Menu
  • Polski (PL)

Waldemar Rusakiewicz ponownie pokieruje Zarządem Regionu Gorzowskiego NSZZ "S"

  • Kategoria: Regiony
Waldemar Rusakiewicz / www.solidarnosc.gorzow.enea.pl
15 czerwca na terenie Gorzowskiej Elektrociepłowni spotkali się Delegacji Zarządu Regionu Gorzów NSZZ Solidarność (ZRG) by wybrać władze związku na kadencję 2023-2028. Na ogólną liczbę Delegatów 72 reprezentujących 3587 członków , w zjeździe uczestniczyło 61.
 
W obradach brali również udział zaproszeni goście: Kapelan Gorzowskiej Solidarności Ks. Andrzej Szkudlarek, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Dyrektor PGE EC Gorzów Wojciech Dobrak (gospodarz miejsca zjazdu), Dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. Dariusz Rymar, Przewodniczący Zarządu Regionu Zielona Góra NSZZ "Solidarność" Bogusław Motowidełko, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa, Marcin Stefaniak, Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ireneusz Madej, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Wojciech Simoniec, Kierownik Oddziału Państwowej Inspekcji Pracy Ireneusz Pawlik, Przedstawiciel Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Gorzowie Wlkp. Jarosław Palicki.
 
Odśpiewanie Hymnu Państwowego i wprowadzenie Sztandaru Regionalnego na salę obrad rozpoczęło Zjazd. Minutą ciszy delegaci uczcili pamięć zmarłych Członków NSZZ Solidarność. Ks. A. Szkudlarek - skierował do zebranych Słowo Boże, i życzył owocnych obrad oraz roztropnych wyborów.
 
Informacja Regionalnej Komisji Wyborczej, sprawozdanie z działalności w kadencji 2018-2023 złożone przez Waldemara Rusakiewicza oraz Sprawozdanie z Kontroli Regionalnej Komisji Rewizyjnej to kolejne punkty Zjazdu Delegatów. Po krótkiej dyskusji nad przystąpiono do głównego punktu zjazdu czyli wyboru Władz ZRG na nową kadencję.
 
W tajnych wyborach Przewodniczącym ZRG ponownie został wybrany Waldemar Rusakiewicz.
 
Delegaci wybrali również 24 osobowy Zarząd Regionu oraz pięcioosobową Regionalną Komisję Rewizyjną, a także delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność".
 
Podczas zjazdu dyskutowano o zawartym porozumieniu z rzędem oraz o najważniejszych wyzwaniach jakie stoją przed nowo wybraną władzą ZRG. Przew. Waldemar Rusakiewicz przedstawił szczegóły Porozumieniu z rządem, które w części realizuje nasze postulaty (częściowe odmrożenie odpisu na ZFŚS, emerytury pomostowe, podwyżki dla budżetówki, zamrożenie cen energii). Robert Balcerzak przedstawił założenia traktatu pandemicznego, która ogranicza prawa i wolności obywatelski. Krzysztof Gonerski zapoznał zebranych z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie nie przedłużenia koncesji na wydobycie dla kopalni w Turowie. Elektroniczna legitymacja członkowska -omówiono zasady zgłaszania deklaracji w formie elektronicznej. Dyskutowano też o polityce historycznej władz Gorzowa Wlkp.-brak godnego upamiętnienia Strajku w stanie wojennym w ZM Ursus, wyburzenie budynku portierni byłych ZM Ursus celem powiększenia parkingu…
 
Zjazd przyjął dwa stanowiska. Pierwsze dotyczyło traktatu pandemicznego, a drugie decyzji Sądu w Warszawie zakazującego wydobycia węgla w kopalni w Turowie.
 
Tysol.pl
 
Czytaj całość...

