Obchody 30 - lecia NSZZ "Solidarność" w Białymstoku, rozpoczęły się w sobotnie południe na Rynku Kościuszki przed Ratuszem. Z godziny na godzinę, na placu pojawiało się coraz więcej osób, aby wspólnie powspominać początki Solidarności i jej drogę do dzisiejszego okresu. Wielu ludzi nie kryło radości z powodu tak licznie zgromadzonych młodych ludzi, dla których "Solidarność" nie jest tylko pustym sloganem.
Wszyscy, którzy zdecydowali się na udział w obchodach, mogli liczyć na wiele atrakcji. W radosnym tłumie można było zaobserwować ludzi trzymających w rękach baloniki "Solidarności", a na słupach oświetleniowych powiewały flagi związku. Festyn miał również misję informacyjną, wskazując że "Solidarność" to nie tylko nazwa historyczna. Związek cały czas prężnie działa i ma plany na przyszłość. Świadczy o tym chociażby jednocześnie przeprowadzana akcja „Zorganizowani mają lepiej”. W ramach tej inicjatywy rozdawano ulotki opisujące korzyści płynące z przynależności do związku zawodowego.
Każdy pełnoletni i zdrowy białostoczanin mógł oddać również krew w specjalnym krwiobusie, który czekał na krwiodawców przy fontannie. Dzieci, natomiast, mogły liczyć na udaną zabawę na dmuchanej zjeżdżalni. W sobotę wieczorem zagrał zespół Folk Brothers z WOAK-u, a także kabaret Jana Pietrzaka, który bawił białostocką publiczność. Pierwszy dzień obchodów 30-lecia Solidarności zakończył koncert multimedialny zespołu Lombard zatytułowany "W hołdzie Solidarności".
Drugi dzień Podlaskich Dni z „Solidarnością” rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna odprawiona w Archikatedrze Białostockiej. Uroczystości przewodniczył Abp Stanisław Szymecki. W modlitwie obok związkowców z całego regionu wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich miejskich i samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe, młodzież z Zespołu Szkół im. „Solidarności” w Korycinie oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Białegostoku.
Abp Szymecki podziękował członkom „Solidarności” za „30. lat wielkiego zasiewu dobra, prawdy i wiary; za 30. lat miłości Ojczyzny, patriotyzmu i walki o lepszą Polskę”. Wzywał związkowców, aby nadal siali te wartości „pełnymi garściami, gdyż tego zasiewu wciąż potrzebuje Polska”. Podziękował także za nowy witraż ufundowany przez białostockich związkowców dla archikatedry.
Po zakończeniu uroczystości w archikatedrze złożono kwiaty pod pomnikiem bł. Ks. Jerzego znajdującym się obok katedry. Przy pomniku białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował również dla mieszkańców miasta plenerową wystawę - "NSZZ Solidarność Region Białystok 1980-1981".
Następnie przy akompaniamencie orkiestry Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku przemaszerowano na Plac Uniwersytecki, gdzie w auli Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się konferencja naukowa pt. "NSZZ Solidarność - spojrzenie po 30 latach". Referaty wygłosili: prof. Jerzy Eisler (IPN), dr Krzysztof Sychowicz (IPN) oraz Marek Kietliński (Archiwum Państwowe w Białymstoku). W trakcie konferencji wywiązała się żywa dyskusja, w trakcie której zastanawiano się nad rolą NSZZ „Solidarność” w latach osiemdziesiątych oraz jej zadaniami na przyszłość
przygotował: Cezary Janucik
zobacz galerię zdjęć: tutaj
|