Menu
  • Polski (PL)

Piotr Łusiewicz z "S" został członkiem Grupy negocjacyjnej IndustriALL Europe

  • Kategoria: Zagranica
Piotr Łusiewicz z "S" został członkiem Grupy negocjacyjnej IndustriALL Europe
Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Spółce Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Piotr Łusiewicz został członkiem Grupy negocjacyjnej IndustriALL Europe.
 
– Mamy przyjemność poinformować Was o wyborze naszego Przewodniczącego Piotra Łusiewicza do Grupy w ramach  IndustriALL Europe negocjującej z Komisją Europejską warunki i sposoby przemian zachodzących w Unii Europejskiej, w szeroko pojętej polityce klimatycznej, problemów paliw kopalnych ze szczególnym uwzględnieniem gazu ziemnego, zasobów energii odnawialnej, w kontekście spraw pracowniczych i polityki społecznej" – przekazali na swojej stronie Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Spółce Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ –SYSTEM S.A.
 
Przypominamy, że Piotr Łusiewicz jest przedstawicielem Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarność" w Sektorowym Komitecie Dialogu Społecznego dla Gazownictwa, działającym w strukturach federacji organizacji związków zawodowych IndustriALL Europe.
 
Skład osobowy wybranej obecnie Grupy negocjacyjne IndustriALL Europe przedstawia się następująco:
 
L. Oceano – Włochy
Jose Belo – Francja
Piotr Łusiewicz – Polska
Malte Harrendorf – Niemcy
H. Dierdrich – Hiszpania
Judith Kirton-Darling – Belgia
Sophia Schönborn – Belgia
 
Związkowcy podkreślili, że wybór polskiego negocjatora w osobie Piotra Łusiewicza spośród kandydatów z wielu krajów jest "wielkim sukcesem i wyróżnieniem dla polskiego gazownictwa" i życzą Koledze Piotrowi sukcesów, a także "zadowolenia i satysfakcji z podjętych wyzwań oraz prowadzonych działań".
 
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” działający w Spółce Operator Gazociągów
Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. z siedzibą w Poznaniu zrzesza 1376 pracowników.
 
źródło: solidarnosc-gazsystem.org
 
Czytaj całość...

Bogusław Hutek ponownie szefem górniczej Solidarności

  • Kategoria: Branże
Bogusław Hutek ponownie szefem górniczej Solidarności
Na odbywającym się w Katowicach Walnym Zebraniu Delegatów Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" obecni byli przewodniczący Solidarności Piotr Duda i szef Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Dominik Kolorz.
 
W poniedziałek 29 maja br. w Katowicach odbywało się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność". Podczas spotkania Delegaci zdecydowali, że przewodniczącym Sekcji na nową pięcioletnią kadencję pozostanie dotychczasowy jej szef Bogusław Hutek - przewodniczący "S" w Polskiej Grupie Górniczej. 
 
Bogusław Hutek uzyskał 73 z 74 głosów i był jedynym kandydatem na stanowisko przewodniczącego Sekcji.
 
W zebraniu wzięli udział również przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, którzy w swoich przemówieniach podkreślali znaczenie rodzimego surowca dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mówili też o działaniach, które związek zawodowy Solidarność podjął w obronie polskiego górnictwa i wszystkich pracowników zatrudnionych bezpośrednio w tym sektorze lub z nim powiązanych.
 
Zwracali też uwagę na szkodliwość "unijnej religii klimatycznej", której elementem jest system handlu uprawnieniami do emisji CO2 oraz pakiet Fit for 55, które w sposób szczególny uderzają w polską gospodarkę.
 
 
źródło: tysol.pl
Czytaj całość...

Związkowcy oddali hołd walczącym o wolność słowa w PRL

  • Kategoria: Regiony
Związkowcy oddali hołd walczącym o wolność słowa w PRL
26 maja, jak co roku, w ostatni weekend maja drukarze i kolporterzy prasy podziemnej spotkali się w Krakowie – Nowej Hucie przy pomniku Prasy Niezależnej na os. Szklane Domy.
 
„Pomnik jest hołdem dla tych, którzy walczyli o „wolne słowo” w PRL, szczególnie po wprowadzeniu stanu wojennego. O wymowie pomnika zaprojektowanego przez prof. Czesława Dźwigaja opowiadał Leszek Jaranowski – były drukarz „Hutnika” – największej podziemnej gazety w Małopolsce.
 
