Założyli „Solidarność”, wynegocjowali większe podwyżki!

• wtorek, 25 Kwietnia 2023
  • Regiony

fot. pixabay.com

O ponad 20 proc. wzrosły od kwietnia wynagrodzenia zasadnicze pracowników firmy SK hi-tech battery materials Poland w Dąbrowie Górniczej. Podwyżki wynegocjowała „Solidarność”, która powstała w tej firmie rok temu. Wyższe wypłaty wypłyną na konta załogi do 10 maja.

Jak informuje Joanna Paryż, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”, podwyżka wyniosła od 700 do 1000 zł brutto, ale zdecydowana większość pracowników otrzymała 800 zł brutto. Konkretne kwoty zostały uzależnione od rocznej oceny pracowniczej dokonanej przez przełożonego.

Podwyżki wynegocjowane przez „Solidarność” są znacznie wyższe od tych, które w zeszłym roku przyznał pracownikom pracodawca, gdy związek jeszcze w spółce nie działał. – Gdy zaczynaliśmy rozmowy, zarząd zaproponował podwyżki procentowe, które przełożyłyby się na kwoty wynoszące od 350 zł brutto do 500 zł brutto. Nie chcieliśmy się na nie zgodzić i zaczęliśmy negocjować wyższe stawki. Gdyby nie było „Solidarności”, tych rozmów nie miałby kto poprowadzić, a w życie weszłyby podwyżki w wysokości ustalonej przez pracodawcę – mówi Joanna Paryż.

Zaznacza, że stronom udało się dojść do porozumienia w ciągu zaledwie trzech spotkań, a współpraca związku z przedstawicielami zarządu firmy od początku dobrze się układa. Porozumienie podpisano 12 kwietnia. Wyższe stawki obowiązują od początku miesiąca. To pierwsze porozumienie płacowe zawarte po powstaniu związku w zakładzie. Związkowcy planują już kolejne rozmowy. Będą one dotyczyły m.in. premiowania pracowników.

Dąbrowska spółka zatrudnia 450 osób. Zakład został uruchomiony w 2021 roku i jest częścią SK ie Technology, pierwszego w Korei Południowej i jednego z trzech światowych producentów separatorów stanowiących kluczowy element akumulatorów litowo-jonowych. SK ie Technology, to z kolei jedna z przeszło 100 firm należących do koreańskiego giganta SK Group.

www.solidarnosckatowice.pl