Wizyta studyjna w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego w Białymstoku
Dnia 26 października 2012 r. w Szkole Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego w Białymstoku odbyła się kolejna wizyta studyjna. W spotkaniu uczestniczyło 17 osób w tym 10 przewodniczących Kół wchodzących w skład Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Białymstoku.
Otwarcia wizyty studyjnej dokonała Koordynator Projektu - Izabela Żmojda, która przywitała przybyłych gości i wprowadziła do tematyki spotkania.
W dalszej części wizyty Wicedyrektor Szkoły - Katarzyna Jemioło-Rabiega zapoznała uczestników z specyfiką oraz bardzo rozwiniętą działalnością oświatową placówki, charakteryzującą się stosowaniem innowacyjnych metod wychowania i stymulacji rozwoju zarówno uczniów pełnosprawnych, jak i uczniów z niepełnosprawnością ruchową, autyzmem, wadami słuchu czy niepełnosprawnością sprzężoną.
W kolejnym punkcie wizyty Dyrektor Szkoły - Bożena Chodyniecka oraz Przewodnicząca Koła NSZZ „Solidarność” przy Szkole Podstawowej Nr 11 - Dorota Kłak przedstawiły przykłady współpracy pomiędzy zakładową organizacją związkową a dyrekcją placówki, w tym konsultacje m.in. w sprawie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, regulaminu wynagradzania i premiowania czy oceny pracy dyrektora. Przykładów ukazujących właściwie rozumiany dialog społeczny jest wiele, wśród nich można wyróżnić wspólne wdrażanie 10 kroków Strategii Dokonywania Zmian, która jasno określa zasady działania prowadzące do osiągnięcia celu długoterminowego. Formą takiego działania są m.in. cotygodniowe spotkania kadry pracowniczej, podczas których następuje wymiana ważnych dla Szkoły informacji oraz podsumowanie osiągnięć pracowników.
Dobrym przykładem partnerstwa pomiędzy pracodawcą a pracownikami jest także istnienie szkolnego chóru składającego się z kadry pracowniczej i dyrekcji, którego uczestnicy wizyty mieli przyjemność wysłuchać i który wywarł na nich bardzo pozytywne wrażenie.
Wymiana poglądów oraz dyskusja jakie miały miejsce podczas podsumowania spotkania świadczy o dużym zainteresowaniu efektywnością współpracy pracodawcy i związków zawodowych w odwiedzanej placówce.
Warto podkreślić, iż była to ostatnia z 4 wizyt studyjnych realizowanych w ramach projektu „Rola dialogu społecznego na szczeblu regionalnym” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Mamy nadzieję, że ukazanie dobrych praktyk w wizytowanych zakładach pracy wpłynęło na wzmocnienie instytucji dialogu społecznego na szczeblu zakładowym.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego