Menu

Emerytura to świadczenie pieniężne, które ma służyć zabezpieczeniu bytu na starość, osób ubezpieczonych z tego powodu, że ze względu na wiek nie mają zdolności do pracy zarobkowej lub straciły ją znacznym stopniu.

Żeby otrzymywać świadczenie emerytalne trzeba spełniać dwa warunki:

  • osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny (uzależniony od płci oraz zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze);
  • posiadać odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy.

W Polsce możemy wyodrębnić 3 grupy wiekowe dla których określone są osobne zasady dotyczące sposobu oszczędzania na emerytury i metod ich wyliczania a także przywilejów emerytalnych.

A.    Ubezpieczeni urodzeni przed 01.01.1949 r. – będą mieli wypłacaną emeryturę wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ( I filar );

B.    Ubezpieczeni urodzeni pomiędzy 31.12.1938 r. a 01.01.1969 r. – będą mieli wypłacaną emeryturę przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ( I filar ), jednakże jeżeli zechcą mogą część składek odkładać w Otwartych Funduszach Emerytalnych ( II filar );

C.    Ubezpieczeni urodzeni po 01.01.1969 r. – będą mieli wypłacaną emeryturę przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ( I filar ), ale cześć składki muszą odprowadzać do Otwartych Funduszach Emerytalnych ( II filar ).

Dodatkowo istnieje możliwość oszczędzania na przyszłą emeryturę w III filarze. Jest on nieobowiązkowy a w jego skład wchodzą tzw. Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).
 

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.