STANOWISKO
Organizacji Handlu i Usług
zgromadzonych na Konferencji Prasowej w dniu 12.12.2018 r.
w Warszawie, w siedzibie Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.
W odpowiedzi na wzmożony lobbing medialny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) oraz innych reprezentantów zagranicznych sieci handlowych, w sprawie przywrócenia możliwości handlu w niedzielę, przedkładamy stanowisko – organizacji polskich przedsiębiorców zebranych na konferencji prasowej w dniu 12.12.2018r , w siedzibie Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie przy ul. Oboźnej 8.
Naszym zdaniem:
1. Właściciele większości polskich placówek handlowych, z zadowoleniem przyjęli ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, gdyż uczestniczyli w tworzeniu i zbieraniu podpisów, pod obywatelskim projektem ustawy.
2. Biorąc za podstawę niedobór pracowników handlu (około 18 % pracowników handlu stanowią obcokrajowcy), obowiązująca Ustawa, pozwala pracodawcom przestrzegać przepisy Państwowej Inspekcji Pracy, w stosunku do pracowników.
3. Żadne przewidywane przez zagraniczne sieci handlowe, negatywne skutki ustawy, nie sprawdziły się , zarówno w obszarze :
a/ bezrobocia ( stopa bezrobocia najniższa od 20 lat –ca 3,8%),
b/obniżenia płacy pracownikom handlu,
c/zmniejszenia wpływów z tytułu podatków pośrednich z sektora handlu,
d/ czy też pogorszenia koniunktury w handlu.
4. W wyniku ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, poprawiła się sytuacja mikro firm z branży handlu wyrobami własnymi, towarami nisko- przetworzonymi, rozwija się gastronomia, a przede wszystkim aktywne formy wypoczynku oraz zdrowy styl życia.
Jednocześnie zgromadzeni na Konferencji Prasowej, przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, jednomyślnie potwierdzają wzmożony proceder nagminnego omijania ustawy o ograniczeniu handlu, w większości przez zagraniczne sieci sklepów franczyzowych.
Ustawodawca wyłączył ograniczenie handlu dla punktów handlowych, prowadzących usługi pocztowe. Zamysł ten miał na celu umożliwić otrzymania przez odbiorcę, ważnych przesyłek poleconych w wolne od handlu dni. Niestety niedoprecyzowanie definicji punktu pocztowego, czy też usługi pocztowej w art. 6 pkt.7, otworzyło furtkę do omijania przepisów tej ustawy, przez część zagranicznych sklepów handlowych. I tak sklepy Żabka, podpisując umowę z jednym z krajowych operatorów na prowadzenie usług pocztowych , otwierają sklepy w dni ustawowo wolne od handlu. W opinii tej sieci franczyzowej, która niestety znajduje potwierdzenie w niektórych orzeczeniach polskich sądów, praca w sklepie z podpisaną umową, na prowadzenie usług pocztowych, nie narusza zapisów ustawy. Konieczna jest więc nowelizacja ustawy, pod kątem uszczegółowienia art.6 pkt 7, w zakresie definicji punktu pocztowego. Punkt pocztowy to punkt, który zgodnie z PKD prowadzi głównie usługi pocztowe, a sprzedaż pozostałych drobnych artykułów, jest tylko uzupełnieniem jego działalności. Doprecyzowania wymaga również ustawa w artykule dotyczącym zakresu pomocy rodziny w prowadzeniu placówek handlowych.
W naszej ocenie narracja POHiD-u i innych zagranicznych organizacji handlowych, połączona z agresywnym lobbingiem prasowym, w zakresie przywrócenia handlu w niedziele, związana jest:
• Ze spadkiem sprzedaży, głównie w galeriach handlowych, których kolejne nowe inwestycje powodują „przechodzenie” dzierżawców, do nowo wybudowanych galerii (często zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie, tzw. „kanibalizm handlowy”). Warto przy tym zaznaczyć, iż właściciele zagranicznych galerii handlowych, nie obniżają przy tym czynszów, wynikających z prawa popytu-podaży.
• Z trwającymi pracami w Sejmie RP nad projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne wolne dni, w szczególności w zakresie doprecyzowania art. 6 pkt.7.
Upadek sklepów w naszym kraju, przedstawiciele sieci zagranicznych łączą z ograniczeniem handlu w niedziele. Wołają na alarm!, ratujmy małe sklepy, wprowadzając w błąd opinię publiczną. Niestety prawda jest zupełnie inna.
Nagminne, wręcz patologiczne łamanie ustawy o nieuczciwej konkurencji , przez zagraniczne sieci handlowe i produkcyjne, przy braku zaangażowania się i woli eliminacji tej patologii, przez powołane do tego państwowe służby, z UOKIK włącznie, to powód numer jeden bankructwa małych i średnich polskich firm handlowych.
Sprzedaż towaru w sklepach z obcym kapitałem, w dniach poprzedzających wolny od handlu dzień, odbywa się w drastycznie niskiej cenie dumpingowej.
Pamiętać przy tym należy, że sprzedaż hurtowa dla małych samodzielnych sklepów, praktycznie nie istnieje, co jest kolejnym powodem likwidacji małych sklepów. Dotychczasowa polityka Państwa wobec polskiego handlu, doprowadziła do zminimalizowania znaczenia polskiego hurtu spożywczego i zmonopolizowania tego obszaru handlu przez obcy kapitał.
Tegoroczne problemy rolnictwa ze skupem płodów rolnych, świadczą wyraźnie, o potrzebie odbudowy polskich sieci dystrybucji, bowiem dyktat cenowy firm zachodnich, w dłuższej perspektywie, może spowodować upadek polskiego rolnictwa. A to może być bardzo groźne dla naszej gospodarki.
Organizatorzy Konferencji apelują do Premiera Mateusza Morawieckiego o pilne procedowanie w Sejmie RP nowelizacji Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wolne.
Jednocześnie informujemy, że w najbliższym czasie przedstawi Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw tezy do projektu zmiany w ustawie o nieuczciwej konkurencji, by wyeliminować z rynku nieuczciwych uczestników.
Organizatorzy:
1. Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług
2. Kongregacja Przemysłowo-Handlowa OIG
3. Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni ”Samopomoc Chłopska”
w Warszawie
4. Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielczości Spożywców „SPOŁEM”
5. Stowarzyszenia Kupców Ziemi Łukowskiej
6. Stowarzyszenie Niepokonani 2012