, aby złożyć na Jego grobie kwiaty i zapalić znicze. W Dniu Edukacji NarodowejDrodzy Nauczyciele, Pracownicy Oświaty,
Życzymy dużo wytrwałości i wielu sukcesów zawodowych "Szansa przetrwania. Historia Różańców z Gusen."Październik tradycyjnie jest miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. Jest to modlitwa, która przemienia świat, zwłaszcza gdy jest odmawiana wspólnie. „Odmawiajmy wytrwale Różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał.” – wzywał św. Jan Paweł II. Wiedza o niemieckich obozach koncentracyjnych jest - mimo wielu publikacji na ten temat - wciąż ograniczona. Do zapomnianych miejsc kaźni polskiej inteligencji należy obóz Mathausen-Gusen. To wstęp do artykułu Anny Jagodzińskiej, pracownika Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, pt. "Szansa przetrwania. Historia różańców z Gusen", który w całości znajdziemy w Biuletynie IPN Nr 5, maj 2017. Fragmenty: |