– Rulony niezależnych gazet rozbijają beton charakteryzujący system komunistyczny. Widzimy  tytuły krakowskie, nowohuckie – mówił Leszek Jaranowski. – Bo, wbrew temu co się sądzi o drukach konspiracyjnych, było w rzeczywistości sporo, kilka lub kilkanaście tytułów i spore nakłady… Z czego my sami sobie nie zdawaliśmy sprawy.
 
L. Jaranowski opowiadał o swoim spotkaniu z uczniami szkoły średniej w Sandomierzu, którzy praktycznie zmusili go do konkretnego wyliczenia globalnego nakładu tych wydawnictw, zaczął więc przeliczać ilość tytułów, nakłady, częstotliwość, okres wydawania i przeliczeniowe ryzy papieru zaczął układać w stos porównywalny z warszawskim pałacem kultury i zdał sobie sprawę, że ten stos przerósł sowiecką budowlę. – I wtedy sam sobie zadałem pytanie: skąd myśmy wzięli tyle papieru, którego w czasach PRL zawsze brakowało, jak wszystkiego w tamtym systemie?
 
Zebrani złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem, pomodlili się za żyjących jeszcze uczestników druku i kolportażu oraz za tych, którzy zmarli. W imieniu Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” kwiaty złożył przewodniczący Regionu, Adam Lach
 
Wspomnienia o konspiracji, druku, wpadkach drukarni i wyrokach kontynuowano już pobliskim lokalu gastronomicznym.
 
 
źródło: solidarnosc.krakow.pl
Czytaj całość...

W Jedliczu Pracownicy i Funkcjonariusze Policji rywalizowali w turnieju piłki siatkowej

  • Kategoria: Branże
II Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej Pracowników i Funkcjonariuszy Policji NSZZ "S" Województwa Podkarpackiego
- Solidarność to nie tylko protesty, sprawy pracownicze, ale także organizowanie życia kulturalnego, życia sportowego - powiedział podczas rozpoczęcia II Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej Pracowników i Funkcjonariuszy Policji NSZZ "S" Województwa Podkarpackiego zastępca przewodniczącego KK NSZZ "S" i przewodniczący Regionu Podkarpacie NSZZ "S" Tadeusz Majchrowicz.
 
Drugi Turniej o Puchar Przewodniczącego Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Podkarpackiego w Piłce Siatkowej odbył się w sobotę, 27 maja w hali widowiskowo-sportowej w Jedliczu.
 
Jedlicze emocjonalnie związane z siatkówką
Jak przekazuje portal jedlicze24.pl. burmistrz Jedlicz Jolanta Urbanik podkreśliła podczas otwarcia imprezy, że siatkówka to dyscyplina, z którą miasto Jedlicze jest związane emocjonalnie, głownie za sprawą pochodzącego z Jedlicza Jana Sucha, trenera, zasłużonego siatkarza Resovii Rzeszów, olimpijczyka z Monachium oraz Honorowego Obywatela Gminy Jedlicze. -Życzę, żeby ten dzisiejszy turniej przyniósł wszystkim zawodnikom, gościom tyle samo emocji, co tydzień temu finał Champions League. Powodzenia.- dodała burmistrz Jolanta Urbanik.
 
- Szanowna Pani Burmistrz, szanowni Państwo, drodzy koledzy i koleżanki witam was bardzo serdecznie na turnieju. Bardzo się cieszę się, że udało się zorganizować już kolejny, drugi turniej – powiedział zaś do zebranych Tadeusz Majchrowicz. Solidarność to nie tylko protesty, sprawy pracownicze, ale także organizowanie życia kulturalnego, życia sportowego. Marcin jest przykładem tego działacza związkowego, który o to dba - dodał.
 
Wyniki
W sportowych zmaganiach wzięło udział sześć zespołów z województwa podkarpackiego. Oto oficjalne wyniki:
 
I miejsce – Oddział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie
 
II miejsce – Komenda Powiatowa Policji w Strzyżowie
 
III miejsce – Komenda Miejska Policji w Krośnie jako OM NSZZ “Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Podkarpackiego
 
IV miejsce – Komenda Powiatowa Policji w Lesku
V miejsce – Komenda Powiatowa Policji w Sanoku
V miejsce – Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie- Laboratorium Kryminalistyczne
 
Najlepszą zawodniczką turnieju została Aleksandra Barańska (KPP Sanok), a najlepszym zawodnikiem został Mateusz Skwirut (OP KWP Rzeszów).
 
