Organizowanie Związku

Masz problemy w pracy ? Za mało zarabiasz ?
Nie wolno Ci iść na zwolnienie lekarskie ?
W Twojej umowie o pracę jest inna kwota niż w tabeli płac ?
Zastanów się, czy tylko Ty masz podobne zastrzeżenia..

Krok 1:

Jeżeli w zakładzie pracy istnieje organizacja zakładowa NSZZ "Solidarność", wystarczy tylko wypełnić deklarację związkową.Jeżeli nie, musisz wziąść sprawy w swoje ręce. Porozmawiaj z kolegami. Może oni myślą podobnie?

Krok 2:

Skontaktuj się z Działem Rozwoju Związku KK, z Twoim Zarządem Regionu albo z kimś, kto należy do Związku, kogo znasz i komu ufasz. Musisz mieć wsparcie osoby, która zna prawo związkowe, wie, jak przeprowadzić zebranie wyborcze, umie odpowiedzieć na każdą wątpliwość. Jeden błąd - niezawiniony, niezamierzony - i cały twój wysiłek może pójść na marne, więc nie ryzykuj.

Krok 3:

Zorganizuj zebranie. Najlepiej poza miejscem pracy.

Może jest ktoś, kto bardzo angażuje się w tę sprawę, tak jak Ty? Poproś go o pomoc. Pamiętaj: wszyscy Twoi koledzy muszą mieć poczucie, że to oni sami organizują się w Związek, a nie że to ktoś ich do tego przymusza.

Zaproponuj kolegom założenie Związku Zawodowego, który broniłby Waszych interesów. Nie trzeba tworzyć zupełnie nowego Związku - wystarczy przyłączyć się do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". "Solidarność" ma wielu dobrych działaczy, którzy pomagają takim jak Wy. "Solidarność" ma prawników i ekonomistów. "Solidarność" ma doświadczenia, którymi chce się z Wami podzielić.

Krok 4:

Stale kontaktuj się z osobą odpowiedzialna za organizowanie Związku w naszym regionie.

Weź od nas deklaracje związkowe. Deklaracje powinieneś mieć od tej pory zawsze przy sobie. Im więcej zorganizuje się Was w Związek, tym większa będzie jego siła w zakładzie pracy.

Krok 5:

Związek istnieje.. i co dalej?

Założyliście już Związek w swoim zakładzie pracy. Gratulujemy! Ale nasza rola nie kończy się na pogratulowaniu Wam i wydaniu Wam zaświadczenia o wpisie do rejestru.

Pomożemy Wam założyć konto - to niezbędna operacja, abyście mogli odprowadzać składki członkowskie

Pomożemy Wam uporządkować papiery po wyborach - musicie wiedzieć, kto jest członkiem komisji zakładowej, a kto rewizyjnej

Przeszkolimy Waszych działaczy z zakresu prawa pracy, bhp, układów zbiorowych. Ale to nie koniec naszej roli!

Będziemy wam pomagać w każdej sytuacji. To jest właśnie "Solidarność". Będziemy obecni, gdy zaczniecie rozmawiać z szefem - musicie z nim rozmawiać! Właśnie po to założyliście Związek - by wynegocjować u szefa zmianę tego, co się wam nie podoba.

Nie będziemy Was oszukiwać - czeka Was długa, żmudna i ciężka praca. Pracodawca będzie próbował Was zniechęcić do pracy związkowej. Może spróbuje intryg i skłócania Was z załogą. Może będzie udawał, że jest po waszej stronie, żeby Was zmylić. Ale pamiętajcie: jesteśmy z Wami i będziemy Wam pomagać, ilekroć nas poprosicie. Macie teraz do dyspozycji doświadczonych działaczy związkowych, prawników i ekonomistów. Jesteśmy do waszej dyspozycji. Właśnie dlatego nazywamy się "Solidarność", bo jesteśmy solidarni ze wszystkimi naszymi członkami.

Ale nie załatwiamy nic za Was. Nie będziemy negocjować układu zbiorowego za członków Związku w Waszym zakładzie pracy. Nie wyjdziemy za członków Waszej Komisji Zakładowej do pracowników Waszej firmy i nie będziemy ich namawiać by Was popierali. Musicie sami to robić. Potraficie to zrobić. Z naszą pomocą, ale sami.

Nigdy nie wolno Wam zapomnieć, że Związek Zawodowy tworzą ludzie. WASI KOLEDZY. Ci, którzy Was wybrali do władz zakładowych. Trzeba z nimi zawsze rozmawiać, przekonywać, pytać o zdanie - muszą czuć i widzieć, że jesteście z nimi, a nie tylko obok nich. Nikt nie ma monopolu na nieomylność. Nawet najlepszy przewodniczący komisji zakładowej. Nawet najlepiej przeszkolony działacz.

Założyliście Związek?

Świetnie!
A teraz słuchajcie swoich pracowników.
Wy jesteście dla nich.
Rozmawiajcie z nimi.
Właśnie tak stworzycie i utrzymacie prawdziwą siłę Waszego Związku

więcej