Cyfryzacja Rynku Pracy - spotkanie projektowe

  • Kategoria: Zagranica
Cyfryzacja Rynku Pracy - spotkanie projektowe
15-16 czerwca 2023 r. we Florencji odbywają się warsztaty międzynarodowe połączone ze spotkaniem grupy sterującej projektu „Inicjowanie działań wdrażających Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji (EFAD)” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, organizowane przez partnera projektu – włoskie związki zawodowe CISL. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele pracowników i pracodawców z 4 krajów członkowskich (Włoch, Polski, Rumuni, Litwy) oraz kraju kandydującego - Macedonii Północnej.
 
Transformacja cyfrowa rynku pracy nabiera coraz większego rozpędu, napędzana przez błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji, wymaga podjęcia dialogu społecznego mającego na celu ochronę pracowników oraz wykorzystania nowych możliwości we właściwy sposób.
 
Od dyskusji na ten temat rozpoczęło się międzynarodowe spotkanie partnerów społecznych organizowane w ramach międzynarodowego projektu, którego Liderem jest KK NSZZ „Solidarność”. 
 
W 1 dniu spotkania oprócz kwestii poświęconych sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence -AI), Krajowi Eksperci Prawni przedstawili studia przypadków zebrane i opisane w czasie projektu opisujące przykłady transformacji cyfrowych w 30 podmiotach ze sfery prywatnej i publicznej. Opisane przykłady dotyczyły w większości zmian produkcyjnych (automatyzacja), poprawy komunikacji z wykorzystaniem systemów komunikacji internetowych (dygitalizacja i cyfrowy obieg dokumentów) co prowadzi do większej efektywności pracy oraz przyspiesza wiele procesów produkcyjnych. Pozostałe przykłady dotyczyły m.in. prawa do odłączenia (R2D), używania algorytmów oraz zmian w procesie pracy. Opisane przykłady różniły się znacznie w zależności od zamożności i zaawansowania technologicznego danego kraju, dzięki czemu zaplanowana w projekcie wymiana doświadczeń i dobrych praktyk realizowana jest w pełni.
 
Po wystąpieniach krajowych, dr Jan Czarzasty – ekspert projektu przedstawił wnioski oraz analizę porównawczą przedstawionych casów, a także założenia Raportu końcowego projektu. Barbara Surdykowska – ekspert KK NSZZ „S”, która pełniła także rolę moderatora skupiła się na opisie krajowych warsztatów negocjacyjnych, które w założeniach projektu prowadzić mają do opracowania Krajowych Planów Działań w zakresie wdrożenia Porozumienia Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajów uczestniczących w projekcie.
 
Drugi dzień poświęcony jest wystąpieniom włoskich ekspertów reprezentujących związki zawodowe oraz środowisko naukowe, a także przedstawicieli EKZZ i ETUI w zakresie prawa do odłączenia, ochrony danych wrażliwych oraz rokowań zbiorowych w kontekście używania sztucznej inteligencji w miejscu pracy. Przedstawiciel EKZZ przedstawi przepisy prawne oraz działania w zakresie sztucznej inteligencji na poziomie europejskim ze szczególnym naciskiem na wyzwania jakie wiążą się z implementacją tych zapisów do świata pracy.
 
Na zakończenie Blanka Wawrzyniak – główny trener z Fundacji Instrat przedstawi metodologię, agendę oraz założenia międzynarodowych szkoleń, które będą realizowane w projekcie od września tego roku. 
 
Podsumowując spotkanie zarządzający projektem Karol Nosal i Maria Żytko przedstawią kwestie administracyjne związane ze zbliżającym się okresem raportowania oraz następnymi działaniami w projekcie.
 
Treść Porozumienia europejskich partnerów społecznych w sprawie cyfryzacji oraz więcej informacji o samym projekcie można znaleźć TUTAJ.
 
kn
Czytaj całość...

Dominik Kolorz wybrany ponownie szefem Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności

  • Kategoria: Regiony
/ fot. Facebook - Śląsko-Dąbrowska Solidarność
Dotychczasowy przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" Dominik Kolorz został dziś po raz kolejny obdarzony zaufaniem Delegatów otrzymując 199 z 210 ważnych głosów.
 
