Wyrok wobec liderów BKDP został pozostawiony bez zmian

• piątek, 24 Marca 2023
  • Zagranica

Dziś Sąd Najwyższy Republiki Białoruś rozpatrywał apelację od wyroku Sądu Miejskiego w Mińsku wobec liderów stowarzyszenia związków zawodowych „Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych” (BKDP). Wyrok wobec liderów BKDP pozostał bez zmian.

Aliaksandr Yarashuk, Siarhei Antusevich i Iryna But-Husaim zostali skazani pod zarzutem działań, które rażąco naruszają porządek publiczny (udział w akcji protestacyjnej). Aleksandrowi Yaroshukowi postawiono również zarzut rzekomego nawoływania do stosowania środków ograniczających i innych działań mających na celu szkodę bezpieczeństwa narodowego Republiki Białorusi.

Rozprawa apelacyjna rozpoczęła się bez udziału oskarżonych. Sąd pozostawił wyrok wobec liderów BKDP bez zmian.

Przypomnijmy, że przewodniczący Aliaksandr Yaroshuk został skazany na 4 lata więzienia, jego zastępca Siarhei Antusevich na 2 lata, a księgowa Iryna But-Husaim na 1,5 roku.

Wszyscy oskarżeni przebywają w areszcie od 19 kwietnia 2022 roku. Obecnie lider BKDP Aliaksandr Yaroshuk przebywa w areszcie tymczasowym w Mahiliowie, podobnie jak jego zastępca Siarhei Antusevich. Księgowa Iryna But-Husaim przebywa w mińskim areszcie śledczym nr 1.

Więźniowie polityczni wkrótce zostaną przeniesieni do kolonii karnych.

Yury Ravavoi
Biuro Zagraniczne