STRONA GŁÓWNA   O REGIONIE    GAZETA    SZKOLENIA    PORADY PRAWNE    DOKUMENTY    GALERIA    KLUB SIP    LINKI    KONTAKT

 

 

 

 

 

WYKAZ SZKOLEŃ

 

 

 

 

 
 

 

AKTUALNOŚCI DZIAŁU SZKOLEŃ

 

Dział Szkoleń w 2010 roku zorganizował niżej opisane szkolenia.

  • Społeczni inspektorzy pracy z Sitech Sp. z o. o. w Polkowicach, w dniach 1 - 3 grudnia br. w Sosnówce k/Karpacza, wzięli udział w szkoleniu Społeczna Inspekcja Pracy, które dotyczyło podstaw prawnych działalności SIP oraz roli związku zawodowego w zakresie ochrony pracy. Warsztaty poprowadzili Jan Kosowski, Regionalny Koordynator ds. bhp i Wojciech Zawadzki, ZSIP z Volkswagena.

  • W dniach 8 - 10 listopada br. w Sosnówce k/Karpacza, Jan Kosowski, Regionalny Koordynator ds. bhp, przy pomocy Wojciecha Zawadzkiego, ZSIP z Volkswagena przeprowadził szkolenie Społeczna Inspekcja Pracy dla społecznych inspektorów pracy z TCM Sp. z o. o. w Polkowicach i DFM Zanam-Legmet Sp. z o. o. w Polkowicach. Szkolenie dotyczyło podstaw prawnych działalności SIP oraz roli związku zawodowego w zakresie ochrony pracy.

  • Członkowie organizacji NSZZ "Solidarność" w: DFM Zanam-Legmet Sp. z o. o. w Polkowicach, Sitech Sp. z o. o. w Polkowicach, Kolejach Dolnośląskich Sp. z o. o. w Legnicy, Energetyce Sp. z o. o. w Lubinie i Korpo Sp. z o. o. w Jaworze, w dniach 25 - 28 października br.  wzięli udział w szkoleniu Lider dialogu autonomicznego - część 1. Warsztaty dotyczyły organizacji pracy działacza związkowego oraz prawa wewnątrzzwiązkowego, prawa pracy i zakładowych źródeł prawa pracy. Zajęcia przeprowadzili Ewa Kosiorowska i Jerzy Morawski.

  • Członkowie organizacji zakładowych NSZZ "Solidarność" w: Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym Sp. z o. o. w Legnicy, Energetyce Sp. z o. o. w Lubinie, MPWiK Sp. z o. o. w Lubinie, Haerter Technika Wytłaczania Sp. z o. o. w Legnicy, DFM Zanam-Legmet Sp. z o. o. w Polkowicach i Fortis Bank SA w Lubinie wzięli udział w symulacji Gra w przedsiębiorstwo, czyli elementy rachunkowości zarządczej, która miała miejsce w Legnicy, w dniach 8 - 9 października br. Celem warsztatów było przybliżenie uczestnikom rachunkowości zarządczej. Poznawali ją zarządzając spółką z o. o. i wypełniając po każdej części gry: arkusz przepływów, rachunek zysków i strat, arkusz kapitału obrotowego i bilans. Symulacja zakończyła się wyceną spółek na podstawie wartości księgowej i metodą dochodową z kapitalizacją. Zajęcia przeprowadziła Urszula Wegner, technicznie wspomagała ją Ewa Kosiorowska.

  • Między 27 a 29 września br. w Legnicy, Jan Kosowski, Regionalny Koordynator ds. bhp, przeprowadził szkolenie Społeczna Inspekcja Pracy dla społecznych inspektorów pracy z DODR we Wrocławiu, Sanden Manufacturing Poland Sp. z o. o. w Polkowicach, II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, Boart Longyear Sp. z o. o. w Kątach Wrocławskich, Mine Master Sp. z o. o. w Wilkowie i Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. w Polkowicach. Szkolenie dotyczyło podstaw prawnych działalności SIP oraz roli związku zawodowego w zakresie ochrony pracy.

