Zwolnienia grupowe w PKP Cargo. Solidarność zapowiada akcje protestacyjne przed zakładami spółki

• poniedziałek, 22 Lipca 2024
  • Branże

Kolejna runda negocjacji między związkami zawodowymi i zarządem PKP Cargo w sprawie zapowiadanych zwolnień grupowych nie przyniosła żadnych rezultatów. W przyszłym tygodniu zorganizowane zostaną demonstracje przed siedzibami poszczególnych zakładów spółki.

– Nie ma żadnego postępu w rozmowach. Pracodawca byłby skłonny ograniczyć skalę zwolnień, jeśli zgodzimy się na zawieszenie zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. To nic innego jak szantaż. Zarząd nie chce przedstawić związkom żadnego planu naprawczego – powiedział Henryk Grymel, przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” po zakończeniu rozmów, które odbyły się 19 lipca w siedzibie zarządu PKP Cargo w Warszawie.

„Podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu protestów”

– Nie możemy zaakceptować faktu, że jedynym pomysłem pracodawcy na wyprowadzenie spółki na prostą są zwolnienia. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu protestów – wskazał Jan Majder, przewodniczący „Solidarności” w PKP Cargo.

Pierwszym etapem mają być demonstracje, które zostaną przeprowadzone w przyszłym tygodniu pod poszczególnymi zakładami spółki. Pierwsza pikieta odbędzie się 25 lipca przed siedzibą PKP Cargo Południowy Zakład Spółki w Katowicach. Dzień później, 26 lipca, protesty zorganizowane zostaną w Tarnowskich Górach i we Wrocławiu. – O szczegółach dotyczących tych demonstracji oraz o kolejnych akcjach protestacyjnych będziemy informować na bieżąco – zapowiada Jan Majder.

Ponad 4 tys. osób do zwolnienia

O zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych zarząd PKP Cargo poinformował stronę związkową 3 lipca. Z informacji przekazanej przez pracodawcę wynika, że pracę stracą 4142 osoby, czyli jedna trzecia załogi. Kolejne rozmowy między związkowcami i pracodawcą zaplanowane zostały na 23 lipca. Jeżeli nie uda się podpisać porozumienia w życie wejdzie regulamin zwolnień grupowych przedstawiony przez pracodawcę. Z informacji przekazanych związkom wynika, że zwalniane osoby miałyby otrzymać wyłącznie odprawy przewidziane w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W zależności od stażu pracy, będzie to równowartość od jednego do trzech miesięcznych wynagrodzeń.

Wcześniej w spółce wprowadzono tzw. nieświadczenie pracy, które docelowo ma objąć do 30 proc. pracowników. W tej chwili na nieświadczeniu pracy przebywa ok. 3 tys. osób. Natomiast 27 czerwca zarząd PKP Cargo złożył w sądzie wniosek dotyczący rozpoczęcia postępowania sanacyjnego. Jeżeli sąd przychyli się do tego wniosku, w spółce ustanowiony zostanie zarządca.

PKP Cargo, to największy w Polsce i jeden z największych w Europie kolejowych przewoźników towarowych. Firma zatrudnia 13,7 tys. pracowników, a wraz ze spółkami zależnymi ok. 20 tys. osób.

CZYTAJ TAKŻE: Zwolnienia w PKP Cargo. Kolejarska „S” mówi stanowcze „nie” i grozi strajkiem na całej kolei

źródło: NSZZ „S” Region Śląsko-Dąbrowski