W czwartek 15 czerwca br. w Zabrzu odbywało się XIV Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. W zebraniu udział wzięli m.in.: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Ewa Zydorek, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Jarosław Grzesik, a także ponad dwustu Delegatów reprezentujących niemal 600 organizacji związkowych z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
 
Po wniesieniu pocztu sztandarowego, odśpiewaniu Hymnu Narodowego oraz wspólnej modlitwie zaproszeni goście wygłosili przemówienia, a obecny przewodniczący Dominik Kolorz złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Regionu w ostatnich pięciu latach.
 
W czasie spotkania wyborczego Delegaci dokonali dziś wyboru Przewodniczącego i członków Zarządu Regionu, składu Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz Delegatów na XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, który odbędzie się w dniach 19-20 października w Spale.
 
W nowej pięcioletniej kadencji 2023-2028, funkcję przewodniczącego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", po raz kolejny pełnić będzie Dominik Kolorz, który otrzymał 199 z 210 ważnych głosów Delegatów.
 
Dominik Kolorz stoi na czele Regionu Śląsko-Dąbrowskiego od 2011 roku.
 
Tysol.pl
Czytaj całość...

Nie żyje Dariusz Lubera

  • Kategoria: Regiony
fot. pixabay
Śp. Dariusz Lubera był w przeszłości przewodniczącym „S” w Melex Mielec.
 
– Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Dariusza Lubery, byłego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w Melex Mielec –  napisano na stronie Regionu Rzeszowskiego.
 
Rodzinie i bliskim śp. Dariusza Lubery wyrazy szczerego współczucia złożył Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”.
 
Region Rzeszowski NSZZ ,,Solidarność"
Czytaj całość...

Przełom ws. przywrócenia do pracy Przewodniczącego "S" w Nadleśnictwach Bydgoszcz i Solec Kujawski

  • Kategoria: Regiony
Przełom ws. przywrócenia do pracy Przewodniczącego "S" w Nadleśnictwach Bydgoszcz i Solec Kujawski
– Z przyjemnością, a przede wszystkim z ulgą, mogę poinformować o przełomie w sprawie która zajmowała prawie pół roku. Sprawa dotyczyła konfliktu na osi pracodawca – związki zawodowe, z ostatnim akordem w formie zwolnienia z pracy (15 maja br.) naszego kolegi – Marka Łukaszewskiego – poinformował Tomasz Sołtys Przewodniczącego MSPL NSZZ „Solidarność” przy RDLP w Toruniu.
 
Związkowiec Marek Łukaszewski był leśniczym w Leśnictwie Chrośna i jednocześnie przewodniczącym międzyzakładowej organizacji NSZZ „Solidarność” w Nadleśnictwach Bydgoszcz i Solec Kujawski. Został on zwolniony z pracy pomimo negatywnych opinii organizacji związkowych i pełnieniu funkcji przewodniczącego organizacji związkowej.
 
– Zwalniając Marka z pracy nadleśniczy Ireneusz Jałoza dopuścił się następnego dnia także naruszenia przepisów związanych z ochroną danych osobowych. Dokonał tego na zwołanej przez siebie naradzie załogi Nadleśnictwa, gdzie z całą świadomością upublicznił dane wrażliwe pracownika (Marka Łukaszewskiego) i naruszył w wypowiedziach jego dobra osobiste – czytamy w komunikacie "S" z 6 czerwca.
 
Na Walnym Zebraniu Delegatów Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” przy RDLP w Toruniu w dniu 18 kwietnia br. związkowcy powzięli stosowne uchwały dotyczące działań w obronie swojego kolegi i poinformowali swoich przełożonych o zamierzonych akcjach - zarówno Dyrektora RDLP w Toruniu, jak i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Po zwolnieniu związkowca zgłosili formalnie zgromadzenie publiczne przed siedzibą nadleśnictwa, gdzie zaplanowali protest.
 
 
– Dopiero wobec takiej zdecydowanej postawy dyrektor RDLP odwołał nadleśniczego Nadleśnictwa Solec Kujawski Ireneusza Jałozę. Niestety, nie wszystko stało się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Bez rozpoznania sprawy do końca Dyrektor (RDLP) dokonał zamiany nadleśniczych pomiędzy Gniewkowem a Solcem Kujawskim. Dlatego jednocześnie dziękując Dyrektorowi za przychylenie się do naszych argumentów i za przywrócenie do pracy (właściwie wycofanie wypowiedzenia) naszego kolegi Marka, podnieśliśmy również sprawę bezkrytycznego powierzenia kolejnego nadleśnictwa Panu Jałozie – zaznaczył w komunikacie Przewodniczący MSPL NSZZ „Solidarność” przy RDLP w Toruniu.
 
– Otrzymałem od Marka Łukaszewskiego informację, że sprawy skierowane przeciw niemu do sądu przez Pana Jałozę, w tym również sprawa karna, zostały rozpatrzone. Sąd nie uznał zarzutów – już byłego – Nadleśniczego – dodał Tomasz Sołtys i podkreślił, że nie uważa sprawy za zakończoną. Jego zdaniem nastąpi to wtedy, gdy "sprawcy konfliktu poniosą konsekwencje za jego wywołanie".
 
– Tylko takie zakończenie będzie przyczynkiem do właściwego nadzoru naszych pracodawców i respektowania przez nich prawa – ocenił.
 
 
źródło: tysol.pl
 
 
Czytaj całość...

Krzysztof Dośla wybrany przewodniczącym gdańskiej Solidarności na nową kadencję

  • Kategoria: Regiony
fot. M. Żegliński
W środę 14 czerwca w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się XVIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego. Delegaci na funkcję przewodniczącego Regionu Gdańskiego na kadencję 2023–2028 wybrali ponownie Krzysztofa Doślę.
 
W obradach uczestniczył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prałat dr Sławomir Decowski, proboszcz parafii św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski, Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywiński, przewodniczący Dariusz Piankowski z Regionu Słupskiego, przewodniczący Regionu Elbląskiego Grzegorz Adamowicz, były przewodniczący Regionu Słupskiego Stanisław Szukała. 
 
Przed obradami odprawiona została Msza Święta w gdańskiej bazylice św. Brygidy. Po niej delegaci udali się do gdańskiej Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie rozpoczęły się obrady XVIII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.
 
Po wniesieniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego wspólnie odmówiono modlitwę, którą poprowadził archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prałat dr Sławomir Decowski. Modlono się także o pracowników, którzy zginęli w miejscu pracy, i wszystkich zmarłych członków „S”.
 
Następnie głos zabrał przewodniczący Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla, który powitał wszystkich delegatów oraz gości. 
 
– 43 lata temu w tej Sali robotnicy marzyli o wolnej i suwerennej Polsce, marzyli o niezależnym i samorządnym związku zawodowym – te marzenia spełnili w 1980 roku. Wtedy wydawało się, że po podpisaniu porozumień sierpniowych już nic złego nas nie spotka. Niestety, okazało się, że scenariusz pisany przez władzę komunistyczną był inny. Musieliśmy przejść długą drogę, na której niestety pozostało wielu naszych kolegów i koleżanek – zabitych lub wypędzonych z Ojczyzny. I kiedy moglibyśmy zacząć funkcjonować nie w podziemiu, ale w demokratycznym państwie, które sami stworzyliśmy, to okazało się, że na naszej drodze jest znowu wiele przeciwności. Ale tak długo, jak te przeciwności, które spotykają ludzi pracy i polskich obywateli, będą występowały, tak długo NSZZ „Solidarność” będzie wypełniał swoje zadania – zaznaczył przewodniczący Dośla. 
 