  • Członkowie Regionalnej Komisji Rewizyjnej i zakładowych komisji rewizyjnych z organizacji w: Straży Miejskiej w Legnicy, PKP Cargo SA w Legnicy, TCM Sp. z o. o. w Polkowicach, VOSS Automotive Polska Sp. z o. o. w Nowej Wsi Legnickiej, Zakładach Górniczych "Rudna" Oddziału KGHM "Polska Miedź" SA w Polkowicach, Zakładach Górniczych "Lubin" Oddziału KGHM "Polska Miedź" SA w Lubinie, Zakładach Wzbogacania Rud Oddziału KGHM "Polska Miedź" SA w Polkowicach i Volkswagenie Motor Polska Sp. z o. o. wzięli udział w szkoleniu Zasady działania komisji rewizyjnej, które miało miejsce w Legnicy, w dniach 15 - 16 września 2010 r. Celem szkolenia było poznanie zasad działania komisji rewizyjnych, pogłębienie znajomości prawa wewnątrzzwiązkowego oraz opanowanie podstaw zarządzania finansami podstawowych jednostek organizacyjnych. Warsztaty przeprowadzili Ewa Kosiorowska i Zbigniew Kuźniar.

  • Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w ramach projektu „Konstruktywny dialog – program rozwoju kompetencji liderów NSZZ „Solidarność” przygotowała warsztaty dla liderów dialogu społecznego - członków prezydiów szczebla regionalnego i branżowego oraz krajowego. W programie przewidziano 3 bloki tematyczne: Kompetencje społeczne liderów dialogu społecznego, Komunikacja Społeczna – efektywne stosowanie narzędzi wpływu społecznego, Rozwiązywanie problemów. W dniach 6 - 8 września, w Gdańsku, w zajęciach uczestniczyli przedstawiciele Regionu Zagłębie Miedziowe - Bogdan Orłowski, Jerzy Morawski i Ewa Kosiorowska. Szkolenie prowadziły trenerki z Polskiego Centrum Mediacji.

  • Pozyskaliśmy środki na drugie przedsięwzięcie, które będziemy realizować z firmą  Cisnet.pl Centrum Informatyczno-Szkoleniowe Tomasz Płoszański. Tytuł projektu "Podnoszę kwalifikacje na Euro 2012", Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. Beneficjenci ostateczni to służby bezpieczeństwa publicznego w Legnicy i powiecie legnickim: straż miejska, policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, służba zdrowia.

  • Pracownicy tych służb będą mogli skorzystać z kursów języka obcego (angielski, niemiecki, rosyjski lub francuski) oraz ze szkoleń na temat: rozwiązywania sytuacji kryzysowych, zwalczania dyskryminacji, handlu ludźmi i przemocy ze względu na płeć, komunikacji międzykulturowej.

    Informacje o rekrutacji będą publikowane na stronie internetowej Regionu oraz przekazywane drogą e-mailową.

  • Starania podjęte przez Region w celu pozyskania środków unijnych przyniosły pierwsze owoce: projekt "Centrum Promocji Przedsiębiorczości", złożony w partnerstwie z firmą legnicką Centrum Informatyczno-Szkoleniowe Cisnet.pl, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, otrzymał dofinansowanie i od października przystępujemy do jego realizacji.

    Projekt skierowany jest do kobiet. Weźmie w nim udział 48 kobiet pracujących i nieaktywnych zawodowo zamierzających podjąć działalność gospodarczą w zawodach pozarolnych, w branżach wspierających przygotowania do Euro 2012 (turystyka, hotelarstwo, agroturystyka, gastronomia, obsługa ludności, usługi komunikacyjne, obsługa imprez masowych, budownictwo, rzemiosło, pamiątkarstwo, rękodzielnictwo, handel i produkcja artykułów spożywczych, produkcja materiałów i produktów reklamowych, dziennikarsta, usługi w zakresie PR, promocji, reklamy, obsługa techniczna przedsięwzięć medialnych i imprez masowych.

    Uczestniczki projektu w okresie 12 miesięcy przed przystąpieniem do niego, nie mogą mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej.

    Zakwalifikowanym paniom, po przejściu szkoleń i otrzymaniu porad, zostanie przyznane wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej, którą będą musiały prowadzić co najmniej przez 12 miesięcy.

    Informacje o rekrutacji będą publikowane na stronie internetowej Regionu oraz przekazywane drogą e-mailową.

  • Kolejna grupa członków władz Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w: Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. w Polkowicach uczestniczyła w szkoleniu Lider dialogu autonomicznego część 1 (SOD-1). w dniach 5 - 8 lipca br. Warsztaty dotyczyły organizacji pracy działacza związkowego oraz prawa pracy i prawa wewnątrzzwiązkowego. Zajęcia prowadzili Ewa Kosiorowska i Jerzy Morawski.

  • W dniach 28 czerwca - 2 lipca br. członkowie organizacji NSZZ "Solidarność" w: Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. w Polkowicach wzięli udział w szkoleniu Lider dialogu autonomicznego część 1 (SOD-1). Szkolenie dotyczyło organizacji pracy władzy wykonawczej Organizacji Zakładowej oraz prawa pracy i prawa wewnątrzzwiązkowego. Zajęcia przeprowadzili Ewa Kosiorowska i Jerzy Morawski.

  • Między 21 a 23 czerwca br. w Lubinie, Jan Kosowski, Regionalny Koordynator ds. bhp, przeprowadził szkolenie Społeczna Inspekcja Pracy dla drugiej grupy społecznych inspektorów pracy z Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. w Polkowicach. W sumie w obu szkoleniach wzięło udział 35 osób.

  • W dniach 16 - 18 czerwca, Regionalny Koordynator ds. bhp przeprowadził w Lubinie szkolenie Społeczna Inspekcja Pracy dla pierwszej grupy społecznych inspektorów pracy z Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. w Polkowicach. Szkolenie dotyczyło podstaw prawnych działalności SIP oraz roli związku zawodowego w zakresie ochrony pracy.

  • Zakończyła się kadencja 2006 - 2010. Dział Szkoleń w tym czasie zorganizował następujące szkolenia:

    Lp.

    Nazwa szkolenia

    Liczba szkoleń

    Liczba uczestników

    1.

    Szkolenie Ogólnozwiązkowe dla Działaczy KZ – SOD-1 (w tym 2 ze środków unijnych)

    20

    246

    2.

    Szkolenie podstawowe na temat rozwoju NSZZ „Solidarność”

    11

    110

    3.

    Społeczna Inspekcja Pracy

    9

    162

    4.

    Rada pracowników

    8

    107

    5.

    Szkolenie Ogólnozwiązkowe dla Działaczy KZ – SOD-2

    7

    63

    6.

    Wybory władz w podstawowych jednostkach organizacyjnych NSZZ „Solidarność”

    7

    99

    7.

    Analiza ekonomiczna i finansowa przedsiębiorstw (ze środków unijnych)

    5

    67

    8.

    Elementy rachunkowości zarządczej

    5

    40

    9.

    Zakładowa Komisja Rewizyjna

    4

    57

    10.

    Podstawy prawa pracy (dla OM w ZG „Lubin”)

    3

    50

    11.

    Księgowość podstawowych jednostek organizacyjnych

    2

    23

    12.

    Praca metodą projektu (ze środków unijnych)

    2

    31

    13.

    Podstawy komunikacji w pracy zespołowej (dla Regionu Płockiego NSZZ „S”)

    2

    36

     14.

    Szkolenie Ogólnozwiązkowe dla Działaczy KZ – SOD-3 (dla OZ w PeBeKa)

    1

    8

    15.

