Samorząd Miasta Grajewo uhonorował 8 działaczy Solidarności, mieszkańców Grajewa, z okresu stanu wojennego i podziemnej działalności NSZZ „Solidarność”. Podziękowania otrzymali; Bronisław Chełmiński, Wanda Mieczkowska, Teresa Pelc, Danuta Reinke, Mieczysław Reut, Barbara Skibniewska oraz Zofia i Longin Śliwińscy.
Uroczyste wręczenie podziękowań nastąpiło na początku Sesji Rady Miasta w dniu 29 grudnia 2011r, wręczali je Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Curyło, Burmistrz Miasta Adam Kiełczewski oraz Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Eugeniusz Formejster. W czasie wystąpienia Wiceprzewodniczący ZR mówił o szczególnej roli Kościoła Katolickiego w okresie braku suwerenności kraju, wskazał też, że w Grajewie swoistym przyczółkiem niepodległości był Krzyż Solidarności postawiony w 1981 roku przy Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej. Wspomniał aktywnych w tamtym okresie działaczy, już nieżyjących: Juliana Litwinowicza, Wiesława Sufryda, Kazimierę Gajdzińską. Podziękował także wszystkim tym mieszkańcom Grajewa, którzy w tamtym okresie w jakikolwiek sposób wspierali działania niepodległościowe. Bez działalności takich osób w całym kraju, bez ich szczególnej wiary, nie było by dziś wolnej Polski. Formejster apelował, szczególnie do licznie zgromadzonych tego dnia na sali nauczycieli, by wiedza o tych ludziach, o tamtym okresie, nie została zapomniana, by trafiła do młodego pokolenia Polaków.
Wiceprzewodniczący ZR mówił także o bezsilności wymiaru sprawiedliwości w stosunku do twórców stanu wojennego oraz wyzwaniach i trudnościach z jakimi, w czasach wolnej Polski, zmaga się NSZZ „Solidarność”, jak wiele jest obecnie spraw do załatwienia. Stwierdził, że tam gdzie występują problemy pracownicze i kwestie związane z zabezpieczeniem społecznym, nie może i nie zabraknie NSZZ „Solidarność”. Zachęcał do działań na rzecz dobra wspólnego, w poszanowaniu zasad dialogu społecznego i międzyludzkiej solidarności.
Podziękowania wręczono na wniosek NSZZ „Solidarność”, konsultowany wcześniej ze środowiskiem działaczy podziemnej Solidarności. Pod uwagę była brana aktywna postawa w okresie stanu wojennego i latach 80-tych. Jak stwierdził Formejster, nie należy tego mylić z okresem tworzenia związku w powiecie grajewskim, bo to są dwie różne sprawy, dlatego wśród wyróżnionych nie ma m.in. niektórych z założycieli Solidarności w naszym mieście, którzy wyjechali w latach 80-tych z Grajewa. Należy też dodać, że niektóre osoby, które zakładały struktury NSZZ „Solidarność” w 1980r z wiadomych tylko sobie względów nie kontynuowały tej działalności w okresie stanu wojennego i delegalizacji związku, nie podjęły także działalności po 1989 roku.
W imieniu wyróżnionych słowa wdzięczności za pamięć przekazał Mieczysław Reut.
|