Kolejnym punktem były przemówienia gości. Jako pierwszy głos zabrał Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywiński, który podziękował Solidarności za obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II i życzył związkowcom owocnego dialogu w interesie pracowników. 
 
Następnie przemawiał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Podkreślał, że Solidarność jest dla niego „wielkim wsparciem i oparciem” i od przeszło 40 lat stoi na straży godności wszystkich pracowników. Dodał, że Związek pozostaje wierny nauce Ojca Świętego Jana Pawła II i ideałom, z którymi identyfikowały się w latach 80. miliony Polaków.  – Jesteście dla mnie wielkimi przyjaciółmi mojej misji, którą pełnię już 8 lat – powiedział wojewoda pomorski i życzył udanych obrad.
 
„Zawsze płyniemy pod prąd”
Później głos zabrał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda mówił o kryzysach, które nawiedziły nasz kraj od czasu ostatniego Krajowego Zjazdu Delegatów – pandemii COVID-19 i rosyjskiej agresji na Ukrainę, i ocenił, że dzięki skutecznym działaniom Związku udało się przez nie przejść „niemal suchą stopą”, o czym świadczy m.in. niski poziom bezrobocia. 
 
Podkreślił przy tym, że Solidarność nie pozwoliła wykorzystać trudnego czasu pandemii do liberalizacji Kodeksu pracy, a po wybuchu wojny na Ukrainie związkowcy z „S” aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom.  
 
– Do dnia dzisiejszego w naszych ośrodkach przebywają goście z Ukrainy – przypomniał przewodniczący Duda i podziękował związkowcom za wszelką okazaną pomoc. Mówił też o działaniach, jakie „S” podjęła na forum międzynarodowym, by wyrzucić rosyjskie związki zawodowe z międzynarodowych struktur związkowych i włączyć do nich wolne związki zawodowe Ukrainy. 
 
Piotr Duda wspomniał także o zaskakujących atakach na duchowego przywódcę Solidarności św. Jana Pawła II. – Nasz związek zawodowy rodził się pod krzyżem i nie byłoby Solidarności, gdyby nie słowa Ojca Świętego wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku, które rok później ludzie pracy dopełnili. Dlatego tym bardziej jest nam przykro, że te ataki nie ustają – zaznaczył przewodniczący Solidarności. 
 
– Jesteśmy jednym z nielicznych związków zawodowych na świecie, który ma wpisane w statucie wartości chrześcijańskie. My zawsze płyniemy pod prąd i dlatego jesteśmy wyraziści. Jesteśmy najsilniejszym Związkiem w Polsce i dlatego jesteśmy atakowani – dodał. 
 
Następnie przypomniał o trwających od grudnia ubiegłego roku negocjacjach z rządem, które doprowadziły do podpisania 7 czerwca br. porozumienia dotyczącego spraw ogólnopracowniczych. 
 
 – Nasze postulaty zostały rozszerzone o wiele ważnych elementów, łącznie z tym najważniejszym, dotyczącym skutecznej ochrony działaczy związkowych. I to nam się udało – ocenił szef Solidarności, po czym przedstawił delegatom wszystkie punkty tego porozumienia. 
 
–  Uważam, że tę kadencję kończymy z przytupem. Udało nam się po wielu latach wynegocjować porozumienie, które daje nadzieję na rozwój związków zawodowych w naszym kraju – podsumował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
 
Wybory przewodniczącego gdańskiej „S”
Kolejnym punktem zebrania były wybory przewodniczącego i prezydium WZD oraz komisji. Po stwierdzeniu prawomocności zebrania Krzysztof Dośla złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Regionu Gdańskiego za kadencję 2018–2023 zarówno w formie tradycyjnej, jak i w formie kilkunastominutowego materiału wideo.
 
– Nigdy, ani przez chwilę nie żałowałem, że od 1980 roku jestem członkiem Solidarności – podkreślał Krzysztof Dośla. 
 
