Żona działacza związkowego zatrzymana za śledzenie grupy na Facebooku

• piątek, 03 Marca 2023
  • Zagranica

Na zdjęciu Viktar Stukow oraz Swiatlana Stukowa

Na zdjęciu Viktar Stukow oraz Swiatlana Stukowa

Swiatłana Stukowa, żona Wiktora Stukowa, działacza Wolnego Związku Zawodowego Białorusi, została zatrzymana. Oskarżono Ją o udział w nielegalnej pikiecie i oraz rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych.
Zdaniem Viktara Stukowa, szykanowanie Jego żony jest zemstę za Jego działalność w wolnym związku zawodowym. Początkowo żona działacza związkowego została zatrzymana na 72 godziny. 1 marca sędzia Połockiego Sądu Rejonowego Yanina Martsulevich uznała Sviatlanę Stukovą za winną i skazała kobietę na 15 dni aresztu.
Podstawą oskarżenia było „śledzenie” strony związku zawodowego BySol na Facebooku. Viktar Stukow, który był pełnomocnikiem podczas procesu, próbował udowodnić, że śledzenie na FB nie miała nic wspólnego z rozpowszechnianiem informacji. Sędzia uznał jednak, że podstawą skazania może być „śledzenie” na FB organizacji, która na Białorusi została uznana za ekstremistyczną.
Jak wskazuje centrum Wiasna w dniu dzisiejszym laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki został skazany na 10 lat kolonii karnej przez sąd w Mińsku  – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność.
60-letni dziś Bialacki założył Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” w 1996 roku. Organizacja została zdelegalizowana przez reżim Alaksandra Łukaszenki w 2003 roku, jednak nigdy nie przerwała działalności. Na fali represji po protestach powyborczych na Białorusi w 2010 roku Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia za rzekome niepłacenie podatków. W 2014 roku wyszedł na wolność w ramach amnestii.
W 2021 roku został Bialacki umieszczony w areszcie pod sfingowanymi zarzutami. Początkowo władze oskarżały go o „niepłacenie podatków”. Potem zarzuty zmieniono na „kontrabandę” i „finansowanie protestów”.
W 2022 roku Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla wraz z rosyjską organizacją badającą zbrodnie stalinowskie Stowarzyszeniem Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich.
 – To kolejna skandaliczna decyzja białoruskiego sądu w ostatnim czasie. Polska stanowczo sprzeciwia się procesom motywowanym politycznie oraz wzywa do uwolnienia niesprawiedliwie skazanych – napisał w mediach społecznościowych premier RP Mateusz Morawiecki.
Pamiętajmy że trwa akcja wysyłania pocztówek protestu do Ambasady Białorusi w RP- działacze niezależnych związków zawodowych potrzebują naszego moralnego wsparcia – dodaje Barbara Surdykowska.
bs