 
źródło: www.jedlicze24.pl
Czytaj całość...

Piotr Duda: Nasze rozmowy z rządem zostały poszerzone o liczne postulaty

  • Kategoria: Kraj
Piotr Duda: Nasze rozmowy z rządem zostały poszerzone o liczne postulaty
26 maja w Mysłakowicach pod Jelenią Górą odbyło się XXXV Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie Delegatów Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”. W zebraniu wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 
 
Jak podkreśla Piotr Duda, region jeleniogórski odgrywał istotną rolę w mijającej kadencji. 
 
Dwa lata temu w tej samej sali podejmowaliśmy trudną decyzję wspierającą komisję międzyzakładową i całą sekcję kopalni węgla brunatnego w Turowie dotyczącą wyjazdu do Luksemburga. To tutaj podejmowana była ta trudna decyzja, nie byliśmy pewni do końca, jak będzie wyglądała nasza solidarność, ale okazała się ona prawdziwą solidarnością. Ten wyjazd do Luksemburga został wsparty nie tylko przez region jeleniogórski, ale wiele członków Solidarności z całej Polski pojechało wspierać działania związane z niedopuszczeniem do zamknięcia KWB Turów, a w zasadzie całego kompleksu: kopalni i elektrowni. A mogło to skutkować utratą wielu miejsc pracy i poważnym zagrożeniem dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Pokazaliśmy, że z Solidarnością nie ma żartów – ocenia Piotr Duda. W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o tym, że tym razem kompleks w Turowie może być zagrożony ze strony niemieckiej. 
 
Zna pan redaktor Solidarność, zna szefa Solidarności w kopalni Turów Wojtka Ilnickiego i nasze działania, które podejmujemy. Nie dopuścimy do zamknięcia Turowa, nie ważne, czy będą chcieli to zrobić Czesi, Niemczy czy Rosjanie. Nie pozwolimy zamknąć kompleksu, który zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, zapewnia 8 proc. całej polskiej energii oraz generuje kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w swoim otoczeniu. To ważne, szczególnie w tak trudnych czasach, gdy bezpieczeństwo energetyczne jest tak istotne. Szczególnie że to dobrze działający kompleks energetyczny – dodał szef Solidarności. 
 
Piotr Duda w trakcie WZD zwrócił się również do delegatów. 
 
Ta kadencja była inna, nie tylko ze względu na to, że była pięcioletnia, o czym zdecydowali delegaci na Wyborczym Zebraniu Delegatów. Fakty są takie, że przez rok wybieramy się na różnych szczeblach, teraz de facto cztery lata pracujemy, a kolejny rok się wybieramy. Niestety nikt z nas pięć lat temu nie przewidywał tego, co się wydarzy, że będziemy bronić Turowa, że będziemy bronić dobrego imienia św. Jana Pawła II. Nie spodziewaliśmy się pandemii koronawirusa, wojny za naszymi granicami, która trwa do dzisiaj i nie wiadomo, kiedy się skończy. Ta kadencja była trudna, ale niezależnie od trudności staraliśmy się wykorzystać ten czas, nawet wtedy, kiedy byliśmy zamknięci w domach. Ważne dla nas było to, że w trakcie pandemii w negocjacjach z rządem scedowaliśmy pewne kwestie porozumień na reprezentatywne organizacje zakładowe. To tam była wiedza, czy trzeba zatrzymać produkcję, czy firma powinna otrzymać wsparcie publiczne – usłyszeliśmy. 
 
Piotr Duda nawiązał również do zmian wynikających z Polskiego Ładu, m.in. tych dotyczących osób, które osiągnęły wiek emerytalny.
 
Już w 2012 roku w Sejmie podczas mojego wystąpienia, gdy składaliśmy wniosek o referendum emerytalne, mówiłem do polityków – zróbcie zachęty do tego, by osoby w wieku emerytalnym chciały pracować. To dzięki naszej propozycji rząd uwzględnił to, że ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny, mogą mieć kwotę wolną od podatku do 85 tys. złotych. To wielka zachęta do pracy – podkreślił szef Komisji Krajowej. 
 
