Restrukturyzacja PSSE
Przedstawiona przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie na spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych 20 lutego 2012 r. koncepcja zmiany funkcjonowania stacji sanitarno-epidemiologicznych w województwie podkarpackim wzbudziła duże kontrowersje i sprzeciw organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” działających w tych stacjach i pracowników.
Prezydium Komisji TrójstronnejJak ponformował nas Marek Lewandowski, Rzecznik Przewodniczącego KK obradujące 29 lutego Prezydium Komisji Trójstronnej nie przyniosło żadnych szczególnych rozstrzygnięć, jednak było ważne. Poniżej kilka istotnych informacji dla Regionów i Branż z tego posiedzenia.
"Uczciwy pracodawca-oddany pracownik"
29 lutego 2012 r. w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu odbyła się I Podkarpacka Konferencja Prawa Pracy „Uczciwy pracodawca – oddany pracownik”. Organizatorami konferencji byli: Państwowa Inspekcja Pracy w Rzeszowie, Cech Rzemiosł Różnych w Przemyślu, PWSW w Przemyślu, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Powiatowy Urząd Pracy w Przemyślu, ZUS Oddział Rzeszów i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP w Rzeszowie. Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” objął konferencję swoim patronatem. Podpisy w Sejmie16 lutego delegacja "Solidarności" przekazała marszałek Sejmu RP Ewie Kopacz podpisy pod wnioskiem w sprawie referendum na temat utrzymania obecnego wieku emerytalnego. Akcję “Solidarności” wsparło już ok. 1,4 mln osób. - Zebranie w niecałe dwa miesiące tak dużej liczby podpisów to oczywiście spory sukces organizacyjny związku – przyznaje szef “Solidarności” Piotr Duda. – Takie masowe poparcie pokazuje jednak, jak duży opór społeczny budzą rządowe plany. Ludzie chcą uczestniczyć w dyskusji na ten temat. Referendum da im tę możliwość.
http://www.solidarnosc.org.pl/pl/aktualnosci/15-mln-polakow-chce-referendum-.html W naszym Regionie do 3 marca zebrano 20.979 podpisów. Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu(15.02.12) W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowanego przez ekspertów „Solidarności”. W ubiegłym roku „Solidarność” zorganizowała akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zakładającym stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu PKB. |