|
28 KWIETNIA
ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR WYPADKÓW PRZY PRACY I CHORÓB ZAWODOWYCH
Co roku 28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy. Tego dnia myślimy o tych, którzy zginęli w pracy, doznali urazów czy cierpią na choroby zawodowe.
Na początku XX wieku w jednej z kopalń kanadyjskich miała miejsce katastrofa: wybuchł metan, zginęło wielu górników. Po tej tragedii górnicy szukali skutecznego środka, aby się zabezpieczyć. Przez wiele lat zjeżdżali pod ziemię zabierając kanarki w klatce. Kanarek był wyczulony na metan i przy niewielkim stężeniu padał - był to znak ostrzegawczy dla pracujących, którzy w porę opuszczali zagrożone wyrobiska. Na pamątkię tamtych wydarzeń Kanadyjski Kongres Związków Zawodowych wydał pamiątkową plakietkę z symbolicznym wizerunkiem "złotego kanarka". W 1986 roku Kanadyjski Kongres Związków Zawodowych przyjął datę 28 kwietnia jako "Dzień Pamięci Pracowników". Rok później inicjatywę tą podjęła amerykańska centrala związków zawodowych AFL-CIO. I tak pozostało aż do 1996 roku, kiedy to podczas odbywającej się w Nowym Yorku sesji komisji ONZ ds. stabilnego rozwoju, związkowcy zorganizowali specjalną ceremonię przy świetle świec dla upamiętnienia przypadków śmierci, okaleczeń, kontuzji i chorób zawodowych spowodowanych niebezpiecznymi warunkami pracy. W 1997 roku grupa robocza ds. BHP Międzynarodowej Konferencji Wolnych Związków Zawodowych zaleciła, aby 28 kwietnia obchodzić corocznie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy. Zapalona świeczka stała się symbolem tego święta - symbolem pamięci o zmarłych pracownikach. W 2001 roku Międzynarodowa Organizacja Pracy włączyła się również w obchody tego dnia. MOP chce zwrócić międzynarodową uwagę na zapewnienie ludziom godnej i bezpiecznej pracy. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 9 lipca 2003 ustanowił dzień 28 kwietnia Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, zwracając tym szczególną uwagę na konieczność stałego i kompleksowego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracujących.
NSZZ "Solidarność" już w 1991 roku wyszedł z inicjatywą aby 28 kwietnia był obchodzony również w Polsce. W tym dniu w sposób szczególny staramy się zwrócić uwagę pracodawców i pracowników na problemy bezpieczeństwa pracy i warunków środowiska pracy, dla uczczenia zmarłych i przypomnienia o losie zatrudnionych, którzy w skutek wypadku przy pracy i choroby zawodowej stali się inwalidami.
Obchody dnia 28 kwietnia nie powinny być tylko akcją jednego dnia, lecz ciągłą działalnością pracodawców i związków zawodowych na rzecz poprawy warunków pracy zatrudnionych pracowników.
|