    Wybrane uprawnienia związków zawodowych (dla OM POiW w Głogowie)

    1

    20

    16.

    Wybrane elementy prawa oświatowego (dla OM POiW w Głogowie)

    1

    16

    17.

    Czas pracy (dla OZ VWMP Sp. z o. o. w Polkowicach)

    1

    23

    18.

    Elementy prawa pracy (dla OM w Hucie Miedzi Legnica)

    1

    15

    19.

    Wymagania i ocena stanu bhp (dla Klubu SIP)

    1

    15

    20.

    Podstawy funkcjonowania organizacji związkowej (dla OZ w Sanden MP)

    1

    9

    21.

    Podstawy negocjacji (dla OZ w Sitech Sp. z o. o. w Polkowicach)

    1

    8

    22.

    Podstawy działalności NSZZ "Solidarność" (dla OM w ZG „Lubin”)

    1

    16

    23.

    Komunikowanie się - teoria i praktyka (dla Regionu Płockiego NSZZ „S”)

    1

    17

    24.

    Związki zawodowe a kryzys gospodarczy (dla OZ w VWMP)

    1

    37

    25.

    Szkolenie formacyjne – Podstawowe Elementy Zarządzania (PEZ)

    1

    13

    26.

    Zarządzanie sobą (PEZ)

    3

    29

     27.

    Zarządzanie grupą i zespołem (PEZ)

    2

    26

    28.

    Elementy zarządzania wg Mc Kinsey & Co. (PEZ)

    2

    24

    29.

    Zarządzanie strategiczne (PEZ)

    2

    17

    30.

    Podstawy komunikacji społecznej (PEZ)

    2

    22

    31.

    Zarządzanie społecznością (PEZ)

    2

    22

    32.

    Elementy rachunkowości (PEZ)

    1

    27

    33.

    Prawo pracy (PEZ)

    4

    47

    34.

    Negocjacje racjonalne (PEZ)

    4

    40

    Razem

    119

    1542

  • Członkowie organizacji NSZZ "Solidarność" w: Pol-Miedź Trans Sp. z o. o. w Lubinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy,  Härter Technika Wytłaczania Sp. z o. o. Sp. k. w Legnicy, Miedziowego Centrum Zdrowia SA w Lubinie, Legnickiej Biblioteki Publicznej, Straży Miejskiej w Legnicy, VOSS Automative Polska Sp. z o. o. w Nowej Wsi Legnickiej, FUM Chofum SA w Chocianowie, Energetyki Sp. z o. o. w Lubinie i Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Jaworze, w dniach 24 - 27 maja br.  wzięli udział w szkoleniu Lider dialogu autonomicznego część 1 (SOD-1). Warsztaty dotyczyły organizacji pracy działacza związkowego oraz prawa pracy i prawa wewnątrzzwiązkowego. Zajęcia przeprowadzili Ewa Kosiorowska i Jerzy Morawski.

  • W dniach 11 - 13 maja br. członkowie Związku z: MOPS-u w Legnicy, Fortis Banku Polska Sp. z o. o. w Lubinie, TCM-u Sp. z o. o. w Polkowicach, Sandenu MP Sp. z o. o. w Polkowicach i Energetyki Sp. z o. o. w Lubinie wzięli udział w szkoleniu Lider dialogu autonomicznego - część 2 (dawniej SOD-2). Uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na temat: rozwiązywania konfliktów, komunikowania się, sposobu prowadzenia negocjacji, przekazywania informacji członkom Związku oraz SIP i Komisji bhp. Zajęcia prowadzili Ewa Kosiorowska i Jerzy Morawski.