Piotr Duda w trakcie swojego przemówienia nawiązał też do prowadzonych rozmów z rządem premiera Mateusza Morawieckiego:
Rozmowy toczymy od prawie pół roku, do chwili, gdy przygotowywaliśmy się do dużej manifestacji w Warszawie, którą ze względu na tragedię w Przewodowie odwołaliśmy. Wtedy strona rządowa zachowała się w porządku, zaprosiła nas na rozmowy do KPRM, powołaliśmy zespoły, które rozmawiały o ochronie zakładów energochłonnych, emeryturach stażowych i podwyżkach dla strefy finansów publicznych. Do tej pory te rozmowy prowadzimy. W kwestii zakładów energochłonnych mamy pełen sukces. Niestety nie wiemy, co dalej będzie działo się z wojną na Ukrainie. Niestety możemy zarzucić kolejnym rządom po 1989 r., że nie zadbały o bezpieczeństwo militarne i energetyczne. Energetyka jest niestety podmiotem szantażu, gry wojennej. Tak było m.in. w kwestii Nord Stream, a my przed tym ostrzegaliśmy. Udało nam się przygotować zespół, pieniądze, ponad 6 miliardów złotych. Wiele firm bez tych pieniędzy by nie przetrwało. W kwestii polityki klimatycznej potrzebujemy czasu. Ten czas Niemcy miały, które budowały swoją gospodarkę na węglu i rosyjskim gazie, gdy my byliśmy pod moskiewskim butem. Wprowadzenie zmian zbyt szybko może spowodować to, że połowa społeczeństwa będzie znajdować się w ubóstwie energetycznym. Przekonaliśmy premiera do zamrożenia cen energii dla klientów indywidualnych. To krok w dobrym kierunku, aby ochronić najsłabszych.
 
Piotr Duda podkreślił, że ważnym elementem negocjacji było wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych. W toku negocjacji udało się także to, że od lipca wskaźnik funduszu socjalnego zostanie przesunięty z 2019 na 2021, a w kolejnych latach na lata bieżące. W porozumieniach z rządem nie zabraknie również problemów pracowników Domów Pomocy Społecznej oraz ochrony działaczy związkowych. 
 
Postulaty zostały więc przez nas rozszerzone o ważne elementy – skwitował Piotr Duda. 
 
źródło: tysol.pl
 
 
Czytaj całość...

Sejm- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Dodatkowe informacje

  • Data wpływu piątek, 26 maja 2023
  • Data zgłaszania uwag poniedziałek, 26 czerwca 2023
  • Zgłaszanie uwag 15.06.2023
  • Biuro Biuro Eksperckie
  • Osoba odpowiedzialna M. Bojahr
  • Rodzaj aktu prawnego Ustawa

XV Kongres EKZZ. Delegaci wypełnili pocztówki w obronie działaczy białoruskich wolnych związków zawodowych

  • Kategoria: Zagranica
Tadeusz Majchrowicz na XV Kongresie EKZZ / fot. Olesia Briazgunova
Delegaci NSZZ "Solidarność" przywieźli na Kongres EKZZ pocztówki, które powstały w ramach akcji wsparcia białoruskich związkowców. Pocztówki otrzymali wszyscy delegaci i obserwatorzy Kongresu.
 
Niech Europa pamięta o Białorusi
Przedstawiając akcję zorganizowaną przez NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "S" mówił do zgromadzonych:
 
- Chciałbym prosić państwa o to, byście pamiętali o Białorusi. Te kartki wysyłamy w Polsce do ambasady Białorusi, namawiamy Was, byście wysyłali je do Ambasad Białorusi w swoich krajach.
 
- Dziś wszyscy nasi związkowi koledzy z Białorusi są zamknięci w więzieniu. Symbolizuje to grafika naszych pocztówek. Dla tych ludzi, którzy mają ograniczone, ale mają kontakty ze swoją rodziną, ogromne znaczenie ma to, że Europa o nich pamięta - przekonywał Przewodniczący.
 
Akcja została zorganizowana przez NSZZ "Solidarność" w ramach wsparcia dla działaczy białoruskich wolnych związków zawodowych po to, by o dramacie Białorusinów dowiedziało się jak najwięcej osób w Polsce i w Europie. Kartki wypełniali w poprzednich miesiącach członkowie Solidarności. Teraz poparcie dla Białorusinów mają szansę wyrazić także przedstawiciele central związkowych z innych krajów Europy.
 