Po przyjęciu uchwał delegaci dokonali wyboru przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego. Jedynym kandydatem na tę funkcję był Krzysztof Dośla, który otrzymał 133 ze 136 ważnych głosów delegatów i przez kolejne pięć lat będzie kierował gdańską Solidarnością.
 
– Obiecuję, że na pewno i tak jak do tej pory będę starał się realizować swoje zadania najlepiej jak potrafię – zapewniał przewodniczący Dośla.
 
Tysol.pl
Czytaj całość...

Sprawiedliwość społeczna i prawa pracownicze w centrum debaty na Konferencji Pracy

  • Kategoria: Zagranica
Sprawiedliwość społeczna i prawa pracownicze w centrum debaty na Konferencji Pracy
111. sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy, zorganizowanej przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) trwa! To wyjątkowe wydarzenie gromadzi przedstawicieli rządów, pracodawców i pracowników, którzy wspólnie analizują najtrudniejsze kwestie związane z pracą, dążąc do znalezienia rozwiązań w duchu dialogu społecznego. Sesja, która odbywa się od 5 do 16 czerwca bieżącego roku, jest niezwykle istotnym forum, na którym omawiane są kluczowe problemy dotyczące globalnego rynku pracy i warunków zatrudnienia.
 
W ramach trwającej sesji, Ewa Kędzior, przedstawicielka NSZZ "Solidarność" i członkini polskiej delegacji, wygłosiła przemówienie, w którym poruszała istotne zagadnienia dotyczące sprawiedliwości społecznej. Przemówienie to koncentrowało się na czterech wymiarach, które są niezbędne dla osiągnięcia tego celu.
 
Wystąpienie oparło się na czynnikach. Jako pierwsze zostały wyszczególnione uniwersalne prawa człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem wolności zrzeszania się. Wolność ta stanowi podstawę dla demokratycznego uczestnictwa i dialogu społecznego. Jako przykład Ewa Kędzior przytoczyła w tym miejscu historię NSZZ "Solidarność" w Polsce, gdzie korzystanie z prawa do wolności zrzeszania się i prowadzenia negocjacji przez pracowników i pracodawców odegrało kluczową rolę w walce o wolność i demokrację.
 
Przemówienie poruszyło również kwestię niesprawiedliwości społecznej wynikającej z braku dostępu do godnej pracy. Praca w gospodarce nieformalnej jest nadal powszechna, a przejście z sektora nieformalnego do formalnego jest istotnym warunkiem zwalczania niesprawiedliwości społecznej i umożliwia państwom zdobycie dochodów podatkowych potrzebnych do realizacji ochrony socjalnej. Podkreślono również, że niesprawiedliwość często wynika z korzyści czerpanych przez określone grupy z nierówności. Przykładem przedstawionym w wystąpieniu był przemysł mody, gdzie ogromny popyt na tanie produkty często prowadzi do wyzysku pracowników, którzy nie mają dostępu do godnej pracy i ochrony społecznej.
 
W wystąpieniu zaznaczono, że raport wskazuje na konieczność podjęcia działań mających na celu promowanie godnej pracy, rokowań zbiorowych i silniejszej międzynarodowej solidarności. Partnerzy społeczni mają ważną rolę we współpracy przy stosowaniu instrumentów MOP oraz jako konsumenci i obywatele, którzy mogą bojkotować podmioty czerpiące korzyści z niesprawiedliwości społecznej. Przemówienie kończy się podkreśleniem, że walka ta jest naszym obowiązkiem i jest niezbędna dla budowania sprawiedliwego społeczeństwa.
 
ik
 
Czytaj całość...

