Spotkanie z Prezydentem 17.03.2014

W poniedziałek 17 marca br. odbyło się spotkanie przedstawicieli KM (Przewodniczący J. Wiśniewski, Zastępca przewodniczącego B. Sobczuk i Sekretarz M. Mazurkiewicz) z Prezydentem Miasta Torunia, Panem Michałem Zaleskim. Podczas spotkania związkowcy po raz kolejny zaapelowali o rezygnację z zamiaru likwidacji Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu oraz Zespołu Szkół nr 22 w Toruniu. Przedstawiono następujące argumenty:

  • Obstajemy przy zachowaniu Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza jako integralnej instytucji; sprzeciwiamy się stanowczo wypełnianiu pozostałością po tej instytucji pustoszejących placówek oświatowych.
  • Wobec różnorodności zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w szkołach na Rubinkowie, Skarpie i w Kaszczorku oraz zajęć kulturalnych, oświatowych i sportowych prowadzonych przez podmioty zewnętrzne w tych placówkach argument o pustyni kulturalnej we wschodniej części Miasta jest niezgodny ze stanem faktycznym.
  • Proponujemy udostępnienie organizacjom harcerskim pomieszczeń w budynku G nr 11 (dzięki za Wasze pomysły w tej kwestii), zajmowanych dotychczas przez Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży. Władze Miasta powinny kierować się przede wszystkim troska o własne placówki zamiast wspierania instytucji zewnętrznych poprzez likwidację własnych.
  • Upieramy się przy koncepcji dania szansy zarówno ZS nr 22 jak i ZS Ekonomicznych na dokonanie naboru na rok szkolny 204/2015, tak jak to zrobiono rok temu wobec liceów II, III i IX. Jest to czas na przemyślenie przez władze Miasta koncepcji pozostawienia na Bydgoskim Przedmieściu małego gimnazjum dla młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych oraz wsparcia nauczycieli z tej placówki.
  • Podtrzymujemy przekonanie o pilnej potrzebie przeniesienia części ZS nr 26 z budynku przy ul. Buszczyńskich. Sugerujemy ulokowanie jej w pustoszejącej placówce, posiadającej basen. Ogląd budynku  ZS nr 22 w czasie posiedzenia KOiS RMT  budzi poważne wątpliwości co do sensu ulokowania tam uczniów niepełnosprawnych m. in. ze wąskie schody -  instalacja windy zewnętrznej jest tylko częściowym sposobem na dostosowanie warunków.

Pan Prezydent zarzucił, że nasze stanowisko nie stwarza możliwości kompromisu. Wskazał na możliwości rozwoju działalności pozalekcyjnej po likwidacji Domu Harcerza, Stwierdził, że ZS nr 22 oraz ZS Ekonomicznych miały czas na podjęcie wysiłku w celu zwiększenia naboru i go nie wykorzystały. Stwierdził, ze nic Mu nie wiadomo o przeniesieniu instytucji pozarządowej z ZS nr 10 do Młynów Toruńskich.

Przedstawiciele KM poinformowali o docierających sygnałach, że nie wszyscy rodzice uczniów ZS nr 22 oraz wychowanków OPP  zostali do 28 lutego br. poinformowani o zamiarze likwidacji placówek, z których korzystają ich dzieci. Podkreślili, że fakt ten przesądza o tym, że podjęcie przez Radę Miasta Torunia uchwały w sprawie likwidacji placówek odbędzie się z naruszeniem prawa, a tego.

 

Pan Janusz Pleskot, Dyrektor Wydziału Edukacji UMT, odparł, że wszystkie takie przypadki będą weryfikowane.

 

Na zakończenie strona związkowa wskazała, że podjęcie uchwały intencyjnej - o zamiarze likwidacji - nie nakłada na Pana Prezydenta obowiązku kierowania do Radnych projektu uchwały w sprawie likwidacji, powołując się na podobne sytuacje w innych jednostkach samorządu terytorialnego w kraju.

MOZ POiW w Toruniu

Ciekawe obrazy

023-owiatowa solidarno-023.jpg