Wybrano Prezydium Komisji Krajowej. Oto nowi wiceprzewodniczący Solidarności!

• środa, 15 Listopada 2023
  • Kraj

W środę, 15 listopada odbyło się w Spale posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” X kadencji. Jednym z najważniejszych punktów obrad był wybór członków Prezydium.

Po 13 latach działalności jako wiceprzewodniczący Związku z Prezydium odchodzą: Tadeusz Majchrowicz odpowiedzialny za struktury terenowe, Henryk Nakonieczny odpowiedzialny za dialog społeczny i negocjacje, Ewa Zydorek sekretarz Komisji Krajowej i Bogdan Kubiak odpowiedzialny za struktury branżowe.

Nowy skład Prezydium wyłoniono dzisiaj w czasie posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, które odbywało się w związkowym ośrodku w Spale.

Prezydium KK 2023-2028

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, a zarazem przewodniczący Prezydium, Piotr Duda zawnioskował na posiedzeniu o poparcie czterech kandydatów do nowego Prezydium:

Grzegorza Adamowicza – przewodniczącego Zarządu Regionu Elbląskiego, na funkcję zastępcy przewodniczącego KK; Macieja Kłosińskiego – przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej, na funkcję zastępcy przewodniczącego KK; Bartłomieja Mickiewicza – dotychczasowy przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność” i Krajowej Sekcji Pożarnictwa, na funkcję zastępcy przewodniczącego KK oraz Jerzego Jaworskiego – obecnego Skarbnika Komisji Krajowej, na dotychczas pełnioną funkcję.

– Trudno jest dobrać grupę osób, do których będę miał zaufanie. Zaufanie jakie miałem, przez ostatnie 13 lat, do tych członków Prezydium, którzy teraz ustępują. Odbyłem trudne i szczere rozmowy z wieloma kandydatami. Niestety sytuacja rodzinna wielu z nich jest tak skomplikowana, że nie pozwala im na to, by objąć te funkcje. Te osoby, które zaproponowałem to ludzie, którym ufam, są mi bardzo bliskie i które chcą „na maxa” pracować – mówił przewodniczący Piotr Duda.

Przewodniczący „S” zapowiedział także, że szczegółowy podział kompetencji pomiędzy członków Prezydium zostanie ustalony w późniejszym terminie.

Następnie odbyła się krótka prezentacja samych kandydatów. Z przyczyn rodzinnych, na posiedzeniu nie mógł być obecny przewodniczący Mickiewicz.

W tajnym głosowaniu, członkowie Komisji Krajowej poparli w/w kandydatury zatwierdzając skład Prezydium Komisji Krajowej na kadencję związkową 2023-2028. Grzegorz Adamowicz uzyskał 87 głosów, Jerzy Jaworski 83, Maciej Kłosiński 84, a Bartłomiej Mickiewicz 80. Ważnych głosów oddano 87.

Kompetencje Prezydium

Prezydium jest organem władzy wykonawczej, którego zadaniem jest kierowanie bieżącą działalnością Komisji Krajowej. W skład Prezydium wchodzi przewodniczący Związku oraz wybrani na jego wniosek wiceprzewodniczący, będący tym samym jego najbliższymi współpracownikami.

Członkowie Prezydium Komisji Krajowej kierują pionami kompetencyjnymi, w skład których wchodzą biura (np. zagraniczne, eksperckie, szkoleń i rozwoju Związku), zespoły (polityki społecznej, ekonomiczny, ds. promocji Związku), a także pełnomocnicy (ds. młodych, kobiet, osób niepełnosprawnych), inspektorzy i specjaliści pomagający w realizacji zleconych zadań.

Członkowie Prezydium zajmują się nadzorowaniem pracy podległych im jednostek organizacyjnych, a także koordynacją działalności KK – zależnie od pełnionej funkcji – w zakresie m.in.: eksperckiej obsługi Związku, monitorowania ustawodawstwa, nadzoru właścicielskiego nad majątkiem Związku, archiwum historycznym “S”, organizowania ogólnopolskich akcji, imprez czy uroczystości, realizacji uchwał Krajowego Zjazdu Delegatów i KK, współpracy z międzynarodowymi strukturami związkowymi, monitorowania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy, przygotowywania wniosków, uchwał i stanowisk Komisji Krajowej, prowadzenia działań na rzecz rozwoju i promocji Związku czy aktywizacji związkowej młodych ludzi. Pełnią również funkcję reprezentacyjną oraz prowadzą dialog i negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego.

Źródło: tysol.pl