Marek Lewandowski w Radiu Szczecin o rządzie: My się nie mamy lubić, my mamy rozwiązywać trudne problemy

  • Kategoria: W mediach
Podpisanie porozumienia pomiędzy NSZZ Solidarność a Rządem RP / fot. M. Żegliński
- Nasza postawa to przeciwstawienie realizmu populizmowi. My jesteśmy realistami, my jeżeli nie możemy osiągnąć naszych postulatów, bo nasze oczekiwania są dużo większe, to jednak nie odchodzimy od stołu, szukamy tak długo rozwiązań, aż sprawę da się posunąć do przodu powiedział wczoraj Marek Lewandowski. Rzecznik KK NSZZ "S" był gościem wieczornej audycji Radia Szczecin.
 
Marek Lewandowski w rozmowie z Piotrem Kobalczykiem mówił m.in. o wyjątkowym charakterze systemowego porozumienia NSZZ Solidarność z rządem, które jest pierwszym takim dokumentem od 1991 roku. 
 
- Pomimo funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, gdzie strona społeczna, czyli pracodawcy i pracownicy permanentnie nie mogą się dogadać, trzeba korzystać z takiego autonomicznego dialogu, trzeba szukać możliwości zawierania kompromisu tam, gdzie pozostali nie widzą takiej możliwości. Stąd rozmowy z Solidarnością - przekonywał rzecznik KK NSZZ "S".
 
"Jesteśmy realistami"
Opowiadał także o ubiegłorocznych przygotowaniach do "Marszu Godności" i późniejszych negocjacjach z rządem.
 
 - Nasza postawa to przeciwstawienie realizmu populizmowi. My jesteśmy realistami, my jeżeli nie możemy osiągnąć naszych postulatów, bo nasze oczekiwania są dużo większe, to jednak nie odchodzimy od stołu, szukamy tak długo rozwiązań, aż sprawę da się posunąć do przodu. Weźmy na przykład budżetówkę. Przecież w tym roku miało już nie być żadnych pieniędzy. Ten blisko miliard, który trafi do państwowej sfery budżetowej w formie nagród, ona spowoduje, że razem w tym roku budżetówka dostanie ponad 8 proc. podwyżek - powiedział Marek Lewandowski.
 
"Siadamy do negocjacji o rozwiązaniach systemowych"
Wspominał także o pomocy dla pracowników Domów Pomocy Społecznej. 
 
- 55 tysięcy pracowników zatrudnionych przez samorządy przeważnie na minimalnych wynagrodzeniach pracujących w niezwykle trudnym obszarze, jakim jest opieka nad ludźmi starszymi, często schorowanymi, bardziej jest to opieka medyczna, pielęgniarska niż takie zwykłe dopilnowanie starszych ludzi. Czasem ci ludzie od lat są niedofinansowani. Udało się tu po 600 zł z wypłatą od kwietnia do końca tego roku z rezerwy celowej uruchomić dodatkowe pieniądze dla tych pracowników. Ważniejsze jest natomiast to, że pilnie siadamy i będziemy negocjować, jak w ogóle umieścić pomoc społeczną w strukturze państwa, tak żeby wyciągnąć ją spod samorządów - zaznaczył Lewandowski.
 
Co z emeryturami stażowymi?
Marek Lewandowski poruszył także temat emerytur pomostowych, a także emerytur stażowych, które będą przedmiotem dalszych rozmów z rządem. 
 
- My się nie mamy lubić [z rządem - przyp. bm], my mamy rozwiązywać trudne problemy i realizować rzeczy, każdy ma swoją rolę do wypełnienia. Ale ponieważ nie doczekaliśmy się jakiegokolwiek ruchu ze strony rządu Zjednoczonej Prawicy [na temat emerytur stażowych - przyp. bm], napisaliśmy własny projekt, zebraliśmy pod nim podpisy i złożyliśmy do Sejmu - powiedział Marek Lewandowski, dodając, że projekt do dziś leży w sejmowej zamrażarce, ale sytuacja może się w przyszłości zmienić.
 
