Porozumienie w ArcelorMittal Poland
- Kategoria: Regiony
Archiwum Historyczne Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” stara się aktywnie gromadzić materiały archiwalne dokumentujące działalność struktur oraz działaczy Związku, a także materiały fotograficzne i audiowizualne dotyczące istotnych wydarzeń. Zgromadzona dokumentacja jest opracowywana i systematyczne udostępniana badaczom.
W zbiorach archiwum pojawiły się nowe cenne nabytki przekazane z kraju oraz z zagranicy przekazane w grudniu 2013 r. i styczniu 2014 r. Od Pana Jana Pytlaka mieszkającego w Jever w Niemczech otrzymaliśmy zbiór ulotek związanych ze strajkami na przełomie 1970-1971 r. oraz grudnia 1981 r. Państwo Henryka i Jerzy Stępniakowie przekazali Archiwum KK część dokumentacji Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Przedsiębiorstwie Państwowej Komunikacji Samochodowej w Poznaniu (1980-1981). Arkadiusz Kazański przekazał akta komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” przy: ZNTK w Gdańsku (1980-1990), Fabryce Urządzeń Okrętowych "TECHMET" w Pruszczu Gdańskim (1980-1991) i Fabryce Urządzeń i Aparatury Mleczarskiej w Pruszczu Gdańskim (1988-1991). Od Pana Mieczysława Wędrowskiego otrzymaliśmy akta i fotografie dotyczące działalności KZ NSZZ "Solidarność” Zakładu Energetycznego w Gdańsku oraz Regionalne Sekcji Energetyków w Gdańsku (1980-1989), a także relacje dźwiękową dot. Radio „Solidarność” w Gdańsku (1987-1989). Pan Stanisław Grzonkowski przekazał do Archiwum KK materiały dotyczące działalności NSZZ „Solidarność” Służby Zdrowia oraz interesujące fotografie wykonane przed brama Stoczni Gdańskiej 13 grudnia 1981 r.
Otrzymaliśmy również zbiory podziemnych wydawnictw ciągłych i fotografii, które Archiwum KK NSZZ „Solidarność” przekazali: Tomasz Czechowicz, Zbigniew Kowalczyk, Tomasz Moszczak, Wiesław Olszowski, Andrzej Osipów, Zygmunt Pałasz i Anna Wolańska.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym osobom za przekazane do Archiwum Historycznego dary. Apelujemy również do osób, które działały w strukturach NSZZ „Solidarność”, które
zachowały w domach akta dotyczące działalności struktur Związku: Komisji Zakładowych, Zarządów Regionów, KKP czy Komisji Krajowej o przekazywanie takiej dokumentacji do
działających Archiwów Zarządów Regionów lub Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Nie pozwólmy aby historię „Solidarności” pisano dalej bez akt
„Solidarności”.
Stanisław Flis
Archiwum KK NSZZ „Solidarność”
Polski rząd powinien bezwzględnie odrzucić propozycje zawarte w Komunikacie Komisji Europejskiej - „Ramy polityczne na okres 2020-2030 dotyczące klimatu i energii na okres 2020-2030” oraz - czytamy w opinii NSZZ „Solidarność”. Negatywna opinia została również wydana do Komunikatu KE w ramach programu „Czyste powietrze dla Europy” - CAFE.
Opinia wskazuje, że osiągnięcie do 2030 roku celów założonych przez KE będzie zdecydowanie droższe dla państw takich jak Polska, co znacznie ograniczy ich możliwości rozwoju. Ponadto KE nie respektowała uwag i propozycji słabszych państw, co zdaniem związkowców kłóci się z ideą integracji europejskiej. Nie osiągnięto też wielu celów tzw. I pakietu klimatycznego, w tym zapewnienia cenowo dostępnej energii, co przełożyło się na nadmierny wzrost cen.
Tymczasem obecny plan nadal wskazuje na główny cel dalszą redukcję gazów cieplarnianych, co przy złych doświadczeniach z realizacją I pakietu będzie skutkować dalszym wzrostem cen energii, a więc zmniejszeniem konkurencyjność szczególnie słabszych gospodarek i w konsekwencji pogłębi coraz bardziej rosnącą sferę ubóstwa.
Prezydium KK zwraca również uwagę, że mechanizmy kompensacyjne, które miały spowodować zmniejszenie kosztów wdrożenia pakietu w krajach biedniejszych w pełni nie zadziałały, w efekcie czego koszty wprowadzenia w Polsce były znacząco wyższe od przewidywanych w dokumentach KE.
- Polska powinna domagać się, by polityka klimatyczno-energetyczna na pierwszym miejscu stawiała cele energetyczne, gospodarcze i społeczne, a sposób realizacji był dostosowany do warunków poszczególnych krajów – czytamy w opinii. Apelujemy do rządu RP o odrzucenie przedłożonej przez KE propozycji.
Całość opinii można przeczytać tutaj.
Podobną negatywną opinię Prezydium Komisji Krajowej wydało odnośnie Komunikatu KE w ramach programu „Czyste powietrze dla Europy” - CAFE, który dotyczy unijnej strategii redukcji zanieczyszczeń powietrza. Zdaniem „Solidarności” jego wdrożenie będzie miało istotne skutki społeczno-gospodarcze dla Polski, a w szczególności dla sektorów rolnictwa, wydobycia węgla i transportu oraz rynku węgla opałowego i ciepłownictwa komunalnego.
Jak czytamy w opinii – działania w zakresie redukcji zanieczyszczeń powinny być uzależnione od przebiegu negocjacji z innymi krajami. Związkowcy zwracają również uwagę na brak analiz skutków społeczno-gospodarczych wprowadzenia programu CAFE. Do czasu dostarczenia przez KE pełnych analiz pozwalających na ocenę kosztów rząd RP powinien niniejszą inicjatywę zawetować – podsumowuje opinia.
Całość opinii można przeczytać tutaj.
ml
Piotr Duda w czwórce finalistów 17. edycji plebiscytu "Człowiek Ziemi Gliwickiej" 2013 organizowanego przez "Nowiny Gliwickie".
Wśród finalistów jest.: Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, gliwiczanin, działacz związkowy; Krystyna Krzyżanowska –
Łoboda – profesor katowickiej Akademii Muzycznej, uznana i ceniona dyrygentka, twórczyni i wieloletnia prowadząca Akademickiego Zespołu Muzycznego, od września 2012
kierownik chóru GTM; Bronisław Keller – społecznik, zaangażowany w pracę stowarzyszenia „Gliwickie drzewa”, aktywista dzielnicowy ( Wójtowa Wieś i Ostropa) oraz
Adam Maciejewski – profesor, chirurg onkolog, specjalista chirurgii rekonstrukcyjnej, szef zespołu Chirurgii Rekonstrukcyjnej Instytutu Onkologii w Gliwicach,
oraz Kierownikiem Zespołu Transplantacji Twarzy, który wykonał pierwszy w Polsce przeszczep twarzy, oraz pierwszy w świecie ze wskazań życiowych.
Gliwicjusza 2013 wybierze dziewięcioosobowa kapituła.
więcej na: www.nowiny.gliwice.pl