  • 10 maja 2010 r. w Legnicy miało miejsce Szkolenie podstawowe na temat rozwoju NSZZ "Solidarność", w którym uczestniczyło 13 członków Związku z organizacji w: MOPS-ie w Legnicy, TCM-ie Sp. z o. o. w Polkowicach, Fortis Banku SA w Lubinie, Sandenie Manufacturing Poland Sp. z o. o. w Polkowicach i Energetyce Sp. z o.o. w Lubinie. Podczas szkolenia rozmawiano o zależności między statusem Związku w firmie, a jego liczebnością oraz o tym jak liczebność wpływa na pozycję "Solidarności" w Regionie i w kraju. Zajęcia przeprowadziła Ewa Kosiorowska.

  • W dniach 26 - 29 kwietnia br. w Legnicy odbyło się szkolenie Lider dialogu autonomicznego – program rozwoju kompetencji działaczy szczebla zakładowego zorganizowane w ramach projektu Konstruktywny dialog – program rozwoju kompetencji liderów NSZZ „Solidarność”, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, priorytet V - Dobre rządzenie, działanie 5.5. - Rozwój dialogu społecznego, poddziałanie 5.5.2. - Wzmocnienie uczestników dialogu społecznego. Szkolenie zostało opracowane przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” w partnerstwie z regionami NSZZ „Solidarność”: Podlaskim, Dolny Śląsk, Warmińsko-Mazurskim i Mazowsze. Celem szkolenia było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat podstaw prawnych działalności związków zawodowych, prawa wewnątrzzwiązkowego, zakładowych źródeł prawa pracy, zakresu regulacji prawnych oraz trybu ich stanowienia, rodzajów uprawnień związków zawodowych zarówno w indywidualnych sprawach pracowniczych, jak i w sprawach zbiorowych oraz zapoznanie się z tematyką konfliktów i sporów zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. Uczestnikami warsztatów było 17 członków Komisji Oddziałowej z Organizacji Oddziałowej w PKP Cargo SA Dolnośląski Zakład Spółki we Wrocławiu Oddział w Legnicy. Zajęcia prowadzili trenerzy dialogu społecznego: Sławomir Poświstak z Regionu Dolny Śląsk i Ewa Kosiorowska z Regionu Zagłębie Miedziowe.

  • Członkowie komisji rewizyjnych z organizacji w: Urzędzie Skarbowym w Lubinie, PKP Cargo SA w Legnicy, TCM Sp. z o. o. w Polkowicach, ZUW Urbex Sp. z o. o. w Lubinie, WPEC w Legnicy SA i Straży Miejskiej w Legnicy wzięli udział w szkoleniu Zasady działania komisji rewizyjnej, które miało miejsce w Legnicy, w dniach 13 - 14 kwietnia 2010 r. Celem szkolenia było poznanie zasad działania komisji rewizyjnych, pogłębienie znajomości prawa wewnątrzzwiązkowego oraz opanowanie podstaw zarządzania finansami podstawowych jednostek organizacyjnych. Warsztaty przeprowadzili Ewa Kosiorowska i Zbigniew Kuźniar.