- Wreszcie zaczęliśmy o emeryturach stażowych rozmawiać merytorycznie, co oznacza, że po pierwsze przyjęli do wiadomości, że o emeryturach stażowych będziemy wreszcie rozmawiać, zaczęli stawiać merytoryczne warunki, co jest skutkiem dyskusji na konkretach. Siadamy do stołu negocjacyjnego i zaczynamy rozmawiać na poważnie, żeby te emerytury stażowe wprowadzić - przekonywał.
 
Całej rozmowy można wysłuchać TUTAJ
 
źródło: Radio Szczecin / Tysol.pl
Czytaj całość...

Na wniosek "S" IUF wyklucza ze swoich szeregów rosyjski związek zawodowy

  • Kategoria: Zagranica
Kongres IUF w Genewie
Wniosek o wykluczenie rosyjskiego Związku Zawodowego Pracowników Kompleksu Rolno-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej wchodzącego w skład rosyjskiej konfederacji związkowej FNPR złożył wczoraj na Kongresie UIF w Genewie Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "S". 
 
- Przed chwilą na złożony przeze mnie wniosek w imieniu NSZZ "Solidarność" Kongres wykluczył ze struktury IUF Związek Zawodowy Pracowników Kompleksu Rolno-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej wchodzący w skład rosyjskiej konfederacji związkowej FNPR. Rekomendowany przeze mnie wniosek uzyskał wstępne poparcie Zarządu IUF - relacjonował wczoraj przewodniczący Sikorski.
 
"Nie mogą być wśród nas związki, które popierają wojnę"
- Już w czerwcu 2022r na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EFFAT we Wiedniu, którego jestem członkiem, złożyłem taki wniosek. Niestety obecna na posiedzeniu Przewodnicząca IUF stwierdziła, że zarząd IUF nie może tego zrobić, ale zrobi wszystko, aby mój wniosek był rozpatrywany na obecnym Kongresie. I tak się stało. Nie mogą być obecni wśród związków zawodowych sektora spożywczego na świecie te związki zawodowe, które popierają wojnę. Obecni na sali związkowcy z Ukrainy byli bardzo wdzięczni za rekomendację i decyzję podjętą przez Kongres - dodał dziś  obecny w Genewie na Kongresie UIF Zbigniew Sikorski. Oprócz niego w Kongresie bierze też udział Emilia Janicka.
 
International Union of Food, Agricultural, Hotel, Restaurant, Catering, Tobacco and Allied Workers' Associations (IUF) zrzesza związki zawodowe działające w branży spożywczej z całego świata. Sama federacja tak opisuje zakres swego działania: "Od pól przez fabryki po hotele, restauracje i sieci fast foodów, IUF organizuje, walczy i wygrywa dla pracowników w całym łańcuchu żywnościowym".
 
 
źródło: tysol.pl
Czytaj całość...

Powstała Organizacja Zakładowa NSZZ "S" w Spreadshirt Manufacturing Polska Sp. z o.o.

Powstała Organizacja Zakładowa NSZZ "S" w Spreadshirt Manufacturing Polska Sp. z o.o.
Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” zarejestrował Organizację Zakładową w Spreadshirt Manufacturing Polska Sp. z o.o. w Legnicy.
 
W skład Tymczasowej Komisji Zakładowej weszły: Barbara Łuczak - przewodnicząca, Urszula Rusak - sekretarz, Agnieszka Stajnos - skarbnik.
 
O firmie
Firma Spreadshirt, jak podaje na swojej stronie internetowej, powstała w 2002 roku w Lipsku i należy dziś do wiodących na świecie platform handlu elektronicznego oferujących możliwość wydrukowania dowolnego motywu na ubraniach lub akcesoriach. Zatrudnia 750 osób. Firma ma kilka zakładów produkcyjnych: dwa w Stanach Zjednoczonych, jeden w Niemczech, jeden w Czechach i jeden w Polsce, w Legnicy.
 
 
źródło: NSZZ "S" Region Zagłębie Miedziowe/www.spreadshirt.pl
Czytaj całość...
Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.