Kończy się kongres EKZZ
W piątek przed południem zakończył się w Berlinie XV Kongres EKZZ. Ostatniego dnia przyjęto Manifest Berliński oraz Program Działania EKZZ na lata 2023-2027 (w obu przypadkach członkowie delegacji NSZZ "S" wstrzymali się od głosu), a także kilka rezolucji nadzwyczajnych, m.in. dotyczących odbudowy Ukrainy, prawa do strajku, sytuacji ekonomiczno-społecznej na Kubie oraz obronie praw człowieka w Iranie. Ogłoszono także wyniki wyborów władz Konfederacji.
 
źródło: tysol.pl
Czytaj całość...

Sławomir Bezara wybrany przewodniczącym Sekcji Przemysłu Chemicznego na kadencję 2023-2028

  • Kategoria: Branże
fot. Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarnosć"
Wczoraj, 25 maja, w Wieliczce odbyło się Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”.
 
W czasie zebrania Delegaci zdecydowali, że funkcję przewodniczącego Krajowej Sekcji Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność” przez kolejne pięć lat będzie pełnił ponownie Sławomir Bezara z FO Dębica.
 
Gratulacje wybranemu przewodniczącemu Sekcji złożył obecny na WZD Mirosław Miara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”.
 
 
źródło: spch-solidarnosc.pl
Czytaj całość...

Esther Lynch nową Sekretarz Generalną EKZZ

  • Kategoria: Zagranica
Esther Lynch nową Sekretarz Generalną EKZZ
Ogłoszono dziś wyniki przeprowadzonych podczas XV Kongresu EKZZ wyborów władz Konfederacji.
 
Esther Lynch uzyskała 95 proc. głosów delegatów na Kongres i tym samym stała się nowym Sekretarzem Generalnym Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.
 
Kim jest Esther Lynch
Esther Lynch ma rozległe doświadczenie związkowe na poziomie krajowym, które zdobyła w Irlandii, a także na poziomie europejskim i międzynarodowym. Zanim dołączyła do EKZZ, była urzędnikiem ds. legislacji i spraw społecznych w Irlandzkim Kongresie Związków Zawodowych (ICTU), gdzie brała udział w negocjacjach dotyczących irlandzkich krajowych umów partnerów społecznych.
W EKZZ Esther Lynch zajmowała się m.in. dialogiem społecznym, rokowaniami zbiorowymi i płacami, a także prawami związkowymi. Stanęła na czele kampanii „Europa potrzebuje podwyżki płac”, w której żądano wyższych płac dla pracowników i która przyczyniła się do wprowadzenia poprawek do dyrektywy UE w sprawie płacy minimalnej. Pracowała także intensywnie nad wzmocnieniem dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń ze względu na płeć. Kierowała działaniami lobbingowymi EKZZ na rzecz nowych inicjatyw legislacyjnych mających na celu poprawę warunków pracy, takich jak dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz dyrektywa w sprawie informowania o nieprawidłowościach.
 
We wczorajszych wyborach na zastępców Sekretarza Generalnego wybrani zostali nominowana przez niemieckie i belgijskie związki Isabelle Schömann oraz Szwed Claes-Mikael Ståhl. Natomiast na Sekretarzy Konfederalnych wybrano Teę Jarc, Giulia Romaniego oraz Ludovica Voeta.
 
Wolfgang Katzian został Przewodniczącym EKZZ. Zaś Pepe Àlvarez, Cedanka Andric, Petra Bolster-Damen, Jarkko Eloranta, Inga Ruginiene i Josef Středula zostali wybrani na jego zastępców.
 
Audytorami zostali Philippe Da Silva, Lars Gafvert, Matthias Muller, Patrick Privat i Anna Maria Romano.
 
Korzyści z działań EKZZ dla całej Europy
 
Wybory skomentował Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S” i delegat na Kongres:
 
- Myślę, ze Esther Lynch wraz ze swoim zespołem poradzi sobie z udźwignięciem odpowiedzialności związanej z kierowaniem EKZZ. Myślę, że w najbliższych latach nie zabraknie spektakularnych działań EKZZ na rzecz pracowników w całej Europie. Zostaliśmy wszyscy afiliowani w tej organizacji po to, żeby korzyści z jej działań miała cała Europa.
 
 
źródło: tysol.pl
Czytaj całość...
Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.