  • W dniach 8 - 11 marca br. w Legnicy odbyło się szkolenie Lider dialogu autonomicznego – program rozwoju kompetencji działaczy szczebla zakładowego zorganizowane w ramach projektu Konstruktywny dialog – program rozwoju kompetencji liderów NSZZ „Solidarność”, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, priorytet V - Dobre rządzenie, działanie 5.5. - Rozwój dialogu społecznego, poddziałanie 5.5.2. - Wzmocnienie uczestników dialogu społecznego. Szkolenie zostało opracowane przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” w partnerstwie z regionami NSZZ „Solidarność”: Podlaskim, Dolny Śląsk, Warmińsko-Mazurskim i Mazowsze. Celem szkolenia było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat podstaw prawnych działalności związków zawodowych, prawa wewnątrzzwiązkowego, zakładowych źródeł prawa pracy, zakresu regulacji prawnych oraz trybu ich stanowienia, rodzajów uprawnień związków zawodowych zarówno w indywidualnych sprawach pracowniczych, jak i w sprawach zbiorowych oraz zapoznanie się z tematyką konfliktów i sporów zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. Uczestnikami warsztatów byli działacze związkowi z: PeBeKi SA w Lubinie, Fortis Banku SA w Lubinie, Sandenu Manufacturing Poland Sp. z o. o. w Polkowicach, SOSzW w Jaworze, Nadleśnictwa w Lubinie i Legnicy. Zajęcia prowadzili trenerzy dialogu społecznego: Ewa Gorzkowska, Celina Kobelak i Piotr Majchrzak z Regionu Dolny Śląsk oraz Ewa Kosiorowska z Regionu Zagłębie Miedziowe.
  • 5 lutego br. w Legnicy odbyło się szkolenie Wybory władz w organizacjach wydziałowych NSZZ "Solidarność" dla członków Związku z organizacji w: Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. w Polkowicach, PeBeKa SA w Lubinie, Pol-Miedź Trans Sp. z o. o. w Lubinie i Faurecii Legnica Sp. z o. o. w Legnicy. Uczestnicy przypomnieli sobie podstawowe zasady wyborcze obowiązujące w naszym Związku i poznali najnowsze wewnątrzzwiązkowe uregulowania prawne dotyczące wyborów. Szkolenie przeprowadzili Ewa Kosiorowska i Jerzy Morawski.

  • W kolejnym szkoleniu poświęconym Wyborom władz w podstawowych jednostkach organizacyjnych NSZZ "Solidarność" uczestniczyli członkowie "Solidarności" z: VOSS Automotive Poland Sp. z o. o. w Nowej Wsi Legnickiej, Aquaparku SA Polkowice, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Chojnowie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie i II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Szkolenie odbyło się 21 stycznia br. w Legnicy, przeprowadzili je Ewa Kosiorowska i Jerzy Morawski.

  • 20 stycznia 2010 r. w Legnicy odbyło się szkolenie Wybory władz w organizacjach wydziałowych NSZZ "Solidarność" zamówione przez komisje międzyzakładowe nr 1 i 2  Pracowników Oświaty i Wychowania w Legnicy. Uczestnicy przypomnieli sobie podstawowe zasady wyborcze obowiązujące w naszym Związku i poznali najnowsze wewnątrzzwiązkowe uregulowania prawne dotyczące wyborów. Szkolenie przeprowadziła Ewa Kosiorowska.

  • Przedstawiciele podstawowych jednostek organizacyjnych NSZZ "Solidarność" w Regionie z: Sandenu Manufacturing Poland Sp. z o. o. w Polkowicach, FUM Chofum SA w Chocianowie, Urzędu Skarbowego w Lubinie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie i WIP Sp. z o. o. w Legnicy15 stycznia br. uczestniczyli w szkoleniu Wybory władz w podstawowych jednostkach organizacyjnych NSZZ "Solidarność", podczas którego przypomniano podstawowe zasady wyborcze obowiązujące w NSZZ "Solidarność" i przedstawiono najnowsze uregulowania prawne dotyczące wyborów. Zajęcia przeprowadzili Ewa Kosiorowska i Jerzy Morawski.

  • 14 stycznia 2010 r., w Legnicy, odbyło się szkolenie Wybory władz w podstawowych jednostkach organizacyjnych NSZZ "Solidarność" dla przedstawicieli Związku z organizacji w Volkswagen Motor Polska sp. z o. o. w Polkowicach. Uczestnicy przypomnieli sobie podstawowe zasady wyborcze obowiązujące w naszym Związku i poznali najnowsze wewnątrzzwiązkowe uregulowania prawne dotyczące wyborów. Zajęcia prowadzili Ewa Kosiorowska i Jerzy Morawski.

Zobacz więcej: 20122011 , 2009, 2008 , 2007 , 2006

Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "Solidarność"

ul.  Fryderyka Skarbka 9, 59-220 Legnica         

 tel. 76 721 08 78  fax 76 721 08 88     

e-mail: legnica@solidarnosc.org.pl