Wyższe pensje dla załogi tyskiego zakładu FCA Poland

• czwartek, 15 Lutego 2024
  • Branże

fot. pixabay.com

Od stycznia tego roku pensje pracowników tyskiego zakładu FCA Poland należącego do koncernu Stellantis wzrosły o 830 zł brutto. Podwyżka w tej wysokości obejmuje wzrost stawek zasadniczych i miesięcznej premii. Porozumienie dotyczące wzrostu wynagrodzeń związkowcy, w tym zakładowa Solidarność, podpisali z pracodawcą 3 lutego.

„Podwyżki już weszły w życie”

– Zarobki w FCA Poland nie należą do wygórowanych, więc oczekiwania załogi były nieco wyższe. Niemniej udało nam się podpisać całkiem niezłe porozumienie. I co bardzo ważne, podwyżki już weszły w życie. Wypłaty za styczeń, które wpłynęły na konta pracowników na początku lutego, już uwzględniały wynegocjowane przez stronę związkową podwyżki – powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w tyskiej fabryce cytowana na portalu śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Porozumienie płacowe przewiduje też wzrost wszystkich dodatków funkcyjnych o 100 proc. Po tej zmianie dodatek dla brygadzistów wynosi 150 zł, a dla team leaderów 300 zł. W przypadku kadry kierowniczej niższego i wyższego szczebla jest to analogicznie 900 zł i 2 tys. zł. – Te dodatki stały w miejscu od 2006 roku. Dochodziło do sytuacji, w których pracownicy nie chcieli awansować i brać na siebie ogromnej odpowiedzialności, bo nie wiązało się to z satysfakcjonującą gratyfikacją finansową – zaznaczyła Wanda Stróżyk.

Ponadto pracownicy mają szansę na otrzymanie dodatkowej premii, jeżeli spółka osiągnie dobre wyniki finansowe.

W FCA Poland pracuje około 2300 osób, ale zapisami wynegocjowanego porozumienia objętych zostanie również około 800 osób zatrudnionych za pośrednictwem firm zewnętrznych.

Źródło: solidarnosckatowice.pl